Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

De ce nu dovedeste Dumnezeu ca exista?

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
10819 răspunsuri în acest subiect

#73
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.724
  • Înscris: 07.07.2007

 Axolotl, on Sep 14 2008, 16:49, said:

Să presupunem că ai crea niște ființe pe care le iubești.
Le-ai trimite în iad fiindcă nu au crezut în tine, tu nedându-le vreo dovadă?
Dacă da, nu mi-aș dori să fiu copilul tău.


Sa presupunem ca ai crea un copil care ulterior ar deveni criminal in serie si violator, gen Jack the ripper. nu ar pierde iubirea ta? problema e ca pe parcursul vietii o gramada de pacate insumate, de ex. multe minciuni care fac rau altora+furturi care din nou fac rau+vorbe aruncate aiurea care sa zicem pot influenta pe cineva sa se sinucida, toate astea cumulate, poate la sfarsitul vietii ar echivala cu ceva crime in serie. Si atunci iesi din gratia Lui Dumnezeu.

Editat de DayDreamer, 14 septembrie 2008 - 16:26.


#74
Baphomet

Baphomet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.440
  • Înscris: 15.06.2008
Roua

Quote

Nu doresc sa-l includ pt ca FSM e definit deja, are niste proprietati
Cu alte cuvinte te pronunti exclusiv in dreptul a ceea ce stii. Admirabil. :) Ce stii despre D-zeu, care-s proprietatile lui si cum ai aflat ? Nu stii, nu ai aflat ? Atunci de ce te pronunti ? De ce esti sceptica in privinta inexistentei dar nu si a existentei lui ?

Quote

despre un presupus creator al universului nu stiu nimic decat ca s-ar putea sau nu sa existe, sa fie
Imi pare rau dar cu totii stim ca exista un creator al Universului. Intrebarea e, in ce masura acest lucru se confunda cu D-zeu, conform terminologiei tale ?

Quote

necunoasterea mea il include (pentru ca s-ar putea sa nu pun intrebarile corecte wink.gif ) si il exclude (tot din acelasi motiv)
E o contradictie in termeni. Care-s intrebarile corecte si in virtutea caror criterii ai stabilit acest lucru ? Esti sigura ca in dreptul FSM ai pus intrebarile corecte ? Daca da, de ce nu respecti procedura si-n dreptul zeului de care vorbim ?

Quote

Si avem date suficiente?
Cu siguranta. Manuta pe Biblie. :)

Quote

Adica daca Biblia nu ar fi existat la aceasta ora nu am fi discutat despre posibila existenta a unui creator? Ma indoiesc.
Nu vorbeam despre un creator ci despre D-zeu (Domine Deus, Domnul Zeu, zeitatea crestina). Care-s motivele pt care tu-l consideri creator pe zeul biblic ?

Quote

Bineinteles ca o ignor, sau mai degraba o las deoparte pentru ca nu imi explica mare lucru dar nu ma pot raporta doar la ea
Da dar asta inseamna un dialog paralel. Lamurindu-ti conceptul printr-o terminologie fara echivoc, putem dezvolta un dialog interesant. E recomandarea mea. :)

Editat de Baphomet, 14 septembrie 2008 - 16:33.


#75
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.091
  • Înscris: 25.06.2007

 monokeros, on Sep 14 2008, 17:21, said:

O sa-ti spun cu totul altceva. Cand filistenii prindeau un evreu in perioadele cand se spunea ca Israel o luase razna si Dumnezeu ii mai lasa pielea la saramura, ii faceau bietului ovrei vrute si nevrute intreband "nah, acu unde e d-zeu ala al vostru atotputernic sa te scoata de aici".

Un amic d-al meu, bodyguard cat malu', pazea un complex comercial. Si vine un cirac si zice "sefu', tipa unu' dupa colt". Se duc ei pash-pash si dau de urmatoarea scena: patru liceeni satanisti (cu harnasament de pielarie, tinte, cruci d-a-ndoaselea si alte alea-alea) chinuiau un aurolac prins ca dormea sub niste tarabe. Urmand faza ca baietii citisera si ei despre filisteni in Biblie si unu' care-l ardea cu bricheta zicea "unde este domnul tau sa te scoata din mainile noastre". La care amicu' bodyguard i-a lasat o mana grea pe umar si i-a zis "Io-s domnu', am auzit ca ma cauti". Si i-a ars un upercut in ficat de l-a saltat de pe pamant. Idem si alorlalti. Dupa care i-au luat, i-au bagat la zdup pana sa vina politia, si desi politia a venit destul de repede, li s-a parut o eternitate, ca numa la domnu' ficat au luat.
Deci eu zic, tinand cont si de avertismente similare din Biblie (fariseii blasfemau la Iisus rastignit ca daca e asa smecher sa faca bine sa-l cheme pe tac'su sa-l dea jos de acolo), sa lasi povestea asta cu "daca e smecher si d-zeu de ce nu se prezinta la convocare" la o octava mai jos, adica asa, mai in surdina. Experientele precedente sugereaza ca cei care-s prea zgomotosi n-au intentii colocvial-amicale cu D-zeu, sunt pur si simplu nitel pusi pe cearta, uneori fara sa-si dea nici ei seama de ce. Gandeste-te la D-zeu ca la un inginer de reactoare nucleare. Crezi ca ti-ar demonstra ce puternic e atomul construind unul special pentru tine ?

Suuuper tare! Bravo!  :thumbup:

#76
Baphomet

Baphomet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.440
  • Înscris: 15.06.2008

 monokeros, on Sep 14 2008, 17:12, said:

Da, dar amenintarea cu iadul are caracter de proba dubitabila, ca se produce dupa moarte si nu e dovedita categoric.
Ce-i indubitabil la dezagregarea cu laserul ? :)

#77
Axolotl

Axolotl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 62
  • Înscris: 14.09.2008

monokeros said:

Asta e una din cele mai dragutze chestii apropos de religie. "Daca D-zeu ar fi inarmat cu lasere care dezagrega materia si ar transforma in quarci orice nene rau din univers, as crede". Nope, baby. ATUNCI AI FI CONSTRANS SA CREZI, SAU SA TE TRANSFORMI IN QUARCI. Si brusc, cu toata teama, ai incepe sa miauni ca D-zeu e naspa si constrange lumea.
A-și dovedi existența nu înseamnă să ne facă să ne temem de El și să facem lucruri doar pentru că ne temem de El.
Partea cea mai stupidă e că Biblia constrânge prin frica de iad. Dacă Dumnezeu nu vrea să constrângă oamenii în nici un fel, nu s-ar fi arătat vreodată.

DayDreamer said:

Dumnezeu de asemenea da semne insa nu care sa influenteze crucial decizia omului.
Adică Iisus și ceilalți nu au influențat crucial decizia omului. Nici Biblia nu influențează crucial decizia omului... Dacă zici tu...

DayDreamer said:

Pe urma a aparut Cain care a facut o crima. ala din start a devint copilul lu draq.
E ca și cum ai zice că dacă copilul tău face altceva decât îi zici tu, nu mai e copilul tău, e al altcuiva. Știi cine face asta? Părinții iresponsabili fac asta.
Satan nu a creat pe nimeni, el a fost creat.

DayDreamer said:

Faci fapte bune, primesti bine de la Dumnezeu.
E vorba de credință, în Biblie se specifică destul de clar că cei care nu cred în El, ajung la dracu, indiferent că sunt buni sau răi.

monokeros said:

Gandeste-te la D-zeu ca la un inginer de reactoare nucleare. Crezi ca ti-ar demonstra ce puternic e atomul construind unul special pentru tine ?
Din câte scrie în Biblie, a construit nenumărate reactoare nucleare pentru a demonstra cât de puternic e atomul.

#78
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.164
  • Înscris: 11.11.2007

 Gabi73C, on Sep 14 2008, 14:54, said:

Dumnezeu va exista atata timp cat nu se va dovedi inexistenta lui. (nu-mi apartine, dar suna misto)

 Axolotl, on Sep 14 2008, 16:49, said:

Dumnezeu va exista atata timp cat nu se va dovedi inexistenta lui.

Dubla negație e echivalentă cu afirmația. Ți-am corectat fraza.
Ai facut rahatul praf!
Daca tie ti se pare ca intre

Dumnezeu va exista atata timp cat nu se va dovedi inexistenta lui
si
Dumnezeu va exista atata timp cat  se va dovedi existenta lui

se poate pune semnul echivalentei atunci eu zic sa te lasi de deschis subiecte de-astea si sa treci pe sectiunea Cum sa deschidem o afacere de succes, topicul "Se mai consuma azi vata pe bat?".

Daca insisti, detaliez.:)

#79
KALOO

KALOO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.824
  • Înscris: 08.12.2006

 DayDreamer, on Sep 14 2008, 17:21, said:

Sa presupunem ca ai crea un copil care ulterior ar deveni criminal in serie si violator, gen Jack the ripper. nu ar pierde iubirea ta? problema e ca pe parcursul vietii o gramada de pacate insumate, de ex. multe minciuni care fac rau altora+furturi care din nou fac rau+vorbe aruncate aiurea care sa zicem pot influenta pe cineva sa se sinucida, toate astea cumulate, poate la sfarsitul vietii ar echivala cu ceva crime in serie. Si atunci iesi din gratia Lui Dumnezeu.

du-te naibii de monstru

#80
Baphomet

Baphomet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.440
  • Înscris: 15.06.2008

 monokeros, on Sep 14 2008, 17:21, said:

Un amic d-al meu, bodyguard cat malu', pazea un complex comercial. Si ... ...
Amuzant dar aici discutam chestiuni serioase. :)
Iar daca mizezi in continuare pe...frica pazeste existenta lui D-zeu, la modul "just in case", confirmi motivatia credintei.

#81
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.724
  • Înscris: 07.07.2007

 roua, on Sep 14 2008, 17:11, said:

Hai ca asta-i buna  :lol:

Si cine a condus la situatia asta? D'aia il baga pe amaratul ala in iad ca asa a ales el, doar nu vrei sa povestim aici despre liberul arbitru si tot ce implica el, nu?  ;)


           Tu agnostico, citeste ce am mai postat pe aici si ai sa vezi ideea, nu rupe citate din context. Si ca sa-ti zgudui putin conceptiile ''new age'': care merita  gratia unui Dumnezeu? un crestin care traieste dupa principiul ''iubeste-ti aproapele''sau unu' care traieste dupa ''ochi pt. ochi si dinte pentru dinte''sau pentru razboiul sfant, ulterior sfarsind prin a-si leaga o bomba c4 la gat si expldand cu ea, murind impreuna cu inca cateva zeci de oameni?
           Iti citez din ultimul meu post: Sa presupunem ca ai crea un copil care ulterior ar deveni criminal in serie si violator, gen Jack the ripper. nu ar pierde iubirea ta? problema e ca pe parcursul vietii o gramada de pacate insumate, de ex. multe minciuni care fac rau altora+furturi care din nou fac rau+vorbe aruncate aiurea care sa zicem pot influenta pe cineva sa se sinucida, toate astea cumulate, poate la sfarsitul vietii ar echivala cu ceva crime in serie. Si atunci iesi din gratia Lui Dumnezeu.
            Si prin liber arbitru faci pacatele alea mici, dar diversificate, care la sfarsitul vietii, insumate poate echivaleaza cu o crima ce iti asigura biletul spre iad, la tata draq
             Adica prin liber arbitru poti sa iei shutu'n coor spre iad sau nu.

             Exista exceptii de oameni care pot intra/reintra in gratia Lui Dumnezeu in orice religie, insa daca ai chef de subiectul asta, te invit aici: http://forum.softped...howtopic=439710

Editat de DayDreamer, 14 septembrie 2008 - 16:52.


#82
Mondschein

Mondschein

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 766
  • Înscris: 13.09.2008
Deci eu zic, tinand cont si de avertismente similare din Biblie (fariseii blasfemau la Iisus rastignit ca daca e asa smecher sa faca bine sa-l cheme pe tac'su sa-l dea jos de acolo), sa lasi povestea asta cu "daca e smecher si d-zeu de ce nu se prezinta la convocare" la o octava mai jos, adica asa, mai in surdina. Experientele precedente sugereaza ca cei care-s prea zgomotosi n-au intentii colocvial-amicale cu D-zeu, sunt pur si simplu nitel pusi pe cearta, uneori fara sa-si dea nici ei seama de ce.


Frate Monokeros, iti multumesc pentru cuvintele pline de dragoste pe care mi le-ai adresat. Am extras din ele esentialul:iubire si iertare. Stiu ca Dumnezeu ne iubeste, El este iubirea, stiu ca te rogi pentru mine si ca orice crestin adevarat face asta.


Gandeste-te la D-zeu ca la un inginer de reactoare nucleare. Crezi ca ti-ar demonstra ce puternic e atomul construind unul special pentru tine ?

Daca Dumnezeu e inginer de reactoare, eu sunt agregat sau reactor sau cum s-o fi numind, doar sunt creatia Lui. Deci ar freca toata ziua la aparate ca totul sa mearga ok, ar repara si ar monitoriza permanent, sa nu sara centrala in aer.


Dar nu conteaza...El este Iubire...

#83
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.804
  • Înscris: 17.06.2007

 Baphomet, on Sep 14 2008, 16:13, said:

Dovada unei stari psihologice, fiziologice, Ryanna. Nimic mai mult. :)



BAPHOMET


refa ce am descris eu prin autosugestie sau ce instrumente vrei tu [sa simti ca ies jeturi de racoare placuta , nu rece ,din anumite zone bine delimitate ale corpului tau , care se pot simti si la o distatanta de jumatate de metru de cineva de langa tine]....si apoi mai vorbim. demonstreaza ca se poate , ca e o iluzie a mintii usor de replicat , cauta site-uri legate de efectele drogurilor , de experimente asupra creierului uman , sau ce se poate inocula cuiva sa creada sau sa simta si DEMONSTREAZA-MI CA MAI EXISTA UNDEVA CE AM DESCRIS EU !!!!!!!!!!

pana atunci nu ai dreptul sa imi vorbesti cu siguranta cu care tocmai ai facut-o.

#84
Baphomet

Baphomet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.440
  • Înscris: 15.06.2008

 ryanna, on Sep 14 2008, 18:04, said:

BAPHOMET
1. refa ce am descris eu prin autosugestie sau ce instrumente vrei tu
2. care se pot simti si la o distatanta de jumatate de metru de cineva de langa tine]....si apoi mai vorbim.
3. demonstreaza ca se poate , ca e o iluzie a mintii usor de replicat
4. pana atunci nu ai dreptul sa imi vorbesti cu siguranta cu care tocmai ai facut-o.

1. Sper ca esti de acord ca-mi trebuie destul timp pt astfel de exercitii ?
2. Nu e nimic nenatural. Reactiile chimice din fiziologia ta, genereaza o serie de radiatii termice sau electromagnetice si e firesc sa le simta cineva mai sensibil din preajma ta, la distanta adecvata.  
3. Ai citit in posturile mele ca ceea ce simti tu nu-i real, e iluzie ?
4. Am, deoarece dicutia era cu totul alta si nu despre o serie de capacitati mai putin comune altora. Daca ai uitat, iti repun postul. Ce-i de alta natura in ceea ce spui tu ? Nimic, esti tot om. Doar ca mai neobisnuit. Ce au toate astea a face cu intanirea cu nu stiu ce soi de zeu de care vorbeai ? Iar nimic. :)

Editat de Baphomet, 14 septembrie 2008 - 17:28.


#85
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.804
  • Înscris: 17.06.2007

 Baphomet, on Sep 14 2008, 17:16, said:

1. Sper ca esti de acord ca-mi trebuie destul timp pt astfel de exercitii ?
2. Nu e nimic nenatural. Reactiile chimice din fiziologia ta, geneereaza o serie de radiatii termice sau electromagnetice si e firesc sa le simta cineva mai sensibil din preajma ta, la distanta adecvata.  
3. Ai citit in posturile mele ca ceea ce simti tu nu-i real, e iluzie ?
4. Am, deoarece dicutia era cu totul alta si nu despre o serie de capacitati mai putin comune altora. Daca ai uitat, iti repun postul. Ce-i de alta natura in ceea ce spui tu ? Nimic, esti tot om. Doar ca mai neobisnuit. Ce au toate astea a face cu intanirea cu nu stiu ce soi de zeu de care vorbeai ? Iar nimic. :)

nu are legatura cu fiziologia ....pot sa dardai de frig general si totusi din anumite zone ale corpului sa iasa aceste jeturi de racoare PLACUTA.

daca cineva pune mana aproape de corp poate simti caldura corpului dar este imposibil ca cineva de la distanta de jumatate de metru sau 1 metru sa simta ceva....darmite sub forma precisa de jet.

are legatura pt ca Dumnezeu NU E ENTITATE SEPARATA cu maini , picioare,creier etc.....e acel ceva care a creat tot ce e si sta la baza a tot ce e ! e o IDEE !

si daca accepti ca energia se transforma in materie si materia in energie , atunci inseamna ca [cu un ,,efort" urias ] se poate transforma materia in energie. asa cum GANDIND sau mai bine zis PROIECTAND O IMAGINE putem schimba functionarea materiei numita corp uman....putem merge si mai departe si sa il transformam radical din materie palpabila in flux energetic si mai departe din flux energetic in IDEE/GAND/IMAGINE/OBSERVATOR/CREATOR/,,DUMNEZEU".

#86
blueunicorn

blueunicorn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.542
  • Înscris: 24.02.2007

 Axolotl, on Sep 14 2008, 17:30, said:

Biblia constrânge prin frica de iad.
Arată-mi și mie unde vorbește Biblia de iad.

#87
Baphomet

Baphomet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.440
  • Înscris: 15.06.2008

 ryanna, on Sep 14 2008, 18:31, said:

1. nu are legatura cu fiziologia
2. daca cineva pune mana aproape de corp poate simti caldura corpului dar este imposibil ca cineva de la distanta de jumatate de metru sau 1 metru sa simta ceva....darmite sub forma precisa de jet.
3. are legatura pt ca Dumnezeu NU E ENTITATE SEPARATA cu maini , picioare,creier etc.....e acel ceva care a creat tot ce e si sta la baza a tot ce e !
4. e o IDEE !
5. si daca accepti ca energia se transforma in materie si materia in energie , atunci inseamna ca [cu un ,,efort" urias ] se poate transforma materia in energie.
6. asa cum GANDIND sau mai bine zis PROIECTAND O IMAGINE putem schimba functionarea materiei numita corp uman....putem merge si mai departe si sa il transformam radical din materie palpabila in flux energetic si mai departe din flux energetic in IDEE/GAND/IMAGINE/OBSERVATOR/CREATOR/,,DUMNEZEU".
1. Are. Ceea ce simti tu e o functie a organismului deci e fiziologie. Nimic nenatural ci doar mai special.
2. Am inteles dar tot ca om, tot ca natura umana experimentezi asa ceva si nu cum credeai tu, ca te-ai metamorfoza in cine stie ce.
3. N-are legatura dar nu din motive morfologice. Dar cum ai stabilit ca D-zeu a creat tot ceea ce e si e la baza a tot ceea ce e ?
4. De acord. Atat si nimic mai mult. :)
5. Da si ? Unde-i D-zeu si dobandirea naturii neumane ?  B)
6. Of, ai macar un singur exemplu de totala metamorfoza, a "materiei numita corp uman", ca urmare a proiectiilor imaginatiei, in flux energetic ?  :ph34r:

 blueunicorn, on Sep 14 2008, 18:38, said:

Arată-mi și mie unde vorbește Biblia de iad.
Nicaieri.  :lol:

#88
iulianvalentin

iulianvalentin

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 686
  • Înscris: 11.06.2008

 blueunicorn, on Sep 14 2008, 18:38, said:

Arată-mi și mie unde vorbește Biblia de iad.
In principiu nu spune iad ci mai degraba altceva: un mic citat.

"Acolo unde este plansul si scrasnitul dintilor."

#89
Mondschein

Mondschein

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 766
  • Înscris: 13.09.2008
Biblia constrânge
QUOTE (blueunicorn @ Sep 14 2008, 18:38)
Arată-mi și mie unde vorbește Biblia de iad

Nu Iad, dar Apocalipsa e destul de explicita, cred.

Si mai sunt si alte carti de referinta pentru credinciosi, nu numai Biblia. De exemplu, Ivan Turbinca.

#90
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.804
  • Înscris: 17.06.2007
BAPHOMET


NU am zis niciodata ca m-am transformat , am zis ca am trait inceputul , primul pas in transformare [au fost momente pt. ca nu sunt f. perseverenta]. cand o fac complet ,te anunt...daca imi mai pasa [DAR din propria experienta nu cred ca la nivelul ala imi va mai pasa., pt. ca atentia devine neutra , fara un punct anume, altfel nici nu ai putea sa fii constient de toate si omniprezent,omniscient...ar trebui tu sa ceri intens ajutorul meu ca eu sa te simt si sa imi pun atentia pe tine ca sa te ajut sau sa iti demonstrez ceva]...altfel ai fi ca un fir de praf intre alte cateva miliarde....ACUM INTELEGI PERSPECTIVA LUI DUMNEZEU ?

trebuie sa ii atragi atentia !!!!!             :lol:



ca sa nu fiu inteleasa gresit. constient de toate nu insemna sa ai memorie de calculator ci sa fii pretutindeni si punandu-ti atentia pe ceva la un moment dat sa ai acces spontan la el.

Editat de ryanna, 14 septembrie 2008 - 18:07.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate