Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#1243
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
In general prin drumurile mele care m-au dus in Scandinavia, am avut surprinderea sa aflu ca toata lumea cunoaste limba engleza, inclusiv o parte din emigrantii de culoare care lucrau in diverse locuri de munca mai putin dorite de nordici (metrou si altele). Nu numai ca o cunosc la un nivel destul de avansat, dar si pronuntia este una deosebita. Bag de seama ca se invata foarte bine in scolile lor.

#1244
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Ce noroc aveti ...eu nu am mai vazut o ploaie ....de vreo 8 luni...!
...nu doresc norocul asta nimanui...ca este precum "picatura chinezeasca" ...la inceput nu te deranjeaza prea tare...dar cu timpul ti se pune pe suflet.

Edited by tehnics, 17 October 2011 - 10:38.


#1245
bogdan675

bogdan675

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.09.2011

View Posttehnics, on 17th October 2011, 11:37, said:

...nu doresc norocul asta nimanui...ca este precum "picatura chinezeasca" ...la inceput nu te deranjeaza prea tare...dar cu timpul ti se pune pe suflet.



Prea tare asta cu ''pune pe suflet'' eu abia astept zapada sunt un impatinit al sky-ului aici in oslo e vremea ok pana akum,ploua noaptea si dimineata dar in timpu zilei e soare.Am o intrebare pentru cei care stau mai la nord a venit iarna la voi ,si cand recomandati ca e bine sa-ti petreci un wekend pe akolo adik la vizitat la facut poze etc. vara,iarna,primavara,toamna

#1246
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Bergen, Alesund, Stavanger...nu este Oslo vis-a-vis de vreme.

#1247
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006
La Kristiansand am vazut ca e vremea mai buna in general.
Au si o gramada de plaje, si water park....

#1248
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011

View Postsilvialobe, on 16th October 2011, 23:05, said:

.........  mai bine spus clinici psichiatrice, am specialitatea in domeniu. Ma gindesc ca este obligatoriu  sa cunosti limba.

Te gindesti bine, vorbind de domeniul medical, aaaa ca sti tu engleza asta este bine dar este altceva. Si cum ai de gind sa te intelegi cu ei.
Sau mai degraba, o jobba intr-o clinica dar sa nu ai contact direct cu pacienti, intre timp faci cursuri de limba.  
Nu cred sa gasesti un annons unde accepta numai engleza.

Edited by nudaunume, 18 October 2011 - 00:26.


#1249
silvialobe

silvialobe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 10.10.2011

View Postnudaunume, on 18th October 2011, 00:23, said:

Te gindesti bine, vorbind de domeniul medical, aaaa ca sti tu engleza asta este bine dar este altceva. Si cum ai de gind sa te intelegi cu ei.
Sau mai degraba, o jobba intr-o clinica dar sa nu ai contact direct cu pacienti, intre timp faci cursuri de limba.  
Nu cred sa gasesti un annons unde accepta numai engleza.
Da ai dreptate... si mai ales cu( nebunii)!!!!!!!!!!!     Imi  place jobul asta si am de gind sa insist in a-mi cauta undeva  unde se plateste decent.
Inainte de criza aici in Spania se platea destul de binisor ...dar acum cu greu mai gasesti ceva(doar in clinici geriatrice  cu persoane de vrsta a treia ) si dementii au astia, nu gluma .Mi-am cam rupt spatele de cind sunt in clinica aceasta.,mai multi de jumatate sunt vegetali ....iti imaginezi.. si doar pentru 800 de eur.   concediul medical nici nu vine in discutii(500)
Au facut praf astia aici  in sanatate si invatamint ...copii nu invata mai nimic, au cel mai mare esec scolar la ora actual din Europa.

Edited by silvialobe, 18 October 2011 - 21:21.


#1250
e_spidi

e_spidi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 02.09.2005
Salutare,

Stiti ceva firme de recrutare unde se pot trimite CV-uri pentru un eventual job?

Merci anticipat!

#1251
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
dar pana acum ce site-uri ai gasit pe net ?...plus ca s-a mai discutat de cateva ori pe acilea.

#1252
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011
Ia tati,
http://www.europages.../rezultate.html


Daca se considera reclama, scuze, sa fie sters.

#1253
e_spidi

e_spidi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 02.09.2005
Multumesc @nudaunume !
@tehnics am gasit ceva pe finn.no , dar doream firme de plasare nu site-uri cu job-uri :)

#1254
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
...si de unde sa ghicesc ce doreai .... ?

#1255
e_spidi

e_spidi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 02.09.2005

View Posttehnics, on 20th October 2011, 17:29, said:

...si de unde sa ghicesc ce doreai .... ?

Poate am formulat eu gresit... sper ca n-a fost cu suparare  :console:

#1256
Laurence

Laurence

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 06.09.2004
Din Romania, eu stiu vreo doua care colaboreaza cu norvegieni.   www.workexperience.ro si www.theragroup.ro    ...mai poti si prin Eures .

Daca mai stiti si voi, puneti linkuri aici.

Edited by Laurence, 20 October 2011 - 20:14.


#1257
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011

View PostLaurence, on 20th October 2011, 21:12, said:

Din Romania, eu stiu vreo doua care colaboreaza cu norvegieni.   www.workexperience.ro si www.theragroup.ro........

Uite un subiect bun sa comentam.
Desi cunosc persoane care au plecat in Scandinavia la diferite job-uri prin firme de recrutare "made in Romania", marea majoritate a lor sunt neserioase, iar sansele sa fi tepuit sunt mari.
Eu am avut o experienta cu theragroup.ro, cu toate ca nu am incredere  in ele, am incercat. Bani s-au dus pe apa simbetei dar pierderea a fost calculata si acceptata din start. In concluzie ramin la aceeasi parere  :puke: .
Se poate si fara ele, dovada ........ respira inca ......... si va scrie. :peacefingers:

"eu stiu vreo doua care colaboreaza cu norvegieni." daca sti, cazuri concrete, poti detalia. Eu unul nu am auzit pe nimeni sa fi plecat prin ei in Scandinavia.

Edited by nudaunume, 20 October 2011 - 22:54.


#1258
e_spidi

e_spidi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 02.09.2005

View Postnudaunume, on 20th October 2011, 23:45, said:

Eu am avut o experienta cu theragroup.ro, cu toate ca nu am incredere  in ele, am incercat. Bani s-au dus pe apa simbetei dar pierderea a fost calculata si acceptata din start. In concluzie ramin la aceeasi parere  :puke: .

Poti detalia, te rog, care este procedura prin care "se pleaca" cu astfel de firme? Rog si pe altii sa intervina daca au detalii despre astfel de firme. Despre cele "made in NO" ce puteti spune?

Multumesc anticipat!

#1259
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Despre cele "made in NO" ce puteti spune?
Sunt serioase, nu iti cer nici un ban pentru diferite servicii, nu iti cer comisioane, esti anuntat indiferent ca ai intrat sau nu pe job-ul respectiv iar totul se deruleaza on-line...fara alergatura.
Partea nasoala e ca "prinzi" cam greu in job prin ele...pentru ca prioritari sunt norvegienii.

Edited by tehnics, 21 October 2011 - 11:54.


#1260
Laurence

Laurence

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 06.09.2004
IN NICI UN CAZ nu garantez pentru astfel de firme. Dintotdeauna mi-a fost frica sa colaborez cu genul asta de companii. Am incredere zero in ei. Doar am observat ca-si fac  reclama,laudandu-se ca pot sa-ti gaseasca astfel de joburi. Cazuri concrete de oameni trimisi cu succes in Norvegia, nu stiu.     ( ... am auzit doar de unii din Brasov care cica ar fi trimis romani in Norvegia si i-au lasat pe-acolo sa moara la -20˚C.) Asta-i tot.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate