Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Grilele cablistilor la inceputuri (anii '90)

- - - - -
  • Please log in to reply
264 replies to this topic

#253
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,859
  • Înscris: 11.01.2006
Cum a inceput monopolul RCS DIGI IN CRAIOVA :

https://jurnalul.ro/...iova-57438.html

#254
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Credeam că e ştire actuală. Pe vremuri mi se părea normal să existe monopol per zonă, adică dacă e companie de cablu într-o zonă, de ce să fie nevoie şi de a doua. Nu ştiu dacă în Bucureşti în 1993-2004 exista aşa de mare diferenţă de programe între societăţile care erau pe atunci.
Dar cum de VIVA era la liber şi altele nu? Nu difuzau anumite muzici şi deci plăteau mai puţini bani pe drepturi de autor?    :huh:

#255
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,859
  • Înscris: 11.01.2006
Concurenta intre societatile de cablu este benefica,preturi mai mici,programe mai multe si mai bune.
De cand DIGI are monopol in CRAIOVA nu s-a prea sinchisit de grila de programe :s-au scos multe posturi bune ,iar cele straine sunt doar 6-7 :RAI UNO ,RAI TRE,RTL,TV5 EUROPE,DUNA etc
Nu s-au grabit sa aduca posturi noi :HISTORY 2, CRIME & INVESTIGATION ,MTV LIVE HD,STINGRAY I CONCERTS etc.,pe care le au de mult bulgarii sau albanezii si chiar alte companii de cablu de la noi.
Cat despre germanii de la VIVA ,acestia transmiteau necodat deoarece erau in concurenta CU MTV GERMANY,care intr-o perioada isi codase semnalul.
Pe de alta parte nemtii au avut a afinitate pentru transmisia necodata,fiind destul de bogati pentru a-si sustine posturile tv.
Sa nu uitam ce a patit MTV EUROPE cand a codat semnalul in 1995 :de la cateva milioane de privitori inainte de codare ,au avut apoi doar 80 de abonati.
Noroc cu companiile de cablu care l-au achizitionat,inclusiv din Romania .

Edited by CABLE MAN, 05 August 2021 - 23:49.


#256
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,145
  • Înscris: 18.06.2009

View Postdjl, on 05 august 2021 - 22:49, said:

Credeam că e ştire actuală. Pe vremuri mi se părea normal să existe monopol per zonă, adică dacă e companie de cablu într-o zonă, de ce să fie nevoie şi de a doua. Nu ştiu dacă în Bucureşti în 1993-2004 exista aşa de mare diferenţă de programe între societăţile care erau pe atunci.
Dar cum de VIVA era la liber şi altele nu? Nu difuzau anumite muzici şi deci plăteau mai puţini bani pe drepturi de autor? Posted Image

Erau diferente mari intre ofetele firmelor de cablu tv in Bucuresti. RCS le-a aratat 'degetul mijlociu' celor de la Astral cand au introdus pachetele Discovery si MTV prin vara lui 2001 la care au avut exclusivitate o perioada scurta. Astral a avut multi ani exclusivitate pe Hallmark, Romantica si TV Paprika. Mai era chestia ca firmele aveau monopol pe cartiere, fenomen care se intampla si astazi in anumite zone.

Edited by Rainwish, 06 August 2021 - 20:36.


#257
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert īn procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
Dupć ce am mai „scormonit” prin arhivele unui ziar, am dat în sfârșit de grila firmei Telesatco, din Târgu-Mureș, din 1996, cea la care erau abonați ai mei în acei ani:

De asemenea, grila firmei CRD din Sibiu, de un an înainte:

Attached Files



#258
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Foarte interesant, mai ales că dau şi frecvenţele emisiei tv terestre. Pro Tv şi Antena 1 erau numai pe cablu şi TV.R. 1 şi 2 numai pe terestru? În imaginea 2 apare TL8... ce post era acela?
@ Rainwish : dar în anii '90 erau asemenea diferenţe?

#259
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert īn procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010

View Postdjl, on 30 septembrie 2021 - 10:54, said:

Foarte interesant, mai ales că dau şi frecvenţele emisiei tv terestre. Pro Tv şi Antena 1 erau numai pe cablu şi TV.R. 1 şi 2 numai pe terestru? În imaginea 2 apare TL8... ce post era acela?
TL8 era un program local, recepționat doar pe cablu, nu și terestru.

#260
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Şi cam ce grilă avea?    :huh:

#261
TVKing

TVKing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 03.08.2014
Are cineva grilele de la televiziunea din cablu din Iasi in anul 1997? Ca ce am vazut era numai pentru terestru.

#262
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert īn procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
Din 1997 nu am gćsit, dar te pot ajuta cu grila „Telecable” din 1994:

Attached Files



#263
TVKing

TVKing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 03.08.2014
va multumesc. Dar daca imi dati o grila de programe Electron MBIT Iasi din 2003, 2004 si 2005 ar fi super! Ca nu mai stiu ce programe am avut. E super si TELECABLE!

#264
TVKing

TVKing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 03.08.2014
Am gasit intre timp si grila Electron MBIT din Iasi, in anul 2001.
Atunci erau 29 canale.

Attached Files


Edited by TVKing, 03 April 2022 - 10:35.


#265
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,859
  • Înscris: 11.01.2006
GRILA de programe OLTENIA NETWORK CABLE ,societate de tv prin cablu care a activat in CRAIOVA intre 15 august 2002-1 noiembrie 2004 ,fiind cumparata de RCS_RDS :

https://www.tvchanne...a_Network_Cable

De mentionat faptul ca statiile tv CANALE 5,ITALIA UNO si RETE 4 ,ca si SKY SPORTS 1,desi au fost promise prin promo-uri publicitare nu au mai fost introduse vreodata,nu-mi amintesc nici de PRIVATE BLUE sau DSF ,dar poate ma insel.
Doar canalul erotic PRIVATE GOLD a fost in grila,nu si PRIVATE BLUE.
Celelalte programe intr-adevar au facut parte din oferta OLTENIA NETWORK CABLE,iar postul propiu OLTENIA TV a fost primul canal regional transmis prin satelit!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate