Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Sistem supraveghere

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2950 replies to this topic

#703
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
@dexterash

Multumesc pentru raspuns.

Poti indica concret produsele cu care pot realiza obiectivul propus? Pe de alta parte din cate am inteles degeaba inregistrezi hotul in casa, daca sistemul nu este avizat de politie  inregistrarea nu poate fi folosita ca proba in instanta. Este corect? In cazul unui raspuns afirmativ poate ar fi mai indicata o centrala de alarmare, eventual conectata la o firma de paza?
Precizez cu nu vreau sa mai trag cabluri, casa fiind abia finisata.
Cum as putea extinde solutia si pentru comanda unei centrale termice? Aceasta functie este necesara deoarece, iarna CT functioneaza pe 10 grade, dar as vrea sa gasesc o metoda prin care remote sa comand cresterea temperaturii pana la 20-22 de grade?Acum centrala este comandata local de un cronotermostat Computherm Q7.
Multumesc

#704
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Un DVR adecvat este DAHUA 0404LE-AS.
Inregistrarea este proba cu un avocat bun. Ideea este ca Politia are un punct de plecare... este de datoria lor sa gaseasca hotul. Tu doar oferi o informatie in plus. La urma urmei, nu tu arestezi hotul. Problema sistemelor avizate se pune in cazul Bancilor, Amaneturilor, etc - acolo unde este obligatoriu un sistem - cel putin video.

La alarme, este mai complicat. In mod normal, nu pot fi montate fara proiect/aviz de la Politie. Conectarea la firma de paza inseamna dispecerat, cheltuieli lunare, etc - si spuneai ca ai buget limitat. De asemenea, hotul poate fugi pana ajunge firma de paza.

Inteleg ca nu vrei sa tragi cabluri, dar ... ori suporti costuri mari ca sa implementezi o solutie wireless(video - IP / alarma), ori suporti costurile de refinisare (daca vrei sa ingropi cablurile).

Poti extinde solutia folosind 2 cronotermostate... de la distanta, poti comanda iesirea de alarma a unui DVR care sa comute de pe un termostat pe celalat.

#705
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Multumesc pentru raspuns

Poti detalia te rog partea cu cronotermostatele?

#706
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
folosesti un releu pe post de comutator... cand nu e activ, merge pe un termostat, cand e activ merge pe celalat termostat

#707
andysebeni

andysebeni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.08.2007
Daca intereseaza pe cineva, vreau sa vand un soft NUUO cu 16 licente ip la 2000 lei, separat, ce sistem vrea clientul, evident trebuie sa suporte cat de cat

#708
borondel

borondel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.10.2011
salut! o intrebare:un dvr 4 canale pal ce inregistreaza de fapt:4*cif@25hz?ma refer la modele de 400-600 ron.sa inteleg ca ENVIO FULL D1 REC PCZ-MP-344 poate inregistra 4*d1?

Edited by borondel, 05 June 2012 - 14:08.


#709
borondel

borondel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.10.2011
sau fuho ha442?

Edited by _DelSte_, 01 July 2012 - 22:04.
scos citat inutil.


#710
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
25hz nu... 25 fps da

4CIF=PAL... dar vezi daca specificatia este per canal sau per total; ar trebui 25fps@D1/canal sau 100fps@D1 per total

ENVIO are o specificatie foarte ambigua; pare un copy-paste de la un model de 16 canale

FUHO face 6fps@D1/canal... in schimb, are un meniu foarte greoi!

#711
cable_guy

cable_guy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 26.04.2012
ar mai fi si ATU M71000 de 4 canale cu 12FPS/S/D1 pe fiecare canal

#712
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002
@dexterash

am vazut niste IP cam-uri noi, full HD la dahua..low cost IPC-HDB3200C . pe aliexpress sunt la 140$ cu transport inclus.  ti-au trecut prin mana?

am mai vazut ca au scos ultimele NVR-uri cu POE, adica intre camerele astea IP mini si NVR nu exista decat cablu UTP

cred ca asta e vitorul. camere IP HD + NVR. si practic ai 1 NVR + 4xIP Cam = 300$ +4x140=1000$ cu tot cu un HDD.


as lua una sa vad ce e de ea. problema e ca as vrea lentile de 2.8, sa prinda mai bine un indoor si chineziul mi-a spus ca nu au decat pe 3.6

#713
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
@cable guy: mi se pare scumpisor; in plus, nu stiu ce suport tehnic iti ofera ATU

@christi: 3200 sunt super ok (raport calitate/pret); da, mi-au trecut prin mana si le-am testat.. sunt faine! (mai ales ca sunt si de exterior). nu-ti recomand aliexpress ca nu stii daca sunt dahua sau copii; in plus, update de firmware/suport tehnic nu ai (dahua nu mai ofera "la liber" firmware)

NVR cu PoE ... am auzit ceva, dar nu-i vad rostul... adica are un switch PoE Integrat? ca doar un port nu iti ajunge... in plus, daca se intampla ceva pe retea (descarcari statice, etc) se arde reteaua pe NVR si... cam asta e!

eu as recomanda NVR + switch separat + Camere

L.E: suporta lentile mini megapixel; problema este ca nu stiu daca iti intra cea de 2.8 astfel incat sa ti se focalizeze OK

Edited by dexterash, 03 July 2012 - 17:28.


#714
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002
uite aici modelele noi de DAHUA NVR cu POE.

se pare ca au 4 porturi. mie mi se par fezabile, avand in vedere ca eu am acum 4 coaxiale+4 alimentari+vreo 2 mic, inghesuite intr-un canal de cablu, deci un manunchi impresionant de cablaraie.

Quote

NVR3204/3208/3216(-P)

? 4/8/16ch IP camera inputs
? Max 120fps@1080p, 240fps@720p,
480 fps@D1 preview & recording
? HDMI, VGA output up to 1080p, 1 TV
? 2 SATA, 2 USB
*-P model series support 4 PoE

iar camera IPC-HDB3200C are in spec. Lens: 3.6(2.8mm, 6mm,8mm optional) numai ca de obicei nu se vinde decat default-ul. ori pentru interior, cred ca un 2.8 ar fi mai indicat decat un 3.6. il pui intr-un colt si vezi toata incaperea, mai ales ca e HD si ai detalii.

Edited by christig, 06 July 2012 - 11:57.


#715
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002
inca un filmulet facut cu aceasta mini HD camera.

si putina apologie a costului: din pacate, pretul de 1100 lei cu care ajunge la noi e putin, prohibitiv tinand cont ca se vinde pe aliexpres, nebranduita (oem) cu 140$ (shipping inclus, ~ 20-30$ din astia e posta), adica vreo 5 milioane, adica 6,1 cu tva. cand cumperi multe, transportul scade, mai scade si profitul chinezului din pretul asta, deci eu cred ca le iei din fabrica pe undeva la 100$/bucata, poate putin mai ieftin daca iei multe.

in fine, fiecare isi face politica de preturi cum vrea, si cum dicteaza ..piata in final.

Edited by christig, 06 July 2012 - 14:20.


#716
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
parerea mea, de pasionat, dar si comerciant, este ca pretul include mai mult decat produsul... include garantia, munca depusa pentru a traduce firmwareul, suportul tehnic, timpul necesar testarii produselor etc

in mod normal (cel putin eu asa cred si asa si fac), cand vinzi, iti asumi si raspunderea a ceea ce vinzi, cat si a timpului care va fi acordat clientului pentru asistenta (pre si post vanzare)

#717
mircea231

mircea231

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 28.06.2012
Salut.
Am achizitionat 4camere de supraveghere pentru casa.
Nelamurirea mea este daca pot vizualiza ce s-a filmat de pe camera, fara sa scot HDD-ul ala.
Sa vizualizez direct de pe aparat.
Daca aveti vreun tutorial sau stiti , as dori exact pe unde trebuie sa intru...nu ma prea descurc.
Multumesc anticipat!!!

#718
costinmarina

costinmarina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.06.2008
Inseamna ca ai achizitionat un sistem cretin. ..

Eu unul nu am auzit de asa ceva, un DVR la care trebuie sa scoti hdd-ul ca sa vezi inregistrarile. (si, crede-ma, stiu ce vorbesc, am o firma licentiata legal de sisteme de securitate antiefractie, antiincediu si supraveghere video)
Chiar si cele mai ieftine dvr-uri actuale au interfata de retea, si aplicatii client care permit vizualizarea live/playback de pe calculatoare, telefoane mobile, internet... Sau direct pe monitorul/televizorul atasat la dvr...

Da mai multe detalii despre sistem, si se gaseste o solutie. Nu exista tutorial universal, sunt mii de tipuri...

Edited by costinmarina, 07 July 2012 - 18:25.


#719
DSX

DSX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 21.07.2008
As avea nevoie de o camera cu care sa-mi supraveghez masina pentru ca acum doua nopti m-au lasat fara ornamente.Am deja un sistem de supraveghere cu DVR la apartament(parter).M-ar interesa sa pot vedea la o distanta de 20m pe o latime de 15m minim.
Ce lentile trebuie sa aiba camera?
Ce producatori recomandati?Daca se poate.
Ce putere IR?
Ce altceva trebuie sa mai iau in calcul pentru a nu arunca banii pe un produs care sa nu foloseasca la nimic.

#720
un_terorist

un_terorist

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,707
  • Înscris: 03.01.2012
ce mufe exista in locatia unde-i HDD-ul ?

Edited by _DelSte_, 08 July 2012 - 22:15.
scos citat inutil.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate