Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 

Demisie preaviz 15 zile

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
klaudyuhhz

klaudyuhhz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 07.04.2008
daca stai in preaviz in cazul demisiei, angajatorul este obligat sa-si caute om in aceasta perioada?

#20
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,096
  • Înscris: 24.02.2006
nu e obligat, dar ar fi bine sa o faca, stiind ca tu o sa pleci

#21
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006

View Posteddingro, on 17th September 2008, 12:36, said:

Apropo. La un concurs, eu unul, aş elimina din start pe cei cu ˝indisciplinat˝ prin cartea de muncă...

Si cum faci daca incadrarea ca "indisciplinat" s-a facut abuziv (din partea angajatorului)?

#22
prozatos

prozatos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 30.10.2005
am si eu o problema,
vreau sa imi dau demisia dar seful nu vrea sa mi aprobe pana nu ii termin niste proiecte.
problema e ca eu nu am mai primit salar de mai bine de 3 luni(cumulat in total) ca asa ne-a mai dat cu lingurita niste bani...nu pot da demisia fara preaviz intrucat nu isi indeplineste conditiile contractuale prin care se obliga sa imi plateasca salarul lunar, sa stau 8 ore pe zi(eu stau mai mult) sa nu lucrez sambata( am lucrat si duminica)???
multumesc

#23
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,485
  • Înscris: 20.02.2008
I-ati zile de concediu in timpul preavizului ca sa nu vii la serviciu....

#24
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007
Demisia este un act unilateral, nu se aproba.

#25
Chow05

Chow05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 11.10.2005
Asa cum ti-a raspuns si adds, demisia nu trebuie aprobata de sef, fiind manifestarea ta de vointa.
Mai mult, angajatorul e obligat sa o inregistreze. Daca refuza, i-o trimiti cu confirmare de primire.
Potrivit art. 79 alin.8 din codul muncii, daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate, salariatul poate demisiona fara preaviz.

View Postprozatos, on 14th April 2010, 00:11, said:

am si eu o problema,
vreau sa imi dau demisia dar seful nu vrea sa mi aprobe pana nu ii termin niste proiecte.
problema e ca eu nu am mai primit salar de mai bine de 3 luni(cumulat in total) ca asa ne-a mai dat cu lingurita niste bani...nu pot da demisia fara preaviz intrucat nu isi indeplineste conditiile contractuale prin care se obliga sa imi plateasca salarul lunar, sa stau 8 ore pe zi(eu stau mai mult) sa nu lucrez sambata( am lucrat si duminica)???
multumesc

Edited by Chow05, 14 April 2010 - 13:17.


#26
Ariana_Anina

Ariana_Anina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.03.2012
Buna ziua,
Am si eu o mica intrebare.In data de 15.03.2012 mi-a depus demisia de la locul actual de munca cu preaviz de 15 zile,ceea ce ar inseamna ca pe data de 30.03.2012 munca mea in acesta institutie se va sfarsi,insa astazi am fost anuntata de doamna director ca va trebui sa ma prezint la servici si in data de 31.03.2012(fiind tura mea).Mentionez ca pe nota de lichidare a fost trecuta data de 30.03.2012.Trebuie sa ma prezint in data de 31.03.2012 la munca?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate