Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#1279
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

 tehnics, on 25th October 2011, 14:41, said:

...ca uitasem sa mentionez....Conturile le vei face in Romania, dar conturi de coroane norvegiene...astfel nu pierzi la tranzactii valutare.
nu era un prag sub care nu se impoziteaza? ceva de genul jumate de milion kr? peste cat ii impozitu?

#1280
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004

 Pengoon, on 27th October 2011, 12:13, said:

nu era un prag sub care nu se impoziteaza? ceva de genul jumate de milion kr? peste cat ii impozitu?

pana in 471200 suprataxa este 0.
orice depaseste 471200 se taxeaza cu 9% si orice depaseste 765800 se taxeaza 12%.

#1281
aserghie

aserghie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.07.2011
salut. stie careva daca in norvegia odata ce ai masina inmatriculata in alta tara nu esti obligat sa ai cauciucurile de iarna ? am gasit informatia asta pe un site romanesc... si avand in vedere ca vremea e buna si folosesc masina destul de mult si agitat, n-as vrea sa mi le pun de azi...

#1282
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Incepand cu data de 1 noiembrie echiparea masinii cu cauciucuri de iarna este obligatorie pe drumurile publice norvegiene. Circuland pe drumurile norvegiene te supui legilor norvegiene indiferent unde este inmatriculata masina.

#1283
Thorthren

Thorthren

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.10.2011
Buuun. Asadar pentru cei ce doriti sa veniti in Norvegia, sa nu va bazati ...repet sa nu va bazati pe nici un reprezentant roman din OSLO. Din poezioarele Doamnei Tecusanu de la NAV.no:1.  daca ne cautam un loc de munca sa ne uitam pe internet. Sa mori tu! sincer ma gande-am sa lipesc CVuri pe stalpi si cladiri . 2. Nu exista cursuri gratuite de limba norvegiana in Oslo : se vede ca se intereseaza numai de baruri si intalniri in cluburi. Total Gresit!! Orice scoala inclusiv doua sucursale NAV (una parca pe Trondheim Gata) au programe pentru integrarea emigrantilor in comunitate. Sunt 4 stagii pe an de invatare a limbii norvegiene , doua de incepatori si doua de avansati. 3. Este imposibil sa va gasiti o cazare in Oslo sau  Akershus. Poate pentru o incompetenta ca dansa. Daca ai bani (si hai sa zicem o referinta care oricum este la intamplare), iti gasesti un apartament, share house orice chestie in nu mai putin de 10 zile....daca te interesezi pe internet poti sa o ai deja rezervata.

    Am numai putin de 14 zile de Norvegia, sunt sudor de meserie si sotia mea inca nu lucreaza. Lucrez, decat eu ...avem un apartament finut in Dronnigens Gata (na madam Tecuseanu ca sunt mai inteligent decat tine), D number Stakk si toate cele....pentru un roman amarat (dupa cum spunea dansa ) m-am descurcat destul de bine.
    Numai bine dragi prieteni. Si tineti minte. Nu te ajuta nimeni. Trebuie sa crezi in tine ca sa poti sa mergi mai departe....si sa nu cedezi.

#1284
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Trebuie sa crezi in tine ca sa poti sa mergi mai departe....si sa nu cedezi.
... cu sentimentul asta trebuie sa pleci din start...daca astepti colaci in coada...ai sa mori de foame.

Quote

Si tineti minte. Nu te ajuta nimeni.
..daca ai avut ghinionul sa dai peste o incompetenta...nu generaliza.
In rest...felicitari ca ai reusit si sedere placuta.

#1285
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
@Thorthren
Nu-ti inteleg frustrarea.
Si de ce ar trebui sa luam de bune vorbele unui nimeni pe internet in locul vorbelor unui reprezentant legal?
Sfaturile date de respectiva mi se par destul de firesti.

1. Da, pe internet cauti serviciu (in principiu, in general).
2. Cetatenii EU platesc cursurile de limba norvegiana. Se platesc atat cursurile cat si testele recunoscute.
3. Si la partea cu chiria cam are dreptate pentru ca in general chiriile sunt mari, pentru ca cererea este mare si pentru ca sunt foarte selectivi proprietarii de cele mai multe ori preferand norvegienii lor.

#1286
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011
Probleme rezidenta ...

Cine cunoaste sau are mai multa experienta in privinta rezidentei, am nevoie de citeva sfaturi.
Il contactez pe PM.

Multumesc.

#1287
Thorthren

Thorthren

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.10.2011

 nosferyk, on 31st October 2011, 14:58, said:

@Thorthren
Nu-ti inteleg frustrarea.
Si de ce ar trebui sa luam de bune vorbele unui nimeni pe internet in locul vorbelor unui reprezentant legal?
Sfaturile date de respectiva mi se par destul de firesti.

1. Da, pe internet cauti serviciu (in principiu, in general).
2. Cetatenii EU platesc cursurile de limba norvegiana. Se platesc atat cursurile cat si testele recunoscute.
3. Si la partea cu chiria cam are dreptate pentru ca in general chiriile sunt mari, pentru ca cererea este mare si pentru ca sunt foarte selectivi proprietarii de cele mai multe ori preferand norvegienii lor.


         Frustarea apare in momentul in care speri sa gasesti niste informatii utile de la un (dupa spusele domniei voastre) `reprezentant legal`. Sincer imi pare rau ca nu ati fost cu mine in momentele cat am stat de vorba cu dansa, si cand intr-o oboseala apatica incerca sa scape de mine si sotia mea cat mai repede cu raspunsuri date la repezeala.
         Frustare apare atunci cant te adresezi la un departament demn de numele ce il poarta, Oslo Kommune, si vezi ca ei ,niste straini, iti dau nenumarate sfaturi utile in ceea ce priveste munca si integrarea in comunitate.
         Aici nu am venit sa imi spun frustarile ci doar sa subliniez ca mai mult ajutor ai din partea `reprezentantilor legali`norvegieni decat cei romani , si tot odata sa dau un sfat celor noi veniti.
         Revenind la cele spuse de domnia ta mai sus.
         1. Asta deja este o regula deja stiuta din Romania (nimic nou sub soare)
         2. Cetatenii EU. Romania si Bulgaria au anumite conditii si nu se includ 100% printre cetatenii EU (spanioli italieni francezi etc).
         3. Am la cunostinta ca sunt cu 200.000 mai multe persoane decat spatiile locuite in Oslo, tocmai din acest motiv chiriile depasesc cu mult preturile fata de celelalte orase. Dar la periferie gasesti apartamente de doua camere in vile foarte decente cu numai o luna avans etc....

         Inca ceva, sunt un nimeni, care a reusit sa se informeze intratat de mult incat pot sa ajut cu cea mai mare placere in sfaturi si informatii utile un nou venit in aceasta tara.
         De stiut regula numarul 1 : Luati-va diplome, atestate , orice dovedeste absolvirea unui curs fie el si de gunoier. Eu unu nu am stiut asta (sar`mana Doamna Consilier Legal ) , si acum dau telefoane peste telefoane sa imi iau atestatele in sudura, pentru forclift , si toate cele.

         Respect si o zi minunata

#1288
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
nosferyk eu cat de cat il inteleg...pentru ca atunci cand astepti atata timp sa ajungi sa lucrezi intr-un mediu mai bun...si cand mai esti la un pas departare de visul tau....si cand vezi ca un conational de-al tau pus acolo ca sa te ajute intr-un fel sau altul cu informatii...si iti raspunde in 2-3 vorbe...iti cam vine sa ii dai una. Pun pariu ca daca cucoana aia...punea altfel problema ( chiar daca raspunsul era acelasi )...nu cred ca ar fi deranjat pe nimeni....vorba cuiva: Tonul face muzica...si asta spune tot.

#1289
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
@Thorthren

2. Da, sunt mici diferente intre romani/bulgari fata de restul din UE dar referitor strict la cursul oficial de limba norvegiana pentru straini intri in aceeasi catogorie cu restul statelor din UE si platesti acele cursuri.
Discutia era despre cursuri de limba norvegiana gratuite. NU sunt gratuite pentru cetatenii UE indiferent de nationalitate ro, bg sau restul.

http://www.felles.os...er_betale_.html

Ca cetatean roman, sau orice membru UE nu ai nici dreptul nici obligatia sa faci cursuri de limba norvegiana, dar poti opta pentru curs de limba si platesti.
Pretul difera de la o prefectura la alta.

#1290
silvialobe

silvialobe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 10.10.2011

 Thorthren, on 31st October 2011, 19:10, said:

Frustarea apare in momentul in care speri sa gasesti niste informatii utile de la un (dupa spusele domniei voastre) `reprezentant legal`. Sincer imi pare rau ca nu ati fost cu mine in momentele cat am stat de vorba cu dansa, si cand intr-o oboseala apatica incerca sa scape de mine si sotia mea cat mai repede cu raspunsuri date la repezeala.
         Frustare apare atunci cant te adresezi la un departament demn de numele ce il poarta, Oslo Kommune, si vezi ca ei ,niste straini, iti dau nenumarate sfaturi utile in ceea ce priveste munca si integrarea in comunitate.
         Aici nu am venit sa imi spun frustarile ci doar sa subliniez ca mai mult ajutor ai din partea `reprezentantilor legali`norvegieni decat cei romani , si tot odata sa dau un sfat celor noi veniti.
         Revenind la cele spuse de domnia ta mai sus.
         1. Asta deja este o regula deja stiuta din Romania (nimic nou sub soare)
         2. Cetatenii EU. Romania si Bulgaria au anumite conditii si nu se includ 100% printre cetatenii EU (spanioli italieni francezi etc).
         3. Am la cunostinta ca sunt cu 200.000 mai multe persoane decat spatiile locuite in Oslo, tocmai din acest motiv chiriile depasesc cu mult preturile fata de celelalte orase. Dar la periferie gasesti apartamente de doua camere in vile foarte decente cu numai o luna avans etc....

         Inca ceva, sunt un nimeni, care a reusit sa se informeze intratat de mult incat pot sa ajut cu cea mai mare placere in sfaturi si informatii utile un nou venit in aceasta tara.
         De stiut regula numarul 1 : Luati-va diplome, atestate , orice dovedeste absolvirea unui curs fie el si de gunoier. Eu unu nu am stiut asta (sar`mana Doamna Consilier Legal ) , si acum dau telefoane peste telefoane sa imi iau atestatele in sudura, pentru forclift , si toate cele.

         Respect si o zi minunata
Ma bucur mult pentru tine  ,si sa ai noroc in continuare.Si eu ma pregatesc pentru a veni .Am inceput deja un curs basic pe internet si imi merge destul de bine .Eu cred la fel ca norocul si-l face omul cu mina lui ,pentru mine cel mai mare ajutor este cel care-l da-ti voi ,ca si informatii.Trebuie sa fi informat ca sa sti de unde sa incepi.Eu am sa vin in luna lui Decembrie  ,cam dificil  ,dar am incredere ca am sa pot reusi. MULT NOROC

#1291
normal

normal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 26.03.2008

 pop_alina, on 12th November 2009, 15:49, said:

Salut,

Si pe mine ma intereseaza site-uri unde as putea gasi apartamente de inchiriat sau orice fel de informatii, noi urmeaza sa ne mutam in ianuarie si pana atunci trebuie sa gasesc un apartament...locatia e in Oslo

merci


Poti sa o iei de la prima pagina si sa te pui sa citesti. Asta mai ales daca vreti sa va mutati aici. Poti sa te ghidezi dupa citatul urmator: Ai carte, ai parte. Caci in principiu, mi-am setat sa fiu anuntat cand se posteaza ceva nou pe acest forum, ca poate pot sa ajut si eu pe cineva care intreaba altceva decat la ce nu s-a raspuns pana acum. Sau sa gasesc un raspuns la alte intrebari decat cele pe care nu le-am citit. Succes si numai bine!

No hard feeling :P

#1292
sygeplejersken

sygeplejersken

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 18.01.2010

 silvialobe, on 1st November 2011, 14:52, said:

Si eu ma pregatesc pentru a veni. Am inceput deja un curs basic pe internet si imi merge destul de bine. Eu cred la fel ca norocul si-l face omul cu mina lui ,pentru mine cel mai mare ajutor este cel care-l da-ti voi ,ca si informatii.Trebuie sa fi informat ca sa sti de unde sa incepi.Eu am sa vin in luna lui Decembrie  ,cam dificil  ,dar am incredere ca am sa pot reusi.

Daca romanii care scriu pe forum au reusit, vei reusi si TU.
Citeste bine site-ul acesta, este folositor.
http://www.nyinorge..../New-in-Norway/
Dupa ce ajungi acolo si te inregistrezi la folkeregisteret mergi la biblioteca orasului respectiv, acolo vei gasi tot felul de informatii in ziarele locale, poti imprumuta cursuri de norvegiana, cd-uri, carti ptr copii cu poze etc. Norvegiana este mult mai usor de invatat decat daneza sau suedeza si cand te vei pune pe picioare, iti vei plati si cursurile pe care ti le doresti. Gandeste pozitiv, mult succes!

#1293
normal

normal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 26.03.2008

 silvialobe, on 1st November 2011, 13:52, said:

Ma bucur mult pentru tine  ,si sa ai noroc in continuare.Si eu ma pregatesc pentru a veni .Am inceput deja un curs basic pe internet si imi merge destul de bine .Eu cred la fel ca norocul si-l face omul cu mina lui ,pentru mine cel mai mare ajutor este cel care-l da-ti voi ,ca si informatii.Trebuie sa fi informat ca sa sti de unde sa incepi.Eu am sa vin in luna lui Decembrie  ,cam dificil  ,dar am incredere ca am sa pot reusi. MULT NOROC


Foarte bine ca vrei sa vii in Norvegia. Din punctul meu de vedere e la un alt nivel decat alte tari pe care le-am vizitat pana acum. Foarte bine pentru toti care vor si care se informeaza inainte de face un pas atat de important.
Totusi ti-as recomanda sa faci pasul dupa sarbatori. Pentru ca si eu vreau sa ma mut in Oslo si cred ca sansele sa-ti gasesti sau sa-mi gasesc ceva de lucru in perioada sarbatorilor e destul de mica. Asta doar in cazul in care nu ai deja un contract de munca si e totul batut in cuie. Pana una-alta, mult succes si spor la invatat limba norvegiana (daca e cazul) :)

#1294
cristian_chicinel

cristian_chicinel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.11.2011
Buna,ma numesc Cristian si as vrea sa emigrez in Norvegia ,si as vrea sa stiu cum e viata acolo cum se plateste se lucreaza la negru ,cum e stilul de viata al oamenilor ? As fi recunoscator daca ar putea cineva sa ma ajute ,am fost in Nordul Irlandei 4 ani si am lucrat ca ospatar ,iar stilul de viata al oamenilor acolo este foarte depresiv ,vremea ca vremea ,nu e prea buna dar oamenii sunt cam violenti si nu prea se merita sa traiesti acolo de aceea am venit in romania si as vrea sa emigrez in norvegia ,am cautat la nenumarate agentii dar se pare ca nu prea sunt sigure de locurile de munca disponibile in norvegia asa ca nu prea stiu ce imi trebuie sa ajung acolo .Va multumesc mult .

#1295
Laurence

Laurence

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 06.09.2004

 aserghie, on 2nd November 2011, 20:23, said:

a crescut entuziasmul in cele din urma pe acest topic !

E sezonul focilor.   ;)

P.S. - Asa ca fapt divers, ati inceput sa va faceti planuri de revelion ? .... veniti in tara la ai vostri, rezervari pe undeva, distractii nordice, lumini polare ? Cum va rasfatati anul asta ? :)

#1296
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
De ziua Romaniei, pentru ca este intr-o joi, eu si cu sotia impreuna cu mai multe familii de romani din zona noastra am hotarat sa inchiriem un local si sa petrecem. De revelion nu am hotarat nimic, dar planuiesc sa plec prin zone mai calde...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate