Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

DivX Players Tips & Tricks

- - - - -
  • Please log in to reply
526 replies to this topic

#433
rsumy

rsumy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 24.10.2006
@sorin_george92
Exista (cel putin atatea cunosc eu) 3 moduri de a afisa subtitrarea la un film.
Voi explica "babeste"...

1. Film + Subtitrare in format text (.srt, .sub, .txt, etc.); adica filmul "curge" si un "soft" transforma textu' in imagine si o afiseaza simultan cu filmul; exemplu filmele in format Divx;
2. Film + Subtitrare in format "imagine"; adica filmul "curge" si si un "soft" afiseaza "imaginea" subtitrarii simultan cu filmul; prin imagine a se intelege o "poza, fotografie"; exemplu filmele in format DVD si unele in format DivX;
3. Film, si numai Film; adica fiecare frame din film (aproape fiecare...) are "stampilata" pe ea si subtitrarea;

Nu stiu daca a inteles cineva ceva...

sorin_george92, cred ca iti doresti varianta nr.3.
Am folosit aceasta metoda, dar dureaza mult (recodare...)
In principiu se foloseste Avisynth + VirtualDubMod...trebuie sa te documentezi (exista o "gramada" de tutoriale pe aceasta tema...da si cu Google).

rsumy

Edited by rsumy, 02 February 2008 - 15:34.


#434
masterflo

masterflo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 28.01.2007
Salut...am un DvD Player Samsung p171...nu-mi ruleaza filmele dvd pirat...are o nu stiu ce protectie....Stie cineva cum as putea sa scap de aceasta protectie?...Thx....

Edited by masterflo, 04 February 2008 - 19:44.


#435
ronell

ronell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 30.06.2006
am o intrebare: ce se poate intampla daca, datorita unui cablu cu mai multe switchuri/functiuni conectezi RCA-ul dvd playerului la SCART-ul tv-ului, iar din greseala ai uitat conectorul de la SCART-ul tv-ului pe "out"? Cum ar veni, ar fi "tv-out to dvd-in" (in loc de" dvd-out to tv-in"). numai ca dvd-ul nu are "in", doar "out", iar semnalul care vine din "out"-ul tv-ului intra in "out"-ul DVD-ului. sper ca am fost destul de explicit. deci, ce s-ar putea intampla in cazul asta?

#436
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006

View Postronell, on Feb 8 2008, 18:39, said:

am o intrebare: ce se poate intampla daca, datorita unui cablu cu mai multe switchuri/functiuni conectezi RCA-ul dvd playerului la SCART-ul tv-ului, iar din greseala ai uitat conectorul de la SCART-ul tv-ului pe "out"? Cum ar veni, ar fi "tv-out to dvd-in" (in loc de" dvd-out to tv-in"). numai ca dvd-ul nu are "in", doar "out", iar semnalul care vine din "out"-ul tv-ului intra in "out"-ul DVD-ului. sper ca am fost destul de explicit. deci, ce s-ar putea intampla in cazul asta?
In afara de faptul ca s-ar putea ca Andreea Esca sa prezinte stirile la Antena 1 :lol: la televizorul tau, mare lucru nu se poate intampla!

Ti-ai dat seama ca am glumit! N-are nici pe dracu!

#437
dan2ste

dan2ste

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 09.12.2007
A auzit cineva de un player AKONTEK DVD 356 ? Am cautat pe net pt. un update de firmware (nu afiseaza diacritice deloc, nici macar alte semne in locul lor, subtitrare f.mica si necentrata), dar nu exista firma asta, e facut pe vapor cred.
Toate codurile sa-mi afiseze versiunea nu functionau, adica cele gen 13xx,49xxx, 88xx etc., pt. Mediatek, dar azi am aflat de codul 5168 care mi-a aratat urmatoarele:

versiune                    07.08.16.B2
sub ver                      00.00.32.58
8032                          MTK 1389L
servo                         04.13.00.00
RISC                          07.01.03.08
DSP                           SANYO
COD DE REGIUNE           0

Asa e scris pe romaneste, nu scrie "version" sau"region code"
Mentionez ca pe procesor scrie MT 1389DE, si nu 1389L, cum scrie acolo. Mai exact:
MT 1389DE
0729 - LEAL
IL 711435

Macar sa aflu dupa ce model sau firma a fost clonat, sa-i gasesc un firmware mai bun, sigur a fost copiat dupa alt player, dar nu stiu dupa care. De vazut vede bine, problema e cu subtitrarea, cu toate ca are lb. romana in meniu si la subtitrari.

#438
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Nu-mi aduc aminte de playere cu Servo: 4.13. Cel mai bine, scoate firmware din el cu un cablu serial si dupa aceea poate merge modificat sa ai diacritice.

enjoy,
Mtz

#439
rrrrr

rrrrr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.02.2008

View PostMtz, on Jan 30 2005, 05:00, said:

Am facut update la fisierul "firmwares" conform cu ultimul meu firmware pentru E-Boda.
Ultimul DirectSub a rezolvat in mare parte problema liniilor de dialog.

enjoy,
Mtz

SALUT, AM UN DVD RYDER RA607, CUM FAC SA MARESC SUBTITRAREA ?

#440
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Da cu searchul pe forum si lasa CAPS-ul.

enjoy,
Mtz

#441
dan2ste

dan2ste

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 09.12.2007
Ca sa scot firmware din DVD, pot folosi orice cablu serial de mobil? Am vazut pe net ca cel pt. Siemens C55 are inclus integratul MAX232 in mufa seriala, nu au toate cablurile asa? Musai serial, nu si USB? Ca am un cablu USB de Samsung X700 si l-as strica pe ala, sa nu mai caut doar un anumit tip de cablu, nici nu stiu daca se mai gasesc asa ceva. Mersi, Mtz.

#442
maxer_25

maxer_25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.01.2007
Am si eu un DVD Platinium PDVD L081, exista vreun FW pentru el ca subtitrarea e mica, galbena si fara diacritice. daca nu exista, cum fac sa scot FW lui actual sa-l postez undeva poate se apuca cineva sa-l modifice?

maxer,

#443
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
S-a mai raspuns in legatura cu tipul asta de player: are chipset SunPlus si deocamdata nu a modificat nimeni(din cate stiu eu) de la noi firmware-le respectiv.

#444
maxer_25

maxer_25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.01.2007

View Postviceroy56, on Feb 18 2008, 18:57, said:

S-a mai raspuns in legatura cu tipul asta de player: are chipset SunPlus si deocamdata nu a modificat nimeni(din cate stiu eu) de la noi firmware-le respectiv.


postez niste screenshoturi cu meniul. esti sigur ca are chipset sunplus?

Attached Files



#445
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Incearca asta:

Habar nam ce chipset are, dar cand am apasat (fara CD in el) urmatoarea combinatie de taste 9735 mi-a aparut pe ecran ceva de genu:

2005102603 W524 16M 16BIT

SC: 135 AR3CS3-STD-700F
F/W ID 009.324 MTC-016
CHIP ID C280F [1B0A0749]


Spune daca apare ceva de genul asta.

Edited by viceroy56, 20 February 2008 - 18:59.


#446
maxer_25

maxer_25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.01.2007

View Postviceroy56, on Feb 20 2008, 18:57, said:

Incearca asta:

Habar nam ce chipset are, dar cand am apasat (fara CD in el) urmatoarea combinatie de taste 9735 mi-a aparut pe ecran ceva de genu:

2005102603 W524 16M 16BIT

SC: 135 AR3CS3-STD-700F
F/W ID 009.324 MTC-016
CHIP ID C280F [1B0A0749]


Spune daca apare ceva de genul asta.


am incercat...nu se intampla nimic... :(

#447
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Cu tavita scoasa apasa Display. Asa afiseaza ceva?

#448
maxer_25

maxer_25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.01.2007
nu am buton de display la telecomanda...am apasat pe toate butoanele cu tavita scoasa...nimic...:(

#449
cortez23

cortez23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 09.10.2007
cred  ca s-a mai discutat, dar nu am gasit, cum fac la km player sa-mi apara subtitrarea cu diacriticile corecte, adica in loc de S si T imi apar alte caractere. Ma intereseaza in general si la alte playere divX, de ex la bs player tot asa imi apar diacriticile si acolo am incercat sa schimb limba sub, dar nu a mers.  solutii?

#450
IceMoon

IceMoon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 07.10.2002
Oameni buni am si io o problema mare : de curand mi-am luat un home cinema Samsung HT-THX25, totu e ok la el , inghite tot, orice si are si USB...ma scuteste de o gramada de CD/DVD. In fine...dar ...la  subtitrarile vazute la filme encodate dupa DVD (DivX , XviD sau altceva), cele cu extensia .avi, e jale mare. Mi le inghesuie pe mijlocul ecranului, le face mici de te chiorasti la ele, nu au umbra... e belea. La filmele de pe DVD (un film pe DVD) se vede super , n-ai treaba.  :)
Am fost la Samsung pe site , am gasit un firmware versiunea 0.99 dar degeaba ca al meu are 1.03. De unde-l are nu stiu k pe site nu apare , ciudat! Aparatu luat din Selgross Agigea. Apoi inca o chestie : la Samsung cand intri te ia cu din ce tara esti , Romania , n-are. Trebuie sa intri pe la altii k sa incerci sa te descurci. Acelasi model ca al meu in Marea Britanie se numeste HT-THX25R, la francezi parca HT-THX25Q, dar e acelasi.

Ca solutie temporara am gasit PocketDivXEncoder ver.0.3.96 dupa multe cautari si probe cu multe alte programe care baga subtitrarea in film. Il recomand cu caldura oricui e doritor. Apropo , nu va incurcati cu WinAVI Video Converter 9.0 ca e tzeapa si albesti langa calculator pana faci un film, in plus nu pune umbra la titrtari...ce sa mai. Folosind PocketDivXEncoder totu e ok, dar pierzi timp cu encodatu fisierelor (cam 30-45 de min la un film , in functie de calitatea aleasa).

Rog cunoscatorii sa ma ajute !!!
Multumesc anticipat ! :worthy:

Edited by IceMoon, 13 March 2008 - 12:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate