Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

M-am intors in Romania din USA

- - - - -
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#181
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postarmain, on 3rd January 2011, 07:35, said:

Concluzia mea este alta. Nu trebuie sa luati in serios toti pitigoii care din Romania au zburat numai in SUA.
Eu m-am plimbat prin vreo 8 tari iar in unele dintre acestea se traieste mult, mult mai prost decit in Romania.
Dupa PIB, Romania se afla in primele 50 din 150 de state. Deci cei care traiesc in Romania sint destul de norocosi. Nu cei mai norocosi, pentru ca se putea si mai bine.
Mai mult, din anumite puncte de vedere in Romania se traieste mult mai bine decit in SUA (nu per ansamblu). Unul din punctele lor cele mai slabe este criminalitatea. Probabil ca punctele cele mai tari ale Romaniei sint relatiile inter-umane si mincarea. Daca ati vedea ce maninca americanii, englezii sau nemtii, ati zice ca ei sint aia saraci. :)
Mocofanii romani emigrati in America si care nu au pus vreodata piciorul intr-o tara din lumea a treia, dar care emit niste critici asa dure pe aici, ar fi cazul umble ceva mai mult prin lume si apoi sa emita judecati pretentioase.

Apropo de ce mananca nemtii, las-o mai incet. Nu stiu unde si cand ai locuit tu in Germania, dar nu ai dreptate.

#182
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
[quote name='armain' date='3rd January 2011, 07:35' post='9256312']
.
Eu m-am plimbat prin vreo 8 tari iar in unele dintre acestea se traieste mult, mult mai prost decit in Romania.


Tu te-ai plimbat prin 8 tari ca nu ai avut o meserie si poate ca dormeai pe sub poduri.Daca ai o meserie ca lumea sau esti dispus sa inveti in continuare in orice tara civilizata poti sa prinzi radacini.Eu sant lacatus in austria si locuiesc de 21 de ani aici.Am cumparat aici o garsoniera s in ro o casa la tara.In afara de tarile europene am mai fost o data in australia si o data in sua.
Spune-mi care lacatus din ro poa sa faca asta cu un salar de 250 de euro pe luna.Tineri cu 2 facultati si masterate in strainatate nu=si gasesc de lucru numai de 200 de euro pe luna.
Si mai zici ca nemtii nu mananca bine.Poate, pentru ca nu stiu sa gateasca ca lumea si le e si lene.La mine banii pe mancare reprezinta cam 20 la suta din salar si echivaleaza cam cu 250 -300 de euro pe luna.Facand analogia pentru un salar mediu din ro de 300 de euro echivalentul ar fi de 60 de euro pe luna adica 2 euro pe zi.

Nu va mai amagiti bre, fugiti cat vedeti cu ochii si lasati pungasii de la conducere singuri sa ajunga sa se linga singuri ca Burkus pe poola.Sa vada singuri cum au dus o tara bogata la sapa de lemn.

#183
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

View PostAirbag, on 3rd January 2011, 21:29, said:

Nu va mai amagiti bre, fugiti cat vedeti cu ochii si lasati pungasii de la conducere singuri sa ajunga sa se linga singuri ca Burkus pe poola.Sa vada singuri cum au dus o tara bogata la sapa de lemn.
Țară săracă :
http://www.ziare.com...onomica-1066017
http://forum.softped...howtopic=738066
http://stirileprotv....spre-cheia.html
Prost administrată , cu mari inechități sociale - da .
Dar în sapă de lemn ...

#184
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View Postarcond, on 3rd January 2011, 23:07, said:

Țară săracă :
http://www.ziare.com...onomica-1066017
http://forum.softped...howtopic=738066
http://stirileprotv....spre-cheia.html
Prost administrată , cu mari inechități sociale - da .
Dar în sapă de lemn ...

Nu ma intereseaza ce minciuni scriu ziarele sau transmite protv pentru ca amandoua au deja notorietate publica de la revolutie incoace.Vreau sa-mi raspundeti la intrebarea simpla care v-am pus-o.Atat.

#185
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Dupa PIB, Romania se afla in primele 50 din 150 de state.
iar dupa PIB/capita cam la jumatatea clasamentului. si inaintea noastra se afla "power house"-uri economice ca si Kazakhstan, St. Kitts and Nevis si Mauritius unde cu vreo 150 de ani in urma mai misuna de canibali.

Quote

Probabil ca punctele cele mai tari ale Romaniei sint relatiile inter-umane si mincarea. Daca ati vedea ce maninca americanii, englezii sau nemtii, ati zice ca ei sint aia saraci.
tu ai fost in vreun supermarket de calitate in tarile alea capitaliste?
mancarea in RO e ok atata timp cat vrei pui sau porc. cu o singura exceptie n-am vazut un restaurant in RO in care sa scrie "steak" pe meniu si sa nu-ti dea gratar batut cu ciocanu.
si realtiile interumane is absolut epice. cred ca cel mai mult imi lipsesc bataiile si impuscatul reciproc cu gloante de cauciuc in intersectii de cand is in germania.

Edited by Pengoon, 04 January 2011 - 02:38.


#186
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
si eu stiu pe unu care sa intors din sua in 2007 si nu-i pare rau deloc  :naughty:
asta nu ar insemna ca nu vrea sa plece din ro dar in europa undeva

#187
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View Postpetre69, on 1st March 2011, 13:41, said:

si eu stiu pe unu care sa intors din sua in 2007 si nu-i pare rau deloc  :naughty:
asta nu ar insemna ca nu vrea sa plece din ro dar in europa undeva

Mda,intrebarea e cat timp................adica pana se termina rezervele din SUA. :thumbup:

#188
romanianpatriot

romanianpatriot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 28.06.2010
nu am fost niciodată în sua și nici nu cred că voi merge vreodată,dar e interesant că te-ai întors acasă...eu dacă aș avea bani mi-aș lua o casă undeva prin Ardeal,izolată,în mijlocul naturii...lângă pădure,munți..trebuie să spun că nu am fost decât în UNGARIA și Bulgaria,dar nu contează unde m-aș duce.după 2 zile mi se face dor de casă deși nu locuiesc chiar în cea mai frumoasă zonă din țară.

View Postsqryn, on 25th November 2010, 10:08, said:

daca nu scriai in rongleza poate reuseai sa zici ceva inteligent
dar se pare ca nici engleza nu o stapanesti asa de bine (se scrie being nu beaing my dear)
zici ca ai stat in US 4 luni, chiar asa de rau iti spala aia creierul incat "uiti" sa scrii in romana? sau suferi de sindromul raduciou. lasa-ne nene si latra la alta poarta. stupid troll
e plin de parveniți,într-adevăr.

#189
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Te-ai intors in SUA?

#190
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View PostSkeTches, on 23 septembrie 2008 - 19:44, said:

Romania se afla pe un drum bun .. cred eu ... si din 2002 , s-au facut progrese mari . Desigur ca noi romanii ne plangem , ca daca nu ne-am plange nu am fii romani .
Nu ai intrat pe acest forum de 2 ani.Mult.Mi-ar placea sa vad daca acum, in actualul contest economic si social ai mai face aceasi afirmatie.

#191
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006
ubi bene ibi patria

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate