Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Masina paine

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
12958 replies to this topic

#8515
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Roagăte :)

#8516
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Deoarece am ramas fara faina de secara, am inlocuit-o cu niste faina grau intreg de la 7Spice.
Mult mai dulceaga parca iesea cu faina de secara.

Paine cu Faina grau intreg,  1000 grame, programul 5, coacere medie

Apa = 340 ML (la 27 de grade) - aici sunt incluse si 2 lingurite cu varf, pline cu iaurt
Sare   = 1 lingurita
Zahar = 1 lingurita
Ulei    = 2 Linguri
Faina alba = 400 grame (7 Spice, tip 650)
Faina grau intreg = 130 grame (7 Spice)
Drojdie proaspata Pakmaya = 1/2 de pachetel adica 12,5 grame
Lapte praf = 1 Lingura

Seminte de in        = 1 lingurita
Seminte de mac    = 1 lingurita
Seminte de susan = 1 lingurita
Seminte de floarea soarelui = 1 lingurita

Laptele praf si drojdia proaspata le pun in lichide. Sarea o adaug ultima, peste faina.

Attached Files



#8517
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Poti sa pui susan mai mult fara nici grija. La painea de secara incearca si chimen.

#8518
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Copiii nu se prea omoara dupa el. Cred ca sa o fac una fara sa le spun ca am pus si chimen.

#8519
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postdanrogo2001, on 17 octombrie 2017 - 22:34, said:

Copiii nu se prea omoara dupa el. Cred ca sa o fac una fara sa le spun ca am pus si chimen.
Uite ceva despre proprietatile chimenului.

“Ceai de Chimen : Beneficii

De obicei, semintele de chimen sunt folosite ca ceai, ca un condiment si ca tinctura pentru piele. Ceaiul de chimion și infuzii este cel mai bun pentru tratarea parazitilor intestinali, infectii ale tractului urinar, tuse, raceli, bronsita si febra. De asemenea, el ajuta la stimularea imunitatii. Infuzia de chimen este recunoscuta pentru cresterea poftei de mancare la pacientii supusi chimioterapiei si este, de asemenea, utila pentru imbunatatirea alaptarii la noile mame. Printre beneficiile terapeutice pe care ni le aduce consumul de chimen amintim:

Este recomandata administrarea de ceai de chimen dulce sau chimen negru pentru tratarea afectiunilor stomacale, precum reglarea sucurilor gastrice acide sau pentru gaze la stomac. Una dintre utilizarile sale importante consta in tratarea tulburarilor gastro - intestinale si digestive. Este, de asemenea, folosit pentru a vindeca ulcerele gastrice datorita proprietatilor sale calmante. Este bogat si in fibre, chimenul dulce ajuta la buna functionare a sistemului digestiv.
Ceaiul de chimen reprezinta o sursa importanta de vitamina C si vitamine din complexul B.
Ajuta la colici. Colica reprezinta plansetul puternic si persistent, care apare la sugarii cu varsta intre 3 saptamani si 3 luni. Se poate administra ceai de chimen pentru sugari preparat astfel: se adauga cateva seminte de chimen in laptele care fierbe si se amesteca impreuna cu miere.
Imbunatateste digestia. S-a demonstrat ca o mana de seminte de chimen dupa o masa grea poate imbunatati capacitatile digestive ale stomacului. De asemenea, este benefic in ceea ce priveste reducerea starii de balonare pe care o resimtit dupa o masa copioasa.
Ceaiul de chimen dulce este de asemenea un bun diuretic si laxativ. Semintele de chimen actioneaza ca un laxativ natural. Ceaiul de chimen sau adaugarea de seminte de chimen in mancare este suficient pentru a profita de acest efect.
Ajuta la intarirea sistemului imunitar si este benefic pentru tuse. Semintele de chimen ajuta in tratarea simptomelor racelii, printre care si tusea. De asemenea, durerile in gat pot fi ameliorate cu ajutorul acestor seminte.
Este indicat a se consuma ceai de chimen in cazul colesterolului marit si al gastritei.
De asemenea, chimenul este indicat pentru anemie si greturi matinale.”


#8520
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014

View Postmcjohn, on 19 septembrie 2017 - 13:32, said:

Aşa cum am amintit şi luna trecută, eu am băgat în jumătatea aia de kg de făină, tot ce am găsit prin bucătărie: seminţe, mac, susan, cartofi, ceapă, măsline, musli, bere, fanta, cola,lapte, iaurt (smîntînă nu am folosit decît la cozonac) ... etc.
Stiam ca esti un om intelept, dar acum mi-ai depasit toate asteptarile.

#8521
andamada

andamada

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 12.06.2008
Buna tuturor!
Am nevoie de ajutor..sa vedem daca e vreun binevoitor ( au iesit si versuri :)
Sunt la a doua masina de facut paine, prima model Moulinex, model OW302231, model f reusit, dar am maritat-o Posted Image
Am luat o masina Moulinex Home Bread Baguette, 1600 W, 1.5 kg, 16 programe...ideea e ca nu am retetele. Am facut dupa reteta de la prima masina , gandind ca dupa cateva incercari mai ajustam... la masina proaspat achizitionata am facut prima painita de 750 gr, a iesit ok, doar ca prea rumena..a doua am setat gradul de rumenire cel mai mic , dar am zis sa o fac mai mare..nu a mai iesit bine... la prog 1 mai si scoate niste semnale care nu stim ce semnifica ( in afara celui emis pt seminte)...
mi se parea normal opritul programului cand fac baghete, ca sa am timp sa le pun in tavite, dar pt painea clasica de la prog.1 nu stim care-I logica.
Cine ma poate ajuta cu ceva retete pt tipul asta de masina si cu alte lamuriri referitoor la cele de mai sus?
Multumesc!

#8522
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
E-mail la Moulinex sa iti trimita o carte de retete. Trebuia sa fie in cutia produsului.
Sau mergi la magazinul de unde ai luat masina, sa se uite in alta cutie dupa o carte de retete.
Daca nu faci rost o sa incerc sa scanez dupa-amiaza.

#8523
andamada

andamada

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 12.06.2008

View Postdanrogo2001, on 27 octombrie 2017 - 09:58, said:

E-mail la Moulinex sa iti trimita o carte de retete. Trebuia sa fie in cutia produsului.
Sau mergi la magazinul de unde ai luat masina, sa se uite in alta cutie dupa o carte de retete.
Daca nu faci rost o sa incerc sa scanez dupa-amiaza.

Nu cred sa fac rost...masina e luata de la cineva, adusa de pe alte meleaguri . Stiam ca nu am carte..
Ma las in baza celor ce vor sa -si ajute semenii Posted Image

Edited by andamada, 27 October 2017 - 13:24.


#8524
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Am mai postat linkul dar e greu de gasit in sutele de pagini ale topicului.
http://cristinapana....na de paine.pdf
E cartea de retete pentru masina OW seria a 5a, aceea de culoare alba. Uita-te pe dosul aparatului si vezi ce serie are.

Edited by Freddy12, 27 October 2017 - 14:14.


#8525
raloo123

raloo123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.10.2017
Buna. A facut careva paina fara gluten la aparat?  Mentionez ca am aparatul de la Star Light(avea multe recenzii ok la emag si de aceea l-am luat) si am folosit intocmai reteta de la ei si programul pentru paine fara gluten si a iesit o mizerie..nu a crescut deloc..ah si faina am pus amestec mix B de la dr. Sachr. Ms

#8526
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 12.08.2008
"mix B de la dr. Sachr. Ms" nu prea merge la MP :
PAINE FARA GLUTEN PREPARATA ACASA
Ingrediente: 350ml, apa, 1 lingurita sare, 20g ulei de masline 350g
Faina MIX B  Schar , 7g drojdie uscata
Mod de preparare :
Se pune faina intr-un bol iar cu o lingura faceti o gropita la mijloc topirea drojdiei: intr-un bol mic se topeste drojdia in apa, la o temperatura maxima de 40°C.
Se pune drojdia in faina preparata in prealabil adaugand putin zahar, amestecand cu lingurita si acoperiti cu putina faina.
Asa se obtine preamestecul care se lasa la repaus 10 minute intr’un loc caldut pana ce deasupra se formeaza crapaturi. Adaugati in aluat restul de ingrediente. Amestecati totul cu mana sau mai bine cu mixerul timp de 5 minute.
Dospirea Aluatului:
Odata ce aluatul devine omogen lasati-l la crescut intr-un ambient cald si umed, la o temperatura de 27°C - 30°C, acoperind bolul cu un prosop  putin umezit sau folie transparenta pentru a mentine umiditatea aluatului. Daca temperatura scade, se poate pune aluatul la cuptor la o temperatura maxima de 40°C.
Aceasta faza de crestere, dospirea, face ca aluatul sa devina poros. Timpul de dospire dureaza 20-30 min, la finalul acestui timp aluatul trebuie sa’si dubleze volumul.
Odata terminata dospirea, framantati din nou aluatul pana se obtine o structura omogena. Modelati painea in forma dorita, puneti’l intr-o tava si lasati-l la repaus, inca 15 min.
Ungerea suprafetei.Pentru a da painii o culoare aurie inainte de a-l pune la cuptor ungeti pe deasupra cu lapte sau un ou batut si dupa gust presarati cu seminte, mac sau susan.
Preincalziti cuptorul dupa care, int-un vas termorezistent puneti apa, pana la maximum. Puneti’l in cuptor sub grila de coacere a painii.
Acest truc permite sa mentineti un mediu cald si umed, ideal pentru a mentine aluatul moale in timpul coacerii.
Asezati painea intr-o tava acoperita cu hartie cerata si puneti-l la copt pana devine aurie.

Edited by mihaiC1, 28 October 2017 - 10:35.


#8527
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
andamada,


Salut!

Ce mașină ai?
Cea albă?

Dacă da, o am eu și ... am să încerc să- mi fac ceva timp să scanez cartea ...
Numai să fiu sigur că vorbim despre același lucru ... ( să nu pierd timp de pomană )
Aștept răspuns ...

Stimă!

LE:

Vezi că la gradul de rumenire trebuie selectat începând de sus în jos ( pictograma de sus reprezintă gradul cel mai mic de rumenire )

Edited by quarelin, 28 October 2017 - 12:54.


#8528
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
Scuze de dublu post ...
Dar până am  scanat  toate foile alea ...
( oricum, privesc partea bună a lucrurilor - am făcut ceva abdomene tot aplecându- mă la imprimantă, căci e poziționată pe o policioară a biroului sub blat ...Posted Image )
Așadar:

HOME BREAD BAGUETTE  

Attached File  1.jpg   310.77K   29 downloads

Attached File  001.jpg   363.11K   25 downloads Attached File  002.jpg   395.13K   20 downloads Attached File  003.jpg   486.77K   19 downloads Attached File  004.jpg   495.01K   18 downloads Attached File  005.jpg   382.72K   14 downloads
Attached File  006.jpg   349.65K   15 downloads Attached File  007.jpg   346.71K   20 downloads Attached File  008.jpg   374.86K   22 downloads Attached File  009.jpg   369.94K   20 downloads Attached File  010.jpg   348.41K   15 downloads
Attached File  011.jpg   397.73K   15 downloads Attached File  012.jpg   325.76K   14 downloads Attached File  013.jpg   366.44K   15 downloads Attached File  014.jpg   380.01K   15 downloads Attached File  015.jpg   399.94K   14 downloads
Attached File  016.jpg   460.91K   14 downloads Attached File  017.jpg   456.43K   17 downloads Attached File  018.jpg   383.89K   16 downloads Attached File  019.jpg   371.14K   20 downloads

Sper să fie de folos!

Stimă!

Edited by quarelin, 28 October 2017 - 13:53.


#8529
raloo123

raloo123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.10.2017

View Postquarelin, on 28 octombrie 2017 - 13:45, said:

Scuze de dublu post ...
Dar până am  scanat  toate foile alea ...
( oricum, privesc partea bună a lucrurilor - am făcut ceva abdomene tot aplecându- mă la imprimantă, căci e poziționată pe o policioară a biroului sub blat ...Posted Image )
Așadar:

HOME BREAD BAGUETTE  

Attachment 1.jpg

Attachment 001.jpg Attachment 002.jpg Attachment 003.jpg Attachment 004.jpg Attachment 005.jpg
Attachment 006.jpg Attachment 007.jpg Attachment 008.jpg Attachment 009.jpg Attachment 010.jpg
Attachment 011.jpg Attachment 012.jpg Attachment 013.jpg Attachment 014.jpg Attachment 015.jpg
Attachment 016.jpg Attachment 017.jpg Attachment 018.jpg Attachment 019.jpg

Sper să fie de folos!

Stimă!

Multumesc frumos, am sa ma uit pe ea desi a mea masina este neagra poate retetele tale sunt mai bune ..fiindca astea de la a mea sunt cam eronate .. tot prin incercate si stricat faina am gasit vreo 2-3 pe care le fac frecvent si merg ok.

View PostmihaiC1, on 28 octombrie 2017 - 10:23, said:

"mix B de la dr. Sachr. Ms" nu prea merge la MP :
PAINE FARA GLUTEN PREPARATA ACASA
Ingrediente: 350ml, apa, 1 lingurita sare, 20g ulei de masline 350g
Faina MIX B  Schar , 7g drojdie uscata
Mod de preparare :
Se pune faina intr-un bol iar cu o lingura faceti o gropita la mijloc topirea drojdiei: intr-un bol mic se topeste drojdia in apa, la o temperatura maxima de 40°C.
Se pune drojdia in faina preparata in prealabil adaugand putin zahar, amestecand cu lingurita si acoperiti cu putina faina.
Asa se obtine preamestecul care se lasa la repaus 10 minute intr’un loc caldut pana ce deasupra se formeaza crapaturi. Adaugati in aluat restul de ingrediente. Amestecati totul cu mana sau mai bine cu mixerul timp de 5 minute.
Dospirea Aluatului:
Odata ce aluatul devine omogen lasati-l la crescut intr-un ambient cald si umed, la o temperatura de 27°C - 30°C, acoperind bolul cu un prosop  putin umezit sau folie transparenta pentru a mentine umiditatea aluatului. Daca temperatura scade, se poate pune aluatul la cuptor la o temperatura maxima de 40°C.
Aceasta faza de crestere, dospirea, face ca aluatul sa devina poros. Timpul de dospire dureaza 20-30 min, la finalul acestui timp aluatul trebuie sa’si dubleze volumul.
Odata terminata dospirea, framantati din nou aluatul pana se obtine o structura omogena. Modelati painea in forma dorita, puneti’l intr-o tava si lasati-l la repaus, inca 15 min.
Ungerea suprafetei.Pentru a da painii o culoare aurie inainte de a-l pune la cuptor ungeti pe deasupra cu lapte sau un ou batut si dupa gust presarati cu seminte, mac sau susan.
Preincalziti cuptorul dupa care, int-un vas termorezistent puneti apa, pana la maximum. Puneti’l in cuptor sub grila de coacere a painii.
Acest truc permite sa mentineti un mediu cald si umed, ideal pentru a mentine aluatul moale in timpul coacerii.
Asezati painea intr-o tava acoperita cu hartie cerata si puneti-l la copt pana devine aurie.

Buna. Multumesc frumos de reteta, nu o sa o mai prapadesc la mp o sa o fac dupa reteta ta. Ideea e ca mi-am mai luat cateva tipuri de faina fara gluten si as vrea sa stiu daca de ex stii vreo reteta sau un anume tip de faina fara gluten/mix care totusi merg la aparat, recunosc ca din comoditate as vrea sa gasesc o reteta care sa imi.iasa la aparat. Ms

View Postquarelin, on 28 octombrie 2017 - 13:45, said:

Scuze de dublu post ...
Dar până am  scanat  toate foile alea ...
( oricum, privesc partea bună a lucrurilor - am făcut ceva abdomene tot aplecându- mă la imprimantă, căci e poziționată pe o policioară a biroului sub blat ...Posted Image )
Așadar:

HOME BREAD BAGUETTE  

Attachment 1.jpg

Attachment 001.jpg Attachment 002.jpg Attachment 003.jpg Attachment 004.jpg Attachment 005.jpg
Attachment 006.jpg Attachment 007.jpg Attachment 008.jpg Attachment 009.jpg Attachment 010.jpg
Attachment 011.jpg Attachment 012.jpg Attachment 013.jpg Attachment 014.jpg Attachment 015.jpg
Attachment 016.jpg Attachment 017.jpg Attachment 018.jpg Attachment 019.jpg

Sper să fie de folos!

Stimă!

Oricum f misto retetele ..ale mele sunt saracute tare, tie ti-au iesit respectand intocmai cantitatile si ingredientele alea? Ms

#8530
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
Salut,

raloo

Da, dacă respect rețeta iese ...
Chiar dacă nu este aceeași  MP poate iese ceva bun ...
Deci ...spor la brutărit Posted Image

A postat mai sus  Freddy ... și după aia am făcut câteva rețete ..

Stimă!

LE:

uite ce am găsit:

https://s0emagst.aka...30dea6c4b6b.pdf

Stimă!

Edited by quarelin, 28 October 2017 - 15:53.


#8531
andamada

andamada

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 12.06.2008

View Postquarelin, on 28 octombrie 2017 - 12:50, said:

andamada,


Salut!

Ce mașină ai?
Cea albă?

Dacă da, o am eu și ... am să Ă®ncerc să- mi fac ceva timp să scanez cartea ...
Numai să fiu sigur că vorbim despre același lucru ... ( să nu pierd timp de pomană )
Aștept răspuns ...

Stimă!

LE:

Vezi că la gradul de rumenire trebuie selectat Ă®ncepând de sus Ă®n jos ( pictograma de sus reprezintă gradul cel mai mic de rumenire )

Merci tare mult pentru ajutor... o sa incerc retetele . Cu gradul de rumenire selectam bine, exact cum ai zis... nu e asta cea mai mare problema, mai vad cum ajustam pe parcurs.
Multumesc inca o data 😘, apreciez efortul! Desi ai avut si tu beneficii , cu miscarea😜.

Uitai sa spun ca " Da, de masina alba vorbim, de aia am"

Edited by andamada, 28 October 2017 - 19:22.


#8532
raloo123

raloo123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.10.2017

View Postquarelin, on 28 octombrie 2017 - 15:31, said:

Salut,

raloo

Da, dacă respect rețeta iese ...
Chiar dacă nu este aceeași  MP poate iese ceva bun ...
Deci ...spor la brutărit Posted Image

A postat mai sus  Freddy ... și după aia am făcut câteva rețete ..

Stimă!

LE:

uite ce am găsit:

https://s0emagst.aka...30dea6c4b6b.pdf

Stimă!

Da, alea sunt retetele dar nu prea ies la cantitatile alea, cel putin aia fara gluten nu iese deloc, am facut aseara din reteta ta pe care ai scanat-o cu seminte si a iesit ok. Ms🤗

View PostFreddy12, on 27 octombrie 2017 - 14:12, said:

Am mai postat linkul dar e greu de gasit in sutele de pagini ale topicului.
http://cristinapana....na de paine.pdf
E cartea de retete pentru masina OW seria a 5a, aceea de culoare alba. Uita-te pe dosul aparatului si vezi ce serie are.

Buna, sunt super retetele, ms mult, am sa le incerc 😊

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate