Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

medicina militara

- - - - -
  • Please log in to reply
248 replies to this topic

#1
georgyana18

georgyana18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.09.2008
sunt in clasa a XII-a si as vrea sa dau la medicina miltara,imi poate oferi cineva(student sau fost student) informatii cu privire la admitere?(probe,cam cate locuri pt fete etc.)

#2
PenicilinaV

PenicilinaV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 14.01.2008
Admiterea e la fel ca si la medicina civila respectiv: proba biologie si la alegere fizica sau chimie. Candidatii concureaza pe locuri separate de cei de la UMF. Locuri cand am dat eu la UMF erau vreo 20-25 si nu cred ca sexul conta.
Tu trebuie sa te duci la centru de informare-recrutare si sa discuti cu ofiterul de acolo.
Ce mai stiu sigur e ca trebuie sa dai o proba fizica debun simt si parca o testare psihologica.
Ti-as sugera sa te gandesti de 2 ori inainte de a alege medicina militara. Exista avantaje ca student solda pana in anul 4, grad de sublocotenent din anul5, cazare  etc. DAR exista foarte putine locuri pt medicina militara care se scot la rezidentiat si exista riscul sa ramai medic de unitate toata viata sau sau de puscarie si toata medicina pe care ai invatat-o sa o aplici la bataturi si cuie batute in cap

#3
georgyana18

georgyana18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.09.2008
si examenele sunt reale? adica in cazul in care nu am pile,am vreo sansa?Iar in ceea ce priveste facultatea,se face medicina serioa sa?multumesc pt informatii

#4
Tamasa

Tamasa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.01.2009
hey...vreau si eu sa stiu, va rog mult, de unde se poate achizitiona cartea de teste pentru admiterea la facultatea de Medicina Militara de la Tg Mures...

#5
PenicilinaV

PenicilinaV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 14.01.2008
Examenele sunt cat se poate de reale. Sunt exact la fel ca la UMF adica examen  grila din biologia de a11a si la alegere chimie sau fizica. Examenele sunt corecte in mare. Cand am dat eu la UMF acum 6 ani concurenta era cam aceeasi la militara ca si la civila.

#6
ioana90

ioana90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 06.07.2008
La Targu-Mures se da la alegere dintre Anatomie si fiziologie, Chimie organica si Fizica.

#7
Tamasa

Tamasa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.01.2009
aaaa...se aude prin targ cum k in afara de faptul ca sunt f putine locuri la medicina militara atat la buc, cat si la tg mures...cik majoritatea sunt ocupate de cei cu o pila ceva. sa fie adevarat? 8-|

#8
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
bai frate nici n-ati inceput bine facultatea si numai la examene pe "ne-bune" si pile va ginditi! :lol:
ce uameni !!! -_-
nu mai stiu cum o fi acu', da' in 2005 s-a intrat pe bune la mm. 100%

#9
Tamasa

Tamasa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.01.2009

View Postrox, on Jan 10 2009, 20:11, said:

bai frate nici n-ati inceput bine facultatea si numai la examene pe "ne-bune" si pile va ginditi! :lol:
ce uameni !!! -_-
nu mai stiu cum o fi acu', da' in 2005 s-a intrat pe bune la mm. 100%
nu e vorba de gandit la pile...e vorba de a fi realist si a sti daca se merita sa lupti pentru ceva. nu cred k-i convine cuiva sa piarda un an sau un loc la o alta facultate din cauze d'astea...nu am nici bani si nici ganduri d'astea;)

#10
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
pai daca faci alegerile pe ce "se aude" atunci o sa pierzi mai mult decit timp si bani. nush, eu am zis doar cum era la mm in buc in 2005.

#11
Tamasa

Tamasa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.01.2009

View Postrox, on Jan 10 2009, 20:17, said:

pai daca faci alegerile pe ce "se aude" atunci o sa pierzi mai mult decit timp si bani. nush, eu am zis doar cum era la mm in buc in 2005.
ce-i drept...m-am gandit ca e posibil sa fie asta cu "pilele" doar o scuza a celor frustrati de o nereusita....da pe de alta parte nu m-ar mai mira nimic din ce se intampla. oricum...ms mult pt informatie. daca mai stii ceva...aici sunt:D

View Postrox, on Jan 10 2009, 20:17, said:

pai daca faci alegerile pe ce "se aude" atunci o sa pierzi mai mult decit timp si bani. nush, eu am zis doar cum era la mm in buc in 2005.

ce-i drept...m-am gandit ca e posibil sa fie asta cu "pilele" doar o scuza a celor frustrati de o nereusita....da pe de alta parte nu m-ar mai mira nimic din ce se intampla. oricum...ms mult pt informatie. daca mai stii ceva...aici sunt:D

#12
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Hmm eu am terminat acum 3 ani Medicina Militara la Bucuresti.

Fata tati... stai departe.
In ciuda "imaginii populare", Medicina Militara nu iti ofera un viitor luminos, ba dimpotriva, o ingustare a optiunilor si un futai in plus.

Admiterea se da cu "colegii de la civila", facultatea se face tot cu ei, doar MM este intr-o singura serie, cativa studenti in fiecare grupa.

In plus, o sa ai un program de futai in cazarma + nesfarsitele ore de "Medicina Militara", unde vei invata niste istorii din anii '60.
Cele mai bune somnuri le-am tras la acele ore.

Dupa ce ca la medicina vacanta de vara e scurta cat o puta de furnica, mai trebuie sa faci si stagiul militar de o luna/an, unde inveti sa faci oarece instructie si tragi 3 gloante in eter.
E super funny sa bati pas de defilare pe 3x grade, in mijlocul verii.

Intr-adevar, prin anul 4 te face ofiter si ai... solda :D

Problema intervine in anul 6 cand esti obligat sa dai rezidentiatul doar pe locurile militare (putine si adesea proaste).
Pana acum, daca nu luai rezidentiatul -> putrezeai fara viitor la unitate, prescriind cu spor aspirine pana la sfasitul programului.

Acum trebuie sa ai specializare pentru a practica, asa ca ca jumatate din colegii mei sunt inca bagati fortat la specializare "Medicina de Urgenta",  adica stau acasa 4 ani, dar tot nu au un viitor.

Si uite asa ajungi la 3x ani asteptand sa te implinesti ca doctor.

Desigur, poti sa iti bagi **** in armata si sa dai rezidentiat civil ori sa pleci din tara, dar ai de platit cca 10 000 de euro taxe de scolarizare.
Eu am zis adio acestei "cariere" cu epoleti, dar si medicinii.

Am destui prieteni care fie au iesit in viata civila, fie au emigrat si din 3 salarii de rezident au scapat de grija datoriilor ;)

Cel mai jenant era cand la ora 6 trebuia sa fim la "raport" imbracati "meletar", ca asa scrie in regulament.
Era ca un fel de opereta. Stateam drepti 1 min, salutam "organu", apoi plecam in cazarma. Adesea nici nu deschideam ochii pentru asta...

Mai rau este ca pe la 4x ani nu o sa fii demn de "standardul NATO", asa ca te pensionezi, dar ce vei practica?

Invata din greselile altora...

Aveam un colonel (Doru), baiet de treaba si foarte citit, insa de o ipocrizie rara (venea cu postul).
El zicea: "ce poate fi mai frumos, decat sa fii: medic si... militar?"

Eu abia ma abtineam sa nu ii dau un reply...

Daca ai fi copilul meu... si ai dori sa faci medicina, sub nici o forma nu te-as lasa sa faci Medicina Militara.

P.S. La TG Mures erau mai putine locuri, dar aveau note mai mari, asa ca la repartitii ii uram :D

#13
Tamasa

Tamasa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.01.2009

View PostCourage, on Jan 10 2009, 21:23, said:

Hmm eu am terminat acum 3 ani Medicina Militara la Bucuresti.

Fata tati... stai departe.
In ciuda "imaginii populare", Medicina Militara nu iti ofera un viitor luminos, ba dimpotriva, o ingustare a optiunilor si un futai in plus.

...

woow...nu ma asteptam la o astefel de viziune recunosc...am ramas nitel cu gura cascata

#14
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View PostCourage, on Jan 10 2009, 21:23, said:

Hmm eu am terminat acum 3 ani Medicina Militara la Bucuresti.

Si totusi , sa presupunem ca dupa terminarea facultatii si dupa examenul de rezidentiat prinzi o specialitate buna (ex cardiologie, chirurgie generala); care sunt avantajele unui medic militar comparativ cu unul civil? Cum e viata intr-un spital militar fata de cea dintr-un spital orasenesc?

#15
Tamasa

Tamasa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.01.2009

View PostTamasa, on Jan 10 2009, 21:41, said:

woow...nu ma asteptam la o astefel de viziune recunosc...am ramas nitel cu gura cascata

si ar mai fi o chestie...daca as incerca as face-o pentru armata si nu pt medicina. imi doresc de cand sunt mik sa ajung in armata...sunt mai masochista de felu meu:d...ma rog...si in combinatie cu o medicina parea ceva frumos...mda...oricum, multumesc frumos si pentru viziunea asta de care chiar nu stiam!

#16
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Faptul ca esti militar, NU iti da nici un avantaj, nici macar in Spitalul Militar, unde esti vazut ca un animal pe cale de disparitie :)

In primul rand, locurile la rezidentiat sunt destul de putine (depinde de an), pt ca e nevoie mare de medici la unitate, nu in spitale!
Prin urmare, sunt ani cand de ex nu se scot specialitati chirurgicale.

Totusi, esti obligat sa dai pe locurile militare ;)
Daca totusi faci rezidentiatul, asta nu insemna ca ai un post asigurat...

La sfarsitul rezidentiatului... te descurci ;)

De multa vreme "Medicina Militara" nu mai are un rost, dar e o ramura a armatei pe care in loc sa o facem performanta, o tinem in mizerie.

E mult mai usor sa faci un concurs in anul 4 de ex si sa pompezi in oameni inca 2 ani specialitati militare (toxicologie, chirurgie militara etc) decat sa obligi niste oameni nemotivati.

In acest fel nu mai ai asemenea costuri de scolarizare + scoti pe banda generatii de sacrificiu, pe care nu stii cum sa le folosesti.

Daca s-ar lua astfel de masuri, ar fi o multime de deontologi si "fosti" care ar deplange soarta tarii ;)

P.S. Spitalul Militar Central e o gluma (ca si alte spitale din Romania), unde personalul habar nu are dc ii zice exact militar (sefu are epoleti), dar mai ales 95% din pacienti sunt civili :D

#17
Tamasa

Tamasa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.01.2009
ziceai k ai terminat la buc? si nu lucrezi k medic acu?

#18
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Tamasa, armata din filmele americane nu are NIMIC de-a face cu cea din .ro :), dar NIMIC.
In .ro e alt film.. fara happy-end.

Ce insemna armata de fapt la noi:

1. In anul 1 faci ceva pas de defilare si te chinuiesti cu arma (prea grea pt fete).
Iese ceva jenant la depunerea juramantului, dar mama crapa de emotie :D

2. Mancare proasta la cantina (daca stai in camin); se fura ca in codru.

3. Haine din anul 1, trebuie sa ti se potriveasca pana in anul 4-5.
In general sunt uriase si arati ca soldatul Sveig in ele.

4. S-a ajuns la bataia la bataia de joc si opereta pentru ca nimeni nu vede rostul acestei componente.

Stii cum se face pe vremuri (Doamne fereste!) si cum e la carte?

- raport in fiecare zi la 5.30-6.00
- in fiecare zi 30 min inviorare, in maieu (chiar si iarna)
- noaptea la 10 max in camin
- nu stai in pat pana la ora 13.00
- intre 13.00 si 15.00 stai in sala de studiu (o sala care pute, cu scaune de lemn, fara tv)
- la facultate se merge in formatie, cu steaguri in fata si in spate + in uniforma.
- pedepse la carcera
- raport daca ai rezultate sub nota 8 + morala
- etc

In primul an am avut un "Major Glory" care s-a straduit sa faca din noi Meletari, apoi a fost o degradare completa.
Ne-a futut la icre de ajunesem sa dormim iepureste, pt ca nu avem voie in pat pana la ora 13.00, dar intre raport si programul de la scoala ce dracu sa faci (pe la 9-10)?
Odata a venit tata (tot militar) si dormeam claie peste gramada.
Colegii nu il cunosteau, dar erau asa speriati incat a fost larma mare.
In 5 secunde erau toti in pozitie de drepti in mijlocul camerelor (deja se daduse alarma).
Eu am deschis un ochi si am mormait.. a.. e tata...)
===================

Atat realitatea, cat si ce ar trebui sa fie.. nu cred ca iti surade :D

P.S. La scoala vei fi urat de colegii civili, pentru ca tu esti si platit (din anul 5), pe langa faptul ca adesea esti o haimana ;)

Nu, nu am practicat niciodata.
Mi-am dat seama la timp ca nu e de mine, desi am avut media generala 8.70 (am invatat foarte selectiv).

Am o parere f. proasta despre sistemul medical romanesc, dar una fara iesire si viitor pentru cel Militar.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate