Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Accident auto !

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
anonimulno01

anonimulno01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 04.09.2006

 Dhaukos, on Sep 14 2008, 12:16, said:

@bossake: ești sigur că nu e o problemă dacă nu acorzi prioritate și lovești scuterele neînmatriculate sau neînregistrate, conduse nebunește de persoane fără cască și fără curs de legislație? Sau că o eventuală culpă comună îl exonerează de răspundere pe cel care nu a acordat prioritate?
Neînmatricularea vehiculelor pentru care este prevăzută obligația înmatriculării este infracțiune. Neînregistrarea vehiculului care nu trebuie să fie înmatriculat este contravenție. Autovehiculele cu capacitate cilindrică sub 50 cmc se înregistrează, nu se înmatriculează. Lipsa cursului de legislație și nerespectarea obligației de a purta casca de protecție sunt contravenții. Toate acestea nu au legătură cu neacordarea priorității.
depinde din ce perspectiva privesti.

din cate a spus pana acum, personal consider ca e culpa comuna (si chiar tind sa cred ca cel cu scuterul e mai vinovat decat soferul autoturismului).

cea mai mare tampenie aparuta vreodata in lume sunt aceste motociclete si scutere.

oricum mihai20005 stai linistit ca nu o sa faci nici o zi.

Edited by anonimulno01, 14 September 2008 - 13:57.


#20
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Nu este niciun extemporal, este o speta reala, care inca nu a ajuns in tribunal.
Va ofer aceste informatii pe bucati, pentru ca in fiecare il sun sa vad daca nu ne putem intelege cumva si apar lucruri noi.
In declaratia lui asa a scris ca circula cu viteza de 60 km/h.
Pana acum cel accident cu mana rupta a facut o operatie in urma careia i s-a pus o tija si am inteles de la el cum ca ar mai avea nevoie de o operatie.
In instanta suma ceruta pentru ingrijiri medicale din cate stiu se acopera din RCA-ul masinii mele ?
Banii ceruti in instanta drept daune morale si cheltuieli de judecata, nu pot sa cer sa ii platesc esalonat ?

#21
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

 mihai20005, on Sep 14 2008, 20:02, said:

Banii ceruti in instanta drept daune morale si cheltuieli de judecata, nu pot sa cer sa ii platesc esalonat ?
Poti sa i-i dai si pe sistemul din joi in Pasti... Ii dai si tu "cand ai", cate un milion-doua, asa, la doua trei luni... Important e sa arati ca nu esti de rea credinta. Daca se ingroasa gluma si se gandeste sa te execute silit, atunci s-ar putea sa trebuiasca sa bagi mana mai adanc... Cel mai bine explica-i ca daca nu vrea sa cada la pace cu tine o sa traga de tine pana si-o lua banii de o sa-i creasca nepotii mari.
Puscarie n-o sa faci, dar s-ar putea sa te alegi, daca ajungeti la instanta penala cu o amenda (penala) care sa iti figureze un timp in cazier. Pana la "reabilitare".
Daca asta nu te aranjeaza, adica nici proces+amenda nu vrei, atunci fa in felul urmator: deschide un cont pe numele lui, varsa acolo cat te lasa inima si bugetul, pune-i-l in brate si spune-i ca ori ia cat ii dai acum ori ura si la gara.

Edited by Gabi73C, 14 September 2008 - 19:57.


#22
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,105
  • Înscris: 24.02.2006

 mihai20005, on Sep 14 2008, 20:02, said:

.............
In instanta suma ceruta pentru ingrijiri medicale din cate stiu se acopera din RCA-ul masinii mele ?
Banii ceruti in instanta drept daune morale si cheltuieli de judecata, nu pot sa cer sa ii platesc esalonat ?

nu-i nevoie de instanta, RCA-ul tau plateste ingrijirile medicale si fara sa se ajunga acolo.

legat de plata esalonata, Gabi73C are ceva dreptate....

#23
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005

 _Smiley_, on Sep 15 2008, 10:28, said:

nu-i nevoie de instanta, RCA-ul tau plateste ingrijirile medicale si fara sa se ajunga acolo.

legat de plata esalonata, Gabi73C are ceva dreptate....

Tocmai am aflat  ca i s-au acordat 12 zile si ca a fost externat.

#24
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

 mihai20005, on Sep 15 2008, 15:59, said:

Tocmai am aflat  ca i s-au acordat 12 zile si ca a fost externat.
Subtire... Cat sa-i dea instanta pentru asta? 15-20 de milioane...

#25
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005

 Gabi73C, on Sep 20 2008, 15:29, said:

Subtire... Cat sa-i dea instanta pentru asta? 15-20 de milioane...


Daca face plangere la politie, dupa aceea se mai poate invoca impacarea partilor ?

#26
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Se poate. Si, crede-ma, despagubirile nu sunt floare la ureche. Plus cheltuieli de judecata, expertize. Te va costa o gramada de bai + timp si draci numai procesul.
Instanta ii poate acorda mai putin in caz de culpa comuna, dar raportul politiei este Dumnezeu. Daca nu ai martori si alte probe care sa rastoarne situatia, concluziile Procesului Verbal sunt batute in cuie.

Deci, fa tot posibilul sa rezolvi pe cale amiabila!

Cazierul ramane cazier, in nici un caz floare la ureche.

Poti demonstra (cu martori, expertize) ca a venit cu o viteza atat de mare incat era imposibil sa-l observi?

#27
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004
12 zile de ingrijiri medicale pentru fractura cu tija? Nu cred!
Vezi in decret motivele anularii permisului printre care este si condamnarea in cazul producerii unui accident cu vatamare corporala. Nu platesti mari despagurbiri, nici nu faci inchisoare, dar iti convine sa iti anuleze permisul?
Culpa comuna ca nu aveau scuterul neinregistrat ? Ce treaba are cu prioritatea ?

#28
OoZz

OoZz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.05.2007
E vina celui cu scuterul daca nu era inmatriculat. El pur si simplu nu avea ce sa caute acolo.

#29
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004

 OoZz, on Oct 7 2008, 01:38, said:

E vina celui cu scuterul daca nu era inmatriculat. El pur si simplu nu avea ce sa caute acolo.

Daa, sigur. La fel si cu pietonii daca au buletinul expirat sau sunt evadati din puscarie ai voie sa ii calci pe trecerea de pietoni.

#30
nicuprisacaru

nicuprisacaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.10.2008

 E_manuel1, on Sep 13 2008, 19:09, said:

Daca nu esti multumit de expertiza pe care facut-o politia,ai un numar de zile prin care poti face proces de "atacare a expertizei" an care sa prezinti argumente ca:iluminatul slab: nu exista semn care indica stop,cedeaza trecere si etc.
Daca nu faci atac de expertiza an instanta,asigurarea de la masina v-a acoperi o parte din pagube materiale,daca aveai asigurare valida.

In instanta se v-a hotara daca suma este prea mare ori prea mica, suma reprezentand daune morale,cheltuieli medicale,vei achita costul de cheltueli judecate pe care evident le vor cere victimele.
  Te sfatuiesc sa-ti iei un avocat foarte bun in legislatie rutiera.
Certificatul este valabil,chiar daca l-a scos a doua zi,poat invoca faptul ca nu s-a simtit rau pe moment,etc. si oricum este dat de un doctor autorizat.
am facut si eu accident cu scuteru tot cu vatamare de persoana dar nu din vina mea din vina victimei care mergea pe mijlocu strazi ce se poate intimpla?

#31
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

 Adydum, on Oct 7 2008, 06:27, said:

Daa, sigur. La fel si cu pietonii daca au buletinul expirat sau sunt evadati din puscarie ai voie sa ii calci pe trecerea de pietoni.
:roflmao:


 nicuprisacaru, on Oct 18 2008, 18:42, said:

am facut si eu accident cu scuteru tot cu vatamare de persoana dar nu din vina mea din vina victimei care mergea pe mijlocu strazi ce se poate intimpla?
Daca tu erai absolut in regula din punct de vedere al vitezei, dreptului de a conduce, prioritatii samd, atunci nimic. Daca nu, atunci va fi probabil "culpa comuna".

Edited by Gabi73C, 19 October 2008 - 13:46.


#32
onamero

onamero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 25.09.2008

 mihai20005, on Sep 13 2008, 21:33, said:

Expertiza politie este foarte ok, adica e precum adevarul, eu neavand nici cea mai mica dorinta de a ascunde adevarul.
Problema mea este cu individul care nu apare in actele intocmite de politie, adica el la rubrica PERSOANE VATAMATE nu apare deloc. Peste cate zile de ingrijiri medicale trebuie sa obtina ca sa poata depune plangere penala ?
Se poate ajunge la inchisoare din chestia asta ?


Depinde de numarul de zile de spitalizare nu posibilitatea lui de a depune plangere penala, ci incadrarea faptei.

In functie de numarul de zile de spitalizare fapta se poate incadra la loviri sau alte violente, vatamare corporala sau vatamare corporala grava.

Uita-te in Codul penal -la art 180 si urmatoarele.

El are dreptul sa se constituie parte vatamata in civil chiar daca in procesul-verbal de constatare a faptei nu apare lovit.

consulta un avocat

#33
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 mihai20005, on Sep 13 2008, 16:48, said:

Povestea incepe cam asa:
Am produs un accident auto, din vina mea (neacordare de prioritate, eu am vrut sa virez stanga, iar din sens opus venea un scuter cu 2 persoane pe el, ambele neavand nici casti de protectie nici curs de legislatie, rezultatul fiind faptul ca scuterul a intrat in mine, iar soferul scuterului are cateva julituri, posibil contuzii, iar pasagerul are mana fracturata, a fost operat si i s-a pus o tija).
In actele intocmite de politie apare ca ranit doar pasagerul, deoarece soferul a refuzat sa mearga la spital, el neaparat la persoane vatamate.
Totusi la o zi dupa producerea accidentului si-a scos (un act de la medico-legal, care impreuna cu alte acte vor duce la scoaterea certificatului medico-legal).
Deoarece nu am reusit sa cad la pace cu aceste 2 persoane, ele cerand fiecare cate 3 mii de Euro, in total 6 mii (200 milioane), bani pe care chiar nu am de unde sa ii fac rost, ma astept sa depuna plangere.
MEntionez faptul ca nu am fost sub influenta bauturilor alcoolice, viteza nu am avut decat 5-10 km/h, deoarece atat am reusit sa prind in cei 5 m de cand am plecat dupa loc.
Vreau sa aflu ce mi se poate intampla in cel mai prost scenariu la tribunal, pentru ca partea cu impacarea partilor nu prea are rost.

Cum s-a terminat pina la urma problema?
S-a terminat sau e proces pe rol?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate