Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

medicina militara

- - - - -
  • Please log in to reply
248 replies to this topic

#73
kodrutza

kodrutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.02.2010

 bigexplozion, on 8th February 2010, 14:32, said:

Salut sunt clasa a 12a si anul asta vreau sa dau si eu la medicina militara.Vad ca suntem mai multi pe aici care dau la med militara, ...aveti ceva noutati?..au am fost prin ianuarie la bir sa ma inscriu dar am completat doar o fisa cu cateva date legate de adresa,,,etc, voi ati fost sa va inscrieti?...cum stati cu invatatu?...lasati si voi id urile voastre, sa vorbim mai mult si sa ne anuntam cand apar ceva noutati , nr locurilor....al meu e street_bmx_rider...(fara puncte),,,Sal


de unde esti?
eu nu am fost sa ma inscriu...spune-mi si mie unde ai fost tu si cam cum s-a desfasurat...

Edited by kodrutza, 09 February 2010 - 12:29.


#74
bigexplozion

bigexplozion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.09.2009

 kodrutza, on 9th February 2010, 12:28, said:

de unde esti?
eu nu am fost sa ma inscriu...spune-mi si mie unde ai fost tu si cam cum s-a desfasurat...


Sunt din Jud. Ilfov.Am fost pe la sfarsitul lui decembrie sa ma inscriu dar au zis ca e prea devreme si mi au facut un fel de fisa de contact in care au notat adresa, unde invat, la ce facultate vreau sa merg,daca sunt casatorit,,,,Si mi au spus ca o sa ma sunte ei prin ianuarie, februarie  ca sa vin sa ma inscriu dar pana acum nu m au sunat deloc...tu de  unde esti?

#75
bigexplozion

bigexplozion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.09.2009
Nu mai e nimeni care e interesat de facultatea astA?...

#76
sorana2

sorana2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 07.06.2009

 kodrutza, on 3rd February 2010, 13:42, said:

ideea e ca eu nu stau nici in bucuresti, nici in targu mures si deci imi este cam greu daca nu stiu exact unde o sa fie locurile anul acesta...iar unde e cercul miltar cel mai aproape chiar ca nu stiu...

mi-a fost destul de greu anul trecut pentru ca am fost atat de aproape de reusita pentru ca e destul de greu sa vii intr-un oras mare, necunoscut cu un tel binepropus si sa o dai in bara...

conditie fizica am avand in vedere ca am luat 10 la bac la sport, la engleza ma pricep, deci nu prea as avea de ce sa ma ingrijorez foarte tare...dar cea mai mare teama e ca o sa o dau in bara iar...
Din spusele comandantului meu se pare ca vor fi locuri si la Bucuresti si la Mures.Unele vor fi pentru Administratia Penitenciarelor iar altele chiar pentru Medicina Militara.Daca citesti cu o pagina sau doua inainte pe acest forum, am postat absolut tot ceea ce tine de admitere,Eu am intrat cu 9,58 ,bacul nu m-a ajutat cu nimic deoarece atata am luat si la Bac.Eu locuiesc la 400km de Mures si am intrat de prima data.Testele sportive si psihologice le-am dat la Liceul Militar din Alba-Iulia,unde am intalnit un comandant super,in sensul ca ne-a lasat sa ne cronometram unii pe altii.Sectie de Farmacie Militara nu a mai fost de vreo 6 ani, nicaieri.Acum sunt in anul 2,sunt destul de multumita,conditiile de camin sunt bune,doar ca este foarte mult de invatat iar profii sunt destul de corecti.Daca mai aveti nelamuriri scrieti pe forum si o sa incerc sa va raspund.Am uitat sa mai specific ceva:noi cei de la MM suntem la note putin mai avantajati decat colegii de la civila deoarece la medie se aduna si notele obtinute la pregatirea militara,cu specificatia ca avem doar o singura luna de vacanta.

 bigexplozion, on 9th February 2010, 19:15, said:

Sunt din Jud. Ilfov.Am fost pe la sfarsitul lui decembrie sa ma inscriu dar au zis ca e prea devreme si mi au facut un fel de fisa de contact in care au notat adresa, unde invat, la ce facultate vreau sa merg,daca sunt casatorit,,,,Si mi au spus ca o sa ma sunte ei prin ianuarie, februarie  ca sa vin sa ma inscriu dar pana acum nu m au sunat deloc...tu de  unde esti?
Eu am fost chemata la Centrul de recrutare in luna februarie,iar examenele sportive si psihologice,le-am dat la 3 zile dupa terminarea liceului,deoarece am avut o ruptura de muschi pe gamba chiar inainte de a fi chemata cu vreo saptamana.I-am anuntat si m-au reprogramat in luna iunie.Cum stati cu psihologia?Eu mi-am cumparat mai multe carti cu teste rezolvate de psihologie de pe net.Daca ai nelamuriri posteaza aici si o sa-ti raspund ceea ce stiu sigur.Probabil ca tu o sa dai sportul si psiho la Breaza


 kodrutza, on 5th February 2010, 16:57, said:

am sunat la institutul medico-militar din bucuresti si mi-au spus ca au facut o cerere la minister pentru aprobarea locurilor anul acesta si mai mult ca sigur se vor aproba(oficial nu pot spune decat ca spera sa se aprobe),nu stiu exact cate dar o sa afle pe la mijlocul lunii martie...admiterea se va face exact ca anul trecut...asa ca daca e cineva care a dat anul trecut sau care stie exact cum s-au desfasurat probele poate imi spune si mie...va rog...cel mai mult ma intereseaza in ce consta exact traseul utilitar aplicativ si ce s-a dat la engleza anul trecut...multumesc mult
Pacat ca nu stiu de unde esti.Traseul utilitar aplicativ,din cate imi mai aduc aminte consta in mai multe probe vreo sapte sau 8.Se incepe cu doua sarituri care impreuna trebuie sa aiba doi metri,se continua cu aruncarea la poarta a 4 mingi de dimensiuni diferite,se trece printr-un tunel ingust ci doua greutati(eu m-am antrenat cu doua sticle de 2,5 l de apa pline cu nisip).doua sarituri diferite pe doua capre, cateva genoflexiuni corect executate se termina cu o proba de viteza parca pe 20 de m.Toate trebuie sa le executi intr-1 minut si 30 secunde daca esti fata.A doua zi am dat rezistenta.Au cazut multi mai ales la psiho.Eu am facut toate aceste probe cu profa mea din liceu,careia nu am cuvinte sa-i multumesc.In fiecare seara alergam cate 20 de ture de teren si ma cronometram singura.La examen am ajuns a doua, deoarece imi intrase un tantar in gat si mi se desfacusera sireturile de la adidasi.Indiferent de ceea ce se intampla,nu va opriti si nu incercati sa faceti concurenta primului concurent  deoarece exista riscul sa obositi repede si sa iesiti din teren sau chiar lesinuri deoarece inima nu mai suporta oboseala la care este supusa.In timul antrenamentelor,incercati sa va incadrati in cele 9,30 minute.Daca la antrenamente va incadrati in timpi cu siguranta si la examen puteti face acest lucru.Examenul de englezal-am dat la Institutul Medico-Militar de langa gara si a constat in doua compuneri foarte usoare si niste exercitii de gramatica la fel de usoare.In anul in care am dat eu,a cazut un singur concurent la proba de engleza.Sper ca ti-am fost cat de cat de folos

#77
creng

creng

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.03.2010
buna ziua...ma numesc crengutza...locuiesc in bucuresti in sectorul 4 , sunt studenta la ase la id anul 1 si vreau sa dau la MM...dupa ce am sunat la Institutul MM...am fost la centrul militar al s4, unde mi-au completat o foaie cu  datele personale si de contact si mi-au dat o cerere de inscriere pe care sa o complerez acasa si o foaie cu analize ce trebuie dusa la medicul de familie si celelalte(boli interne-TA,AV,EKG-,chirurgie(ortopedie),neurologie,psihiatrie,O.R.L., oftalmologie-VOD,VOS si simt cromatic,dermato-venerice, stomatologie si ginecologie) de facut la ei la policlinica MAPN si sa o duc impreuna cu alte acte(certifcat de nastere, copie buletin, diploma de bac, cazier)...sunt 36 de locuri(la comun si fete si baieti, nu mai sunt separate ca anul trecut) la medicina,3 la farmacie si 5 la stomatologie...dosarul trebuie dus pana la sfarsitul lunii aprilie...

am si eu o intrebare...mai exact ce analize si controale ti-au facut...eu am probleme mari cand trebuie sa imi ia sange pentru ca am venele subtiri ma chinuie rau si tocmai de aceea as dori sa stiu inainte la ce trebuie sa ma astept cand ma duc acolo...cat dureaza si mai exact la ce teste(aparate,radiografii,analize de sange....etc)te supune...mai ales la dermato-venerice,ginecologie si boli interne...

scrie ceva de antecedente hederocolaterale(am inteles ca se refera la istoricul familiei)...daca tata este pensionat pe caz de boala psihica de gradul III o sa am probleme si eu...adica e posibil sa nu ma accepte?...

si mai am o intrebare...medicul meu de familie difera de cel al mamei si al tatalui meu asa ca nu stiu cum ar putea doctora mea sa completeze la antecedente heredocolaterale fara sa stie exact daca sunt bolnavi de ceva parintii mei si de ce anume...

apoi scrie antecedente personale patologice , declartie pe proprie raspundere ca nu suferi de boli psihice si boli infectioase cronice si epilepsie....apoi scrie MRF(asta e o radiografie pulmonara)...am fumat o perioada de 6 luni si cam de 2 sapt m-am lasat de tot...oare o sa fie vre-o problema din cauza asta?....VDRL(test pt sifilis) si HIV(test pt SIDA)analiza nr....diagnostic....am fost la doctora mea de familie si mi-a spus ca nu imi poate da trimitere decat daca sunt suspecta de bolile astea asa ca m-am duc la clinica particulara si mi le-am facut, m-au costat 70 ron si astept analizele intr-o saptamana...doar ca nu stiu ce sa fac cu ele...sa i le dau ei sa completeze acolo la diagnostic sau rezultat sau le iau cu mine cand ma duc sa-mi fac celelalte analize de la policlinica lor...

dupa ce duc dosarul ma programeaza la proba sportiva si psihologica,apoi testul de engleza , testul de la Carol Davila la chimie si biologie pt medicina(cat de greu e?si cam ce sfaturi pt a ma pregati mai bine)sau care e ordinea?si cam cand se dau probele acestea?

am inteles ca la psihologie ne sfatuiesti sa luam teste rezolvate , dar pentru pregatirea la engleza...sau cea sportiva...ce m-ai sfatui?...eu alerg in fiecare dimineata in parcul tineretului in jurul lacului...app nu sunt o fire foarte atletica si nici nu am mai facut de mult sport...dar pentru traseu nu stiu cum as putea sa ma antrenez mai bine...

#78
sorana2

sorana2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 07.06.2009

 creng, on 25th March 2010, 13:35, said:

buna ziua...ma numesc crengutza...locuiesc in bucuresti in sectorul 4 , sunt studenta la ase la id anul 1 si vreau sa dau la MM...dupa ce am sunat la Institutul MM...am fost la centrul militar al s4, unde mi-au completat o foaie cu  datele personale si de contact si mi-au dat o cerere de inscriere pe care sa o complerez acasa si o foaie cu analize ce trebuie dusa la medicul de familie si celelalte(boli interne-TA,AV,EKG-,chirurgie(ortopedie),neurologie,psihiatrie,O.R.L., oftalmologie-VOD,VOS si simt cromatic,dermato-venerice, stomatologie si ginecologie) de facut la ei la policlinica MAPN si sa o duc impreuna cu alte acte(certifcat de nastere, copie buletin, diploma de bac, cazier)...sunt 36 de locuri(la comun si fete si baieti, nu mai sunt separate ca anul trecut) la medicina,3 la farmacie si 5 la stomatologie...dosarul trebuie dus pana la sfarsitul lunii aprilie...

am si eu o intrebare...mai exact ce analize si controale ti-au facut...eu am probleme mari cand trebuie sa imi ia sange pentru ca am venele subtiri ma chinuie rau si tocmai de aceea as dori sa stiu inainte la ce trebuie sa ma astept cand ma duc acolo...cat dureaza si mai exact la ce teste(aparate,radiografii,analize de sange....etc)te supune...mai ales la dermato-venerice,ginecologie si boli interne...

scrie ceva de antecedente hederocolaterale(am inteles ca se refera la istoricul familiei)...daca tata este pensionat pe caz de boala psihica de gradul III o sa am probleme si eu...adica e posibil sa nu ma accepte?...

si mai am o intrebare...medicul meu de familie difera de cel al mamei si al tatalui meu asa ca nu stiu cum ar putea doctora mea sa completeze la antecedente heredocolaterale fara sa stie exact daca sunt bolnavi de ceva parintii mei si de ce anume...

apoi scrie antecedente personale patologice , declartie pe proprie raspundere ca nu suferi de boli psihice si boli infectioase cronice si epilepsie....apoi scrie MRF(asta e o radiografie pulmonara)...am fumat o perioada de 6 luni si cam de 2 sapt m-am lasat de tot...oare o sa fie vre-o problema din cauza asta?....VDRL(test pt sifilis) si HIV(test pt SIDA)analiza nr....diagnostic....am fost la doctora mea de familie si mi-a spus ca nu imi poate da trimitere decat daca sunt suspecta de bolile astea asa ca m-am duc la clinica particulara si mi le-am facut, m-au costat 70 ron si astept analizele intr-o saptamana...doar ca nu stiu ce sa fac cu ele...sa i le dau ei sa completeze acolo la diagnostic sau rezultat sau le iau cu mine cand ma duc sa-mi fac celelalte analize de la policlinica lor...

dupa ce duc dosarul ma programeaza la proba sportiva si psihologica,apoi testul de engleza , testul de la Carol Davila la chimie si biologie pt medicina(cat de greu e?si cam ce sfaturi pt a ma pregati mai bine)sau care e ordinea?si cam cand se dau probele acestea?

am inteles ca la psihologie ne sfatuiesti sa luam teste rezolvate , dar pentru pregatirea la engleza...sau cea sportiva...ce m-ai sfatui?...eu alerg in fiecare dimineata in parcul tineretului in jurul lacului...app nu sunt o fire foarte atletica si nici nu am mai facut de mult sport...dar pentru traseu nu stiu cum as putea sa ma antrenez mai bine...
   Iti raspund in limita posibilitatilor si a ceea ce stiu.Eu nu stiu cum se fac astea la Bucuresti,eu mi le-am facut la Spitalul Militar Timisoara,gratuit.Mi-au luat doua analize de sange,una de sifilis si una de SIDA,m-au controlat pe piele sa vada daca nu am, semne particulare,s-au uitat la dantura sa vada daca nu am dintii cariati,intr-un minut s-au asigurat ca vad bine ,iar la restul s-au pus doar stampile deoarece in ziua aceea era aglomerat.La MRF,nu ii intereseaza daca fumezi sau ai fumat,ci daca nu ai cumva TBC.In legatura cu medicul de familie,te duci la al mamei tale si o rogi sa-ti scrie acolo sanatos clinic,te duci apoi si la cel al tatalui tau si ii spui ca vrei sa dai la MM si ai nevoie sa scrie "sanatos clinic".Doar nu crezi,ca se mai pune cineva sa te consulte ginecologic,in contextul in care ,nu esti bolnava iar ei nu au nici manusi suficiente pentru cele cu adevarat bolnave.Cand le ai pe toate gata,te duci cu ele si cu buletinul si certificatul de nastere la Centrul de recrutare;sunt nedumerita de  ce te-ai dus la particular su nu la Spitalul militar ?Mie la Timisoara mi le-au terminat toate in 3 ore in aceeasi zi.
In legatura cu testele sa te antrenezi mult pentru probele sportive,pentru psiho,sa iti cumperi brosuri cu teste de inteligenta,personalitate,perspicacitate ,rezolvate gata si sa incerci sa gasesti cheia dupa care se rezolva;dupa ce le-am studiat putin,nu mi s-au parut grele.Iar in anul in care am dat eu nu erau decart 10 locuri la TG-Mures si am dat dintr-o singura materie .Subiectele au fost luate din Culegerea de teste pe care o cumparasem de la facultate cu un an in urma .Daca ai neclaritati,mai posteaza

#79
creng

creng

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.03.2010
care e de fapt ordinea probelor si cand le dai?in iunie?iulie?

voiam sa te intreb de unde ti-ai luat cartile de teste rezolvate pentru psihologie...si ce proba ai dat la engleza...

#80
sorana2

sorana2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 07.06.2009

 creng, on 16th April 2010, 11:28, said:

care e de fapt ordinea probelor si cand le dai?in iunie?iulie?

voiam sa te intreb de unde ti-ai luat cartile de teste rezolvate pentru psihologie...si ce proba ai dat la engleza...
Probele se dau in ordinea urmatoare:incep cu prima si termin cu ultima.Prima este cea de psihologie,a doua zi sunt doua:traseul utilitar-aplicativ,primul si proba de 2000 m,a treia zi se dau testul situational si un interviu (la acestea din urma nu am vazut sa cada cineva dar la primele da,au cazut multi).Urmeaza examenul de engleza,urmat de examenul la Biologie sau Chimie sau Fizica( doar una, pe care vrei tu sa o alegi.)
In legatura cu data cand le dai :nu exista una anume, ci inainte cu o saptamana esti anuntat de cei de la Centrul De Recrutare,asta pentru probele din cele 3 zile.Examenul de engleza are o data fixa,dar vad ca se schimba de la an la an si cum eu am dat in urma cu doi ani,nu cred sa mai fie valabile datele,dar acesta este unul foarte usor,cand am dat eu,a cazut o singura candidata care a spus dinainte ca nu o sa scrie nimic deoarece parintii au obligat-o sa vina acolo.Cred ca este cam in luna iunie pe la sfarsit.
Examenul la Biologie iarasi are o data fixa, data care fata de cand am dat eu a fost devansata.Pentru biologie poti clica facultatea de medicina  din Mures si la admitere ti se da data cu exactitate
Cartile de psihologie mi le-am cumparat de pe net dar am avut grija sa fie teste cu rezolvari la sfarsit.Daca clichezi carti de psihologie, calculatorul iti da mai multe oferte.Ele au continut teste de personalitate,de inteligenta,de perspicacitate dar toate au avut rezolvari la sfarsit,deoarece eu nu am facut psiho in liceu pentruca  psiholoaga liceului tocmai nascuse.Asa ca rezolvarile lor,m-au ajutat foarte mult.Daca mai ai neclaritati,posteaza si in limita posibilitatilor,incerc sa raspund tuturor

#81
valentin696

valentin696

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.04.2010
buna/sal tuturor. Sunt nou pe un forum. Am o intrebare scurta in legatura cu admiterea la medicina militara. Eu tocmai am luat probele sportive saptamana asta si mie un pic cam teama de cea la engleza.Poate sa-mi dea cineva un sfat in legatura cu aceasta. E grea nu e grea un exemplu. Voi fi recunoscator. Multumesc anticipat.

#82
sorana2

sorana2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 07.06.2009

 valentin696, on 1st May 2010, 21:53, said:

buna/sal tuturor. Sunt nou pe un forum. Am o intrebare scurta in legatura cu admiterea la medicina militara. Eu tocmai am luat probele sportive saptamana asta si mie un pic cam teama de cea la engleza.Poate sa-mi dea cineva un sfat in legatura cu aceasta. E grea nu e grea un exemplu. Voi fi recunoscator. Multumesc anticipat.
Da,am dat si eu aceasta proba si sunt studenta in anul II la MURES la MM.Ni s-au dat 2 compuneri foarte usoare:despre un oras din tara si una despre o excursie care ti-a placut mai mult si niste propozitii de rearanjat.Examenul l-am dat la INSTITUTUL Medico-Militar Bucuresti.In principiu la aceasta proba nu cade nimeni,dar in anul in care am dat eu, o singura candidata a fost respinsa,dar ea spusese dinainte de a intra in sala ca nu va scrie nimic, pentruca nu isi mai doreste aceasta meserie si ca a venit acolo mai mult obligata de parinti.
  Eu m-am cazat la HOTEL ASTORIA,am ales locatia stiind despre traficul infernal din Bucuresti si  cum nu cunosteam pe nimeni in capitala, acest hotel mi s-a parut cel mai aproape de INSTITUT.Am fost chemati cu o ora mai devreme de inceperea concursului adica la ora 8 dimineata,a venit comandantul de la Mures si ne-a luat fiecarui candidat dosarul si ne-a spus ca daca va exista cineva care nu va lua proba ii va lasa dosarul la secretariatul acelui institut.La ora 9 a inceput  concursul si la ora 13 ni s-au publicat rezultatele la avizierul institutului cu calificativul admis si fara nici un fel de nota cu specificatia ca acea fata a primit calificativul respins.asa ca din 30 de candidati ramasi dupa sport si psiho,am fost declarati admisi 29,din care dupa proba de biologie am mai ramas 10 candidati,deoarece am prins generatiile cu doar 10 locuri.
Am uitat sa te felicit pentru rezultatele obtinute pana acum.Eu cand am iesit de la interviu am stiut ca voi intra sigur
In concluzie,pentru aceasta proba chiar nu trebuie sa iti faci nici o grija .Iti urez succes in continuare.Daca mai ai intrebari poti posta si in limita posibilitatilor voi raspunde tuturor

Edited by sorana2, 02 May 2010 - 00:12.


#83
valentin696

valentin696

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.04.2010
buna. Nici nu credeam ca voi primi un asa de rapid raspuns. Multumesc mult de felicitari. Sper sa o trec usor pentru ca imi doresc mult de tot sa intru la aceasta facultate.Ma voi apuca serios de invatat.Pana acum am stat numai pe anatomie.Oricum iti multumesc mult de tot de sfat.Apropo e frumos?va muncesc profesorii cu invatatu sau cu instructia? :kisstogether:

#84
sorana2

sorana2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 07.06.2009

 valentin696, on 2nd May 2010, 11:42, said:

buna. Nici nu credeam ca voi primi un asa de rapid raspuns. Multumesc mult de felicitari. Sper sa o trec usor pentru ca imi doresc mult de tot sa intru la aceasta facultate.Ma voi apuca serios de invatat.Pana acum am stat numai pe anatomie.Oricum iti multumesc mult de tot de sfat.Apropo e frumos?va muncesc profesorii cu invatatu sau cu instructia? :kisstogether:
Admiterea este nimic fata de examenele din sesiune.Materia este foarte multa,stufoasa,unii profi doresc sa inveti din cursuri motamo cum le-au scris si nu cum le-ai inteles tu.Nu se da 10 decat foarte,foarte greu.Facem cursurile impreuna cu colegii de la medicina civila.Pot sa spun in modul cel mai sincer ca anul intai mi-a fost foarte greu.
In legatura cu instructia:avem un comandant superbun,intelegator,in anul intai am facut instructie cu doua saptamani inainte de a incepe anul universitar si am mai facut doua saptamani dupa terminarea anului,dar pe parcursul anului,nu.De doua ori pe saptamana ,dar asta nu este regula,ne scoate la raport cu o ora mau devreme, adica la ora 7, pentru a ne transmite unele circulare de la MAPN,dar cand nu are ce sa ne spuna nu ne mai scoate nimeni.Uniforma militara se poarta obligatoriu doar la examene,nu si in timpul anului.Cazarea in camin este gratuita,masa este destul de buna, este la fel,vei primi 4 uniforme ,tot gratuit,una de gala,una de vara,una de iarna si una de camuflaj pe care o porti doar in anul intai la examene si la depunerea juramantului militar,vei primi apa minerala cam de doua ori pe saptamana gratuit,hartie igienica,creme de ghete (ultimele le-am cam dus acasa deoarece de cele cateva ori cand port bocancii nimeni nu ne controleaza).Vei mai primi in primii ani o solda pe luna dar pana in anul 3, de doar 50 ron,iar din anul 4 in cumul de 500 ron pe luna.La toate sarbatorile armatei avem mese festive impreuna cu comandantii unde cine doreste poate servi bere,vin si sampanie fara nici o opreliste (dar asta o fac mai mult baietii).La depunerea juramantului te obliga sa semnezi un contract in care ei se angajeaza sa iti dea serviciu,cazare si masa iar tu te obligi sa nu iesi 8 ani din sistem (oricum eu personal nu an nici un interes sa ies).Ti se explica ca daca pierzi vreun an,nu mai ai voie in sistem si esti obligat sa platesti 5000 euro toti anii cat ai fost scolarizat.Vei termina cu gradul de sublocotenent.La examenul de rezidentiat sunt mai multe locuri decat candidati.Unele specialitati au locuri mai multe iar altii mai putine.In vacanta de vara esti obligat sa faci practica timp de o luna ,la un spital militar din tara (poti opta pentru oricare doresti cu exceptia celor din Brasov si Constanta,unde esti primit doar daca ai rude de gradul intai care se obliga sa te tina in spatiu) Pe tot parcursul practicii ai dreptul la cazare si masa ,gratuiteDaca se intampla sa ai restante, nimeni de la armata nu iti atrage atentia in nici un fel, le poti repeta de sapte ori la fiecare materie.
Conditiile de camin sunt excelente.Suntem cazati doar 2 intr-o camera spatioasa,avem dreptul sa ne sarbatorim aici zillele de nastere asa cum dorim,avem masini de spalat,cuptoare cu microunde,nu avem tv,dar daca dorim ne lasa sa ne cumparam noi.Ai dreptul la 4 permisii platite de ei:una in vacanta de Craciun de 5 sau 6 zile,una intre semestre,una de PASTE si una in vacanta mare de o luna.
  In concluzie,medicina este o facultate foarte grea dar in legatura cu armata, conditiile mi se par mai mult decat lejere.Iti dau totusi un sfat,ar fi bine daca ai posibilitati sa iti cumperi un laptop deoarece pe parcurs ai mare nevoie de el.Nu te obliga nimeni ,dar vei constata ca iti va fi de mare folos,de asemenea este bine sa ai un telefon cu camera deoarece ai cu ce filma lamelele de la microbiologie si alte lucruri la lucrari practice.Daca mai ai vreo nelamurire mai poti intreba,deoarece voi raspunde tuturor in limita posibilitatilor si mai ales daca stiu
  Era sa uit ,vezi cand mergi la examenul de engleza sa duci cu tine si niste bani deoarece trebuie ca odata cu dosarul sa dai comandantului si taxa de inscriere ,care acum 2 ani,cand am dat eu era 100 ron,dar acum nu mai stiu cat este,dar trebuie sa fie afisat pe site-ul fascultatii

#85
valentin696

valentin696

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.04.2010
Mersi inca o data de sfaturi.Dupa cum mi-ai prezentat situatia mi se pare chiar distractiv sa intri la ei.O intrebare. Eu sunt din Bucuresti din cate am inteles caminul este chiar la vreo 3-4 statii de autobuz de mine (care sunt destul de scurte) sunt obligat sa stau in camin pe toata perioada scolarizarii sau doar primul an cum am m-ai auzit la alte institutii militare?

#86
sorana2

sorana2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 07.06.2009

 valentin696, on 4th May 2010, 07:19, said:

Mersi inca o data de sfaturi.Dupa cum mi-ai prezentat situatia mi se pare chiar distractiv sa intri la ei.O intrebare. Eu sunt din Bucuresti din cate am inteles caminul este chiar la vreo 3-4 statii de autobuz de mine (care sunt destul de scurte) sunt obligat sa stau in camin pe toata perioada scolarizarii sau doar primul an cum am m-ai auzit la alte institutii militare?
Daca poti aduce dobada ca ai rude de gradul I care se ofera sa te ia in spatiu adica familia,nici nu esti obligat sa stai la camin.Trebuie sa vii doar dimineata in cele doua saptamani de instructie si sa fii prezent doar in ziua cand esti de serviciu.Acest sistem acceptat de ambele parti se numeste DECAZARMARE.Adica nu renunti decat la camin.Ai dreptul sa vorbesti cu comandantul scolii si sa-i spui ca vrei sa fii DECAZARMAT,intrucat locuiesti cu parintii in localitatea de domiciliu a facultatii
  Inca ceva,eu iti vorbeam de Facultatea de Medicina si Farmacie,sectia Medicina Militara din TARGU_MURES.Nu iti pot garanta ca si la Bucuresti este asa, deoarece nu stiu
  Iti doresc bafta in continuare

#87
valentin696

valentin696

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.04.2010
Multumesc. Poti sa-mi spui si mie la admitere cat de mult te-a incurcat bacu'. Mie un pic frica si de aceasta "proba" ca m-am pregatit mai mult la biologie si fizica decat pentru bac.

#88
sorana2

sorana2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 07.06.2009

 valentin696, on 5th May 2010, 07:28, said:

Multumesc. Poti sa-mi spui si mie la admitere cat de mult te-a incurcat bacu'. Mie un pic frica si de aceasta "proba" ca m-am pregatit mai mult la biologie si fizica decat pentru bac.
Eu am fost eleva la sectia de mate-info.Am prins un bac greu cu 2 probe orale la romana si 3 probe scrise la romana,mate si biologie +proba sportiva +atestatul la info.Aceste probe au fost puse atunci una dupa alta sau la distanta de o zi sau doua una de alta.Mi-a fost foarte greu,mai ales la romana si la mate ,am avut momente in care am crezut s-ar putea sa nici nu iau la aceste doua materii.Am avut fata de tine un dezavantaj major si anume ca inca nu fusesem chemata, la ALBA-IULIA pentru sport si psiho.Deci pe langa bac,am avut si celelalte examene,pe care tu le-ai dat si mie parca imi stateau in spate.Nu am cuvinte sa iti spun ce am simtit.Dar mi-am dat seama ca daca mai adaug si disperare la toate va fi si mai rau.Am mers prima data la orale pe care le-am luat foarte bine,pe urma am mers la probele scrise ,la sport unde iarasi rezultatul mi s-a dat pe loc .Si surpriza a venit cand inca nu se dadusera rezultatele la probele scrise la bac.Am fost chemata pentru probele sportive si psihologice de la ALBA-IULIA cu doua zile inainte de a afla rezultatul de la bac,pe care mi l-a transmis mana telefonic la Alba dupa ce luasem traseul utilitar-aplicativ.Am fost eleva foarte buna,am invatat in toti anii de liceu,dar la bac,in timp ce unii colegi au luat si 9,90 eu am luat bacul cu doar 9,58.Medic conta la Mures in proportie de 10 la suta si inca 10 la suta media celoe 4 ani care a fost de 9,89.Asa ca o paranteza,daca la bac am luat 9,58 sa stii ca si la proba scrisa am luat tot atata,asa ca bacul nu m-a ajutat cu absolut nimic.
  In concluzie,bacul m-a incurcat foarte mult,am crezut ca nici nu o sa il iau,l-am luat, asa cum am luat si restul probelor pentru admiterea la facultate.Mai tarziu, adica in prima sesiune cand am vazut kilogramele de materie de la medicina,mi-am dat seama ca bacul si restul probelor au fost de fapt floare la ureche.
  Eu iti doresc succes dar sa stii ca la faculta in sesiune este mult mau greu decat tot bacul si admiterea la un loc.Este daca vrei ca un fel de pregatire pentru ceea ce urmeaza.

#89
valentin696

valentin696

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.04.2010
Aha am inteles mersi mult de tot de ajutor. Daca o sa m-ai am intrebari o sa te intreb.

#90
creng

creng

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.03.2010
valentin696 imi poti spune si mie cum a fost la proba sportiva, deoarece saptamana aceasta trebuie sa ma sune si sa ma duc sa o dau si eu...asa ca mi-ar prinde bine niste detalii direct de la fatza locului...ms

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate