Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

medicina militara

- - - - -
  • Please log in to reply
248 replies to this topic

#91
ploscnicu

ploscnicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.04.2006
Si eu sunt student in an terminal la IMM bucuresti si va sfatuiesc sa va ganditi bine si sa va interesati si mai bine inainte de a alege medicina, si mai ales medicina militara, si asta pentru ca nu poti sa iti dai seama de probleme ce se vor ivi decat atunci cand le vei intalni.

 sorana2, on 2nd May 2010, 21:32, said:

In legatura cu instructia:avem un comandant superbun,intelegator,in anul intai am facut instructie cu doua saptamani inainte de a incepe anul universitar si am mai facut doua saptamani dupa terminarea anului,dar pe parcursul anului,nu.De doua ori pe saptamana ,dar asta nu este regula,ne scoate la raport cu o ora mau devreme, adica la ora 7, pentru a ne transmite unele circulare de la MAPN,dar cand nu are ce sa ne spuna nu ne mai scoate nimeni.Uniforma militara se poarta obligatoriu doar la examene,nu si in timpul anului.
Uniforma se poarta la fiecare raport(luni si vineri incepand cu ora 6.45) si ora de pregatire medico-militara; te scoate la raport si pentru a face doar prezenta, fara sa-ti 'transmita vreo circulara de la MApN' - nu ca tu ai stii ce inseamna, dar suna bine pentru necunoscatori. Pentru simplu fapt ca faci raportul doar de 2 ori pe saptaman si in rest te lasa in pace, trebuie sa le suporti multe mizerii. Eu am prins si o perioada cand mergeam la cursuri in uniforma militara, va puteti da seama cati ochi erau pe noi.

 sorana2, on 2nd May 2010, 21:32, said:

Cazarea in camin este gratuita,masa este destul de buna, este la fel,vei primi 4 uniforme ,tot gratuit,una de gala,una de vara,una de iarna si una de camuflaj pe care o porti doar in anul intai la examene si la depunerea juramantului militar,vei primi apa minerala cam de doua ori pe saptamana gratuit,hartie igienica,creme de ghete (ultimele le-am cam dus acasa deoarece de cele cateva ori cand port bocancii nimeni nu ne controleaza).Vei mai primi in primii ani o solda pe luna dar pana in anul 3, de doar 50 ron,iar din anul 4 in cumul de 500 ron pe luna.
Cazarea gratuita, mancarea proasta, nu e sigur a vei primi 4 uniforme, poti sa primesti o singura uniforma si sa astepti mult si bine pentru celelalte, cateodata mai mult de un an, sau pur si simplu sa nu le mai primesti(de exemplu cei din anul meu si uniforma de iarna care implineste in vara 2 ani de cand trebuia primita). Apa minerala nu am primit un an intreg, si nici contravaloarea ei, si am carat sticle de 2l si 5l pe banii nostri. Sigur, in primii 4 ani primesti 'drepturile' adica hartie igienica(un strat gri 'best quality'), crema de pantofi vrac, sapun turcesc, pasta de dinti MAXAM si pasta de barbierit CORAL + o lama de ras.... plus ceva rechizite care nu sunt cumparate in conformitate cu nevoile noastre de studenti si nu de scolari.
Vei primi in primii 4 ani, repet 4 ani o solda care acum este putin peste 40 ron/luna, mai intereseaza-te ca o sa ajungi in anul 4 si nu o sa stii de ce nu primesti 500 ron/luna, care defapt sunt 334 ron/luna si incepi sa-i primesti incepand cu vacanta de vara dintre anul 4 si 5.

 sorana2, on 2nd May 2010, 21:32, said:

La toate sarbatorile armatei avem mese festive impreuna cu comandantii unde cine doreste poate servi bere,vin si sampanie fara nici o opreliste (dar asta o fac mai mult baietii).
Mesele festive din preajma sarbatorilor armatei le vei sarbatori doar cu colegii, meniul este clasic si de neclintit adica ciorba de perisoare, friptura cu piure(cartofi sau fulgi), aperitiv cu salam, 2-3 chiftelute, cascaval, jumatate de rosie sau ardei gras, o prajitura sau cozonac, bere la doza, vin si cafea diluate. Vin si sampanie fara nici o opreliste probabil ca bei la tine acasa, ori pe la vreo petrecere/nunta/botez.

 sorana2, on 2nd May 2010, 21:32, said:

La depunerea juramantului te obliga sa semnezi un contract in care ei se angajeaza sa iti dea serviciu,cazare si masa iar tu te obligi sa nu iesi 8 ani din sistem (oricum eu personal nu an nici un interes sa ies).Ti se explica ca daca pierzi vreun an,nu mai ai voie in sistem si esti obligat sa platesti 5000 euro toti anii cat ai fost scolarizat.Vei termina cu gradul de sublocotenent.La examenul de rezidentiat sunt mai multe locuri decat candidati.Unele specialitati au locuri mai multe iar altii mai putine.
Nu stie nimeni exact cat valoreaza scolarizarea pe an, se aude in jur de 2000E. La examenul de rezidentiat nu au fost niciodata mai multe locuri decat candidati, ai putea macar sa spui adevarul si sa nu induci lumea in eroare doar pentru ca tu esti multumita de IMM, din anul 1 si pana acum intotdeauna au fost discutii legate de numarul prea mic de locuri scoase la rezidentiat, daca tu consideri ca 2-3 pe loc nu e destul, in conditiile in care cu 800 de puncte la rezidentiat vei lua medicina de familie comparat cu civili care pot sa-si aleaga aproape orice, inseamna ca traiesti intr-o iluzie.

 sorana2, on 2nd May 2010, 21:32, said:

In vacanta de vara esti obligat sa faci practica timp de o luna ,la un spital militar din tara (poti opta pentru oricare doresti cu exceptia celor din Brasov si Constanta,unde esti primit doar daca ai rude de gradul intai care se obliga sa te tina in spatiu) Pe tot parcursul practicii ai dreptul la cazare si masa ,gratuite.Daca se intampla sa ai restante, nimeni de la armata nu iti atrage atentia in nici un fel, le poti repeta de sapte ori la fiecare materie.
Daca ai restante vei fi luat in vizor de cei din conducere, mai ales daca depasesti 3 restante.

 sorana2, on 2nd May 2010, 21:32, said:

Conditiile de camin sunt excelente.Suntem cazati doar 2 intr-o camera spatioasa,avem dreptul sa ne sarbatorim aici zillele de nastere asa cum dorim,avem masini de spalat,cuptoare cu microunde,nu avem tv,dar daca dorim ne lasa sa ne cumparam noi.Ai dreptul la 4 permisii platite de ei:una in vacanta de Craciun de 5 sau 6 zile,una intre semestre,una de PASTE si una in vacanta mare de o luna.
Caminul e renovat, camerele sunt in format de garsoniera, cu baie proprie si hol. Termopanele sunt foarte proaste, pe timp de furtuna ai sanse sa-ti ude bine camera in zona geamului, jauzele semitransparente de culoarea roz perfect barbatesc, nu iti ofera nimeni masini de spalat, cuptoare cu microunde, televizor sau orice alta aparatura, asta o cumperi tu sau impreuna cu colegii. S-a dus vremea foilor de drum cu care puteai sa-ti platesti contravaloarea biletului la tren personal, oricum nu erau rentabile pentru ca tichetul de viteza la accelerat sau rapid costa mai mult ca personalul si mai bine profiti de reducere de 50% la el.

Avantajele din timpul facultatii nu se compara cu greutatile si dezavantajele de la sfarsitul ei. E ceva de genul: iti dau aia, aia, aia, dar sa nu te aud ca o sa comentezi. Colegii din civilie ne invidiaza pentru conditiile din timpul facultatii si presupusul post de dupa rezidentiat, noi ii invidiem pentru libertatea de a face asa cum le taie capul.

BAFTA.

#92
valentin696

valentin696

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.04.2010
imi cer mii de scuze crenq dar eu tocmai acum am mai apucat sa m-ai intru pe acest forum deoarece nu prea am timp.nu stiu ce sa m-ai zic acum ca a trecut ceva timp de cand ai lasat mesaju si nu stiu daca mai are rost  sa spun ceva in legatura cu proba fizica. macar te intreb daca ai fost si ce ai facut?

plosnicu am si eu trei intrebari pentru tine
1. e chiar asa de "nashpa" cum pare sau doar mi se pare mie mai exagerat?
2. totusi a fost greu sa intri la ei? adica admiterea e mai grea decat la civil?
3. eu am luat probele fizice si urmeaza sa dau engleza mie putin cam teama ai putea sa-mi dai un exemplu cam cum e examenu?
ms anticipat

#93
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 valentin696, on 23rd May 2010, 00:05, said:

imi cer mii de scuze crenq dar eu tocmai acum am mai apucat sa m-ai intru pe acest forum deoarece nu prea am timp.nu stiu ce sa m-ai zic acum ca a trecut ceva timp de cand ai lasat mesaju si nu stiu daca mai are rost sa spun ceva in legatura cu proba fizica. macar te intreb daca ai fost si ce ai facut?

plosnicu am si eu trei intrebari pentru tine
1. e chiar asa de "nashpa" cum pare sau doar mi se pare mie mai exagerat?
2. totusi a fost greu sa intri la ei? adica admiterea e mai grea decat la civil?
3. eu am luat probele fizice si urmeaza sa dau engleza mie putin cam teama ai putea sa-mi dai un exemplu cam cum e examenu?
ms anticipat

nu mai are rost sa spui nimic...
pana la engleza invata niste romana. varietatile de analfabeti sunt deosebite...dar aia care nici "mai" nu stiu cand sa-l scrie impreuna sau despartit sunt f. rari...

#94
sorana2

sorana2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 07.06.2009

 ploscnicu, on 9th May 2010, 21:45, said:

Si eu sunt student in an terminal la IMM bucuresti si va sfatuiesc sa va ganditi bine si sa va interesati si mai bine inainte de a alege medicina, si mai ales medicina militara, si asta pentru ca nu poti sa iti dai seama de probleme ce se vor ivi decat atunci cand le vei intalni.


Uniforma se poarta la fiecare raport(luni si vineri incepand cu ora 6.45) si ora de pregatire medico-militara; te scoate la raport si pentru a face doar prezenta, fara sa-ti 'transmita vreo circulara de la MApN' - nu ca tu ai stii ce inseamna, dar suna bine pentru necunoscatori. Pentru simplu fapt ca faci raportul doar de 2 ori pe saptaman si in rest te lasa in pace, trebuie sa le suporti multe mizerii. Eu am prins si o perioada cand mergeam la cursuri in uniforma militara, va puteti da seama cati ochi erau pe noi.


Cazarea gratuita, mancarea proasta, nu e sigur a vei primi 4 uniforme, poti sa primesti o singura uniforma si sa astepti mult si bine pentru celelalte, cateodata mai mult de un an, sau pur si simplu sa nu le mai primesti(de exemplu cei din anul meu si uniforma de iarna care implineste in vara 2 ani de cand trebuia primita). Apa minerala nu am primit un an intreg, si nici contravaloarea ei, si am carat sticle de 2l si 5l pe banii nostri. Sigur, in primii 4 ani primesti 'drepturile' adica hartie igienica(un strat gri 'best quality'), crema de pantofi vrac, sapun turcesc, pasta de dinti MAXAM si pasta de barbierit CORAL + o lama de ras.... plus ceva rechizite care nu sunt cumparate in conformitate cu nevoile noastre de studenti si nu de scolari.
Vei primi in primii 4 ani, repet 4 ani o solda care acum este putin peste 40 ron/luna, mai intereseaza-te ca o sa ajungi in anul 4 si nu o sa stii de ce nu primesti 500 ron/luna, care defapt sunt 334 ron/luna si incepi sa-i primesti incepand cu vacanta de vara dintre anul 4 si 5.


Mesele festive din preajma sarbatorilor armatei le vei sarbatori doar cu colegii, meniul este clasic si de neclintit adica ciorba de perisoare, friptura cu piure(cartofi sau fulgi), aperitiv cu salam, 2-3 chiftelute, cascaval, jumatate de rosie sau ardei gras, o prajitura sau cozonac, bere la doza, vin si cafea diluate. Vin si sampanie fara nici o opreliste probabil ca bei la tine acasa, ori pe la vreo petrecere/nunta/botez.


Nu stie nimeni exact cat valoreaza scolarizarea pe an, se aude in jur de 2000E. La examenul de rezidentiat nu au fost niciodata mai multe locuri decat candidati, ai putea macar sa spui adevarul si sa nu induci lumea in eroare doar pentru ca tu esti multumita de IMM, din anul 1 si pana acum intotdeauna au fost discutii legate de numarul prea mic de locuri scoase la rezidentiat, daca tu consideri ca 2-3 pe loc nu e destul, in conditiile in care cu 800 de puncte la rezidentiat vei lua medicina de familie comparat cu civili care pot sa-si aleaga aproape orice, inseamna ca traiesti intr-o iluzie.


Daca ai restante vei fi luat in vizor de cei din conducere, mai ales daca depasesti 3 restante.


Caminul e renovat, camerele sunt in format de garsoniera, cu baie proprie si hol. Termopanele sunt foarte proaste, pe timp de furtuna ai sanse sa-ti ude bine camera in zona geamului, jauzele semitransparente de culoarea roz perfect barbatesc, nu iti ofera nimeni masini de spalat, cuptoare cu microunde, televizor sau orice alta aparatura, asta o cumperi tu sau impreuna cu colegii. S-a dus vremea foilor de drum cu care puteai sa-ti platesti contravaloarea biletului la tren personal, oricum nu erau rentabile pentru ca tichetul de viteza la accelerat sau rapid costa mai mult ca personalul si mai bine profiti de reducere de 50% la el.

Avantajele din timpul facultatii nu se compara cu greutatile si dezavantajele de la sfarsitul ei. E ceva de genul: iti dau aia, aia, aia, dar sa nu te aud ca o sa comentezi. Colegii din civilie ne invidiaza pentru conditiile din timpul facultatii si presupusul post de dupa rezidentiat, noi ii invidiem pentru libertatea de a face asa cum le taie capul.

BAFTA.
  Ceea ce postezi tu aici mi se pare tare aiurea,parca am vorbi doua limbi diferite.Eu sunt anul II la Mures,si te asigur ca daca macar jumatate din ceea ce spui tu aici ar fi adevarat in a treia saptamana plecam acasa.Parintii mei sunt farmacisti,deci nici nu s-ar fi pus problema ca nu ar fi fost in stare sa ma intretina in alt loc.Poate ca ai dreptate si la Bucuresti este asa cum zici ,tu,dar daca sustii ca esti an terminal,de ce ai stat atata, fara sa-ti placa nimic din ceea ce faci.Ai stat in caminele in care spui ca ploua,la noi nu este nici vorba asa,dar de ce ai stat atata?.Poate nu ai posibilitati materiale, dar presupunand ca esti baiat,nu cred ca nu ti-ai fi gasit o meserie care sa te reprezinte.Iti spun sincer ca singurele greutati pe care le-am intampinat pana acum este faptul ca la unele materii inteleg mai greu unele lucruri,de exemplu la fizio sau la biofizica in anul intai.De curiozitate,daca vreodata vii la Mures te rog intra sa vezi cum este facultatea,caminul in care stam si altele.Bineinteles ca nu sunt conditii de 5 stele, dar cred ca ai stiut asta cand ai ales caminul ca varianta.Mie imi place foarte mult unde sunt,am invatat sa lucrez de mica deoarece avem gospodarie si la tara ,inainte de a merge la aceasta facultate, m-am interesat direct de la ei si am vazut cu ochii mei ceea ce mi se ofera si ceea ce mi se cere.Am stat in vacanta mare de dupa clasa a XI-a peste o saptamana la Mures si cand am considerat ca stiu ceea ce m-a interesat,abia atunci am optat pentru MM si chiar nu regret alegerea facuta.Oricum la ceea ce afirmi tu eu,nu as fi stat mai mult de 3 saptamani chiar daca ar fi trebuit sa mai merg inca un an la sapa cu parintii mei.La noi in familie chiar daca parintii mei au terminat cu medii mari faculta,dupa orele de serviciu s-a mers la munca campului, poate de aceea eu consider ca sunt la odihna bineinteles cu exceptia sesiunii.

#95
sorana2

sorana2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 07.06.2009
[quote name='valentin696' date='23rd May 2010, 00:05' post='8238341']
imi cer mii de scuze crenq dar eu tocmai acum am mai apucat sa m-ai intru pe acest forum deoarece nu prea am timp.nu stiu ce sa m-ai zic acum ca a trecut ceva timp de cand ai lasat mesaju si nu stiu daca mai are rost  sa spun ceva in legatura cu proba fizica. macar te intreb daca ai fost si ce ai facut?

plosnicu am si eu trei intrebari pentru tine
1. e chiar asa de "nashpa" cum pare sau doar mi se pare mie mai exagerat?
2. totusi a fost greu sa intri la ei? adica admiterea e mai grea decat la civil?
3. eu am luat probele fizice si urmeaza sa dau engleza mie putin cam teama ai putea sa-mi dai un exemplu cam cum e examenu?
ms anticipat
[/quote
Ti-am spus ca nu ma supar si ca poti intreba orice,acum am inceput sesiunea dar nu ma culc niciodata pana nu raspund la toate e-mailurile.Eu tin minte ca tu ai spus si vad ca repeti la punctul 3.ca ti-ai luat probele fizice,daca insa nu ai fost la ele, iti pot spune cum au fost.Ma intrebi daca am fost la ele,normal ca am fost, altfel nu as fi fost studenta acum .Iti spun acum despre probele fizice.La inceput am avut emotii ca nu o sa le iau,de fapt de aceste probe mi-a fost cel mai frica.Fetele au avut la fel ca si baietii:un traseu utilitar-aplicativ si proba de rezistenta.La fete,unde am dat si eu,(fiind fata) am avut ca timp la traseu,1,30 iar la rezistenta 2000m in 9,30 min,dar stiu sigur ca baietii au avut altfel de timpi,mai mici,dar nu as sti sa iti spun cat.
  Ma intrebi la nr 2 despre admitere,mie nu mi-a fost greu deloc deoarece am fost olimpica la biologie din clasa a IX-a pana in clasa a XII-a,dar desi puteam intra pe baza de olimpiada,nu am facut-o pentru a evita pe cat posibil sa se spuna ca as fi intrat fara examen.Am dat examen ca toata lumea, dar am avut avantajul ca stiam materia la degetul mic
  La engleza a fost cel mai usor,am dat-o la Bucuresti,la Institutul Medico-Militar de langa gara,a cazut o singura candidata care a spus dinainte ca nu o sa scrie nimic deoarece a venit acolo silita de parinti.Am avut de scris doua compuneri:una despre un oras din tara si una despre o excursie care ne-a placut mai mult,iar la gramatica sa rearanjam niste propozitii date de ei.Nu au fost note ci doar calificative adica "admis" pentru 29 de candidati si respins pentru una singura(fata despre care ti-am spus si mai inainte)
  Acum as dori sa te intreb si eu ceva ,la ce te referi cand spui "naspa",aici nu prea inteleg la ce te referi?
In concluzie:la sport trebuie sa te antrenezi,sa te incadrezi de acasa in timpi,la engleza este usor la nivel de clasa a opta,iar pentru admitere trebuie sa rezolvi testele din culegere.Cu exceptia probelor sportive,mie admiterea mi s-a parut usoara.Daca dai la Bucuresti cred ca mai ai o materie in plus.Poti posta si intreba ce vrei, o sa raspund in limita posibilitatilor la toti.Poate mai vedeti in postarile mele ceva greseli,scuzati-ma insa acum este ora 3,59.Marti am un examen destul de greu la Fiziologie ,materie care nu este din pacate punctul meu forte

Edited by sorana2, 23 May 2010 - 03:07.


#96
sorana2

sorana2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 07.06.2009

 sorana2, on 23rd May 2010, 03:25, said:

Ceea ce postezi tu aici mi se pare tare aiurea,parca am vorbi doua limbi diferite.Eu sunt anul II la Mures,si te asigur ca daca macar jumatate din ceea ce spui tu aici ar fi adevarat in a treia saptamana plecam acasa.Parintii mei sunt farmacisti,deci nici nu s-ar fi pus problema ca nu ar fi fost in stare sa ma intretina in alt loc.Poate ca ai dreptate si la Bucuresti este asa cum zici ,tu,dar daca sustii ca esti an terminal,de ce ai stat atata, fara sa-ti placa nimic din ceea ce faci.Ai stat in caminele in care spui ca ploua,la noi nu este nici vorba asa,dar de ce ai stat atata?.Poate nu ai posibilitati materiale, dar presupunand ca esti baiat,nu cred ca nu ti-ai fi gasit o meserie care sa te reprezinte.Iti spun sincer ca singurele greutati pe care le-am intampinat pana acum este faptul ca la unele materii inteleg mai greu unele lucruri,de exemplu la fizio sau la biofizica in anul intai.De curiozitate,daca vreodata vii la Mures te rog intra sa vezi cum este facultatea,caminul in care stam si altele.Bineinteles ca nu sunt conditii de 5 stele, dar cred ca ai stiut asta cand ai ales caminul ca varianta.Mie imi place foarte mult unde sunt,am invatat sa lucrez de mica deoarece avem gospodarie si la tara ,inainte de a merge la aceasta facultate, m-am interesat direct de la ei si am vazut cu ochii mei ceea ce mi se ofera si ceea ce mi se cere.Am stat in vacanta mare de dupa clasa a XI-a peste o saptamana la Mures si cand am considerat ca stiu ceea ce m-a interesat,abia atunci am optat pentru MM si chiar nu regret alegerea facuta.Oricum la ceea ce afirmi tu eu,nu as fi stat mai mult de 3 saptamani chiar daca ar fi trebuit sa mai merg inca un an la sapa cu parintii mei.La noi in familie chiar daca parintii mei au terminat cu medii mari faculta,dupa orele de serviciu s-a mers la munca campului, poate de aceea eu consider ca sunt la odihna bineinteles cu exceptia sesiunii.
Am mai citit inca odata postarea ta.Te rog sa ma crezi ca la noi nu este asa,avem un comandant mai mult decat intelegator care are si el fata in an terminal tot la MM.Sa stii ca desi tu ma contrazici in legatura cu bautura ,la noi este asa cum ti-am spus.La camin chiar avem de toate.,cel mai simplu este sa vii sa vezi ca sa te convingi.In legatura cu restantele sunt afisate pentru toata lumea la avizierul facultatii si sa stii ca am ,ce-i drept,un singur coleg care a avut in anul intai 7 restante dar nimeni nu i-a reprosat nimic,chiar dimpotriva a avut tot sprijinul comandantului.Uneori ne era  ciuda pe el deoarece in timp ce noi invtam,el se distra bine,mersi si noi invatam uneori si pana dimineata si totusi si el a trecut anul.Se poate verifica asta la avizier,Si anul acesta acest coleg sta cam tot la fel.
  Hai sa iti spun ceva haios:am avut examen la LP , histologie,am invatat aproape toate fetele.Cand am venit de la examen,colegul asta despre care iti spun ,dormise deoarece fugise noaptea la o discoteca si cand a auzit zgomot in camin a iesit cu o patura in cap si ne-a intrebat de unde venim,iti dai seama ca nici macar nu stia ca avusesem examen!!!Dupa spusele tale, ar fi insemnat ca acest coleg nici nu ar fi acces in anul II, cu atatea restante si atatea obiceiuri.Acum ne-am obisnuit cu el si stim sigur ca o sa isi ia si el examenele prin ultima saptamana cand le mai poate da.Cam asa este pe la noi.Bafta si tie

#97
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 sorana2, on 23rd May 2010, 04:34, said:

ar fi insemnat ca acest coleg nici nu ar fi acces in anul II, cu atatea restante si atatea obiceiuri.Acum ne-am obisnuit cu el si stim sigur ca o sa isi ia si el examenele prin ultima saptamana cand le mai poate da.
In mod normal un student dezinteresat si paralel cu medicina nu ar avea cauta la o astfel de facultate.
Faptul ca e tolerat de profesori si de comandant, ba mai mult ''i se cauta-n coarne'' e regretabil...
Pe bune, crezi ca din el va iesi un medic priceput, competent si responsabil?

#98
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
draga sorana,
Te rog sa intelegi ca daca la tine e altfel nu inseamna ca ploscnicu minte... tinand cont ca mai stiu pe cineva care a terminat MM tot la buc si tot o parere asa dezastruoasa are, si ca am citit si ce a scris courage (parca) si am retinut ideea de baza si anume "fugi", nu exista decat 2 posibilitati: ori la buc e mult mai rau, ori tu te multumesti cu mai putin (fara nici o rautate, am vazut colegi de la mures pe care ii tratau foarte urat -dupa parerea mea, ca pe brancardieri sau femeile de la curatenie- medici din spital, iar ei lasau capul in pamant si li se parea normal, doar sunt doctori si ei doar studenti)...

Te-ai gandit vreodata, de-l tot intrebi atat de ce a stat daca e asa rau, ca poate a vrut sa faca fac asta pt ca i-a placut? Sau pt ca in anul 4 sau 5 era cam tarziu sa isi ia jucarelele sa plece acasa? Sau ca nu e fetita sa fuga plangand? Tu ce te-ai fi facut daca era asa la tine si singura fac pe care voiai sa o faci era mm?

Cat despre conditii, a zis omul ca sunt caminele renovate si ca termopanele sunt proaste si ploua pe langa ele. Asta pot sa confirm si eu, prietenul meu sta intr-unul din caminele de garsoniere (la noi exista si asa ceva, 6 camine de garsoniere, si restul cu baie pe hol si fara bucatarie, nu asa cum am vaz la voi cu baie la modul si bucatarie la capatul culoarului) si astea cica-s cele mai "rasarite"; geamurile termopan sunt extrem de proaste, a fost nevoie sa isi izoleze singur pentru ca asta iarna sufla frigul ca pe strada si aproape ca batea ninsoarea, zugraveala e o spoiala de fapt, facuta mai neprofesionist decat cea pe care ai putea sa o faci singur ( el a facut si asta), parchetul e ok dar abia vara asta s-a pus, odata cu usa metalica (si suntem in anul 5, si din anul 1 se tot "renoveaza cate ceva....) si per ansamblu, camera e ceva mai mica decat alea de la mures (eu am stat in caminul 5 parca), desi la buc stau doar 3 persoane si acolo stateam 4.  Colegii care nu locuiesc in caminele de garsoniere nu au asa cum aveti voi masini de spalat, cuptoare cu microunde, aragaz, tv sau ce am vazut ca mai aveti voi prin bucataria aia de pe culoar, decat daca isi aduc ei de acasa.
Una peste alta, intelege ca sunt diferente FOARTE MARI intre cele 2 centre si poate sa fie foarte bine adevarat si ce povestesti tu, si ce povesteste colegu'....

LE: vezi ca baiatul ala nu te intreba de probele sportive, pe care zicea ca le-a luat, ci de engleza....

Edited by rox, 23 May 2010 - 08:55.


#99
valentin696

valentin696

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.04.2010

 spare-me, on 22nd May 2010, 22:14, said:

nu mai are rost sa spui nimic...
pana la engleza invata niste romana. varietatile de analfabeti sunt deosebite...dar aia care nici "mai" nu stiu cand sa-l scrie impreuna sau despartit sunt f. rari...
bravo
meriti un biscuite

nu mai inteleg nimic. sorana eu chiar am dat probele.am fost prima generatie de ofiteri de pe anul asta.pe 28 mai fac o luna de cand le-am dat. (nu ma laud).

#100
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006

 sorana2, on 23rd May 2010, 03:25, said:

Ceea ce postezi tu aici mi se pare tare aiurea,parca am vorbi doua limbi diferite.Eu sunt anul II la Mures,si te asigur ca daca macar jumatate din ceea ce spui tu aici ar fi adevarat in a treia saptamana plecam acasa.Parintii mei sunt farmacisti,deci nici nu s-ar fi pus problema ca nu ar fi fost in stare sa ma intretina in alt loc.Poate ca ai dreptate si la Bucuresti este asa cum zici ,tu,dar daca sustii ca esti an terminal,de ce ai stat atata, fara sa-ti placa nimic din ceea ce faci.Ai stat in caminele in care spui ca ploua,la noi nu este nici vorba asa,dar de ce ai stat atata?.Poate nu ai posibilitati materiale, dar presupunand ca esti baiat,nu cred ca nu ti-ai fi gasit o meserie care sa te reprezinte.Iti spun sincer ca singurele greutati pe care le-am intampinat pana acum este faptul ca la unele materii inteleg mai greu unele lucruri,de exemplu la fizio sau la biofizica in anul intai.De curiozitate,daca vreodata vii la Mures te rog intra sa vezi cum este facultatea,caminul in care stam si altele.Bineinteles ca nu sunt conditii de 5 stele, dar cred ca ai stiut asta cand ai ales caminul ca varianta.Mie imi place foarte mult unde sunt,am invatat sa lucrez de mica deoarece avem gospodarie si la tara ,inainte de a merge la aceasta facultate, m-am interesat direct de la ei si am vazut cu ochii mei ceea ce mi se ofera si ceea ce mi se cere.Am stat in vacanta mare de dupa clasa a XI-a peste o saptamana la Mures si cand am considerat ca stiu ceea ce m-a interesat,abia atunci am optat pentru MM si chiar nu regret alegerea facuta.Oricum la ceea ce afirmi tu eu,nu as fi stat mai mult de 3 saptamani chiar daca ar fi trebuit sa mai merg inca un an la sapa cu parintii mei.La noi in familie chiar daca parintii mei au terminat cu medii mari faculta,dupa orele de serviciu s-a mers la munca campului, poate de aceea eu consider ca sunt la odihna bineinteles cu exceptia sesiunii.
ceea ce spune ploscnicu este mare adevarat..sorana2 tu esti intr-un oras mai mic si nu stii cum sta treaba in bucuresti. are mare dreptate.am un coleg de generala care e in an terminal (poate chiar el e) si mi a confirmat ceea ce a scris acel user...
te as ruga sa fii obiectiva si sa prezinti situatia de la tine de la tg mures fara sa generalizezi ; ca in bucuresti e o alta situatie.
Cine vrea  sa dea la MM trebuie  sa afle si binele si raul.. si trebuie sa li se prezinte obiectiv.

sper sa ne mai intalnim si prin anul 4-5 si atunci sa vedem ce parere vei avea

Edited by huafa, 23 May 2010 - 12:56.


#101
sorana2

sorana2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 07.06.2009

 Bogdan R, on 23rd May 2010, 08:58, said:

In mod normal un student dezinteresat si paralel cu medicina nu ar avea cauta la o astfel de facultate.
Faptul ca e tolerat de profesori si de comandant, ba mai mult ''i se cauta-n coarne'' e regretabil...
Pe bune, crezi ca din el va iesi un medic priceput, competent si responsabil?
   Sa stii ca acum cand il cunosc mai bine,eu cred ca el va fi un medic bun.A reusit sa invete in 2 saptamani cat noi intr-un an.Eu cred ca el face asa, nu din cauza comandantului ci ca intr-un fel sa-i taxeze pe unii profesori pentru modul in care acestia predau materia.Daca mi-ai fi pus intrebarea asta,anul trecut,aveam tendinta sa cred la fel ca tine acum,dar cand am reusit sa-l cunosc mai bine mi-am dat seama ca o face intentionat.Eu cred ca el s-a si distrat  copios atunci cand a fost sprijinit de comandant ,pentruca baiatul nu este prost ci doar foarte smecher.Poate ca uneori ar fi mai recomandabil sa fentezi viata asa cum reuseste sa o faca el

#102
sorana2

sorana2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 07.06.2009

 huafa, on 23rd May 2010, 13:55, said:

ceea ce spune ploscnicu este mare adevarat..sorana2 tu esti intr-un oras mai mic si nu stii cum sta treaba in bucuresti. are mare dreptate.am un coleg de generala care e in an terminal (poate chiar el e) si mi a confirmat ceea ce a scris acel user...
te as ruga sa fii obiectiva si sa prezinti situatia de la tine de la tg mures fara sa generalizezi ; ca in bucuresti e o alta situatie.
Cine vrea  sa dea la MM trebuie  sa afle si binele si raul.. si trebuie sa li se prezinte obiectiv.

sper sa ne mai intalnim si prin anul 4-5 si atunci sa vedem ce parere vei avea
Daca citesti bine,ceea ce am scris,am fost explicita ca doar la Mures stiu ca este asa, din simplul motiv ca nu am mai fost in alte locuri,prin urmare nu am termen de compararatie,dar daca intr-adevar as fi avut conditiile pe care el le descrie,nu ma refer aici la conditiile din camin,as fi plecat in prima luna.As fi avut doua variante:fie m-as fi mutat la medicina civila,fie as fi incercat in anul urmator la aviatie militara, dar in prealabil m-as fi interesat mult mai amanuntit despre toate conditiile de acolo ,cum de fapt am si facut cand am ales Muresul,adica mi-a trebuit putin peste o saptamana sa vad ca intr-adevar o sa vin aici.Am aflat de la portari in vacanta aceea, tot ceea ce m-a interesat si totodata fiindca am vorbit frumos cu ei,mi-au dat voie si inauntru.Mi-a placut ceea ce am vazut, mi-am cumparat culegerea de teste si am venit acasa stiind ca sigur voi da acolo.Bucurestiul il cunosc foarte putin ,de fapt era de preferat sa nu il cunosc si da,si eu am aici niste amintiri foarte triste:hai sa va povestesc cum am reusit eu,o fata de statura mai micuta, de la tara sa  cunosc capitala si sa reusesc sa inving politia din Romania.Totul a inceput  la sfarsitul lunii august, cand,in timp ce mergeam la mare cu trenul,un individ foarte inalt mi-a furat telefonul din rucsacul aflat langa mine,in timp ce motaiam, pe la Chitila.Am fugit dupa hot,eu aveam 1,58 el 1,80,l-am prins in usa trenului in mers,dar cu restrictie de viteza,ne-am luptat aici,a vrut sa ma impinga afara si cand a vazut ca nu reuseste, a sarit peste mana mea,care era intepenita pe o bara a usii deschise si a fugit printre linii.L-am sunat pe numarul meu si l-am rugat sa imi inapoieze bunul pentrucare muncisem toata vara.Am sunat la 112, dar mi s-a spus ca nu pot sa faca nimic pentru mine decat atunci cand ajung la punctul terminus adica la Mangalia sa fac plangere la politie,ceea ce am si facut.De la politia Mangalia,am fost trimisa la Politia Constanta,acestia spunandu-mi ca nu este de competenta lor, pentruca furtul a avut loc la Chitila care tine de Bucuresti.Tin sa precizez ca telefonul era foarte scump si trenul acela cu plecare din Arad spre Mangalia,desi trebuia sa aiba macar un politist, in tren nu era nici macar unul.Am mers la Bucuresti cam la o saptamana dupa furt ,am luat legatura cu politia TF gara ,unde de fapt trebuia sa si ajung,si am mers intr-o locatie straina din Bucuresti cu un subcomisar care m-a pus sa intocmesc portretul robot al hotului,si totodata mi-au aratat niste poze cu infractori ,in caz ca acel hot era printre ei(dar nu era).Ne-am intors inapoi,eu am mers in gara iar politistul unde avea treaba.Pe cine credeti voi ca zaresc in gara?Era hotul,se sprijinea de barele acelea din gara in fata la MC Donalds.Am sunat la politistul cu portretul, care mi-a spus telefonic ca daca il prostesc si nu este hotul "imi ia gatii"Au venit l-au ridicat,dupa hot,am mers si eu inauntru la politia din gara.Hotul a recunoscut de la prima intrebare pusa de politisti ca da,mi-a furat telefonul dar ca nu il mai are deoarece l-a vandut cuiva pe bautura si nu mai stie cui, deoarece era prea beat,insa recunoscut si  faptul ca  a vrut sa ma impinga afara din tren.Am facut reconstituirea mai bine de doua ore,am facut recunoasterea in grup,mai bine de o ora,dupa care ni s-a spus ca trebuie sa asteptam sa vina un procuror.De la sosirea procurorului au tabarat toti cu gura pe mine de parca eu facusem ceva rau si nu hotul.Mai mult, mi s-a atras atentia sa nu-i mai spun acelui individ hot, deoarece beneficiaza de prezumtia de nevinovatie.Cum naiba sa nu-i mai spun hot,cand el singur ne spusese de cateva minute ca mai fusese de 3 ori inchis pentru jaf si talharie.Ce naiba era atunci?Incepuse sa-mi fie foame si sete ,am cerut voie sa merg la toaleta deoarece eram inauntru de peste 5 sau 6 ore dar mi-au spus ca acolo nu exista toalete decat pentru barbati si nu am voie sa parasesc incinta in timpul interogatoriului.Incepuse sa se insereze ,iar politistii sa-mi vorbeasca foarte urat.Pe la ora 10 seara, dupa toate chinurile prin care am trecut mi-au spus ca pe hot nu il pot retine deoarece nu a sosit inca dosarul (habar nu am de unde) si este nevoie sa il duca la doctor sa nu fie stresat din cauza interogatoriului iar mie mi-au dat drumul pur si simplu.Nu stiam unde sa merg ,nu cunosteam pe nimeni si o batranica din gara cand m-a vazut in ce hal eram,s-a oferit sa ma gazduiasca la ea contra unei sume modice.Eram dezorientata si nedumerita: cum adica,le dau hotul pe tava si ei ii dau drumul?
  Am ajuns acasa ,mai hotarata ca oricand sa-mi recuperez telefonul,chiar politistul mi-a spus sa renunt ca nu am nici o sansa in a-mi mai vedea vreodata telefonul.Am trimis pe net la sefii de atunci ai politiei zeci de petitii la care mi s-a raspuns ca va avea loc un proces si abia dupa terminarea procesului se va sti ce va fi.
  Am scris la Antena 1,la emisiunea de atunci a Mihaelei Radulescu.Am fost chemata in emisiune, care a avut loc la un castel in afara Bucurestiului si cazata pe banii televiziunii la un hotel SIR COLENTINA,probabil ca voi stiti mai bine despre aceste locatii si, in emisiune, mi-a fost dat un telefon nou,identic cu cel furat si ca recompensa pentru ceea ce am patit mi-au dat si o camera video foarte performanta.Fac precizarea ca am vazut cum le-a adus la emisiune un politist,desi mi-au fost inmanate de Mihaela Radulescu,in cadrul emisiunii
  Au trecut cam 4 ani de atunci si nici vorba de vreun proces.Acestea sunt amintirile mele legate de Bucuresti si v-o spun cu toata sinceritatea ,ca daca sectia de MM,era la Bucuresti,nu as fi mers nici daca as fi fost admisa fara concurs.Nu voi uita niciodata teroarea la care am fost supusa la 18 ani si o luna de catre politia din tara mea
  In concluzie,cu riscul de a ma repeta, daca baiatul acela are dreptate,nu as fi stat acolo nici o luna de zile.Il; admir ca a putut suporta asta, timp de 6 ani.

Edited by sorana2, 24 May 2010 - 00:44.


#103
sorana2

sorana2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 07.06.2009

 huafa, on 23rd May 2010, 13:55, said:

ceea ce spune ploscnicu este mare adevarat..sorana2 tu esti intr-un oras mai mic si nu stii cum sta treaba in bucuresti. are mare dreptate.am un coleg de generala care e in an terminal (poate chiar el e) si mi a confirmat ceea ce a scris acel user...
te as ruga sa fii obiectiva si sa prezinti situatia de la tine de la tg mures fara sa generalizezi ; ca in bucuresti e o alta situatie.
Cine vrea  sa dea la MM trebuie  sa afle si binele si raul.. si trebuie sa li se prezinte obiectiv.

sper sa ne mai intalnim si prin anul 4-5 si atunci sa vedem ce parere vei avea
In toate postarile cred ca am scris ca invat  la Mures,deci nu am de unde sa stiu cum este in alta parte.Cand am fost intrebata,am crezut ca tocmai de aceea ma intreaba pe mine, deoarece vor sa vina aici.Daca fara voia mea am dezinformat pe cineva, imi cer mii de scuze si o sa scriu acum cu litere de tipar .RASPUND ORICUI DORESTE SA MA INTREBE CEVA INDIFERENT DE ORA ,DAR EU SUNT STUDENTA LA MURES SI NU CUNOSC CHIAR DELOC CUM ESTE IN ALTA PARTE SAU LA ALTA FACULTATE DECAT LA CEA DE MEDICINA SI FARMACIE TG-MURES.
  Acum cred ca totul este lamurit,dar regret ca acel viitor medic a trecut prin astfel de conditii,dar tot la fel repet ca eu,personal nu as fi stat nici macar o luna acolo.Ma tot intreb ,cum naiba este posibil sa fie conditii atat de diferite la acelasi fel de facultate,ca doar ambele tin de MAPN?
  La Bucuresti, sectia de MM, este in cadrul facultatii de medicina generala sau acolo unde am dat noi proba de engleza,adica la Institutul Medico-Militar?Stiti voi la ce ma gandesc eu acuma,daca ne muta intr-o zi si pe noi acolo (ca vad ca orice este posibil)atunci inseamna ca mi-am pierdut 2 ani aiurea,deoarece la ce descrie colegul mai mare ,EU NU SUNT DISPUSA SA STAU SUB NICI O FORMA
  M-a deranjat o singura formulare a lui si anume ca nu as spune adevarul in legatura cu bauturile,cand am vazut cu ochii mei colegi (baieti)iesind de la masa chiar beti.Oricum cu asta nici eu nu sunt de acord chiar daca se sarbatoreste ceva,dar daca aia nu si-au stiut limitele ,asta este

#104
sorana2

sorana2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 07.06.2009

 valentin696, on 23rd May 2010, 10:52, said:

bravo
meriti un biscuite

nu mai inteleg nimic. sorana eu chiar am dat probele.am fost prima generatie de ofiteri de pe anul asta.pe 28 mai fac o luna de cand le-am dat. (nu ma laud).
  Ma bucur ca ai scapat, te felicit ,mergi inainte daca consideri ca asta vrei sa faci,engleza este usoara,biologia la fel iar fizica si chimia,mie mi-au placut mult, dar cele facute in liceu.Se poate sa nu fi inteles eu bine pentruca era ora 4 dimineata si invatasem doar fizio pana atunci,oricum sper ca m-ai iertat pentru neintelegere
  In facultate aceste materii mi s-au parut grele,noroc ca se fac  doar in anul intai.La BIOCHIMIE in semestrul al doilea daca nu ar fi fost tata sa imi explice, cred ca as fi avut restanta,desi in semestrul intai am luat nota 10.In semestrul al doilea mi-a cazut "Metabolismul intermediar al glicogenului",ne-a facut proful o schema din care nu am inteles nimic, de fapt chiar multe nu am inteles ,dar dupa ce mi le-a explicat tata, totul a devenit chiar simplu,limpede si clar .Chiar si acum ma intreb:sunt ,eu proasta sau proful nu preda bine?.Daca eram proasta nici de la tata nu as fi inteles,nu-i asa?II intreb pe colegii mai mari.
  Acum sunt in aceeasi dilema cu fizio,dar la asta tata nu se pricepe ,deoarece el a terminat farmacia ca sef de promotie la Cluj.Multe le invat pe de rost .Cel mai mult imi doresc sa trec si daca iau o nota mai mica,ca sa nu mai am treaba pe la vara.In caz de nota mica,doar ai mei ma cearta.Anul trecut din 10 studenti cati am fost la MM, 5 au avut restante la una sau doua materii iar acel coleg a avut 7restante
  Am citit pe bolguri ca la Bucuresti unii profi sunt intelegatori si te mai lasa sa copiezi,nu ca as agreea ideea .dar la noi la Mures nici sa ne miscam nu ne lasa.Intram in sala doar 4 studenti si stam cam la un metru distanta unul de altul.
   VA DORESC BAFTA TUTUROR .Tie Valentin,in mod special pentruca esti la inceput de drum iti urez mult succes,sa fii foarte atent la toate intrebarile de la cele doua materii, daca mergi la Bucuresti.Daca nu intelegi,nu te grabi,citeste de mai multe ori intrebarea pana esti sigur ca intelegi Rezolva-le de mai multe ori acasa.Engleza chiar nu pune probleme,concentreaza-te pe celelalte.Daca mai ai nelamuriri posteaza aici si daca stiu raspund tuturor.Eu stiu ce inseamna sa te descurci atunci cand nu ai informatii suficiente ca doar am trecut prin asta.A propos,vedeti ca la Bucuresti am vazut ca sunt 5 locuri la medicina,care apartin de MINISTERUL DE INTERNE(politie).
  Inca odata Bafta tuturor

#105
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
ce anume nu intelegi la fiziologie? sunt si chestii pe care trebuie sa le inveti pe de rost, dar sunt si chestii extrem de logice...

cat despre povestea ta cu hotul.... ti-as spune felicitari pentru ambitie, dar tinand cont ca traiesti in tara in care traiesti n-as putea spune decat ca trebuie sa fi fost nebuna sa uiti inchipui ca o sa iti rezolve politia cazul. eu l-as fi dat naibii de telefon oricat de scump era, si m-as fi gandit ca individul ala poate sa-mi ia gatul si nu, nu merita sa mor intr-un tren jegos la mama naibii fara sa stie nimeni de mine pentru un rahat de telefon mobil.  :peacefingers:

#106
valentin696

valentin696

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.04.2010
Multumesc inca o data Sorana pentru urari. Oricum am avut ceva de invatat din tot ce mi-ai spus pana acum si am reusti sa-mi fac o idee despre ceea ce vreau sa fac in viitor.
Poate ca o sa am noroc anul acesta deoarece in cateva randuri de ofiteri care au fost la Breaza anul acesta am auzit ca erau putini inscrisi la Medicina-Militara.Cel putin in grupa mea cand am fost la probe eram eu si inca 2 persoane cu medicina restu ATM.
Apropo eu sunt din Bucuresti.
Iti urez si eu multa bafta la examenele viitoare pe care le ai.


Pentru cei care sunt la IMM in Bucuresti am o intrebare: Unde este caminul ca am auzit ca ar fi pe Drumul Taberei in apropierea intersectiei Razoare.

#107
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006

 valentin696, on 24th May 2010, 14:02, said:

Multumesc inca o data Sorana pentru urari. Oricum am avut ceva de invatat din tot ce mi-ai spus pana acum si am reusti sa-mi fac o idee despre ceea ce vreau sa fac in viitor.
Poate ca o sa am noroc anul acesta deoarece in cateva randuri de ofiteri care au fost la Breaza anul acesta am auzit ca erau putini inscrisi la Medicina-Militara.Cel putin in grupa mea cand am fost la probe eram eu si inca 2 persoane cu medicina restu ATM.
Apropo eu sunt din Bucuresti.
Iti urez si eu multa bafta la examenele viitoare pe care le ai.


Pentru cei care sunt la IMM in Bucuresti am o intrebare: Unde este caminul ca am auzit ca ar fi pe Drumul Taberei in apropierea intersectiei Razoare.
la gara de nord, in statia lui 123. este un parc si un bloc in spatele acelui bloc este strada institutului militar. cu caminul respectiv ca sa ajungi la el trebuie sa treci printr-un gang din partea dreapta

#108
sorana2

sorana2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 07.06.2009

 rox, on 24th May 2010, 12:56, said:

ce anume nu intelegi la fiziologie? sunt si chestii pe care trebuie sa le inveti pe de rost, dar sunt si chestii extrem de logice...

cat despre povestea ta cu hotul.... ti-as spune felicitari pentru ambitie, dar tinand cont ca traiesti in tara in care traiesti n-as putea spune decat ca trebuie sa fi fost nebuna sa uiti inchipui ca o sa iti rezolve politia cazul. eu l-as fi dat naibii de telefon oricat de scump era, si m-as fi gandit ca individul ala poate sa-mi ia gatul si nu, nu merita sa mor intr-un tren jegos la mama naibii fara sa stie nimeni de mine pentru un rahat de telefon mobil.  :peacefingers:
  La telefon nu as fi putut renunta niciodata deoarece a fost primul meu telefon ,pentru care am lucrat o vara intreaga ,si am vrut sa demonstrez acelor indivizi platiti din banul public dupa toate batjocurile la care m-au supus ca eu,o fata pe care nu ai fi dat nici doi bani ,ii voi invinge deoarece am dreptatea de partea mea si am avut dreptate.
  La Fizio imi este foarte greu,ma gandesc acum ca s-ar putea sa nici nu il iau acuma.Am uitat mult din tot ce m-am chinuit sa invat.AVEM UN PROF CARE NE CERE SA STIM EXACT CA IN CURSUL LUI,CU TOATE FORMULARILE LUI.DACA GRESIM DOUA SAU TREI FRAZE ,adica le spunem tot la fel dar cu formularile noastre ne pica Eu nu am putut sa invat asa niciodata.SI ARE NISTE FORMULARI, ca unele colege stau cu dictionare sa descifrezi ce spune.La cursuri tot la fel ne citeste cu cursul in mana.Anul trecut,la materia asta au cazut cam 70 % din colegii de la civila si 3 de la MM
  As vrea sa te intreb un lucru ,la BUCURESTI MM,este in cadrul facultatii de medicina sau la Institutul Medico-Militar,unde am dat noi proba de engleza? BAFTA

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate