Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Accident auto !

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Povestea incepe cam asa:
Am produs un accident auto, din vina mea (neacordare de prioritate, eu am vrut sa virez stanga, iar din sens opus venea un scuter cu 2 persoane pe el, ambele neavand nici casti de protectie nici curs de legislatie, rezultatul fiind faptul ca scuterul a intrat in mine, iar soferul scuterului are cateva julituri, posibil contuzii, iar pasagerul are mana fracturata, a fost operat si i s-a pus o tija).
In actele intocmite de politie apare ca ranit doar pasagerul, deoarece soferul a refuzat sa mearga la spital, el neaparat la persoane vatamate.
Totusi la o zi dupa producerea accidentului si-a scos (un act de la medico-legal, care impreuna cu alte acte vor duce la scoaterea certificatului medico-legal).
Deoarece nu am reusit sa cad la pace cu aceste 2 persoane, ele cerand fiecare cate 3 mii de Euro, in total 6 mii (200 milioane), bani pe care chiar nu am de unde sa ii fac rost, ma astept sa depuna plangere.
MEntionez faptul ca nu am fost sub influenta bauturilor alcoolice, viteza nu am avut decat 5-10 km/h, deoarece atat am reusit sa prind in cei 5 m de cand am plecat dupa loc.
Vreau sa aflu ce mi se poate intampla in cel mai prost scenariu la tribunal, pentru ca partea cu impacarea partilor nu prea are rost.

#2
Dhaukos

Dhaukos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 26.05.2008
Ramai fara permis pentru neacordare de prioritate. Platesti si o amenda.
Daca persoana accidentată nu obține certificat medico-legal cu peste zile de îngrijiri medicale, degeaba depune plângere penală.
În civil nu va obține niciodată sumele alea.
Nu plăti nimic!

#3
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007

View Postmihai20005, on Sep 13 2008, 16:48, said:

Povestea incepe cam asa:
Am produs un accident auto, din vina mea (neacordare de prioritate, eu am vrut sa virez stanga, iar din sens opus venea un scuter cu 2 persoane pe el, ambele neavand nici casti de protectie nici curs de legislatie, rezultatul fiind faptul ca scuterul a intrat in mine, iar soferul scuterului are cateva julituri, posibil contuzii, iar pasagerul are mana fracturata, a fost operat si i s-a pus o tija).
In actele intocmite de politie apare ca ranit doar pasagerul, deoarece soferul a refuzat sa mearga la spital, el neaparat la persoane vatamate.
Totusi la o zi dupa producerea accidentului si-a scos (un act de la medico-legal, care impreuna cu alte acte vor duce la scoaterea certificatului medico-legal).
Deoarece nu am reusit sa cad la pace cu aceste 2 persoane, ele cerand fiecare cate 3 mii de Euro, in total 6 mii (200 milioane), bani pe care chiar nu am de unde sa ii fac rost, ma astept sa depuna plangere.
MEntionez faptul ca nu am fost sub influenta bauturilor alcoolice, viteza nu am avut decat 5-10 km/h, deoarece atat am reusit sa prind in cei 5 m de cand am plecat dupa loc.
Vreau sa aflu ce mi se poate intampla in cel mai prost scenariu la tribunal, pentru ca partea cu impacarea partilor nu prea are rost.

  Daca nu esti multumit de expertiza pe care facut-o politia,ai un numar de zile prin care poti face proces de "atacare a expertizei" an care sa prezinti argumente ca:iluminatul slab: nu exista semn care indica stop,cedeaza trecere si etc.
Daca nu faci atac de expertiza an instanta,asigurarea de la masina v-a acoperi o parte din pagube materiale,daca aveai asigurare valida.

In instanta se v-a hotara daca suma este prea mare ori prea mica, suma reprezentand daune morale,cheltuieli medicale,vei achita costul de cheltueli judecate pe care evident le vor cere victimele.
  Te sfatuiesc sa-ti iei un avocat foarte bun in legislatie rutiera.
Certificatul este valabil,chiar daca l-a scos a doua zi,poat invoca faptul ca nu s-a simtit rau pe moment,etc. si oricum este dat de un doctor autorizat.

Edited by E_manuel1, 13 September 2008 - 19:11.


#4
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005

View PostE_manuel1, on Sep 13 2008, 20:09, said:

Daca nu esti multumit de expertiza pe care facut-o politia,ai un numar de zile prin care poti face proces de "atacare a expertizei" an care sa prezinti argumente ca:iluminatul slab: nu exista semn care indica stop,cedeaza trecere si etc.
Daca nu faci atac de expertiza an instanta,asigurarea de la masina v-a acoperi o parte din pagube materiale,daca aveai asigurare valida.

In instanta se v-a hotara daca suma este prea mare ori prea mica, suma reprezentand daune morale,cheltuieli medicale,vei achita costul de cheltueli judecate pe care evident le vor cere victimele.
  Te sfatuiesc sa-ti iei un avocat foarte bun in legislatie rutiera.
Certificatul este valabil,chiar daca l-a scos a doua zi,poat invoca faptul ca nu s-a simtit rau pe moment,etc. si oricum este dat de un doctor autorizat.


Expertiza politie este foarte ok, adica e precum adevarul, eu neavand nici cea mai mica dorinta de a ascunde adevarul.
Problema mea este cu individul care nu apare in actele intocmite de politie, adica el la rubrica PERSOANE VATAMATE nu apare deloc. Peste cate zile de ingrijiri medicale trebuie sa obtina ca sa poata depune plangere penala ?
Se poate ajunge la inchisoare din chestia asta ?

#5
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007

View Postmihai20005, on Sep 13 2008, 20:33, said:

Expertiza politie este foarte ok, adica e precum adevarul, eu neavand nici cea mai mica dorinta de a ascunde adevarul.
Problema mea este cu individul care nu apare in actele intocmite de politie, adica el la rubrica PERSOANE VATAMATE nu apare deloc. Peste cate zile de ingrijiri medicale trebuie sa obtina ca sa poata depune plangere penala ?
Se poate ajunge la inchisoare din chestia asta ?

  Daca refuzi sa platesti victimelor despagubiri hotarate an urma procesului,. care trebuie sa aiba hotarare definitiva si irevocabila.

#6
Dhaukos

Dhaukos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 26.05.2008

View Postmihai20005, on Sep 13 2008, 20:33, said:

Peste cate zile de ingrijiri medicale trebuie sa obtina ca sa poata depune plangere penala ?
Se poate ajunge la inchisoare din chestia asta ?

Peste 10 zile.
Nu aveam activat num pad la tastatura si cifrele nu au aparut in postare. Am vazut prea tarziu ca sa mai pot edita.
Teoretic s-ar putea ajunge la închisoare, dar numai teoretic. Practic nu se va ajunge.


Asta te interesează:
    


ART. 184 (din Codul Penal)

      Vătămarea corporală din culpă

      (1) Fapta prevăzută la art. 180 alin. 2 şi 2^1, care a pricinuit o vătămare ce necesită pentru vindecare îngrijiri medicale mai mari de 10 zile, precum şi cea prevăzută la art. 181, săvârşite din culpă, se pedepsesc cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.

      (2) Dacă fapta a avut vreuna din urmările prevăzute la art. 182 alin. 1 sau 2, pedeapsa este închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau amenda.

      (3) Când săvârşirea faptei prevăzute în alin. 1 este urmarea nerespectării dispoziţiilor legale sau a măsurilor de prevedere pentru exerciţiul unei profesii sau meserii, ori pentru îndeplinirea unei anume activităţi, pedeapsa este închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau amenda.

      (4) Fapta prevăzută în alin. 2 dacă este urmarea nerespectării dispoziţiilor legale sau a măsurilor de prevedere arătate în alineatul precedent se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.

      (4^1) Dacă faptele prevăzute la alin. 3 şi 4 sunt săvârşite de către o persoană care se află în stare de ebrietate, pedeapsa este închisoarea de la unu la 3 ani, în cazul alin. 3, şi închisoarea de la unu la 5 ani, în cazul alin. 4.

      (5) Pentru faptele prevăzute în alin. 1 şi 3, acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate. Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.

  

Până când nu afli câte zile de îngrijiri medicale are persoana respectivă nici nu ai ce arunca banii pentru avocați.
Suma pretinsă e nerușinat de mare. Nici să nu te gândești la așa ceva!
Poliția nu face expertize. Eventual dispune efectuarea lor. Expertizele le fac experții.
Dacă e așa cum spui, mai mult de 2-3 zile de îngrijiri medicale nu se vor acorda.
Calm, pentru așa ceva nu ajungi în fața instanței penale. Chiar dacă ai ajunge, nicio instanță nu te-ar condamna la închisoare cu executare efectivă.
Plătești amenda, stai puțin pe dreapta și gata. Pe viitor ar fi utilă mai multă atenție.

#7
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Bun cu soferul scuterului cel cu cateva zgarieturi am rezolvat-o se pare dupa cum imi spune-ti voi, insa cu pasagerul scuterului care a suferit o operatie si i s-a pus o tija ?
Crede-ti ca e posibil sa fac inchisoare ? Sau ce anume se poate intampla in modul cel mai grav ?

#8
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007

View Postmihai20005, on Sep 13 2008, 23:34, said:

Bun cu soferul scuterului cel cu cateva zgarieturi am rezolvat-o se pare dupa cum imi spune-ti voi, insa cu pasagerul scuterului care a suferit o operatie si i s-a pus o tija ?
Crede-ti ca e posibil sa fac inchisoare ? Sau ce anume se poate intampla in modul cel mai grav ?

  Daca te-ai inteles cu soferu de la scuter,acesta trebuie sa-si retraga plangerea de la dosar, ininte sa ajunga in instanta.
Poti face privare libertate pentru " vatamare corporala din culpa"  despagubire cheltuieli medicale,daca a lipsit de la servici ai platesti zilele in care nu a putut lucra datorita vatamarii rezultate din acceident este important sa te intelegi si cu acesta din urma deci.Sa intelegi problema,daca ai fii in locul lui,ce ar spune prietenii, familia, copii lui ?
  Depinde ce avocat are victima,de judecator,de cat de grava este afectata victima,daca mai poate ori nu efectua munca pe viitor,despagubiri-le pot creste,se tine seama de multe aspecte.

Edited by E_manuel1, 14 September 2008 - 00:01.


#9
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005

View PostE_manuel1, on Sep 14 2008, 01:00, said:

Daca te-ai inteles cu soferu de la scuter,acesta trebuie sa-si retraga plangerea de la dosar, ininte sa ajunga in instanta.
Poti face privare libertate pentru " vatamare corporala din culpa"  despagubire cheltuieli medicale,daca a lipsit de la servici ai platesti zilele in care nu a putut lucra datorita vatamarii rezultate din acceident este important sa te intelegi si cu acesta din urma deci.Sa intelegi problema,daca ai fii in locul lui,ce ar spune prietenii, familia, copii lui ?
  Depinde ce avocat are victima,de judecator,de cat de grava este afectata victima,daca mai poate ori nu efectua munca pe viitor,despagubiri-le pot creste,se tine seama de multe aspecte.

Nu am zis ca m-am inteles cu soferul scuterului, deoarece nu am banii respectivi, dar se pare ca el nu poate face prea multe pentru cateva zgarieturi, posibil contuzii.
Nu are cum sa lipseasca de la servici pentru ca este minor, are doar 17 ani si conform legii nu poate avea nici macar un job.
Explicati-mi va rog frumos cum sta treaba cu acest numar de zile, cum sta treaba practic e vorba de cate zile sta in spital sau cum ?

#10
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007
Mai mult de 10 zile de ingrijire medicala se poate angaja si raspunderea penala in conditiile art. 184 cod penal.
Daca  se acorda un numar de cel mult 10 zile nu se pune problema unei vatamari corporale, iar pretentiile materiale se rezolva pe cale civila.

Edited by E_manuel1, 14 September 2008 - 00:40.


#11
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005

View PostE_manuel1, on Sep 14 2008, 01:40, said:

Mai mult de 10 zile de ingrijire medicala se poate angaja si raspunderea penala in conditiile art. 184 cod penal.
Daca  se acorda un numar de cel mult 10 zile nu se pune problema unei vatamari corporale, iar pretentiile materiale se rezolva pe cale civila.

Explica-mi te rog ce inseamna aceste zile de ingrijire medicala ? Numarul de zile cat a stat el internat in spital sau ce anume ?
Bun, sa inteleg ca totusi se va ajunge destul de greu la pedeapsa maxima, intre 1-3 luni de inchisoare pentru un asemenea incident ?

#12
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007

View Postmihai20005, on Sep 14 2008, 00:44, said:

Explica-mi te rog ce inseamna aceste zile de ingrijire medicala ? Numarul de zile cat a stat el internat in spital sau ce anume ?
Bun, sa inteleg ca totusi se va ajunge destul de greu la pedeapsa maxima, intre 1-3 luni de inchisoare pentru un asemenea incident ?

  Ingrijiri medicale anseamna ca pe timpul cat este specificat pe certificat "n zile" victima a urmat un tratamen,medicamentos,injectii,consultatii frecvente,care erau obligatorii.NU este nevoie ca victima pe timpul angrijirii sa fie neeaparat internata.

Edited by E_manuel1, 14 September 2008 - 00:51.


#13
anonimulno01

anonimulno01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 04.09.2006

View Postmihai20005, on Sep 13 2008, 17:48, said:

Povestea incepe cam asa:
Am produs un accident auto, din vina mea (neacordare de prioritate, eu am vrut sa virez stanga, iar din sens opus venea un scuter cu 2 persoane pe el, ambele neavand nici casti de protectie nici curs de legislatie, rezultatul fiind faptul ca scuterul a intrat in mine, iar soferul scuterului are cateva julituri, posibil contuzii, iar pasagerul are mana fracturata, a fost operat si i s-a pus o tija).
cam ce viteza avea scuterul? banuiesc ca era cam mare daca nu l-ai vazut...

nu plati nimic fara un proces.

View Postmihai20005, on Sep 14 2008, 01:24, said:

Nu are cum sa lipseasca de la servici pentru ca este minor, are doar 17 ani si conform legii nu poate avea nici macar un job.
conform legii poate avea un job.

#14
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005

View Postanonimulno01, on Sep 14 2008, 02:19, said:

cam ce viteza avea scuterul? banuiesc ca era cam mare daca nu l-ai vazut...

nu plati nimic fara un proces.


conform legii poate avea un job.

In declaratie a spus soferul ca avea cam 60 km/h, iar in apropiere e si o trecere de pietoni, iar pe la treceri stiu ca se merge cu 30 km/h, right ?
Acest dosar se va vedea apoi in fisa de cazier ?

#15
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Emanuele, i-ai scris 10 posturi dar tot nu i-ai raspuns la ce-l doare.
NU POTI FACE INCHISOARE 100%.
In cel mai rau caz iei o amenda penala, care iti afecteaza cazierul.

#16
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007

View Postortega, on Sep 14 2008, 02:28, said:

Emanuele, i-ai scris 10 posturi dar tot nu i-ai raspuns la ce-l doare.
NU POTI FACE INCHISOARE 100%.
In cel mai rau caz iei o amenda penala, care iti afecteaza cazierul.

Raspuns-nu i-am raspuns la ce-l doare pentru ca nu am cum,instanta hotaraste.

#17
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,730
  • Înscris: 22.11.2007
Eu nu ma pricep asa bine la drept, insa chiar asa se trece cu vederea faptul ca scuterul ala nu era inmatriculat? poate nici nu era luat in evidenta la primarie,lucru obligatoriu pentru scuterele de sub 50cmc. Adica daca e sub 50cmc nu trebuiesc inmatriculate la politie, insa se inmatriculeaza la primaria unde locuiesti. Apoi, daca ala nu avea cursul de legislatie nu pateste nimic? Nu exista si in cazul asta o eventuala culpa comuna? In legislatia rutiera exista asa ceva. Nu aveau casca, lucru de care iar ai putea sa te legi intr-un eventual proces.

Daca soferul a declarat ca avea 60km/h eu zic ca esti scos. Esti sigur ca e SCRIS ca avea 60km/h? Daca e in localitate locul prodecerii accidentului eu zic ca te-ai scos. Pai impreuna cu toate cele de mai sus, plus faptul ca circula cu o viteza mai mare decat limita prevazuta.. eu nu mi-as mai face griji. Daca era seara sau spre inserat cand s-a intamplat accidentul poate nici nu mergeau cu farul aprins, asa ca de aia nu i-ai vazut :).

Eu zic sa le oferi 5 milioane la amandoi si gata.

#18
Dhaukos

Dhaukos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 26.05.2008
Operații, tije... Adică elemente noi. Ce faci, ne dai extemporal sau chiar ai o speță? Dacă ai o speță, dă toate datele de la început, nu ne pune să povestim pe jumătăți de spețe!
Ți-am răspuns în postarea nr. 6 cu privire la numărul de zile de îngrijiri medicale. Acest număr nu este neapărat egal cu numărul de zile de spitalizare, reprezintă numărul de zile stabilit de medicul legist ca fiind necesare pentru vindecare.
Tot în postarea 6 ai și răspunsul cu privire la încadrare și sancțiunea prevăzută de lege. Am boldat al. 3 al art. 184, să îl găsești mai ușor. Dacă numărul de zile de îngrijiri medicale ar fi peste 60, încadrarea era la al. 4.
Despre faci/nu faci închisoare ți s-a răspuns de mai multe ori. Asta dacă speța rămâne așa cum ai spus până acum, nu și dacă vii cu alte date care schimbă totul.
Nu mai pune de 10 ori aceeași întrebare dacă nu ai citit răspunsurile!

@bossake: ești sigur că nu e o problemă dacă nu acorzi prioritate și lovești scuterele neînmatriculate sau neînregistrate, conduse nebunește de persoane fără cască și fără curs de legislație? Sau că o eventuală culpă comună îl exonerează de răspundere pe cel care nu a acordat prioritate?
Neînmatricularea vehiculelor pentru care este prevăzută obligația înmatriculării este infracțiune. Neînregistrarea vehiculului care nu trebuie să fie înmatriculat este contravenție. Autovehiculele cu capacitate cilindrică sub 50 cmc se înregistrează, nu se înmatriculează. Lipsa cursului de legislație și nerespectarea obligației de a purta casca de protecție sunt contravenții. Toate acestea nu au legătură cu neacordarea priorității.
Viteza putea fi stabilită cu mijloc tehnic omologat și verificat metrologic (cinemometru). Dacă nu există înregistrare, se mai poate stabili doar prin expertiză tehnică auto. Declarațiile oamenilor că viteza era de x sau y km/h sunt povești. Nu vor fi luate în considerare.

Edited by Dhaukos, 14 September 2008 - 11:33.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate