Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Grilele cablistilor la inceputuri (anii '90)

- - - - -
  • Please log in to reply
264 replies to this topic

#1
napster1

napster1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 15.04.2007
am deschis acest nou topic desi poate ca mai era altul deja deschis...insa aceasta vreau sa fie doar pentru grila cablu tv din Romania
aici mai era ceva : http://forum.softped...howtopic=277953


in Suceava cablul tv aparut prin '91, nu stiu exact... a aparut o firma AGAPIA si una din Pascani, nu mai retin numele, dar toti ii spuneam Pascani... grilele erau asemanatoare

TVR 1
MTV
Eurosport
DSF
RTL
RTL 2
VOX
Italia 1
Canale 5
RETE 4
PRO 7
SAT 1
TF1
Duna TV
M6
.... mai erau cateva..oricum pana in 18-20 programe...
mai erau Euronews, un Sky One parca ( scurta vreme), Cartoon Network ( era doar la AGAPIA ), France 2, Super Channel ( NBC Europe ), RAI1, RAI 2, RAI3 au aparut mai tarziu in locul canalelor Mediaset,... Super RTL, VIVA, TV5, ZDF, 3SAT...
la AGAPIA s-a infiintat STV local, iar la Pascani era 2 canale VIDEO dadeau in mare parte filme pe VHS, un canal video a fost inlocuit cu PRO TV in '95...
Pascaniul a fost preluat de AGAPIA prin '96-'97
TELE 7ABC si TVR 2 erau difuzate inregistrat, a fost si Europa NOVA scurta vreme
de multe ori bagau si canale si le scoteau teste
cam acesta a fost inceputul cablului tv in Suceava...
daca stie altcineva mai detaliat e OK....

postati si voi grilele de atunci din orasul vostru ...

Edited by napster1, 18 September 2008 - 19:02.


#2
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
La Bacau in 1994 erau 3 firme catv SATBA, EUROSAT si TV CABLU. La primele 2 grila era in mare parte aceeasi: RTL2, RTL, SAT1, PRO7, KABEL1, ZDF, 3SAT, ITALIA1, RETE4, CANALE5, RAIUNO, RAIDUE, EUROSPORT, DSF, EURONEWS, NBC, TF1, TV5, LA CINQUIEME, FRANCE2, CARTOON NETWORK & TNT, MTV, TVR1, TVR2, SHOW TV, STAR TV. si cate un canal propriu cu stiri si filme. Transmise pe anumite intervale orare TELE7ABC si ANTENA1 (inregistrari), VIVA si VIVA 2 (datorita calitatii semnalului preluat erau difuzate doar noaptea si dimineata), ATN (ASIA TELEVISON NETWORK - program cu muzica indiana). Odata cu aparitia canalelor romanesti au inceput incet incet sa dispara o parte din cele straine, s-a renuntat intai la RTL2 la aparitia PROTV, apoi si VIVA, VIVA 2 datorita receptiei de slaba calitate si exemplele pot continua.

#3
napster1

napster1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 15.04.2007
stie cineva care a fost motivul de canalele Mediaset ( ITALIA 1, CANALE 5, RETE 4 ) au fost scoase din retelele de cablu din Romania prin '96-'97 ?
....
se pare ca atunci a fost o chestiune nationala, ca in toata tara au fost scoase....acum ele sunt bine merci FTA pe satelit...

#4
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,077
  • Înscris: 29.04.2006
Din motive de drepturi de autor. Canalele lui Berlusconi nu aveau si nici nu doreau sa acorde drepturi de retransmisie in afara Italiei.

In acea perioada a fost adoptata legea pentru protejarea drepturile de autor in Romania, iar canalele italiene n-au fost singurele care au disparut atunci. De la mine de pe cablu au mai disparut in acele zile canale cum ar fi: DSF, NBC sau Sky.

#5
napster1

napster1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 15.04.2007
am inteles...
NBC (NBC Europe sau Super Channel) nu mai exista acum...

la fel si in cazul Sky-urilor, DSF..care nu aveau drept de autor....
cine are antena de satelit orientata spre Astra sau Hotbird pot fi vazute fara probleme, canalele Mediaset, RAI-urile, canalele germane...ele sunt FTA

#6
napster1

napster1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 15.04.2007
"prima grila de programe a societatii de cablu si-o mai aminteste cineva?
hai ca nu erau atat de multe posturi ... in jur de 20, nici atat.
In Brasov asta se intampla la inceputul lui 1992 ... si din ce imi aduc aminte aveam urmatoarele posturi:

mtv
cmt
the children's channel
super channel
cnn
eurosport
dsf
rtl
pro7
sat1
tvr1
tvr2
italia 1
canale 5
rai uno
rai due
rt4
duna tv

sigur am uitat ceva ...

uitasem postul locat TVS , care difuza doua filme pe zi, inregistrate pe casete video biggrin.gif
si poate mai e ceva... "



"Pitesti 92-93

RTL
PRO7
DSF
Eurosport
RAI1
RAI2
Italia1
Rete4
Canale5
MTV
MCM
TF1
FR3
CMT
Sat1
RTL2
Euronews
Tv1000
FilmNet
un Sky dar nu mai stiu care
si parca mai erau vreo 3-4 dar nu mi le mai aduc aminte (nici nu erau asa de importante pt. mine la virsta de atunci)"


"Prin aprilie-mai '93, cand mi-am instalat serviciul de cablu tv (TVS Oradea) programele la tv-ul meu erau
aranjate in ordinea urmatoare:

1. TVR 1
2. MTV 1 (televiziunea de stat maghiara)
3. MTV 2 (idem)
4. Italia 1
5. Eurosport
6. Sat 1
7. DSF
8. Canale 5
9. Rete 4
10. Duna TV
11. Pro 7
12. MTV (95 % sigur)
13. RTL
14. Sky One / Orit 11 (filme preluate de pe alte posturi si dublate "in direct")
15. TVS Oradea
16. RTL 2
17. Sky News
18. Sky One

Imi amintesc ca in prima seara m-am uitat la un film de actiune pe RTL. Eram absolut fascinat pe atunci, cu
toate ca nu intelegeam si nu inteleg nici acum germana. Era farmecul specific acelor vremuri, acela de a
putea viziona programe straine. Acel farmec s-a pierdut odata cu aparitia posturilor romanesti. M-am
saturat de bullshiturile care se difuzeaza la televiziunile noastre, motiv pentru care intentionez sa imi
cumpar o instalatie de satelit. "




cmt
the children's channel
FilmNet

mai exista aceste canale prin Europa  ?
nici nu mai stiu ce era pe CMT

#7
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,077
  • Înscris: 29.04.2006
CMT = Country Music Television :)

L-am avut si eu, dupa care a disparut din Europa si mai avea doar o versiune pentru Asia parca...

Dar voi mai tineti minte EBN (European Business Network)?

#8
napster1

napster1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 15.04.2007
am auzit de EBN, dar nu tin minte sa-l fi avut pe cablu in Suceava...
Zygoth ai putea sa postezi cam ce aveai tu pe cablu la inceputuri ?
de fapt toti care vor sa posteze, sa vedem ce aveau fiecare pe cablu ...

#9
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Pai la mine a venit cablul tocmai in august '97, in ziua inmormantarii printesei Diana, tin minte ca funeraliile au fost LIVE pe Euronews.  :D In mare, aveam aceleasi canale ca cele enumerate de voi mai sus, plus RTL 7 (polonez), TV Sqiptar (postul national al Albaniei) seara cu purici si intreruperi, DSF l-am avut pana dupa 2000, Sky Sport 1 si 2, Sky News, BBC World, scoase unul cate unul, apoi Rai Due scos si el, pe urma Rai Uno mutat in Extra etc.
Faceau astia de la Pelin (ulterior Astral) mereu teste cu receptoarele de satelit, cautand diverse canale cand era ploaie si cadea semnalul, aparea mereu "No or bad Signal" si apoi sigla cu "Scientific Atlanta" sau "NOKIA" si alte receptoare pe care le aveau ei la vremea aia.

Edited by duculeana, 19 September 2008 - 12:48.


#10
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,382
  • Înscris: 05.09.2005
foarte interesant topicul asta. Daca va spun eu cum am avut prima data cablu o sa muriti de ras :D.

Deci. Prin 1993 copil la 11 ani , m-a pus instinctul sa pun un cablu coaxial pe perete. SI? surpriza! cablul era pozitionat exact unde era doza sau spliteru de la cablu:D.  Canalele se vedeau insa, va dati seama ca nu perfect. Si ce mi-a venit in minte? . AM batut un cui :D ca sa faca legatura  cu spliteru si dupa am prins cablu pe acel cui. Pentru ca,  cablul statea atarnat si cadea jos, am pus o BATA ( din lemn) ca sa stea fix. SI uite asa am vazut fara sa dau niciun ban aproape 3 ani :D. Doamne! Cand au venit ai mei acasa si au vazut ce-am facut, am primit o gramada de dulciuri si in plus erau foarte uimiti :D

#11
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,857
  • Înscris: 11.01.2006
LA CRAIOVa in 1993 a aparut firma TERRA SAT din RESITA.
NICIODATA nu am avut si noi SKY ONE,SKY MOVIES ,CMT sau FILMNET si TV 1000.
IMI parea rau ca in alte orase mari se prindeau ,ilegal dar se prindeau.
CELE mai bune programe erau


1.MTV EUROPE
2.VH1 EXPORT[din 1997]
3.ITALIA UNO
4.RETE 4
5.CANALE 5[ultimele trei pana in 1996 cand au foat inlocuite cu RAI UNO,RAI DUE si RAI TRE]
6.DISCOVERY[din 1997]

CEA mai fericita zi pentru noi din CRAIOVA a fost introducerea canalelor franceze:TF1,M6,RTL-TV si TELE MONTE CARLO.
AU mai fost si SHOW TV si STAR TV,2 programe turcesti care nu au rezistat decat un an -doi.

ODATA cu aparitia concurentei si in CRAIOVA,prin 2003 a u fost introduse si canale din pachetul ABSAT pentru vreo 2 ani,pana cand atat TERRA SAT cat si OLTENIA NETWORK CABLE au fost asimilate de RCS: ACTION,MANGAS,ENCYCLOPEDIA,CHASSE and PECHE,PARIS PREMIERE,ANIMAX etc

IN pachetul OLTENIA NETWORK CABLE existau: NOSTALGIA,GRANDES DOCUMENTALES,MCM EUROPE,ONYX,VIVA,VIVA PLUS etc

VA mai aduceti aminte de BET ON JAZZ si BABYLON BLUE?
PRIMELE canale erotice pe cablu au fost ADULT CHANNEL si BABYLON BLUE,scoase prin 1997 din vina CNA.

ALTE programe ,din amintiri ce au fost receptionate pe cablu in CRAIOVA:

1.DSF
2.NBC
3. ARD 1
4.ZDF
5.N3
4.SWF[GERMANIA]
5.SUPER RTL etc

#12
erkcor

erkcor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 30.01.2007
In Ploiesti a aparut (cam prin '93) Electroplus ...
La inceput emiteau experimental pe o singura frecventa - Super Channel/Pro7/Italia1/MTV, dupa care au intrat cu o grila de 12 canale tv:
- TVR1
- Canal 9 Electroplus (Anunturi si filme traduse "live" de pe canalele germane si in special, de pe cele italiene
- MTV
- Cartoon Network/TNT
- Italia 1
- Rete 4
- Canale 5
- M6
- Eurosport
- Euronews
- NBC Super Channel
- Pro 7
Apoi au intrat TVR 2/Soti, Tele 7 abc, Antena 1, Canal 31 (Pro Tv), Amerom (Prima Tv), toate aceste avand o imagine slaba - erau preluate terestru din Bucuresti.
Si canalele de pe satelit se vedeau cu "puricei" la prima ploaie sau ninsoare ...
Pe urma au intrat VH1, MCM, RTL, Sat 1, Super RTL, Vox, CMT, Kabel 1, DSF etc.
Apoi timid, Discovery si Animal Planet - inregistrate si subtitrate, la fel ca si Orion (canal de filme)
Imi amintesc de momentul (cred ca prin '96) in care MTV si VH1 s-au codat ... tristete mare! Insa din fericire, Electroplus-ul (devenit ulterior Storm Tv) s-a miscat foarte repede si dupa nici o saptamana aveam din nou cele 2 canale.
Au disparut canalele Mediaset, in locul lor aparand RAI-urile, posturile romanesti au inceput sa emita prin satelit, numarul lor a crescut ... restul e istorie.....
Storm a fost cumparat de Astral, care la randul sau a intrat sub umbrela UPC

In paralel, au mai fost CCV-ul (Control Cable Ventures), si RCS-ul, ambele fiind cotate cu mult peste Storm, care ulterior au fost "inghitite" de UPC.

#13
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

 a_d_y, on Sep 19 2008, 14:30, said:

foarte interesant topicul asta. Daca va spun eu cum am avut prima data cablu o sa muriti de ras :D.

Deci. Prin 1993 copil la 11 ani , m-a pus instinctul sa pun un cablu coaxial pe perete. SI? surpriza! cablul era pozitionat exact unde era doza sau spliteru de la cablu:D.  Canalele se vedeau insa, va dati seama ca nu perfect. Si ce mi-a venit in minte? . AM batut un cui :D ca sa faca legatura  cu spliteru si dupa am prins cablu pe acel cui. Pentru ca,  cablul statea atarnat si cadea jos, am pus o BATA ( din lemn) ca sa stea fix. SI uite asa am vazut fara sa dau niciun ban aproape 3 ani :D. Doamne! Cand au venit ai mei acasa si au vazut ce-am facut, am primit o gramada de dulciuri si in plus erau foarte uimiti :D
Acelasi inceput l-am avut insa in vara anului 1994, cu antena de pe bloc prindeam bine o parte din canalele de la SATBA CA-TV, in special cele de pe mijlocul benzii, cele de la capete mai slab, printre purici. Interesant e faptul ca pe casa scarii aveam cablu de la EUROSAT, de pe acela nu prindeam nimic. N-am stat asa decat vreo cateva luni, pe urma am tras cablu, a trebuit sa renunt la antena de pe bloc pentru ca sa poata pune acoperis.

#14
tzily

tzily

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 12.09.2008
haa! vad ca tot cu amintirile ai ramas np1  :P

#15
szaszsebespaul

szaszsebespaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 07.12.2007

 napster1, on Sep 19 2008, 13:12, said:

"prima grila de programe a societatii de cablu si-o mai aminteste cineva?
hai ca nu erau atat de multe posturi ... in jur de 20, nici atat.
In Brasov asta se intampla la inceputul lui 1992 ... si din ce imi aduc aminte aveam urmatoarele posturi:

mtv
cmt
the children's channel
super channel
cnn
eurosport
dsf
rtl
pro7
sat1
tvr1
tvr2
italia 1
canale 5
rai uno
rai due
rt4
duna tv

sigur am uitat ceva ...

uitasem postul locat TVS , care difuza doua filme pe zi, inregistrate pe casete video biggrin.gif
si poate mai e ceva... "



"Pitesti 92-93

RTL
PRO7
DSF
Eurosport
RAI1
RAI2
Italia1
Rete4
Canale5
MTV
MCM
TF1
FR3
CMT
Sat1
RTL2
Euronews
Tv1000
FilmNet
un Sky dar nu mai stiu care
si parca mai erau vreo 3-4 dar nu mi le mai aduc aminte (nici nu erau asa de importante pt. mine la virsta de atunci)"


"Prin aprilie-mai '93, cand mi-am instalat serviciul de cablu tv (TVS Oradea) programele la tv-ul meu erau
aranjate in ordinea urmatoare:

1. TVR 1
2. MTV 1 (televiziunea de stat maghiara)
3. MTV 2 (idem)
4. Italia 1
5. Eurosport
6. Sat 1
7. DSF
8. Canale 5
9. Rete 4
10. Duna TV
11. Pro 7
12. MTV (95 % sigur)
13. RTL
14. Sky One / Orit 11 (filme preluate de pe alte posturi si dublate "in direct")
15. TVS Oradea
16. RTL 2
17. Sky News
18. Sky One

Imi amintesc ca in prima seara m-am uitat la un film de actiune pe RTL. Eram absolut fascinat pe atunci, cu
toate ca nu intelegeam si nu inteleg nici acum germana. Era farmecul specific acelor vremuri, acela de a
putea viziona programe straine. Acel farmec s-a pierdut odata cu aparitia posturilor romanesti. M-am
saturat de bullshiturile care se difuzeaza la televiziunile noastre, motiv pentru care intentionez sa imi
cumpar o instalatie de satelit. "




cmt
the children's channel
FilmNet

mai exista aceste canale prin Europa  ?
nici nu mai stiu ce era pe CMT


La Brasov mai erau cele locale RTT ,Canal 8 ,Canal P+,

#16
donmarinica

donmarinica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,468
  • Înscris: 17.06.2007
In Constanta prin 94-95 pe langa programele mediaset, cartoon, nbc, mtv, etc (vreo 15) existau si "celebrele" MTC (marine trading center scos de ministerul transporturilor-ulterior a fost preluat de prima tv), TV SOTI NEPTUN (care emitea la inceput dimineata si noaptea tarziu pe frecventa tvr1, apoi a fost preluat de gasca lui mazare), si CANAL 57 PLUS (o panarama de program care pana la urma a dat faliment iar frecventa a fost cumparata de antena1). Tin minte ca la CANAL 57 PLUS  era un tip BOGDAN MATEESCU, care era patron, redactor, prezentator tv, reporter de teren, femeie de serviciu, (de toate) si prezenta noptile un fel de emisiune concurs cu premii si chema un sfert de oras la el in strudiou.

#17
napster1

napster1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 15.04.2007
"... in Brasov, TVS Holding baga o gramada de canale din astea ilegal evident. Oricum noi nu ne suparam smile.gif
Imi aduc aminte ca am vazut Sky Movies, Sky One, Sky News, TV1000, Cinema, Film Net Plus haha isi mai aduce cineva aminte de canalul asta? Era beton, cel mai tare.
Din pacate pentru noi erau introduse doar periodic.... Film Net Plus, TV1000, Cinema au fost o perioada destul de buna.
Am impresia ca Film Net Plus s-a transformat in Canal + pentru Norvegia. Nu mai stiu exact, oricum nu mai exista postul asta. "



canalul CINEMA care era ca nu-mi aduc aminte sa-l fi avut pe cablu ...?

#18
GABBO

GABBO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 02.05.2006
Singura versiune de Filmnet mi se pare ca mai emite in Grecia, daca nu ma insel. Tin minte ca la TVS Brasov erau VIVA si VIVA2 preluate de pe Astra si se vedeau cu purici seara. Si ce muzica bagau...

Si da, prin rotatie au fost Filmnet +, Sky Movies, Filmnet1, TV1000, TV1000 Cinema si cateodata schimbau versiunea de Cartoon Netework partajata cu TNT cu o versiune CN din Spania care emitea 24/24. La ora 2 noaptea ma uitam la Wack Races.

Ce copilarie!!!   :rolleyes:

Edited by GABBO, 11 October 2008 - 13:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate