Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

DivX Players Tips & Tricks

- - - - -
  • Please log in to reply
526 replies to this topic

#397
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
O sa te cautam. Eventual pe mirc.

enjoy,
Mtz

#398
nicaalex

nicaalex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.12.2007
Am un DVD player AKAY model DV-R4000SS care nu vede DVIX-urile. Se poate face ceva in sensul asta?

#399
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Nu.

enjoy,
Mtz

#400
tase77

tase77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 23.07.2007
Fratilor exista pe net un program gratis numit pocket divx encoder care pune subtitrarea pe film, facand un singur fisier. Si eu aveam probleme cu subtitrarea mica. Vedeti ca pentru dvd se selecteaza tipul home cinema, de la input file se selecteaza filmul iar de alaturi de la abc se selecteaza subtitrarea.Dupa ce ati selectat subtitrarea va da sa alegeti marimea caracterelor, cel mai bine este pe 4 (pe auto iese i subtirare pe jumatate de ecran, ceva cam 72 in word),iar ca si caractere lasati ce este selectat. Dupa aceea apply, encode now si succes. Pentru un film divx de 700 mb dureaza cam 30 minute. Este cel mai tare program si va scapa de problema subtitrarii.

#401
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Luati-va playere care sa mearga cu CD/DVD-urile pe care le aveti scrise deja, ca sa evitati:
- aruncarea celor deja scrise la gunoi.
- pierderea de timp cu tot felul de recodari, conversii, etc.
- nervi.

enjoy,
Mtz

#402
buzoianugeorge

buzoianugeorge

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.12.2007
Am si eu un Home Cinema LG care nu reda DivX. Nu o sa intreb daca se poate face ceva in sensul asta pt ca stiu ca nu. Problema mea este una mai ampla.
De Craciun am primit o camera video digitala SONY DCR SR32E care inregsitreaza pe hard in format MPEG-2 din ce am inteles... asa fac toate camerele cu HDD.
Ideea este ca eu vreau sa fac filmulete pe care le pot vedea la home cinema. Buun.. cum DVD-ul meu nu reda DivX m-am gandit sa le fac DVD-Video, in genul celor cumparate de la taraba, filme noi cu 20 de lei sau facute de prieteni adica cum bagi discul nu ai nici un meniu si brusc incepe filmul!!! sau kiar sa le fac VCD!!!

Problema 1: filmele scoase direct din camera MPEG-2 sunt f mari 1 min-cativa zeci de mega
   rezolvare: am luat VirtualDubMod si le convertesc/compresez in fel si kip desi inca nu am deslusit toate tainele acestui program
problema 2: in ce format trebuie sa le convertesc/compresez pt k mai apoi sa le fac DVD-Video/VCD si cu ce program???

#403
miniteh

miniteh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 29.11.2005
E de retinut ca un film de 1 ora inregistrat la calitate HQ, ocupa cam spatiul unui dvd, asta insemnind vreo 4300MB, deci pe undeva este normal, ca un minut sa fie de citiva zeci de MB.
Ca program incearca WinAvi Converter, care la versiunile mai noi face si meniuri, fara pretentii. E un program care converteste cam orice in orice. La cit costa acum un blank dvd-r nu are sens sa convertesti in divx, pentru ca pierzi mult din calitate.

#404
genugeo85

genugeo85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.06.2007
Am achizitionat de curand un dvd Panasonic S33, pe care-l testez cu tot felul de cd-uri si dvd-uri. Sunt multumt de calitatea imaginii, de faptul ca citeste rapid discurile, are subtitrare cu diacritice(Tevion-ul 7000 cu procesor ZORAN, pentru care nu am gasit firmware updatat ma exasperase cu liniutele din locul diacriticelor) si nu in ultimul rand este finisat bine. Singura problema este ca la unele dvd-uri(descarcate cu extensie .iso si facute play-abile cu Daemon+Nero) imi da urmatorul mesaj: "THIS TYPE OF DISC CANNOT BE PLAYED. PLEASE INSERT A DIFFERENT DISC." Din 16 filme trase pe tot atatea dvd-uri, doar doua nu se pot rula, aparandu-mi mesajul de mai sus. Am tras chiar de doua ori cele doua filme(m-am gandit ca poate nu erau discurile bune sau s-a strecurat vreo eroare la scriere), dar patesc la fel! Pe Tevion 7000 si pe laptop dvd-urile merg... Care sa fie cauza? :huh:

#405
leekee

leekee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.04.2007

View Postgenugeo85, on Jan 2 2008, 00:47, said:

Am achizitionat de curand un dvd Panasonic S33, pe care-l testez cu tot felul de cd-uri si dvd-uri. Sunt multumt de calitatea imaginii, de faptul ca citeste rapid discurile, are subtitrare cu diacritice(Tevion-ul 7000 cu procesor ZORAN, pentru care nu am gasit firmware updatat ma exasperase cu liniutele din locul diacriticelor) si nu in ultimul rand este finisat bine. Singura problema este ca la unele dvd-uri(descarcate cu extensie .iso si facute play-abile cu Daemon+Nero) imi da urmatorul mesaj: "THIS TYPE OF DISC CANNOT BE PLAYED. PLEASE INSERT A DIFFERENT DISC." Din 16 filme trase pe tot atatea dvd-uri, doar doua nu se pot rula, aparandu-mi mesajul de mai sus. Am tras chiar de doua ori cele doua filme(m-am gandit ca poate nu erau discurile bune sau s-a strecurat vreo eroare la scriere), dar patesc la fel! Pe Tevion 7000 si pe laptop dvd-urile merg... Care sa fie cauza? :huh:
acelasi lucru se intampla si la mine (doar la filmepentru ca PS2 merg super), iar singura solutie pe care am gasit-o este de a nu mai scrie direct imaginea, ci burn DVD-video files (dupa ce in prealabil deschid imaginea cu daemon)... o intrebare am si eu: stie cineva unde gasesc un firmware pentru s33?

#406
pintilescu

pintilescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.03.2007
Am un DVD PLAYER WINDSOR 3203B.Imi citeste subtitrarile,nu toate,dar pe cele care le citeste nu sunt la baza ecranului,si sunt aproape transparente,pe fundal alb nu se vad deloc ,si nici nu imi citeste toata subtitrarea imiapare ceve de genul:
                                                                
                                         sunt sigur ca poti merge
                                              pana la capat cu...

                                  
                 si atat.continuarea nu o mai ia.

#407
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Am un DivX Player Crown fabricat în 2004, achiziționat de la Rombiz.
A înghițit tot ce i-am dat (excepția a fost filmul "300" format DivX la care sonorul gâjâia)
Acum am probleme cu el:
Am scris DVD-uri pe blankuri HP și Tuff Disk ce acceptă 16X și sunt -R la diverse viteze de scriere (chiar și 4X)
Dă eroare disc indiferent de viteza de scriere. Apoi am încercat cu HP +R de 16X și merge.
Am luat biblioteca de DVD-uri și am văzut că până acum tot ce am este de 8X (toate merg).
Chiar și ceva dvd-uri Memorex care sunt -R și cică de 16X care sunt vechi dar merg.

Am căutat pe acest topic ceva similar și nu am găsit nimic.

Am vrut să fac un update la DVD da ce am gasit nu sunt sigur că va merge

Aștept ajutor de la voi

date DVD:

CHIP ID: 25      CHIP ID: 25
SW VERSION: 4.1.41.4 / B 1.215 REGION: 0
Update File Name: P6M1AW__
Macrovision F/W: 1.0

Placa:
         VESTEL - 4250H - A1B1
         cu 128MB 17F1  (din 23.04.2004)

Procesor:
            ESS VIBRATTO II
            ES6688FA    G114
             TTWGDG9184A

#408
genugeo85

genugeo85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.06.2007

View Postleekee, on Jan 2 2008, 14:28, said:

acelasi lucru se intampla si la mine (doar la filmepentru ca PS2 merg super), iar singura solutie pe care am gasit-o este de a nu mai scrie direct imaginea, ci burn DVD-video files (dupa ce in prealabil deschid imaginea cu daemon)... o intrebare am si eu: stie cineva unde gasesc un firmware pentru s33?

Ai avut dreptate! Multumesc mult! Acum pot vedea si cele doua filme pe care Panasonic-ul nu le deschidea! :rolleyes:

#409
Mad_Turnip

Mad_Turnip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 19.04.2006
http://forum.softped...howtopic=333851 - stie cineva ceva ?

#410
leekee

leekee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.04.2007

View Postgenugeo85, on Jan 2 2008, 21:51, said:

Ai avut dreptate! Multumesc mult! Acum pot vedea si cele doua filme pe care Panasonic-ul nu le deschidea! :rolleyes:
in sfarsit, am gasit si un firmware pentru s33 (trimis pe e-mail de cei de la panasonic), dar sincer nu vad nici o modificare...

#411
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostMtz, on Dec 10 2007, 20:47, said:

Luati-va playere care sa mearga cu CD/DVD-urile pe care le aveti scrise deja, ca sa evitati:
- aruncarea celor deja scrise la gunoi.
- pierderea de timp cu tot felul de recodari, conversii, etc.
- nervi.

enjoy,
Mtz

Corect dar ce te faci cu CD-urile la care filmul are o denumire iar subtitrarea alta? :lol:

#412
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Iei un player care poate incarca orice subtitrare. E-Boda HIT-89-E de exemplu, cu firmware meu, poate incarca orice subtitrare. Dar acum este prea tarziu, ca nu se mai gaseste.
Mai sunt si playere la care poti alege manual subtitrarea dorita, dar acestea au subtitrarile mici si urate.

enjoy,
Mtz

#413
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostMtz, on Jan 6 2008, 15:27, said:

Iei un player care poate incarca orice subtitrare. E-Boda HIT-89-E de exemplu, cu firmware meu, poate incarca orice subtitrare. Dar acum este prea tarziu, ca nu se mai gaseste.
Mai sunt si playere la care poti alege manual subtitrarea dorita, dar acestea au subtitrarile mici si urate.

enjoy,
Mtz

Sune-mi si mie te rog, daca stii, de ce un film Divx care are rezolutia mai mica de 640 x ... (pe inaltime nu conteaza) este afisat cu dungi verticale negre. Adica este inconjurat de o banda neagra ca sa zic asa. La rezolutii mai mari de 640 nu sunt probleme filmul umple tot ecranul de la stanga la dreabte (normal sus si jos apar dungile negre). E vorba de un DVD Panasonic. Nu stiu cum se vad respectivele filme de alte aparata DVD. Mentionez ca nu m-a preocupat problema DVD deci nu stiu cum se vad alta DVD-uri. multumesc.

#414
badboyallyn

badboyallyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 01.05.2007
am si eu o problema, nu stiu daca am inimerit cel mai bine dar sper ca ma puteti ajuta..problema suna in fleul urmator

am facut legatura intre pc si tv printr-un cablu S-video..imaginea se vede bine pe tv dar la nici un film nu imi arata subtitrarea..cu nici un player cu care am incercat..doar cele care sunt integrate in film..cu ce player as putea sa am si subtitrarile pe tv..sau ce setari trebuie sa fac..

placa vide este nVidia 5200 fx iar tv-ul este un samsung slim fit..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate