Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Grilele cablistilor la inceputuri (anii '90)

- - - - -
  • Please log in to reply
264 replies to this topic

#37
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,850
  • Înscris: 11.01.2006
TVE INTERNATIONAL a fost si la CRAIOVA o perioada.
INSA prin 2004 trebuia sa APARA si SKY SPORTS 1 ,ITALIA UNO,CANALE 5,RETE 4,MCM 2[actualul MCM POP],DSF etc,dar firma OLTENIA TV,o firma de cablu care spala bani,patronul ei acum este la arest, a dat faliment.AVEA un pret criminal :25 .000 de lei pe luna la peste 70 de programe tv,pe cand firma concurenta TERRA SAT avea abonamentul 150-200.000 in acea perioada doar la pachetul de baza.
TERRA SAT a cumparat OLTENIA TV,care n-a dansat decat vreo 2 ani,dar a facut totusi  si lucruri bune,chiar daca banii erau negrii si murdari.AVEA un sediu ultramodern.a lansat primul post regional pe satelit OLTENIA TV,care avea un program foarte bun,pe asta il regret si acum,care dadea in direct inclusiv meciurile U CRAIOVA din CUPA ROMANIEI.
APOI RCS-ul a inghitit in acelasi an,2004  si TERRA SAT-ul.
PE OLTENIA TV a fost SI RTPORTUGALIA INTERNATIONAL,iar prin anii 1995 si GALAVISION.
MIE imi placea GALAVISION,duminica baga muzica pop latino non -stop.
LA TERRA SAT CRAIOVA au mai fost LEONARDO,ALICE,SAILING CHANNEL,SKY NEWS,SANTE VIE[la propunerea unui medic renumit din CRAIOVA,insa din pacate canalul a dat faliment in FRANTA>],ANIMAUX ,BBC WORLD etc

AVAND in vedere ca OLTENIA TV era aproape gratis,eram abonat la ambele societati de cablu,deoarece difereau programele.
CE bine era cand in CRAIOVA era concurenta!

O(LTENIA TV dadea si sponzoriza concerte ,avea oferte si oferea premii substantiale,inclusiv o masina cadou,daca te abonai pe 6 luni inainte.
CONCURENTA era crancena,resitenii de la TERRA SAT au trebuit sa mareasca grila de programe de la 48 la 70 si sa cumpere programe mai bune,deoarece craiovenii de la OLTENIA TV au intrat direct cu o grila de peste 70 de canale,inclusiv canale erotice,ceea ce era o premiera pentru CRAIOVA.
DACA au vazut asa,cei de la TERRA SAT au luat si ei XXL,un canal erotic francez din pachetul ABSAT .
CNN_ul este si acum in CRAIOVA,ca si FRANCE2.

#38
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Asa s-a intamplat si la Bacau dupa ce UPC a cumparat EUROSAT-ul, a disparut SHOW TV si alte cateva canale nemtesti, in schimb RAIUNO e si la ora actuala.

#39
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
De prin octombrie 2005 pana in primavara lui 2006 OLTENIA TV a fost si la RCS Slatina- stiu ca era si la Pitesti si la Brasov. Am citit in 2006 pe Softpedia topicul cu pricina in care era o replica de genul "Nu stiu ce cauta Oltenia TV in Brasov".  :lol: Cica pe post era crima cand gazdele emisiunilor nu stiau ca sunt transmisi prin satelit si credeau ca se vad doar in Craiova: la emisiunea de dedicatii au ramas masca atunci cand i-a sunat cineva din Moldova.  :lol:

RTP PORTUGAL era in Septembrie 2001 pe CATV-ul TOUR IMEX din CACIULATA. LEONARDO, SKY NEWS ALICE au fost pe RCS Slatina din 2002 pana in 2004, in pachetul EXTRA, parca au zburat odata cu introducerea MTV-urilor. Premii a oferit si RCS in 2004- televizoare gratis si luni de abonament gratis pentru alegerea pachetului EXTRA+ HBO. In 2004 RCS  a efectuat transmisii in direct de pe platoul din fata Casei Sindicatelor, la Revelion si la zilele Slatinei. Canal erotic aveam BABILON BLUE incepand cu 1997, il bagau noaptea in locul postului local. Inainte de comutatrea pe BB difuzau un generic care avea ca fond sonor "YOU SEXY THING"- nu mai stiu cine o canta- o da Europa fm din cand in cand. FRANCE 2 am avut doar prin 1993-1994.

Edited by Neaceasca85, 31 March 2009 - 10:56.


#40
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Pentru scurt timp RTP Portugalia a fost prezent si in grilele SATBA si EUROSAT CA-TV Bacau, cel putin la acesta din urma era partajat cu programul propriu, EURO TV.

#41
Jaguar Paw

Jaguar Paw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 27.03.2007
Eu ma uitam in perioada aia la programe prinse cu antena parabolica: Sky Movies (un fel de HBO in Anglia), Sky Sports
Cand am bagat cablu, dupa revolutie, eram cu ochii pe MTV juma de zi, ma uitam la TV (alb negru) ca melcu la bicicleta, oricum cea mai tare televiziune in materie de reportaje si seriale din Romania era TELE7ABC, am vazut la ei seriale care au aparut apoi pe PRO TV dupa 10-15 ani

Te uitai la MTV si nu-ti venea sa crezi ca aia dau muzica nonstop...era incredibil :-)

Edited by Jaguar Paw, 15 May 2009 - 15:04.


#42
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Da, primul contact cu posturile tematice era de-a dreptul ireal. Maica-mea, vazand Eurosportul a 2 a; a 3 a si a 4 a oara, intreaba: Ba, dar astia n-au de gand sa mai termine odata cu sportul asta? Nu, "asta e program continuu"!, ii raspunde fratele meu.  :lol:

Sau cand a aparut PRO TV, tot maica-mea zice "asta nu e program romanesc, cred ca e tradus in romaneste, ca drapelul ala de la sigla nu e steagul nostru!".  :D

In perioada aia, eu eram innebunit dupa Cartoon Network, deh, aveam doar 7-8 ani. Fratele meu, la cei 14-15 ani ai sai, logic, pe MTV non-stop. A fost nevoie de mai multe televizoare in casa si la vremea aceea.  :coolspeak:

Edited by Neaceasca85, 15 May 2009 - 17:21.


#43
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,850
  • Înscris: 11.01.2006
DE prin 1997 ,de cand s-a introdus Vh1 UK pe cablu,era postul meu de suflet.
A fost introdus la initiativa mea,deoarece am trimis o scrisoare patronului TERRA SAT CRAIOVA cu 20 de motive pentru a introduce acest post.
TIN minte ca in fata parcului POPORULUI din CRAIOVA era o pancarta mare publicitara cu urmatoarele cuvinte: " VREAU VH1! '
MANCAM VH1 pe paine,ma uitam non stop la el si cumparam ghidurile TV,am si acum o adevarata colectie,doar ca sa urmaresc programul VH1.
MTV -ul nu imi prea mai placea de cand englezii si-au facut propiul MTV in vara lui 1997 si  au luat cele mai bune programe,programul MTV EUROPE ramanand mult diluat.PE cand Vh1 era original.
ASTA pina in 2001 cand a aparut Vh1 EUROPEAN!
A fost una din cele mai mari deceptii,dar nu aveam ce face.
A doua mare deceptie a fost aparitia MTV ROMANIA 1n 2002.
M-am bucurat foarte mult cand au aparut in 2004 MTV HITS UK,MTV BASE UK,MTV TWO si VH1 CLASSIC Uk.
ACUM stateam toata ziua pe MTV HITS UK!
A treia deceptie am avut-o din nou la 30 noiembrie 2004 cand Vh1 CLASSIC UK a fost inlocuit cu Vh1 CLASSIC EUROPEAN.
SI cea mai mare deceptie am avut-o cand RCS-ul a scos unul cate unul toate canalele MTV,incepand cu MTV BASE, apoi dupa un an si MTV TWO si la final MTV HITS si VH1 CLASSIC.
ACUM studiez variantele de a pleca de la RCS!

#44
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006
Hehee, ce vremuri ! Eram mic pe atunci, nu mai retin precis, dar asta s-a intamplat in perioada in care aparuse Agapia in Suceava. Tin bine minte ca, satul de posturi rusesti, tatal meu a adus de la Brasov o antena parabolica IMENSA, in jur de vreo 2m diametru; din cate mi-a povestit era din doua semiparabole care se imbinau la montare. Despre receiver, nu mai tin minte nimic... Stateam la etajul 4 si a montat antena pe bloc, dar se cam clatina la vant. S-a chinuit ceva sa-i faca un suport de prindere serios, insa in cele din urma eu si mama ne-am asezat nerabdatori in fata unui Sanyo de 54 cm, dand indicatii lui tata, care era pe bloc: "E bine asa", "Ai trecut", "Nu mai misca". Mai tarziu am avut un motoras si in felul asta nu trebuia sa mai tipam unii dupa altii cand vroiam sa vedem un film.  :thumbup:

Cel mai des ne uitam pe RAI-uri, imi placeau emisiunile de divertisment, care cuprindeau intrecerile de tot felul (inclusiv cele cu taurul :peacefingers: ). Mai erau si filmele de pe Italia 1, Rete 4 si Canale 5, tin minte ca imi placeau in special cele cu Terrence Hill si cu Bud Spencer. Sky Movies l-am receptionat mai tarziu, insa nu se vedea excelent, semnalul fiind slab pentru Europa de Est. Intr-o zi au venit cei de la Agapia sa imi propuna sa trec la ei si imi aduc aminte ca tata le-a spus ca daca se vede mai bine la ei ca la noi Sky Movies, atunci trecem fara nicio problema. Fiindca acest lucru era intr-adevar posibil, ne-am despartit de serile in care ne chinuiam sa vedem un film, in care tata era mai tot timpul pe acoperis. :D In felul asta, puteam sa ne uitam si noi ca oamenii la televizor fara sa tot frecam parabolica din stanga in dreapta.

Mai tarziu, aceste programe deosebite au inceput sa dispara incetul cu incetul din grila Agapia, fiind inlocuite de cele romanesti. Mai ramasesera RAI-urile si cateva canale nemtesti, RTL, SAT1 si PRO7. Tin minte si de STV, acel program local, a carui sigla erau cele 3 litere cu culoarile steagului national. Era si INTERMEDIA atunci, insa era acel canal de anunturi si informatii. Ca programe de muzica, erau MTV UK sau DE, faimosul MCM, cele 2 VIVA DE si romanescul ATOMIC.

Pe langa asta, cand ploua mai abundent, apareau purici pe ecran, strainele fiind primele care incepeau sa nu se mai distinga. Mai era si modalitatea de codare analogica a Formulei 1 pe Rai Uno, ceva similar unui interlace mai puternic... Insa, odata cu inlocuirea receptoarelor analogice cu cele digitale, a mai crescut numarul de programe, s-au facut extinderi din VHF in UHF, insa in zona in care locuiam semnalul era INGROZITOR de slab, cu toate ca aveam si amplificator in casa. In ultimele momente de Agapia, am descoperit din greseala multe programe noi in UHF (tin minte precis ca doua erau TVRM, TVR Cultural), dar se vedeau incredibil de prost, fiind cateva la care nu se auzea nici sunetul.

Eheee, dar am uitat de extravagantul moment al aparitiei HBO Romania. Poate va amintiti acele filme bune pe care le-am vazut cu totii gratuit cateva saptamani, urmand apoi codarea canalului cu acele dungi verticale si abonamentul de o suta de mii de lei. Am fost mult timp abonat la HBO, era un canal extraordinar in acea perioada in care nu aveai acces la internet decat prin Dial-Up la preturi maricele si viteze SF pentru ziua de azi, ce sa mai vorbim de filme DivX care nu erau la indemana oricui.

A urmat momentul in care Agapia a fost preluata de Astral Telecom, care a adus cu sine zburarea din grila a ceea ce mai ramasese din canalele straine; mai tarziu a sosit si fibra optica, insa mult mai tarziu decat in restul orasului. Grila de canale devenea din ce in ce mai saraca in programe de calitate... A urmat marea achizitie a Astralului de catre UPC, fara mari schimbari pozitive. Pana nu demult, cand au fost scoase canalele EXTRABASIC din grila analogica (inclusiv HBO), UPC folosea aceeasi modalitate de codare a HBO-ului, dungile verticale si aceleasi decodoare cilindrice.

Ca si firme de cablu concurente, imi amintesc de una singura in oras: MEGA TV, recenta CONY SAT, actuala BLUE TELECOM. Mai era o firma care opera la sate, nu-mi amintesc cum se numea. Recent, au venit cei de la RCS, pe care eu unul ii asteptam de pe vremea cand era Astralul la noi, fiindca avea bunicul meu la Vaslui RCS si inca mai aveau multe canale straine.

Despre cablul in anii '90 in Vaslui, nu stiu prea multe, tin minte ca la sfarsitul acestui deceniu erau 3 firme in oras: RCS, Tele V Sat si inca una, care nu avea cablu pe scara. RCS-ul a fost prima care a venit cu fibra optica, cu mult timp inaintea Astralului in Suceava; acolo am vazut prima data si cele 3 Discovery (pe atunci Travel & Adventure, Civilisation si Sci-Trek), Viva si Viva Plus (scoase de mult timp in Suceava), MTV BASE, MTV 2, MTV HITS, VH1 CLASSIC ( :o ), posturi la care nici nu visam vreodata in Suceava. Era si acel canal local Televiziunea Vaslui (TVV), despre care imi aduc aminte ca difuza desene animate Disney sambata si duminica dimineata. Pe de alta parte, HBO-ul costa o treime din cat cereau cei de la Astral Suceava, facand parte din BAZA+/EXTRA+. RCS a cumparat mai tarziu Tele V Sat...

Si mie imi pare rau dupa acele canale Mediaset, dupa RAI-uri si dupa cele nemtesti, desi n-am mai avut decat o singura data ocazia sa le vad recent, la televizorul din camera de hotel in care am fost cazat intr-o scurta excursie prin Europa. Am vazut ca acele emisiuni cu camera ascunsa au ramas la locul lor pe Italia 1 si banuiesc ca merg pe aceeasi linie ca si in anii '90. Probabil va trebui sa-mi achizitionez o antena parabolica si un receptor FTA pentru a-mi aduce aminte de acele vremuri bune...

Edited by bloodhand, 26 May 2009 - 14:54.


#45
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Interesant, codare analogica la Formula 1 pe Rai Uno era aia? :lol: Vedeam ca la F1 si la inca o emisiune imaginea era ciudata, "cioburi" care se miscau ritmic stanga dreapta. Nu stiam deloc care era faza.  :D
Parabola aia sigur era de la AB Brasov. Si acuma ei tot din "petale" le fac (ma rog, daca nu s-o fi inchis fabrica, dar mai vezi prin tara antene de 90cm cu sigla AB Brasov). Receiverul cred ca era ABACUS, fabricat la Bucuresti imediat dupa revolutie.

Edited by Neaceasca85, 26 May 2009 - 21:12.


#46
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006
Citisem mai sus despre CANALUL PROPRIU. Ei bine, in Suceava, la AGAPIA, dupa cum spuneam si mai sus, era un post care se numea INTERMEDIA, care difuza in principal anunturi de vanzare-cumparare, pierderi, diverse. Continutul era inglobat intr-o prezentare PowerPoint, la inceput foarte simplista (background alb si scris Times New Roman negru, fara efect de tranzitie). Incet, incet, s-a modernizat, au aparut fotografii in background ( B) ), au avut si efecte de typing la text (insa se bloca tot timpul fiindca nu ducea calculatorul atata procesare), ba chiar si o banda derulanta in partea de jos, in care erau cuprinse: data si ora, cursul valutar si alte informatii. Din cate imi aduc aminte, ca sunet de fundal era tot Radio TOP Suceava (nu mai stiu exact, dar poate a fost intr-un timp si Radio AS Suceava), asa cum este si acum pe UPC Infochannel. Acel INTERMEDIA inca mai exista, insa a devenit, intre timp, o televiziune locala, formata din fostii realizatori ai Antena 1 Suceava.

Tot din acelasi punct de vedere, la RCS in Vaslui transmiteau intr-un timp ca fundal audio EUROPA FM de pe internet sau prin fibra optica, atunci cand au modernizat reteaua. Pe atunci nu exista o statie EUROPA FM in Vaslui si era ceva binevenit. Imi aduc aminte ca imediat dupa aparitia fibrei optice in Vaslui, cei de la RCS au venit cu un pliant in care erau cuprinse programele TV introduse, fiecare cu sigla sa si cu o scurta descriere. Tin bine minte ca erau o gramada de programe straine: toate RAI-urile, cele mai importante programe nemtesti (RTL, VOX, PRO7, SAT1, KABEL1, N24, RTL II, ZDF, 3SAT, VIVA, VIVA PLUS), TVE, BBC WORLD, BBC PRIME, cele frantuzesti (M6, TV5, ARTE, FRANCE 2, s.a.) plus multe programe tematice interesante (FASHION TV, NUVOLARI - automobile)... Ca sa nu mai spun ca pretul abonamentului era unul simbolic, in timp ce Astralul crestea abonamentul cu 10.000 de lei vechi de la luna la luna. Totusi, poate stie cineva acea oferta, ma gandesc ca a fost data de RCS in toata tara la vremea respectiva.

Cam asa arata sigla RCS in acea vreme :)

#47
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
EUROPA FM era retransmisa de pe satelit la RCS Vaslui, cum a fost si Romantic FM la Slatina intre 98 si 2002.

Ambele casierii din Slatina inca au aceasta sigla veche "Romania Cable Systems", nu mai merge nici un neon din firmele lor luminoase. :lol:  La sediul central de aici au 2 firme luminoase cu "rcs-inspiring comunnication" si "rds-providing the future", vechi si ele. :lol:

Edited by Neaceasca85, 28 May 2009 - 16:28.


#48
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Legat de radio pe cablu, prin 1998 in Calimanesti-Caciulata Tour Imex difuza PRO FM pe canalul sau propriu, preluat evident via satelit.

Edited by Neaceasca85, 29 May 2009 - 00:31.


#49
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
In Piatra Neamt pe VIDEOTEXT la actualul UPC era retransmis RADIO TERRA (pe atunci afiliat cu KISS FM) iar la Bacau tot pe UPC a fost si este difuzat RADIO ALFA.

#50
cipy_1982

cipy_1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 01.04.2007

 Neaceasca85, on 26th May 2009, 22:06, said:

Interesant, codare analogica la Formula 1 pe Rai Uno era aia? :lol: Vedeam ca la F1 si la inca o emisiune imaginea era ciudata, "cioburi" care se miscau ritmic stanga dreapta. Nu stiam deloc care era faza.  :D
Parabola aia sigur era de la AB Brasov. Si acuma ei tot din "petale" le fac (ma rog, daca nu s-o fi inchis fabrica, dar mai vezi prin tara antene de 90cm cu sigla AB Brasov). Receiverul cred ca era ABACUS, fabricat la Bucuresti imediat dupa revolutie.
Codarea de care vorbesti tu la canalele RAI se numea "Discret". Erau transmise in PAL/Discret.

#51
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Si ce anume era necesar pentru decodare?

#52
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Cumva era folosit cand transmiteau anumite meciuri de fotbal?

#53
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Si Formula 1+ alte emisiuni.

#54
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Ulterior insa au renuntat la acest sistem de codare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate