Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
6954 replies to this topic

#91
dzsygy

dzsygy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.05.2010
Mai este o problema!
Am facut analiza solului la OSPA, am aflat ca pe terenul unde am plantat vita de vie este:  "puternic acid"
M-i sa recomandat sa pun in sol inainte de plantatie cu 6 luni,  la o adancime de 60-65 cm  "amendament de carbonat" 150kg/ ar  ... dar acest lucru nu mai este posibil pentru ca deja am plantat vita de vie!!!
Ce pot face acum ? ... pot stropi cu ceva vita de vie, cum sa ajut solul ? ... sau asta e ... am luat 'teapa' ca nu m-am documentat de inainte ...
Va atasez si Buletinul de analiza a solului.

Attached Files


Edited by dzsygy, 23 July 2010 - 18:58.


#92
NicolaeI

NicolaeI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.03.2010

View Postdzsygy, on 23rd July 2010, 19:55, said:

Mai este o problema!
Am facut analiza solului la OSPA, am aflat ca pe terenul unde am plantat vita de vie este:  "puternic acid"
M-i sa recomandat sa pun in sol inainte de plantatie cu 6 luni,  la o adancime de 60-65 cm  "amendament de carbonat" 150kg/ ar  ... dar acest lucru nu mai este posibil pentru ca deja am plantat vita de vie!!!
Ce pot face acum ? ... pot stropi cu ceva vita de vie, cum sa ajut solul ? ... sau asta e ... am luat 'teapa' ca nu m-am documentat de inainte ...
Va atasez si Buletinul de analiza a solului.

si chiar nu se mai poate sa aplici amendamente pentru a atenua reactia acida a solului, chiar daca via este deja plantata? eu spun ca ai putea sa aplici carbonat de calciu cu subsolierul, la 60-65 cm este mai greu dar la 40-50 de cm se poate face, ideea este ca subsolierul sa treaca cat mai aproape de randul de vite daca este este posibil sa se faca acest lucru. Cu subsolierul am lucrat la vita de vie doar pentru aplicarea de ingrasaminte minerale dar nu se putea dezaxa si prin urmare ingrasamintele erau aplicate pe mijlocul intervalului dintre randurile de vie. Ma gandesc si eu acum ... ce vrei tu sa faci este sa tratezi efectele aciditatii pentru ca nu ai inlatura cauza. Nu stiu exact ce efect are aciditatea solului asupra vitei de vie dar vreo 2-3 stropiri/an cu ingrasaminte foliare cred ca ar prinde bine.

#93
dzsygy

dzsygy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.05.2010
Multumesc pentru raspuns,
m-am interesat in legatura cu "amendament de carbonat' ... si nici nu pun.
Cineva a mai pus inainte de plantatie si nu a respectat in tocmai indicatiile ( kg / ha ) si aproape toata vita de vie s-a ingalbenit dupa cateva luni.
Mai bine incerc cu ingrasamant : COMPLEX 15-15-15 si sau POLYFEED 19:19:19

#94
NicolaeI

NicolaeI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.03.2010

View Postdzsygy, on 28th July 2010, 12:05, said:

Multumesc pentru raspuns,
m-am interesat in legatura cu "amendament de carbonat' ... si nici nu pun.
Cineva a mai pus inainte de plantatie si nu a respectat in tocmai indicatiile ( kg / ha ) si aproape toata vita de vie s-a ingalbenit dupa cateva luni.
Mai bine incerc cu ingrasamant : COMPLEX 15-15-15 si sau POLYFEED 19:19:19

POLYFEED 19:19:19 am folosit doar la irigarea prin picurare. La mine in zona este alta poveste ... solurile sunt calcaroase si din cauza aceasta apare cloroza ferica (calciu in exces inhiba asimilarea fierului) prin urmare mai toate ingrasamintele foliare pe care le folosesc au fier in compozitia lor sau fie fac un tratament foliar cu sulfat feros.

Edited by NicolaeI, 28 July 2010 - 11:28.


#95
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Salut tuturor si aici,

Am scris primul meu mesaj la cateogria struguri de masa desi se preta mai bine aici.. nu vazusem topicul inainte.

As avea si eu cateva remarci la mesaje mai vechi si cred ca ar fi ok sa le scriu in ordinea lor.. desi sunt vechi:

NicolaeI .. pozele tale cu viile in anii 1-3 sunt superbe.. unde este plantatia respecitva si ce soi este..? Care este jobul tau? Tanjesc dupa o astfel de plantatie. De asemnea sunt 100% de acord cu tine.. vinul facut de tine din strugurii tai este cel mai curat vin.. daca o sa ne vedem odata la o bere o sa vin cu o sticla de vin facut din via mea de anul trecut... din care o sa se simta clar cate chimcale "are". Totodata sfaturile tale sunt super ok, o sa incerc sa tin cont de ele anul urmator pentru stropitul viei mele.. anul acesta deja am pierdere cam 30% datorita manei si in special a ploilor cu gheata.

Catalindinu .. iti spun sincer eu nu folosesc in via mea erbicide sau alte chimicale interizse.. doar cele aprobate de ue.. sunt mai scumpe dar tin la clientii mei si la acel "mic" lucru.. : "nu vreau sa ma injure cineva in gand.. prefer mai putin castig pentru o perioada mai mare decat la fel ca tot romanu smecher .. mult acum si la anu vedem ce mai smecherim ". Poate o afacere nu o faci mai rentabila in acest fel .. dar pentru mine aceasta pasiune cu vicultura conteaza mai mult. Pana anul trecut statul roman iti dadea banutii inapoi daca veneai cu chitantele prin care demonstrai ca ai folosit chimicale aprobate in eu.. si deci era aiurea sa le folosesti chiar daca erau mai scumpe.

#96
NicolaeI

NicolaeI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.03.2010

View PostPatrick007, on 13th August 2010, 15:54, said:

Salut tuturor si aici,


NicolaeI .. pozele tale cu viile in anii 1-3 sunt superbe.. unde este plantatia respecitva si ce soi este..? Care este jobul tau? Tanjesc dupa o astfel de plantatie. De asemnea sunt 100% de acord cu tine.. vinul facut de tine din strugurii tai este cel mai curat vin.. daca o sa ne vedem odata la o bere o sa vin cu o sticla de vin facut din via mea de anul trecut... din care o sa se simta clar cate chimcale "are". Totodata sfaturile tale sunt super ok, o sa incerc sa tin cont de ele anul urmator pentru stropitul viei mele.. anul acesta deja am pierdere cam 30% datorita manei si in special a ploilor cu gheata.

Fotografiile cu vitele de anul I si II sunt facute la fostul IAS Murfatlar actualmente "Fermele Murfaltar" S.A. unde am lucrat pana anul trecut. Soiurile, daca mai tin bine minte, sunt Merlot si Cabernet. Sunt inginer horticultor, in prezent lucrez la o statiune viticola. Aici mai poti vedea niste fotografii ce au legatura cu vita de vie.

Edited by NicolaeI, 16 August 2010 - 08:10.


#97
cristian001

cristian001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 17.05.2010
Buna seara tuturor!
As vrea sa va spun ca am facut cateva greseli la plantarea vitei de vie:
-am plantat Fetesca Regala (60 buc), Feteasca neagra( 100 buc) si Muscat Otonel( 60buc) in zona Olteniei (Targu Jiu), fara sa stiu daca sunt potrivite zonei. Astfel, am constatat ca Muscatul Otonel nu se potriveste;
-am plantat 4 soiuri de vita de masa Muscat de Hamburg, Muscat de Ada, Victoria si Afuz Ali tot neinformat;
-distanta intre randuri doar 1,5m;
-le-am tratat dupa sfatul celor care vand chimicale.
Am rugamintea sa ma ajutat cu cateva sfaturi cu privire la tratamentele viitoare( cat mai ecologice posibile) si la ce soiuri pot planta pentru vin si masa in zona mea.
Nu voi ramane dator, toti iubim un vin de calitate

#98
kikina

kikina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.01.2006
BUNA  ZIUA, AM SI EU O INTREBARE PENTRU CUNOSCATORI, IN CAZUL IN CARE VITA A FOST INVADATA DE OMIZI MAI EXISTA VRE-O SOLUTIE ? MENTIONEZ CA ESTE IN PRAG  DE COACERE AR TREBI CULEASA(DACA  MAI SCAPA CEVA) LA INCEPUTUL LUI SEPTEMBRIE.
VA  MULTUMESC ANTICIPAT.

#99
NicolaeI

NicolaeI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.03.2010

View Postkikina, on 23rd August 2010, 10:40, said:

BUNA  ZIUA, AM SI EU O INTREBARE PENTRU CUNOSCATORI, IN CAZUL IN CARE VITA A FOST INVADATA DE OMIZI MAI EXISTA VRE-O SOLUTIE ? MENTIONEZ CA ESTE IN PRAG  DE COACERE AR TREBI CULEASA(DACA  MAI SCAPA CEVA) LA INCEPUTUL LUI SEPTEMBRIE.
VA  MULTUMESC ANTICIPAT.

cu 2 saptamani inainte de recoltat via nu se mai stropeste cu nimic, pentru ca pesticidele sa nu se regaseasca pe struguri in momentul recoltarii este necesar un "timp de pauza" care de obicei este de 10-14 zile.
revenind la omizi ... daca atacul este la inceput grabeste-te si stropeste cu un insecticid dar daca atacul este avansat iar pe butuc nu mai este nici o frunza degeaba mai stropesti. desigur ca strugurii si butucul vor avea de suferit in sensul ca boabele nu vor fi dulci si se vor stafidi iar butucul este posibil sa moara.
am vazut si eu anul acesta ca este o invazie de omizi care nu iarta aproape nici un pom. am vazut omizi pe nuci, duzi, vita de vie, otetari etc.

#100
kikina

kikina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.01.2006
MULTUMESC PENTRU SFAT, IMI ESTE FOARTE UTIL. O ZI BUNA!

#101
eraserone

eraserone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.03.2009
Am gasit de-a lungul multor cautari pe net un nou producator si anume:
"http://imi_fac_recla...ce_fusei_banat"

Sunt incepator in acest domeniu.
Cum vi se pare? As vrea sa cumpar pt o nunta. multumesc

Edited by horia66, 20 September 2010 - 21:28.
Daca alegea altceva in afar' de feteasca, poate avea alta soarta ...


#102
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Daca-ti place feteasca. Unora nu le place. Iar pentru o nunta, mai bine te duci intr-o zona de podgorii si alegi direct de la producatori - de la butoi.

#103
mandolinu

mandolinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 03.02.2007
Doar isi face reclama gratuita la site, a mai postat in vreo 4 topicuri de vinuri pe Gastronomicus acelasi text.

#104
stiridebine

stiridebine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.07.2010
Din pacate, nu multi dintre noi isi mai amintesc acele vremuri in care familiile, de la cel mai mic, pana la cel mai mare, roboteau prin vie, de dimineata pana seara, pentru a aduna ciorchinii de struguri plini de savoare si copti pe deplin pentru a fi transformati in must si apoi in vin.

Boabele de struguri ajungeau in teasc (o presa manuala cu ajutorul careia se storceau strugurii prin presare), dupa ce treceau prin procesul de fermentare. Dupa ce erau storsi cu ajutorul presei, mustul astfel obtinut era lasat la limpezit in cazi sau butoaie timp de cateva saptamani- o luna.

Cei mai “norocosi” dintre noi, au fost martori la stoarcerea sau la culesul strugurilor cel putin o data in copilarie, in timpul vacantelor sau in timpul anului scolar, cand se aflau la bunici. Insa o data cu bunicii, a imbatranit si vita de vie, care a inceput sa nu mai fie asa de productiva, iar peste presa folosita candva la storsul strugurilor s-au asternut panze de paianjen si praf, fiind uitata pe undeva printr-un colt.

#105
luuc

luuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 18.11.2007
Sper sa nu fiu prea mult off ...
Cum se obtine coniac din vin, prin metode "casnice" ?

#106
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Prin distilare "casnica", adica alambicul clasic.
Foloseste vin alb, nu foarte "tare" (am inteles ca trebuie max 10-11 grade).
Trebuie vin netratat cu sulf. Am inteles ca feteasca alba si regala se preteaza la asa ceva.
Poti face distilari repetate ptr a obtine grade mai multe.
Apoi umpli butoiul de stejar si cativa ani ..... bei bere. Anual poti face o degustare, sa vezi daca
coniacul e pe "drumul" cel bun!
Cred ca ai inteles ca vorbesc din "auzite" si "citite pe net". Nu am experienta proprie.
Asteapta si alte pareri ale colegilor!
Pe "gastronomice" a fost o discutie aprinsa, intre 2 colegi, despre obtinerea tuicii si palincii. Citeste si acolo
poate mai castigi vreo idee!

#107
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
vreo idee cam ce ar merge cultivat pe langa brasov ?
vin si masa. nimic industrial, doar pentru consum propriu.
multumesc.

#108
alex2all

alex2all

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.12.2010
Ce parere aveti despre folosirea borchenului in vin? il limpezeste si l pastreaza foarte bine,dar cat de daunator poate fi?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate