Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Sistem supraveghere

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2950 replies to this topic

#739
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Incearca sa accesezi camera direct pe IP asa cum apare in manual http://192.168.1.100 totusi exista posibilitatea sa nu mearga decat cu IE (Internet Explorer) care  il ai doar sub Windows.

Edited by eugeniusro, 07 September 2012 - 09:38.


#740
rycy80

rycy80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 28.04.2010
salutare colegi de forum, sper sa fie locul corect de postare ....am nevoie sa securizez putin casuta unde stam tinand cont ca la inceputul iernii apar de obicei furturile pe la noi prin zona ( langa bucuresti ) am lasat la fiecare colt al casei cate un cablu pentru camere video de supraveghere toate cablurile fiind trase prin izolatie in camera tehnica, vreau sa ma ajutati sa configurez un sistem de maxim 800-1000 ron format din dvr pentru 4/5 camere + 4/5 camere pentru exterior  care sa poata avea o imagine clara ll amacar 25 metri , urmand a atasa dvr-lui un monitor pc care exista deja, acum doi ani am primit sfaturi cu privire la cablul ce ar trebui lasat pt camere si am achizitionat un cablu care are mai multe fire ( nu mai stiu cum se numeste ( dar are in interior un cablu gen antena + 4 fire de alimentare ) va rog tare mult sa ma ajutati cu cateva sfaturi, daca este posibil...cu stima.

Edited by _DelSte_, 07 September 2012 - 15:08.
-comentariu mutat in topicul aferent-


#741
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
@poppyflo, incearca din Safari direct. Daca nu iti merge, uita-te pe link si fa-ti update la firmwareul camerei! (ar trebui sa iti mearga prin QuickTime)
http://www.tp-link.c...ersion=V1#tbl_b

@rycy80, 800-1000 ron este un buget mult prea mic, luand in considerare:
-pret DVR (4 canale) - 400-500 lei; pret DVR (8 canale): minim 650 lei;
-pret HDD pentru DVR - 200-600 lei;
-pret camera interior - 100-400 lei;
-pret camera exterior (cu IR) - 150-600 lei; daca tu vrei sa fie sensibila pe timp de noapte si sa iti mearga si la 25m IRul, considera o medie de 300-400 lei/camera exterior;
-pret sursa alimentare (4 camere): 50-80 lei;
-pret conectica+doze+fixare camera: 3-25 lei/camera;

Nici daca pui cele mai ieftine componente, nu iti ajunge bugetul. In plus, recomandarea mea este sa NU iti iei cele mai ieftine componente! Fa-ti o revizure/estimare si gasim solutii Posted Image!

Edited by _DelSte_, 08 September 2012 - 17:14.


#742
rycy80

rycy80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 28.04.2010
multumesc dexterash pt sfaturi, as cere prea mult sa imi recomanzi ceva concret? ma refer la modele de dvr-camere....multumesc anticipat.

#743
poppyflo

poppyflo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 20.04.2010
salut,
am urmat configurarea camerei de supraveghere D-Link 942 L, pe site-ul D-link
volum, imagine etc.Pe mine ma intereseaza cum fac setarile pt a primi prin e-mail orice detecteaza camera.
unde sunt semnele de intrebare nu stiu ce sa trec, la port, user nam, passwoed, sender e-mail address, use SSL-TLS
sunt mai jos atasamente

Attached Files

  • Attached File  1.png   108.67K   14 downloads
  • Attached File  2.png   146.33K   17 downloads
  • Attached File  3.png   146.77K   19 downloads
  • Attached File  4.png   47.15K   18 downloads
  • Attached File  5.png   112.01K   14 downloads

Edited by _DelSte_, 12 September 2012 - 14:36.
-comentariu mutat in topicul aferent-


#744
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Iti (mai) faci un cont pe gmail si folosesti setarile de aici:
https://support.goog...en&answer=13287

#745
ptcptrptv

ptcptrptv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.09.2012

View Postrycy80, on 07 septembrie 2012 - 11:16, said:

vreau sa ma ajutati sa configurez un sistem de maxim 800-1000 ron format din dvr pentru 4/5 camere + 4/5 camere pentru exterior...
Din pacate cu suma asta nu prea poti securiza "casuta". Cu suma asta iti poti achizitiona un dvr si hard disk-ul aferent. Pentru 4 camere ar trebui sa mai pui inca pe atat. Doar ca nu prea ai ce face cu imaginile surprinzand potentialii hoti filmati de camere, doarece nu-ti sunt luate in consideratie de politie in cazul in care nu ti le-au montat o firma licentiata IGPR. Ai iesi mai ieftin daca ti-ai monta niste "dummy-camera" daca intentionezi doar sa-i sperii. Daca doresti o configuratie concreta, te pot indruma.

Edited by _DelSte_, 14 September 2012 - 14:27.


#746
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
@ptcptrptv Nu informa gresit utilizatorii. Ingresitrarea NU ESTE PROBA, dar poate fi folosita pentru a depista (prin masurile specifice Politiei!) infractorii. Daca vrei, este un punct de plecare/un "hint" pentru Politie. Drept dovada, bine ca pot aparea scandaluri de la inregistrari facute cu telefoanele mobile, dar nu se pot depista hotii folosind inregistrari de pe camere de supraveghere.

Dar de ofiteri de Politie care studiaza un caz folosind orice inregistrare video dintr-o zona ai auzit? Eu da si stiu si cazuri concrete! Si logica este simpla: se stiu potentiali infractori, se restrange cercul folosind anumite metode (de ex, video) si se urmaresc persoanele in cauza.

Si, presupunand ca lucrezi in domeniu, de ce recomanzi "dummy-camera"? Ar fi trebuit sa stii ca "hotii" deja recunosc camerele. In plus, chiar daca nu le folosesti doar ca sa "sperii" hotii, poti sa le folosesti pentru propria protectie ( sa vezi daca/cine este in preajma casei, de ex).

#747
Juliano73

Juliano73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 10.06.2009
Salutare,

Am tot cautat prin postarile aste pe aici si se pare ca nu am gasit unul mai prost ca mine !
Ce vreau sa fac ? Vreau da montez o camera de supraveghere cu ip (la sata m-am orientat ptr wifi) pentru ca am ''prieteni''.
Am habar ce este un ip dar mai departe sunt out.
Ce am ? Aproape nimic, doar un laptop nefolosit care are 1gb de ram.
Acum marea intrebare a mea este Ce trebuie sa cumpar ?
Ce este un DVR ? (asta ma ajuta sa inregistrez ?) am uitat ca mai am si un hard extern nefolosit de 100 GB (poate ajuta la ceva)
Daca puteti sa-mi raspunde la valoarea mea in IT ar fi super. Cum functioneaza sistemul, ce componente am nevoie si cam cit ar costa pentru o imagine clara. Distanta dintre camera cu ip si laptop ~ 3 m. Suprafata supravegheara 20m distanta (zic si eu dar este mai putin de 10) si 10m latime.

#748
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
1. nu-ti recomand IP cu Wifi - poate fi oricand dat jos
2. un DVR este un echipament care te ajuta sa inregistrezi si sa vizualizezi (live sau inregistrari) prin Internet camere analogice (cele cu iesire standard, TV Out)

Componentele standard ar fi asa: DVR + HDD (daca vrei sa si inregistreze) + CAMERA (camere, in functie de nr de canale ale DVRului) + SURSA ALIMENTARE CAMERA + CONECTICA (mufe)

La DVR vei lua in considerare rezolutia si FPS la acea rezolutie (per canal sau per total - si imparti la nr de canale); recomand rezolutie D1 (PAL, standard TV) si minim 6 fps/canal (la 4 canale, ar insemna 25 fps); ca sa iti faci o idee, ochiul uman percepe 25 fps

La CAMERA vei lua in calcul rezolutia (exprimata in TVL sau linii TV); un minim "uman" este de 520 TVL, maximul permis fiind de 700TVL, senzorul (CCD/CMOS; se prefera CCD), dimensiune senzor (1/3 este ok), putere IR (de obicei, o vei gasi exprimata in metri; nu te lua dupa numarul de LEDuri, pentru ca dimensiunile ledurilor difera), Lentila fie  fixa(o lentila distanta focala mica - gen 2.8-3.6mm iti va permite un unghi larg, dar detalii putine; o lentila cu distanta focala mare iti va permite sa pui camera la distanta mai mare fata de ceea ce vrei tu sa supraveghezi) fie varifocala (ce iti permite sa reglezi, manual, aria pe care vrei sa o supraveghezi si unghiul) si, eventual, procesorul de imagine (cel mai nou este Effio de la Sony; procesorul iti va imbunatati calitatea imaginii)

Ceea ce am spus eu mai sus este valabil pentru camere analogice.

Te poti orienta si catre camere IP, dar sa iei in calcul faptul ca inregistrarea se va face pe Laptop (inregistrarile pe cardul camerelor nu "tin" mai mult de o singura zi, in cazul camerelor IP non-megapixel). Daca doresti inregistrarea pe echipament "dedicat", acesta poarta denumirea de NVR si este echivalentul DVRului, dar pentru Camere IP.
De asemenea, tehnologia IP iti permite rezolutii mai mari (inclusiv FullHD), dar discutia se complica. Unele camere IP iti dau voie sa inregistrezi si pe servere gen FTP/Windows Share (SAMBA), dar aici depinde de multi factori.

Ce buget ai? Ce ai de supravegheat? Ce conditii de iluminare ai? Ce timp vrei sa stochezi? Cum vrei sa accesezi sistemul?

#749
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Recent au  dn curte a disparut o bicicleta si de aceea am hotarat ca sa instalez un sistem de supraveghere, chiar daca acesta are mai mult rolul de ai speria. Intrucat daca intra cu cagula nu ai facut nimic.
Am citit ultimele pagini si am ramas cu cateva nelamuriri.

Bugetul ar fi de 1000-1500; in prima faza o camera si apoi a doua. Latimea care se doreste a se acoperi este de 30m, zona fara lumina -dar se poate adauga  un neon.

Intre DVR si NVR care ar fi mai util pt calitate, mai ales noaptea?
Cablarea nu ar fi o problema.

Recomandarea pt produsele Dahua a venit de la un amic si vad ca se regaseste si aici, desi cam scumpe.

Initial am intentionat sa folosesc un Pentium 3 800Mhz, crezand ca acele placi de captura au procesare hardware, dar se pare ca e nevoie de mai multa putere si un dispozitiv dedicat ar fi mai util, deci ma indrept spre DVR sau NVR.

Pana ajung la sistemul de supraveghere, as dori mai rapid un senzor de prezenta pentru interior.Acei senzori care se aprind pe rosu  la miscare. In ce sistem se poate instala acesta si cum te atentioneaza  avand in vedere ca nu am dvd/nvr-ul acum. Daca nu gresesc, acest senzor actioneaza ca un releu, care se inchide cand simte miscare, corect?

Edited by Zyx, 01 October 2012 - 17:52.


#750
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
DVRul functioneaza doar cu echipamente (camere) analogice. NVRul functioneaza doar cu echipamente(camere) IP.
Exista si placi dedicate, DVR - cu accelerare/compresie hardware, dar sunt mai scumpe (acum, cel putin) decat un DVR.

Corect, are un mic releu interior. Sunt de miscare sau de prezenta (in functie de tehnologie).  Il poti folosi, simplu, cu inca un releu + o sirena auto, de ex (cele folosite la alarmele auto).

Pe viitor, daca vrei, il poti folosi impreuna cu un DVR care suporta intrari/iesiri alarma.
Daca latimea zonei este de 30m, nu vei putea distinge foarte bine caracteristicile omului care intra in incinta (nu cu o camera analogica/PAL/D1/600-700TVL).  Gandeste-te ca ai la fel de multe detalii ca intr-o poza de rezolutie 704x576 (0.4MegaPixeli)

#751
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Inteleg, deci ar trebui NVR pentru detalii mai bune la distanta.
Intentionam sa acopar cu 2 camera zona, una pe o latura si cealata la mijloc.

#752
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
NVR+Camera IP Megapixel (1-3MP) (si solutia nu este chiar ieftina)

dar, vorba ta...poti folosi mai multe camere ca sa acoperi zona :)

Edited by dexterash, 02 October 2012 - 07:01.


#753
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Am exagerat ieri privind latimea zonei, este de ~12 m. Ma gandeam la alte comparatii.
oricum o sa caut niste demo-uri pe youtube cu camere pt a verifica calitatea imaginilor.

#754
vezeanu

vezeanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 19.02.2007
Salut,

Vreau sa configurez un sistem cctv pentru monitorizarea curtii interioare dintr-o ferma .
Pentru asta am o facut o schema la o scara de 10m. ( atasat poze ).

In incinta se afla 2 cladiri ( HALA 1 si HALA 2 ) fiecare cu o inaltime de 4,5 m.
Intrarile in cele doua cladiri le-am trasat cu linie rosie. Galben - drumul de acces .

Cu bulina verde  sunt locuri unde as vrea sa pozitionez, pe cladiri, camerele pentru a acoperi cel putin zonele trasate in poza ( zona 1 ... zona 8).
DVR-ul se va afla in HALA 1.

Ma puteti ajuta sa aleg configuratia/pozitionarea cea mai potrivita in aceasta situatie ?
Ma intereseaza daca pozitionarea propusa de mine ar acoperi zonele respective si ce tip de camere sa aleg . ( lentila fixa, varifocala - de cati mm ? ).
Este posibil sa folosesc numai 2 camere pe HALA 1 pentru a acoperi zona 2, zona 4 si zona 5 ( in felul asta as renunta la camera dupa HALA 2) .

Preferabil un DVR cu 8ch  de calitate ( nu exagerat de scump Posted Image ) care sa permita monitorizarea de la distanta.

Multumesc

Attached Files


Edited by vezeanu, 05 October 2012 - 15:25.


#755
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Daca nu esti sigur de lentile/unghiuri/imagini, poti merge pe varifocale, astfel incat sa-ti reglezi singur unghiurile.
De asemenea, nu este foarte facil sa te tot sui la camere si sa schimbi lentile in functie de "probleme".

In alta ordine, camerele depind si de rezolutie (TVL in cazul camerelor analogice), tip si dimensiune senzor, procesorul de imagine (DSP).

Pozitionarea pare a fi OK, dar depinde ce vrei sa faci. De ex, nu vei reusi sa identifici o persoana dupa fata la mai mult de 20m de camera. Vei putea vedea doar miscarea. Cel putin, nu in analogic.

#756
vezeanu

vezeanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 19.02.2007

View Postdexterash, on 05 octombrie 2012 - 16:45, said:

Daca nu esti sigur de lentile/unghiuri/imagini, poti merge pe varifocale, astfel incat sa-ti reglezi singur unghiurile.
De asemenea, nu este foarte facil sa te tot sui la camere si sa schimbi lentile in functie de "probleme".

In alta ordine, camerele depind si de rezolutie (TVL in cazul camerelor analogice), tip si dimensiune senzor, procesorul de imagine (DSP).

Pozitionarea pare a fi OK, dar depinde ce vrei sa faci. De ex, nu vei reusi sa identifici o persoana dupa fata la mai mult de 20m de camera. Vei putea vedea doar miscarea. Cel putin, nu in analogic.


Multumesc dexterash.

Curtea fiind destul de mare, doresc sa vad imagini de ansamblu ( daca as dori sa vad imagini clare ar trebui sa pun f multe camere sau sa pun digital care este f scump avand in vedere de cate camere am nevoie). Locul are si paza umana, dar din experienta, 99% din furturi sunt facute de paznic sau angajati.

Crezi ca as putea sa acopar toata curtea(inclusiv intrarea in HALA 2) doar montand 3 camere pe HALA 1 ?

Ce lentile as putea sa folosesc ? Sau e mai sigur sa merg pe varifocale si sa le reglez la fata locului ?

Imi poti recomanda un sistem bun ( DVR -(din ce am vazut ma gandesc la dahua sau hikvision,dar astept orice propunere) si camere - m-am uitat la cele de 600TVL) care sa-mi satisfaca necesitatile (dar nu exagerat de scump Posted Image ) ? ( DVR-ul vreau sa trimita imagini pe mail daca detecteaza miscare intre anumite ore - sau sa upload-eze imaginile pe dropbox  ) etc .

Multumesc

Edited by vezeanu, 05 October 2012 - 19:17.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate