Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#4609
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,855
  • Înscris: 01.11.2005
Mie, ieri mi-au venit un teanc de plicuri, foi, chesti...nici nu m-am uitat pe ele. O sa vad daca ma duc sau nu.
Culmea, in Ro, de cand sunt major, nu am votat niciodata indiferent de alegeri si ma duc acum :)

#4610
IoanFlorin

IoanFlorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.02.2013
Salutare tuturor!
Deschid un topic aic:
Nu am inteles prea bine (am citit pe ici..pe colo)
Se primeste ajutor de maternitate daca nasti in NO?, chiar daca nu ai lucrat nici o zi aici?
Bineinteles premizele sunt: ID-NO, GP, adresa si trait in ultimele 6 luni in tara fiordurilor.
Care sunt conditiile, ajutorul de materniate etc? (daca exista:)
Multumesc si voie buna:))

Edited by IoanFlorin, 04 September 2015 - 18:04.


#4611
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,855
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Se primeste ajutor de maternitate daca nasti in NO?, chiar daca nu ai lucrat nici o zi aici?
Asta nici eu nu am inteles-o. Adica vii din Romania, stai 3 zile si hop nasti aici  ? Sau vrei sa concepi-nasti un copil in Norvegia ?
Desi, in ambele cazuri cred ca nu primesti nimic - nevasta-mea a nascut acum 3 saptamani - si aia de la NAV i-au cerut pana si semnaturi de la persoanele la care a lucrat. Se pare ca NAV_ul in ultima perioada si-a luat tepe mari si au cam inasprit conditiile de a da bani.

Quote

Bineinteles premizele sunt: ID-NO, GP, adresa si trait in ultimele 6 luni in tara fiordurilor.
Nici pe asta nu am inteles-o.

Daca vrei un raspuns decent, atunci pune mana si scrie mai multe cuvinte sa intelegem si noi ce vrei tu defapt.

Edited by tehnics, 04 September 2015 - 22:36.


#4612
Vampera

Vampera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 16.05.2011
ce e aia id-no, gp?

in fine...in cazul tau nu se aplica ajutorul pt ca nu a locuit in No decat 6 luni. ca sa se primeasca ajutor de nastere trebuie sa fie inregistrata persoana cu domiciliul aici minim 12 luni.

 tehnics, on 04 septembrie 2015 - 22:34, said:


Daca vrei un raspuns decent, atunci pune mana si scrie mai multe cuvinte sa intelegem si noi ce vrei tu defapt.

nu e nevoie sa scrie mai mult, a zis suficient sa primeasca raspuns. nu se da ajutor pt cazul lui

https://www.nav.no/n...opsjon.1037.cms

 IoanFlorin, on 04 septembrie 2015 - 18:02, said:

.
Care sunt conditiile, ajutorul de materniate etc? (daca exista:)
Multumesc si voie buna:))

exista de  2 feluri: unul care consta intr-o suma fixa care se plateste celor care nu au castigat banii de maternal, se numeste ajutor de nastere si se lateste imediat dupa nastere. ca sa iei banii astia e necesar sa fi inregistrat cu locuinta aici in ultimele 12 luni.

celalalt e salariul maternal pe care ai drept sa il iei lunar in cazul in care ai muncit minim 6 luni din ultimele 10 inaintea nasterii. ai 2 optiuni -  iei 80% din salariu si stai acasa 12 luni, sau iei 100% si stai acasa 10 luni.

#4613
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
N-o mai dati de gard.  In cazul lui poate sa ia acea suma fixa. Nu mai stiu cat e acum,  undeva pe la 35000- 40000 nok.
Singura cerinta pentru a te califica la acea suma fixa este sa fi membru al Norwegian Insurance Scheme.
Iar ca sa fimembru al NIS trebuie sa fi rezident.  Sa fi rezident trebuie sa fi locuit,  sau sa intentionezi sa locuiesti in No pentru minim 12 luni.
Daca s-a inregistrat la UDI ca intentioneaza sa stea peste un an,  totul e in regula,  are Id number,  GP (medic de familie)  atunci e clar ca e membru NIS si are drept la acea Lump Sum.

Ioan Florin....  fara grija poti sa aplici pentru suma fixa.

Pentru concediu de maternitate si banii aferenti trebuia sa ca sotia sa fi lucrat in No o perioada de timp,  asa ca nu te califici.

Edited by bubalus, 05 September 2015 - 01:16.


#4614
Vampera

Vampera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 16.05.2011
bubalus are dreptate, conteaza daca ai intentia de stat 12 luni.

acum inteleg si eu de ce sunt atatia imigranti care toarta copii in No.


https://www.nav.no/n... i folketrygden

ar trebui sa nu ma mai bag sa raspund la intrebari de genul asta, am vorbit in necunostinta de cauza. my bad, sorry!

#4615
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 Vampera, on 05 septembrie 2015 - 08:02, said:


acum inteleg si eu de ce sunt atatia imigranti care toarta copii in No.

nici nu trebuie sa-i torni in No.  Poti sa-i torni acasa si tot ii faci de ceva banuti. :)
Spre exemplu in afara de alocatia pentru copii poti sa iei si Child benefit (6000 nok) intre 13-23 luni fara ca,  copilul in cauza sa fi venit o zi in Norvegia sau sa fi fost inregistrat aici.... Bine,  asta e pentru EEA nationals.

#4616
Vampera

Vampera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 16.05.2011
adica nasti in no, pleci in ro si nu mai vii, dar copilul primeste ajutor?

#4617
IoanFlorin

IoanFlorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.02.2013
Salutare,
Va multumesc tuturor pentru raspunsurile voastre:)
Daca "bubalus" mi-a dat un raspuns pozitiv asta nu inseamna ca nu apreciez raspunsul fiecaruia dintre voi.
Un sfat: nu mai caracterizati oamenii si ca atare oferiti raspunsuri pe masura luand in considerare doar ceea ce acestia astern pe hartie!
Va stimez si am incredere in discernamantul vostru!

#4618
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 Vampera, on 05 septembrie 2015 - 10:39, said:

adica nasti in no, pleci in ro si nu mai vii, dar copilul primeste ajutor?
Nici nu trebuie sa nasti in No. Nasti in tara,  cresti copilul in tara si primesti ajutor.  Bine,  daca celalalt membru al familiei (tatal)  lucreaza in No.

#4619
LYVYA

LYVYA

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.06.2015
Salutari tuturor din nou. Apelez din nou la voi cu o întrebare. Mi-am făcut card în No pt. prima data. M-au întrebat dacă vreau card cu poza sau fără. Care-i faza intre unul și altul? Mulțumesc anticipat!

#4620
Vampera

Vampera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 16.05.2011

 LYVYA, on 06 septembrie 2015 - 00:07, said:

Salutari tuturor din nou. Apelez din nou la voi cu o întrebare. Mi-am făcut card în No pt. prima data. M-au întrebat dacă vreau card cu poza sau fără. Care-i faza intre unul și altul? Mulțumesc anticipat!

din 2016 se renunta la cardurile cu poza, raman numai cele fara poza. Masura asta se ia ca se previna furtul de identitate. Eu as face cu poza acum cat mai poti cu gandul ca esti la inceput si sa nu stai sa cari dupa tine pasaport sau cu ce te legitimezi tu. Cardul trece ca document de identitate in No

#4621
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,855
  • Înscris: 01.11.2005
De cateva ori am vazut autostopisti si nu am reusit sa inteleg cum se face ca intr-o tara in care toata lumea are masina sunt persoane care fac autostopul si nu ma refer la turisti, ci la norvegieni. Eu nu am gasit explicatie decat doar daca ai pierdut autobuzul dar in rest nu imi dau seama pentru ce fac astia autostopul.

#4622
cezarjipa

cezarjipa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 08.02.2015

 tehnics, on 06 septembrie 2015 - 14:51, said:

De cateva ori am vazut autostopisti si nu am reusit sa inteleg cum se face ca intr-o tara in care toata lumea are masina sunt persoane care fac autostopul si nu ma refer la turisti, ci la norvegieni. Eu nu am gasit explicatie decat doar daca ai pierdut autobuzul dar in rest nu imi dau seama pentru ce fac astia autostopul.

Nu exista tara in care toata lumea are masina, fie si din ratiuni financiare. Iar in anumite tari cheltuielile de intretinere si fiscalitatea auto sunt f. mari, chiar daca sh-urile sunt ieftine.

#4623
Vampera

Vampera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 16.05.2011
eu nu am vazut niciodata, turisti 1 sg data in drumul catre Gardermoen, that's it!

#4624
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,855
  • Înscris: 01.11.2005
@cezarjipa poate asa o fi, dar cei pe care i-am vazut eu nu pareau ca nu ar avea masina...adica imbracati bine, aramjati etc. Cei despre care vb tu ii cunosti de la o prima privire si chiar si atunci s-ar putea sa te inseli - de ex am vazut "boschetari" care avea masina- troaca de masina dar o aveau.

#4625
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
nici eu nu am vazut autostopisti pana acum dar nici nu pot sa ma laud cu multe plimari in afara localitatii....dar in cele cateva pe care le-am facut ce-i drept nu am vazut.
ma gandesc ca in weekend, si mai ales duminica, programul busurilor e destul de prost, sau spre unele zone deloc, ...asa ca poate unii care se mai duc "la tara" sa nu aibe cu ce sa se intoarca si sa prefere un "ïa-ma nene".
PM-ul de la un proiect pe care lucrez, un norvegian la vreo 28-30 de ani, cu facultate si toate cele, nu numai ca nu are masina (si nu e vorba ca nu si-ar permite) dar nu are nici macar carnet .... asa se mai intampla si la case mai mari

Edited by bubalus, 07 September 2015 - 00:45.


#4626
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,855
  • Înscris: 01.11.2005
Pai daca nu are carnet, ar fi inutil sa isi ia masina.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate