Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Subaru Forester Diesel

- - - - -
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Bucuresti, 19 iunie 2008 Subaru Motors Trading a lansat in Bucuresti primul motor Boxer Diesel proiectat pentru autoturisme. Noul motor combina cu succes tehnologia Subaru - motorul unic Subaru Boxer, sustinut de sistemul foarte eficient Symmetrical AWD - cu performantele unui motor diesel clasic - emisii de CO2 reduse si consum redus de combustibil. Primele modele echipate cu noul motor sunt Legacy si Outback, disponibile in reteaua nationala de dealeri autorizati Subaru Motors Trading.

Subaru Forester Boxer Turbo Diesel vine cu o cutie manuala cu 6 trepte.
Noul model este disponibil in trei variante de echipare BR (23.590 euro fara TVA), VQ (25.790 euro fara TVA) sau 2N (27.580 euro fara TVA).

Comunicat de presa
Amanunte tehnice


Deci saptamana viitoare am de facut test drive cu Subaru Forester Diesel si Mercedes GLK :)

#2
Giobica

Giobica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.07.2008
Bun program. Succes! Asteptam vesti.

Nu apar inca pe site dotarile si preturile la Diesel. De unde le ai? Poti sa ne spui ceva detalii?

Edited by Giobica, 19 September 2008 - 17:56.


#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Vad ca si comunicatul de presa e de fapt de la Legacy & Outback, cu 2-3 schimbari in pct cheie, dar nu toate :)

Probabil vor aparea toate detaliile saptamana viitoare.

#4
Giobica

Giobica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.07.2008
Daca iti asumi riscul sa le devii antipatic, intreaba-i ce fel de diferential central si spate are Forester  :huh: ?

Daca raspund clar si la obiect au o mare bila alba.

Symmetrical suna bine si functioneaza pe sosea, dar nu spune nimic concret.

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Nu cred ca voi fi antipatic. Eu cred pe bune ca NU are cine sa imi raspunda la aceasta intrebare si sa stie ce spune (la repezentanta Subaru).

Sper ca ma insel :)

Ce am gasit pe net:

Quote

This system uses a limited-slip center differential to send power to all wheels simultaneously and to constantly adjust the amount of torque sent to each wheel to provide maximum grip on slick surfaces. A limited-slip rear differential is added for XT and L.L. Bean Edition models.

http://www.jdpower.c...orester-Preview

#6
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007
Citeva extrase din review-ul facut de Edmunds InsideLine
Acest motor apare dupa 9 ani de research

Quote

Kenichi Yamamoto, the man in charge of the development of this car, makes no secret of Subaru's lofty ambitions for the 2008 Subaru Legacy Boxer Diesel, which features the world's first horizontally opposed diesel engine for passenger cars.
"The benchmark cars were the BMW 320d, the Audi A4 and the Honda Accord turbodiesel," he says. Yamamoto admits that research started on the project nine years ago, but it was impossible at that stage to build a business case for the engine. "Now the situation is different," he notes. "In Europe we need to reduce our carbon-dioxide emissions; we cannot survive without diesel."
Caracteristici

Quote

The power figures are impressive. The boxer diesel produces 148 horsepower at 3,600 rpm and 258 pound-feet of torque at just 1,800 rpm. The engine is capable of 60.5 mpg. This compares with the 320d's turbocharged 2.0-liter inline-4 diesel that produces 174 hp and 271 lb-ft of torque, while the Honda Accord's turbocharged, 2.2-liter inline-4 diesel delivers 138 hp and 251 lb-ft of torque. Meanwhile, the gasoline version of Subaru's 2.0-liter four-cylinder boxer also manages 148 hp, but just 144 lb-ft of torque.

The engine pulls cleanly and easily from as low as 1,700 rpm, although its best work is done by the time the tach needle reaches 4,000 rpm. The power flexibility through the midrange is impressive. In top gear, the diesel takes 23.4 seconds to accelerate from 50 to 100 mph, a veritable sprint compared with the 37.0 seconds it takes a Legacy with a normally aspirated 2.0-liter gasoline engine to accomplish the same feat.

Business case

Quote

At present, Subaru's new diesel engine is destined only for Europe, but Subaru is taking a wait-and-see approach to its introduction in Japan and the U.S. At present, the engine will not meet California's stringent air emissions regulations. "We would only introduce the car in the U.S. if it was legal in every state," says Yamamoto.

Este foarte clar ca acest motor e doar un inceput pentru Subaru

Quote

[Europe has been deluged with a wide range of brilliant turbodiesels in recent years. BMW in particular has led the way with the development of diesels that are quieter, more frugal, less polluting and, in most cases, more powerful than their gasoline equivalents. Subaru is late to the party but its entrance is impressive.

Once on the move, this is one of the most refined diesels on the market today.


#7
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005
Sunt fixat pe Forester.
In maximum doua luni trebuie sa-mi iau un SUV.
Am testat Forester-ul 2.0 benzina si este excelent. Abia astept sa vad cum se misca dieselul ca sa iau decizia finala.

Mai ramane de vazut pretul - dealer-ul mi-a spus ca va fi mai scump cu 1500 Euro decat versiunea similara pe benzina. Daca va fi asa (sau pe-acolo) probabil o sa merg pe diesel.

Courage, te rog sa revii cu impresii dupa drive-test !
Multumesc.

#8
Giobica

Giobica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.07.2008

Quote

This system uses a limited-slip center differential to send power to all wheels simultaneously and to constantly adjust the amount of torque sent to each wheel to provide maximum grip on slick surfaces. A limited-slip rear differential is added for XT and L.L. Bean Edition models.

Este genial, dar nu nseamna nimic. LSD inseamna o multime de solutii. Iar diferentialul central nu poate sa ajusteze cuplul pe fiecare roata ci numai intre fata si spate. Costa 200 Euro.

Pe spate rezulta ca e un diferential normal in standard deci nu prea are ce sa ajusteze. Cel mult un control al tractiunii care franeaza roata cu turatie mai mare.

La vechiul Forester, nu era nici acolo explicat clar dar se intelegea ca erau 3 sisteme diferite ?! in functie de motorizare si versiune. Deci daca e asa genial Symmetrical.... de ce nu e acelasi peste tot. Nu e ciudat sa inventezi 3 sisteme geniale!

Atentie: nu critic masinile care sunt excelente, ci metodele de marketing. La 30000 Euro pretind sa stiu exact ce cumpar, si vanzatorii sa stie mai bine decat mine despre ce e vorba. :wacko:

Cand ii aud pe baietii pregatiti din showroom: "Dar de ce va intereseaza ?" am asa un elan muncitoresc sa ii platesc cash pe loc vreo 3 masini..... :kisstogether:

Edited by Courage, 20 September 2008 - 09:17.


#9
cosb_1981

cosb_1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 28.06.2006
salut,
cine ti-a raspuns asa la intrebarea ta?da-mi voie sa nu te cred, probabil excesul tau de zel vizavi de pregatirea mai mult sau mai putin completa din punct de vedere tehnic a consilierilor, te face sa declari astfel de lucruri.
la Forester diesel exista o singura diferenta fata de modelul benzina si anume, diferentialul central este integrat in cutie, conectat prin 2 pinioane(vezi lista oficial CDG Symetrical all wheel drive).de ce acest lucru?noua cutie permite, din punct de vedere al spatiului , acest lucru,  s-a castigat din greutate (materialele folosite) si s-a "simplificat macar cu 20% intregul angrenaj.ce rezulta?greutate foarte apropiata de benzinar, zgomotul trenului de rulare diminuat, pastrarea simetriei.
diferentialul de pe puntea fata si spate sunt deschise la origine, la momentul in care intervin lsd+diferential central blocheaza cele 2 diferentiale permitand o distributie 50-50 insa cu posibilitatea distribuirii diferite intre rotile de pe aceeasi punte a puterii, cuplului.
cam asa ceva face.

Edited by MAK, 23 September 2008 - 11:06.


#10
Ioanides001

Ioanides001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 16.08.2007
Cool, in sfirsit cineva de la SMT care stie mai multe despre marfa la vinzare :)

Am incercat si eu sa aflu exact ce fel de LSD-uri am la Forester xt my2007 si n-am reusit. Si pe net opiniile sunt prea diverse: ba sunt lsd cu viscocuplaj, ba sunt clutch pates controlate electronic si am inteles ca e si diferit de la xt la 2.0... Deci ti-as fi recunoascator...

#11
Giobica

Giobica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.07.2008
Am fost intrebat cine mi-a spus asta. Daca incepem sa punem orice la indoiala, ne vom contrazice la nesfarsit.

Intrebarea nu e simpla dovada ca nici tu nu ai raspuns la ea cosb_1981.

Se poate raspunde elegant : ce te intereseaza? :huh:   sau cu niste chestii vagi cum sunt cele spuse de tine si pagini intregi de brosuri.

In brosuri are o logica deoarece pe diferite versiuni si probabil diferite piete sunt alte solutii. Ca sa fie siguri spun niste chestii generale........ 50-50% genial!

Ce fel de "diferentiale" sunt?
1) viscocuplaj simplu (care cupleaza cealalta punte cand pierzi aderenta)
2) diferential cu vascocuplaj pentru blocare (adica alunecare limitata prin vascocuplaj)
3) ambreiaj multi disc
4) Torsen mecanic (indoi-m-as)
5) diferential normal
6) alt tip !?

#12
blindshutter

blindshutter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 11.08.2003
Am testat noul Subaru Forester Diesel, si am ramas placut impresionat de motorul boxer diesel.

L-am comparat in permanenta cu motorul de putere similara, dar pe benzina, prezent pe Forester, si asta pe motorina e sincer din alt film.

Am bagat masina si prin noroaie cat cuprinde, in continuare raman la parerea ca pe asfalt are un comportament mediocru, dar in off-road e 'tata' SUV-urilor din zona de pret de 30.000 de euro (ma refer la cele in care iti poti lua si familia, nu la cele hardcore).

Am testat si Outback pe motorina, si am ramas si mai placut impresionat. Frumos, doua masini care devin cu atat mai interesante datorita motorului.

Nu sunt un fan al motoarelor boxer, insa. Tot turbodieselurile de ultima generatie sunt mai interesante... pentru mine cel putin :)

ps. aveti pe Youtube o gramada de clipuri in care puteti vedea ce stie sa faca modelul asta in offroad.

Edited by blindshutter, 23 September 2008 - 13:46.


#13
cosb_1981

cosb_1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 28.06.2006

View PostGiobica, on Sep 23 2008, 14:35, said:

Am fost intrebat cine mi-a spus asta. Daca incepem sa punem orice la indoiala, ne vom contrazice la nesfarsit.

Intrebarea nu e simpla dovada ca nici tu nu ai raspuns la ea cosb_1981.

Se poate raspunde elegant : ce te intereseaza? :huh:   sau cu niste chestii vagi cum sunt cele spuse de tine si pagini intregi de brosuri.

In brosuri are o logica deoarece pe diferite versiuni si probabil diferite piete sunt alte solutii. Ca sa fie siguri spun niste chestii generale........ 50-50% genial!

Ce fel de "diferentiale" sunt?
1) viscocuplaj simplu (care cupleaza cealalta punte cand pierzi aderenta)
2) diferential cu vascocuplaj pentru blocare (adica alunecare limitata prin vascocuplaj)
3) ambreiaj multi disc
4) Torsen mecanic (indoi-m-as)
5) diferential normal
6) alt tip !?


salut,

in nici un caz nu vreau sa ne contrazicem.trebuie sa fim eficienti si asta din punctul meu de vedere ar insemna sa aflam exact ceea ce ne intereseaza.
lucruri vagi nu am spus si in nici un caz din brosuri.sunt lucruri tehnice asimilate la cursuri de specialitate (lucruri normale intr-o astfel de activitate.de acord?)
ai dreptate intr-un singur lucru:nu am precizat natura diferentialului central si anume CU VASCOCUPLAJ PENTRU BLOCARE(LSD).despre cel fata si spate am spus:sunt normale cu precizarea ca aunt deschise, adica in anumite conditii cand intervine LSD-ul ele se blocheaza(se inchid) si asa raman pana la momentul recapatarii aderentei maxime pe fiecare roata (asta in cazul dieselului).
eu cred ca, nu ai ajuns la un raspuns care sa te satisfaca si din acel moment devii recalcitrant la ceea ce inseamna acesta noutate mondiala, fie ca-ti place fie ca nu asta este:ESTE PRIMUL MOTOR BOXER DIESEL DIN LUME montat pe un autoturism si, incazul Foresterului, CUPLAT LA PRIMA CUTIE CU TRANSMISIE IN 6 RAPOARTE.
masina este excelenta atat in off-road, dar mai ales pe sosea, datorita faptului ca beneficiaza de suspensia modelulului 2.5 turbo.

#14
Giobica

Giobica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.07.2008
Masina este excelenta am spus asta de la inceput. Singurul repros al meu era lipsa unui Diesel. Mai ales la Forester.
Deci nu are legatura cu masina ci cu atitudinea celor care o vand.

Afirmatia ta de mai jos:
"despre cel fata si spate am spus:sunt normale cu precizarea ca Sunt deschise, adica in anumite conditii cand intervine LSD-ul ele se blocheaza(se inchid)"
e foarte originala.

Din pacate cei care se pricep cat de cat la 4x4 isi dau seama ca nu are absolut nici o logica. Sorry.

Poate afli totusi ce fel de diferential e pe spate. Normal sau LSD? Daca e LSD ce tip? Diferea in functie de versiune sau nu?

#15
cosb_1981

cosb_1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 28.06.2006

View PostGiobica, on Sep 24 2008, 10:24, said:

Masina este excelenta am spus asta de la inceput. Singurul repros al meu era lipsa unui Diesel. Mai ales la Forester.
Deci nu are legatura cu masina ci cu atitudinea celor care o vand.

Afirmatia ta de mai jos:
"despre cel fata si spate am spus:sunt normale cu precizarea ca Sunt deschise, adica in anumite conditii cand intervine LSD-ul ele se blocheaza(se inchid)"
e foarte originala.

Din pacate cei care se pricep cat de cat la 4x4 isi dau seama ca nu are absolut nici o logica. Sorry.

Poate afli totusi ce fel de diferential e pe spate. Normal sau LSD? Daca e LSD ce tip? Diferea in functie de versiune sau nu?



TI-AM SPUS DE 2 ORI SUNT NORMALE SI FATA SI SPATE.
LASA ATITUDINEA ASTA CA NU STII DESPRE CE E VORBA.
MULTUMESC

#16
Giobica

Giobica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.07.2008
Un diferential normal nu se inchide nici nu se deschide in functie de vreun factor. Pur si simplu transmite cuplu la ambele roti pana cand una pierde aderenta si atunci la revedere, nu mai ajunge nimic la cealalta.

Tu lucrezi la Subaru? Mi se pare ca recunosc atitudinea. Tocmai pentru ca nu stiu, intreb, asa cum am intrebat si la un showroom.

Sa nu se inteleaga de aici ca la alti dealeri de 4x4 e mai bine.

#17
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

View Postblindshutter, on Sep 23 2008, 14:43, said:

Nu sunt un fan al motoarelor boxer, insa. Tot turbodieselurile de ultima generatie sunt mai interesante... pentru mine cel putin :)

Pai turbo-dieselul asta e de ultima generatie, in plus e si boxer, ceea ce inseamna ca va avea vibratii mai mici decit un echivalent 4l. Ce te nemultumeste?

#18
cosb_1981

cosb_1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 28.06.2006

View PostGiobica, on Sep 24 2008, 13:34, said:

Un diferential normal nu se inchide nici nu se deschide in functie de vreun factor. Pur si simplu transmite cuplu la ambele roti pana cand una pierde aderenta si atunci la revedere, nu mai ajunge nimic la cealalta.

Tu lucrezi la Subaru? Mi se pare ca recunosc atitudinea. Tocmai pentru ca nu stiu, intreb, asa cum am intrebat si la un showroom.

Sa nu se inteleaga de aici ca la alti dealeri de 4x4 e mai bine.
  stii ce domnule giobica....reciteste te rog toate afirmatiile mele.
diferential normal deschis.este un din tipurile de diferential folosite de Subaru de-a lungul istoriei.i se spune deschis pentru ca in conditii de pierdere a daerentei se blocheaza.asta inseamna se inchide, ramane blocat avand un randament de 50%, situatie in care, la subaru, transmiterea puterii se face numai intre rotile de pe aceeasi punte.
chiar nu inteleg de trebuie sa ai aceasta atitudine.
am inteles nu ai fost trata foarte bien in unul din showroom-urile in care ai intrat.te inteleg, e normal.ce nu inteleg este faptul ca , de ceva vreme incercam impreuna sa facem lumina in acest topic, atat cat ne permite neuronul, insa tu continui cu afirmatii acide fara rost.
cauta pe orice site subaru si afla cum sta treaba daca o discutie civilizata nu iti prieste.
merci

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate