Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Sistem supraveghere

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2950 replies to this topic

#685
maryo21ro

maryo21ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.03.2008
Buna ziua ,
Doresc  sa va cer parearea de profesionisiti cu experienta in sisteme de supraveghere .
Casa e la stadiul de finisaje si doresc sa montez cateva camere  pentru siguranta familiei.
Constructorul a tras déjà cabluri( alimentare+RG6) in cele patru colturi ale casei deci nu mai poate fi vorba de camera IP sau unrahatincaunspamde2lei.  Am cateva nelamuriri totusi …
1.Exista camere  la care sa se poata face reglaje video  din dvr sau de pe net  ele fiind conectate doar cu cablu RG6?
2.Doresc imagini de calitate si in timpul noptii si vreau sa stiu ce sa aleg intre  SCO-2080R/ SCO-2120R/ SCO-2370 .Doua dintre cele 4 camere ar trebui sa aiba zoom/wide angle si IR macar 35 de metri.
3. In ce priveste dvr-ul as vrea sa-mi recomandati unul de calitate . Ca si conditii ar fi sa recunoasca si NTFS , sa aiba 8 canale de intrare video BNC , redare in timp real , compresie H264 , control unrahatincaunspamde2lei ( in caz ca ma gandesc pe viitor sa montez speed doom),intrari pentru senzori , o iesire HDMI , intrare usb pentru mouse, zoom si  posibilitate de conectare via internet cu smartphone blackberry.  Un pret orientativ ar fi cam 3000 de ron dar se mai poate urca un pic.
Daca stiti vre-o metoda de a controla miscarea camerelor doar prin cablu RG6 va rog sa-mi spuneti .
Daca nu v-am plictisit si doriti sa ma ajutati , astept sugestiile voastre.
Multumesc.

#686
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
0. IP Wireless/WiFi si gata :D... sau SDI (megapixel pe coax)

1. da... de pe net mai greu, dar pe cablu da... dar ce reglaje a avea nevoie?
2.zoom/wide angle manual, din ce ma vazut eu...cu ce te ajuta? nu cred ca e cea mai fericita alegere... in plus, senzor mic (1/4), rezolute asa-si-asa (effio de la sony face 700TVL in color), in fine...mai multe chestii...
iar pretul (>2000) este extrem de mare pentru o camera analogica... la banii astia, stiu camere megapixel!
3.de ce sa recunoasca NTFS? marea parte a DVRurilor au Linux pe ele si nu au nici o legatura cu NTFSul (=windows, microsoft)
in plus, degeaba ti-l iei (doar) cu unrahatincaunspamde2lei... bine ar fi sa te hotarasti la camere/tehnologie, pentru ca nu se "pupa" orice DVR cu orice camera PT-Z

da, se pot controla camerele unrahatincaunspamde2lei doar prin cablu.... se cheama coaxitron protocolul, numai ca trebuie si DVRul si Camera sa stie asta

#687
maryo21ro

maryo21ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.03.2008
din cauza ca nu mai pot trage alte cabluri sunt limitat doar la 4 camere si vreau sa supraveghez cat mai mult spatiu cu cele 4 . La setari ma refer la cele care tin de calitatea imaginii.
WIFI iese din discutie din cauza instabilitatii si a dependentei de internet . zici ca sony scot mai bine decat ce am gasit io...o sa cercetez. Daca poti da un exeplu de camera  SDI . DVR NTFS din cauza camerelor care stiu doar ntfs. HD-SDI DVR e cam piperat...trece de 5mii de roni.
multumesc

Edited by _DelSte_, 26 February 2012 - 19:01.
Eliminat citat inutil.


#688
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
ca sa supraveghezi cat mai mult spatiu ori:
1. pui megapixel - IP sau SDI
2. pui speed dome cu control pe coax (protocol coaxitron) -deci cauta SpeedDomeuri + DVR care sa suporte coaxitron
doar o camera cu zoom nu te ajuta... zoomul il faci intr-o zona fixa, deci...

setarile se pot face pe coax (chiar am testat de curand camere cu asa ceva, au o telecomanda care se interpune intre DVR si camera)

Nu as exclude asa brutal WiFiul. Nu este dependent de Internet. Iti faci o mini-retea tu. Sincer, eu am implementat asa ceva folosind un SpeedDome si 2 AccesPointuri de exterior de la TPLINK (aprox 300 lei/buc). Este extrem de stabil (testat/verificat/urmarit) si intre cele 2 puncte sunt aproximativ 4 pereti. Nu am erori gen timeout, timp de raspuns mari, etc...

Eu ti-am dat o alternativa la techwinul de la samsung. (effio)
In ro nu am vazut SDI, doar am testat niste mostre de la DAHUA. Pretul oricum ajunge undeva la 1500-2000 lei/bucata. Si da, ai nevoie si de DVR HD-SDI.

Cred ca te referi la NTSC si nu NTFS. Sincer, nu ti-as recomanda o solutie pe NTSC. Este standardul pentru americani. Ai mici probleme de compatibilitate. In plus, daca vreodata vei dori sa iti schimbi camerele, vei fi fortat sa cauti tot NTSC... deci nu este eficient, astfel cauta PAL.

P.S. Pentru cei care citesc acest thread si isi propun sa cableze deja: trageti cablu UTP si nu coaxial. Astfel, aveti 2 posibilitati:
-daca mergeti analogic (PAL), folositi balunuri video
-daca vreti altceva, folositi camere IP

#689
maryo21ro

maryo21ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.03.2008
de dimineata tot caut solutii... coaxitron nu gasesc pe nicaiei in romania , plus ca e depasita tehnologia cred , iar SDI sare de 100 de milioane tot sistemul. Am gasit niste sony interesante daca vrei sa-ti dai cu parerea : SONY Japonia SSC-CB575R ( as vrea sa iau 2) si MTX 790HQ Sony Effio ( tot 2) . La dvr sunt multe opriuni dar Q-See USA QT528 si INTOTECH IT-ETS-2408 par interesante . Daca vrei sa mai pierzi un pic de timp astept comentarii...
Multumesc.

Edited by _DelSte_, 27 February 2012 - 12:41.
Scos citat inutil.


#690
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
coaxitron este solutia la ce spui tu... control camere pe coax... si nu cred ca este depasita, dar... in fine
ce diferenta faci intre SSC si MTX? de ce le-ai ales? ce ai nevoie, de fapt?

ca o parere personala, ai 2 mari producatori chinezi care sunt in top 10 securitate la nivel mondial si care ii gasesti usor in piata locala: dahua si hikvision... orienteaza-te catre ei

ca idee generala, un top 15 arata cam asa (in functie de cifra de afaceri in USD):
1. HONEYWELL
2. BOSCH
3. ASSA ABLOY
4. FLIR
5. HIK VISION
6. SAMSUNG TECHWIN
7. AXIS
8. RCG
9. AIPHONE
10. DAHUA
11. NEDAP
12. NICE
13. VERINT
14. CNB
15. TAMRON

deci, ca privire de ansamblu:
-samsung sub hik (firma chinezeasca)
-sony nu apare direct
-bosch domina topul; pretul isi spune cuvantul
-dahua este a doua firma chinezeasca din top
-cnb este pe aproape, dar sub
-tamron (SUA) face eforturi, dar nu indeajuns

Topul de mai sus este pentru toate firmele de securitate, indiferent de domeniul de activitate (alarme, incendiu, software, supraveghere video, solutii multiple, control acces), top facut in functie de cifra de afaceri (intr-un mod brut, cifra de vanzari)

Daca ne restrangem strict la aria noastra, avem asa:
1. FLIR
2. HIK
3. AXIS
4. DAHUA

Alegerea va apartine!

#691
batausk

batausk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.01.2009
Salut! ..
Tocmai am cumparat 2 camere de supraveghere si o placa de captura si am o mica problema.. dupa ce instalez placa de captura, mi se cere Server Name sau IP Adress si nu`mi dau seama ce trebuie sa introduc in aceasta sectiune. Daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi.. Mercy !!

Off: scuze daca am postat gresit...

#692
gaspadin17

gaspadin17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.01.2012
Vreau sa va cer sfatul (nu ma pricep deloc) in configurarea unui sistem de supraveghere compus din dvr plus 4-6 camere de exterior .As dori o claritate buna pe o distanta de 20 -30m , sa pot urmari imaginea in timp real (o camerera vreau sa o folosesc la accesul in curte pe post de video interfon)  dar si sa pot inregistra si stoca imaginile.Ca pret daca ma pot incadra in maxim 2000 ron ar fi foarte bine.
Va multumesc.

#693
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Cu 4 camere cred ca te poti incadra... cu 6 mai greu.
Chiar si la preturile cele mai mici (150 lei/camera), iesi:
-600 lei camerele
-500 lei un DVR cu 4 canale
-450 lei un HDD
-cabluri, sursa, accesorii diverse pentru montaj: 300 lei

Daca mai adaugi manopera de montaj, un monitor, etc... Sari de 2000 de lei.

In ce sens videointerfon? Detalii...

De asemenea, o camera buna de exterior te ajunge 300-400 lei...

#694
gaspadin17

gaspadin17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.01.2012
In locul unui video interfon vreau sa folosesc o camera amplasata la 3m inaltime si 3m distanta de poarta in rest folosesc un interfon clasic.Imi puteti spune ce caracteristici  sa urmaresc la un dvr si la camere(unele camere au 420 linii altele 540,600 cu 36 ,46 leduri;unele dvr-uri au 4intrari video si 2 sau 4 audio..)?Daca nu cer prea mult imi puteti face o configuratie?
Multumesc

#695
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
La camere: cu cat sunt mai multe linii, cu atat mai bine... eu consider ca 420 este un numar depasit... 520-550 sunt "normale", 700 sunt "sus".
La un DVR trebuieste sa urmariti: rezolutia de inregistrare si framerateul la acea rezolutie (detalii date per/canal, nu per general). Realtime ar fi 25fps@D1 (25fps@720x576 sau 704x576), apoi diversele facilitati/functii pe care le doriti dvs.

Ca idee, ca si aplicatie, eu vad asa:
1. aveti un DVR pus "undeva" (sa nu poata fi vazut direct de catre eventualii hoti), accesibil prin retea daca doriti sa extrageti inregistrarile si cu o iesire de tip TV, scoasa langa un monitor mic aflat langa postul de Interfon interior; folosind o intrare de alarma de pe DVR, in momentul in care cineva suna la Interfon, DVRul activeaza respectiva camera in mod "full screen"

2. un DVR+ monitor (combo DVR) pus langa interfon, care va va afisa tot timpul cele 4/8 camere conectate iar in momentul in care suna cineva se va petrece scenariul de mai sus (intrare alarma, camera fulscreen, etc).

3. se poate face printr-o solutie monitor+decoder IP, dar este destul de costisitoare solutia

Problema, in cazul 1, se pune ca trebuie sa trageti un fir separat pentru iesirea video de pe DVR, sa puneti un monitor mic langa interfon, sa va achizitionati un DVR cu intrari de alarma, etc.

In cazul 2, solutia este cumva "completa", dar veti fi nevoit sa trageti toate firele in respectivul combo (camere, switch interfon, retea/internet).

Acum, depinde...daca doriti o solutie eleganta, cu ceva costuri in plus, puteti folosi, de exemplu, un DVR + o tableta/telefon(smartphone) + wireless cu care sa va deschideti de oriunde va aflati in casa poarta.

Sau, de exemplu, puteti seta automat ca la miscarea de pe camera de Interfon sa va apara mare pe un monitor. Solutii sunt destule, dar depinde si de reteaua/cablurile dvs.

Lasati-mi un mesaj cu un numar de telefon si putem discuta.

#696
bungeejumping

bungeejumping

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 11.09.2008
Buna ziua,

Solicit si eu ajutorul in configurarea unui sistem pentru monitorizare la interior.
Este vorba de o gradinita si as avea nevoie de 4 camere care sa inregistreze la rezolutie cat mai mare si un DVR care sa fie capabil de D1 pe fiecare canal si cu access internet pentru mai multi utilizatori

Din ce am vazut pe aici, m-am oprit la urmatoarele:
camerele:
- 1/3'' SONY ICX673AK CCD cu 700 TV Lines/EFFIO/ATR/OSD/DNR  (am vazut si ceva interesant cu 1/3" SONY Super EXview II CCD dar nu stiu care este diferenta intre EFFIO si Super EXview II - poate ma ajuta cineva sa ma luminez)
- DVR DAHUA 0804HF-A

Nu stiu cum sa verific daca aceste camere merg cu DVR-ul ales.
Multumesc in avans pentru ajutor!

#697
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Prima problema (majora, de fapt) in cazul sistemelor care necesita mai mult de 5 utilizatori simultan: serverul de restreaming. Un DVR poate servi 5(10 maxim, dar nu recomand) clienti, dar cand sunt necesare 30-40 de accesari simultane, este mai complicat...

Ca solutie, HF-A este OK pentru ce ai tu nevoie (totusi, ia in vedere ce am spus mai sus) - iti face 25fps@d1/canal (deci real-time)
EFFIO/EFFIO-E : DSP - este procesorul de imagine; el face reglaje, corectii, ajustari
ICX673, HAD, SuperHAD, EXVIEW: senzorul de imagine - el trimite imagini "brute" catre procesor (de exemplu EFFIO)


Pentru ceilalti utilizatori ai forumului: a aparut pe piata o camera DAHUA Megapixel, low budget, de exterior (aprox 1100 lei) - HDB3200C care merge in combinatie cu NVR ul 3216 - aprox 2200 si este capabil(a) de inregistrari 25fps@FULL HD (Real TIME!). NVRul suporta pana la 4 astfel de camere.

De asemenea, entry-levelul LE-AN a fost inlocuit cu 3104 - procesor mai nou (dual core), tot 25fps@D1/canal + control unrahatincaunspamde2lei.
Pe piata a intrat si SpeedDomeul Entry-Level 6323H, zoom optic 23X (digital 10x), 600 TVL + functie click in image folosind DVRuri DAHUA (pret aprox 2700 lei)
Pentru cei cu nevoi extinse, 3204HF-S face 25fps@D1/canal si are 32 de canale de intrare (pret: aprox 7200 lei).
Pe parte de software, pe Android (cel putin) a aparut o versiune de gDMSS care suporta PUSH la alarme: adica softwareul ruleaza in background iar cand apare o conditie de alarma, va anunta, intra in mod fulscreen/camera si afiseaza inregistrarea/liveul. Versiunea se gaseste pe Google Play si este oferita contra cost.
gDMSSul standard suport acum audio bidirectional (adica auziti ce se vorbeste in camera, dar, in acelasi timp, puteti discuta cu respectiva persoana daca aveti legat un sistem audio/amplificator la iesirea audio a DVRului; aplicatie: Interfonie in vila, de exemplu)

#698
bgd_stanescu

bgd_stanescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 17.04.2009
Buna ziua,

Am un DVR pe care doresc sa il accesez de pe internet, insa am probleme la conectare:
- cand ma conectez de acasa(din reteaua in care este si DVR-ul), totul e ok. Introduc userul si parola si il pot accesa;
- cand incerc de pe o conexiune externa, primesc eroarea din poza.
Aveti idee din ce cauza poate fi?
Am atasat si setarile de pe DVR. Modelul este HIKVISION DS-7208HFI-ST/SN.
Multumesc.

Cu stima,
Bogdan

Attached Files


Edited by bgd_stanescu, 26 May 2012 - 18:44.


#699
mircea.marita

mircea.marita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.08.2005
Trebuie configurat si router-ul. Port forward catre DVR 192.168.5.91 pe porturile 8000 si 3551.

Edited by _DelSte_, 28 May 2012 - 09:11.
scos citat inutil.


#700
bgd_stanescu

bgd_stanescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 17.04.2009
3551 e configurat deja pe router (initial era 80, insa l-am schimbat si pe DVR si pe router)
8000 nu stiam ca trebuie configurat pe router -> credeam ca este doar pentru a accesa DVR-ul din reteaua locala, de aceea nu l-am configurat pe router. Voi incerca in aceasta seara si va voi spune rezultatul.

Cu stima,
Bogdan

#701
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Salut
Va solicit ajutorul in legatura cu urmatoarea situatie:
Casa nelocuita permanent, cu acces la net prin router 3g.
Doresc sa gasesc o modalitatea prin care un eventual hot sa fie filmat, sa se activeze o sirena ceva, si ma gandeam la urmatoarea configuratie:

Instalarea unei camere de luat vederi in interior, transmiterea fluxului video undeva pe net sau catre un smartphone, concomitent cu activarea unei sirene pentru intimidare.
Ma gandesc ca inregistrarea locala nu ar ajuta foarte mult daca hotul se hotareste sa ia si camera sau alte echipamente cu totul.
Nu stiu daca este corect ceea ce am expus, dar in linii mari cam asa as dori.In plus bugetul alocat este unul limitat.
Oricce sfat este binevenit.
Multumesc

#702
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Salut

Un DVR cu intrari/iesiri alarma, un senzor PIR/contact magnetic (ca sa nu ai alarme false pe detectie de miscare) + o sirena (poti folosi, cu incredere, o sirena auto) (DAHUA LE-AS, de ex).
3G nu iti ajunge ca sa trimiti fluxul in timp real. Iar daca scazi calitatea, nu reusesti sa mai vezi nimic pe inregistrare. Ar trebui sa trimiti inregistrarile direct (se poate face chestia asta), dar vei avea ceva latenta.
Sfatul meu este sa pui DVRul intr-o zona cat mai putin expusa, eventual intr-o nisa cu o fanta de aerisire. Iar la alarmare sa iti trimita, pe e-mail, snapshot.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate