Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

M-am intors in Romania din USA

- - - - -
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#1
radujohn

radujohn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.08.2008
Salutari , dupa 6 ani de America , m-am intors in Romania. Partial pentru ca imi era dor de parinti, pentru ca situatia economica acolo s-a dus naibii , si pentru ca vroiam sa imi fac o viata de familie.
Inerent am dat de sistemul romanesc cu plusurile si minusurile lui ( mai mult minusuri ).
As vorbi degeaba daca as spune ca e mai bine acasa decat in alta parte , dar si faptul ca acolo esti singur ( romanii nu se inteleg cu romanii = se intzeapa unii pe altii ) lasa de dorit , pentru ca in cazul in care ai avea nevoie de ceva ajutor ... nu ai pe nimeni ... familie , prieteni , veri care sa te ajute cu una sau alta.

Un singur lucru ce ma deranjeaza foarte tare in Romania , este ca unii care nu au habar ce inseamna sa muncesti la negru in alte tari , tind sa te ia in ras si alte chestii de astea.

Acestora eu le-as dori un an de munca la negru ca ilegali in America , si mai vedem apoi din cate paturi e placinta.


  As dori parerile voastre pro si contra vis-a-vis de intoarcerea mea in tara.


   Radu

#2
cracanez_dude

cracanez_dude

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.09.2008
ai mare curaj

pe bune, nu ai gasit una acolo sa te insori ?   (cat e ora la beculetul rosu :lol: )

faptul ca esti legat de romania, ce sa zic, inca nu esti pierdut :D

#3
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
Radu,

"acasa" este acolo unde te simti tu bine si acolo unde iti face placere sa locuiesti si sa traiesti!

in America nu ti-a placut ca nu erai inconjurat de prieteni, rude, in Romania nu-ti place caci sunt unii care te iau in ras si nu te inteleg; acum ca ai decis sa te intorci, nu are rost sa te plangi, vezi-ti de viata si obiectivele tale!  ce rost are sa discuti acum "munca la negru"? incheie capitolul respectiv!

La fel cum nu inteleg ce te intereseaza parerile altora despre decizia ta!? Eventual trebuia sa le soliciti inainte de a face pasul, acum cu ce te mai ajuta?

Este viata ta, decizia ta si cu asta gata! Nu mai trai in trecut!

good luck!

#4
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Bine-ai revenit.
Incearca sa lucrezi undeva sau sa-ti deschizi o afacere si aplica ce consideri ca e bun din ce ai invatat acolo.
Bafta!


PS. Eu am multi colegi care se intorc inapoi dupa 5-15 ani din SUA, din Canada si din Europa de vest.

#5
alina85

alina85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 10.07.2007
bun venit :)....adevarul e ca femei ca-n romania nu gasesti in america :)

ce sa zic, o sa-ti fie greu la inceput sa intrii in ritmul asta si in sistem, insa o sa-ti fie f bine, treptat...tre sa ramai pozitiv si sa crezi in tine :console:

#6
radujohn

radujohn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.08.2008
Cel mai meserias lucru ... au trecut 6 luni si nu stiu de ce afacere sa ma apuc inca ( in America dupa 4 luni imi facusem propria firma de brokeraj curse curierat ), totul mi se pare atat de .... nesigur , aici nu se aplica nici un principiu de afaceri normal in alte tari.

Nu ma agatz de trecut si nici nu ma prea intereseaza ce spun altii , doar ca mi-am schimbat mentalitatea , si acum mi se pare asa ciudat sa vad de la ce idei am plecat ( si eu poate aveam aceleasi idei inainte sa plec ).

Eh , va multumesc pentru sfaturile date.


Radu

#7
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
te felicit pentru curajul de a pleca in necunoscut, si pentru cel de a te intoarce in necunoscut :D
sfatul meu sincer, pe care l-am dat si copilului meu - pleaca, cit mai departe, eventul in vanuatu sau tuva, daca n-ai alta optiune.
singura afacere care iti va merge aici, va fi una la negru din care sa scoti bani ca sa spaguiesti pe unii si altii ca sa te lase sa faci afaceri la negru.

Edited by gomez99, 20 September 2008 - 00:20.


#8
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View Postradujohn, on Sep 19 2008, 16:17, said:

romanii nu se inteleg cu romanii = se intzeapa unii pe altii
Desi am mai auzit chestia asta, nu-i dadeam mare importanta pana nu m-am lovit de ea. Cei mai invidiosi, mai ingusti, mai jenati de apartenenta lor, si cei care mi-au facut cel mai mult rau au fost romanii. N-as fi crezut niciodata. Am fost asa de incantata de fiecare data cand am dat de romani... In afara de doi-trei prieteni buni, sau oameni pe care i-am cunoscut din Romania, romanii sunt anti-romani. Toate celelalte natii au comunitati puternice, se ajuta si se sprijina una pe alta, numai romanii nu sunt in stare sa aiba o asociatie sau o comunitate a lor, si, cum asta n-ar fi destul, isi dau in cap unul altuia.

Am inceput un serviciu nou acum doua saptamani. Cand am auzit ca sunt romani in companie, m-am dus sa fac cunostinta cu ei. Nici unul nu a vrut sa vorbeasca romaneste, si m-au evitat, oarecum jenati. Dupa ce am facut cunostinta si am schimbat cateva vorbe, nici nu ma saluta la masa (mancam toti cam in acelasi timp la pranz, si sala de mese e un fel de liant social. Ei bine, nu pentru romani). Pe mine m-au primit in comunitatea lor sud-africanii, iar romanii ma evita. E acolo un roman care a venit acum vreo 10 ani din Piatra-Neamt. Zice ca a uitat romana, ca nu vorbeste prea des. Sa fim seriosi. M-au scarbit tare mult romanii plecati. Si nu inteleg de ce sunt asa. Eu nu sunt.

#9
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007
Acuma cati ani ai? Unde sa locuiesti ai? In momentul de fata ai vre-un regret ca ai plecat de acolo? Abia acum afli cum sunt romanii? Pe zi ce trece incep sa am aceeasi parere ca si userul Mossoti si anume ca romanii sunt rai si indiferenti si nu are face ceva decat daca sunt constransi. Uite aici un ghid turistic al lui.
O idee de afacere ar fi taximetria dar sincer iti trebuie nervi de otel pentru asa ceva si sa te faci tu un taximetrist. In principiu ti-as recomanda sa cauti sa faci altceva, la care investitia initala este mai mica.

#10
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004

View Postradujohn, on Sep 20 2008, 00:06, said:

Cel mai meserias lucru ... au trecut 6 luni si nu stiu de ce afacere sa ma apuc inca ( in America dupa 4 luni imi facusem propria firma de brokeraj curse curierat ), totul mi se pare atat de .... nesigur , aici nu se aplica nici un principiu de afaceri normal in alte tari.

Eu am o afacere in Romania. La ce te referi cand zici ca nu se aplica nici un principiu normal?

#11
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Mai devreme sau mai tarziu o sa regreti intoarcerea acasa...este inevitabil, la fel cu acolo ti-era dor de casa.
Economic vorbind si din punct de vedere al dezvoltarii socio-umane, nu pot sa zic decat atat: "welcome (back) to the Middle Age !!"

#12
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
Trebuie sa fii facut pentru asa ceva , cine nu, se-ntoarce in poala lu` mami acasa.

#13
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007

View Postradujohn, on Sep 19 2008, 16:17, said:

Partial pentru ca imi era dor de parinti, pentru ca situatia economica acolo s-a dus naibii , si pentru ca vroiam sa imi fac o viata de familie.
Slabut, foarte slabut.  :mellow:

View Postradujohn, on Sep 19 2008, 16:17, said:

Inerent am dat de sistemul romanesc cu plusurile si minusurile lui ( mai mult minusuri ).
ta.

Un singur lucru ce ma deranjeaza foarte tare in Romania , este ca unii care nu au habar ce inseamna sa muncesti la negru in alte tari , tind sa te ia in ras si alte chestii de astea.
Asa-i ca uitasesi ce "bine" e aici si ce iubitori de romani sint romanii? Asa-i ca uitasesi motivul pentru care ai plecat?
Chiar, care a fost acela?

View Postradujohn, on Sep 19 2008, 16:17, said:

As dori parerile voastre pro si contra vis-a-vis de intoarcerea mea in tara.
Cea mai mare prostie pe care ai putut sa o faci. Dar hai sa privim si partea buna: dupa inca 6 luni de mentalitati si civilizatie de p-aici sint convins ca o sa pleci iar si nu o sa te mai intorci nici daca ai trai in ultima pestera din Afganistan.

View Postradujohn, on Sep 20 2008, 01:06, said:

Cel mai meserias lucru ...  aici nu se aplica nici un principiu de afaceri normal in alte tari.
;)  Mai ai putin. Eu sint de parere sa nu despachetezi tot. Vei face bagajele din nou.

#14
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
Bravo!

„Cine-au îndrăgit străinii,
Mânca-i-ar inima câinii”

(Mihai Eminescu - Doina)

#15
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

View Postkevinro, on Sep 20 2008, 12:30, said:

Eu am o afacere in Romania. La ce te referi cand zici ca nu se aplica nici un principiu normal?

si eu astept sa raspunda la intrebarea asta.
dar din cate stiu acolo nu e nevoie sa dai spaga ca sa semnezi contracte, de exemplu. si acolo profitul inseamna sa scoti bani pe termen lung, nu sa dai tunuri, ca aici, iar sistemul social este indreptata spre om, spre consumator, nu spre un grup de oameni cu foarte multi bani. cine aplica la noi principiul ca "daca clientului meu ii este bine (adica e multumit de serviciile firmei mele) si mie imi va fi bine (pentru ca ma va recomanda mai departe si voi avea clienti)"? multe principii sunt la noi pe dos decat in alte parti.

ontopic: daca esti deja schimbat in bine, mergi inapoi si revino cand va fi si in Romania mentalitatea ca in occident sau ca in State. daca va fi vreodata, cat de cat.

Edited by Dari@, 20 September 2008 - 21:31.


#16
dragon01

dragon01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 26.04.2007

View Post934, on Sep 20 2008, 22:11, said:

Cea mai mare prostie pe care ai putut sa o faci. Dar hai sa privim si partea buna: dupa inca 6 luni de mentalitati si civilizatie de p-aici sint convins ca o sa pleci iar si nu o sa te mai intorci nici daca ai trai in ultima pestera din Afganistan.
chiar atat de imputita si nenorocita e Romania asta?eu totusi cred ca ai o parere PREA proasta despre ea,normal sunt foarte multe minusuri dar ca sa zici ca toti romanii sunt nustiucum si nu gasesti nimic placut in Romania si ca mai bine ai trai in Afganistan,totusi de atata critica si autocritica eu cred ca ne am pierdut si respectul fata de noi insine ca romani si vedem doar defectele

#17
MrPanjabi

MrPanjabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 04.11.2007
Salut,
Eu sunt de 2 ani in SUA, am venit ca student si am ramas peste VISA, in prima jumatate de an am lucrat la negru pentru un roman, abia acum 2 luni m-am legitimat (am luat SSN, ID, DL), acum sunt in asteptare pt interviu de GC. Cunosc multi studenti care vin singuri si pleaca inapoi, multi nu se adapteaza, altii "se pierd". Nu vreau sa te descurajez dar cred ca ai facut un pas gresit, SUA e mare, sunt comunitati de romani dar nu ai dat tu de ele, in Chicago sunt zeci de biserici romanesti. Si eu ma gandeam sa plec inapoi in primele luni dar m-am razgandit si sunt fericit acum ca n-am facut greseala asta, la mine si situatia era un pic delicata :D ca nu am pe nimeni acolo si nici nu am avut de ce sa ma intorc.

#18
radujohn

radujohn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.08.2008
Ca sa va ofer raspunsuri la toate intrebarile si nedumeririle :

Am 32 de ani acum

Am plecat de acasa pentru ca vroiam mai mult decat 1,5 milioane de lei salar ( atat era in 2002 pentru o specializare : Traducator-translator si consultant comercial )

Am lucrat si pentru romani chiar in Chicago ( am luat si tzeapa $25000 - douazecisicincidemii de dolari din primele 2 lucrari de constructii contractate de la romani ) ... lasa bisericile ortodoxe si mai ales de pocaiti deoparte , daca iti este bine

Am avut 2 firme in USA , una de constructii , si una de Logistica ( brokeraj transport )

Am plecat din USA pentru ca incepand cu ianuarie 2007 oricat lucram , profitul se indrepta cu viteza spre zero

In aceste 6 luni , studiind piata de afaceri romaneasca , constat ca nici un principiu de marketing nu este aplicabil, din cauza unora care dau shpagi

Nici o agentie de publicitate nu a stiut sa imi spuna ce instrument de publicitate scoate cel mai bun profit

In America , contabilitate de peste jumate de milion de dolari o facea nevasta-mea ( fara greseli ) pe computer, aici tre sa ai pe cineva special angajat , sa iti tina contabilitatea pe hartie. Cineva spunea Welcome to Middle Age ... eu as spune ... gresit : Welcome to Neanderthal

Nu ma descurajeaza sistemul in general , singurul lucru e ca trebuie sa pun pe cineva sa dea shpagi in locul meu , ca eu am asa o piedica interna care nu ma lasa sa fac asha ceva.




Radu

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate