Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
6899 replies to this topic

#55
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 NicolaeI, on 31st March 2010, 07:54, said:

foarte important vita de vie nu se erbicideaza in primii 3 ani de la plantare

si ma rog de ce , daca protejezi via, si nu o atingi ?

#56
NicolaeI

NicolaeI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.03.2010

 DDuras, on 4th April 2010, 12:59, said:

si ma rog de ce , daca protejezi via, si nu o atingi ?

este riscul prea mare sa ajunga erbicid pe frunze in primii 3 ani de viata ai vitei de vie, oricat de atent ai fi. Se poate vedea in fotografiile de mai jos la ce nivel se afla frunzele in anii I, II si o plantatie pe rod.

Vie an I-1

Vie an I

Vie anul II

Vie pe rod

Edited by NicolaeI, 06 April 2010 - 08:55.


#57
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Eu am ierbicidat-o in anul 1. Ce am facut ? Am pus niste galeti in capul la vite :).   Pe masura ce ierbicidam, cineva in fata mea muta galetile. :)

Si anul asta (al 2-lea) sigur o ierbicidez iar.

#58
NicolaeI

NicolaeI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.03.2010

 DDuras, on 6th April 2010, 19:57, said:

Eu am ierbicidat-o in anul 1. Ce am facut ? Am pus niste galeti in capul la vite :).   Pe masura ce ierbicidam, cineva in fata mea muta galetile. :)

Si anul asta (al 2-lea) sigur o ierbicidez iar.

dar sub galeata nu poti sa erbicidezi si tot mai raman buruieni deci nu este treaba buna :))
acum romanul poate sa fie inventiv si sa gaseasca metode pentru a erbicida via in primii 3 ani de la plantare dar in literatura de specialitate se spune clar sa nu se erbicideze vita de vie in primii 3 ani.
oricum eu raman ferm pe pozitie, sfatul meu este sa nu erbicidati vita de vie in primii 3 ani de la plantare.

#59
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010

 NicolaeI, on 6th April 2010, 22:31, said:

dar sub galeata nu poti sa erbicidezi si tot mai raman buruieni deci nu este treaba buna :))
acum romanul poate sa fie inventiv si sa gaseasca metode pentru a erbicida via in primii 3 ani de la plantare dar in literatura de specialitate se spune clar sa nu se erbicideze vita de vie in primii 3 ani.
oricum eu raman ferm pe pozitie, sfatul meu este sa nu erbicidati vita de vie in primii 3 ani de la plantare.
Si uite cum m-ati convins sa nu mai cumpar struguri nici macar pt. vin!D-aia ma doare capul dupa ce beau vin de cumparat,iar de la capsunica mea n-am nimic?Prin alta parte unul intreba cum sa foloseasca formolul.Macar pt. consumul propriu nu mai folositi erbicide

#60
NicolaeI

NicolaeI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.03.2010

 catalindinu23, on 6th April 2010, 23:00, said:

Si uite cum m-ati convins sa nu mai cumpar struguri nici macar pt. vin!D-aia ma doare capul dupa ce beau vin de cumparat,iar de la capsunica mea n-am nimic?Prin alta parte unul intreba cum sa foloseasca formolul.Macar pt. consumul propriu nu mai folositi erbicide

aici sunt de acord cu ceva, pentru omul care are in curte vreo 500 mp de vie mai bine se apuca sa o sape singur ca nu-i ia nici macar jumatate de zi. Dar cand ai 3-4 hectare (ca sa nu spun 200 ha) sapatul cam devine o problema si este mult mai avantajos sa erbicidezi.

cand te doare capul din cauza vinului de cumparat sa sti ca este din cauza sulfului pe care il contine ci nu din cauza erbicidelor sau a altor pesticide folosite in viticultura, oricare viticultor  care are ceva scoala si mai multa experienta nu-si permite sa-si otraveasca clientii fie din ratiuni morale sau legale. din pacate te informez ca in comert nu o sa gasesti vin care sa nu contina sulf, daca vrei un pont sa sti ca vinurile seci au un continut mai scazut in sulf. asa pentru consum propriu poti sa-ti faci acasa vinul tau in care sti ca nu ai erbicidat via, nu ai facut nici un tratament si nici la vin nu ai pus sulf, de departe acest vin este mult mai "sanatos" fata de oricare alt vin din comert si in plus ai si satisfactia ca bei ceva obtinut de tine.

#61
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
M-am linistit un pic...chiar vinurile seci imi plac...totusi vinul pe care-l acuzam ca mi-a provocat dureri de cap este facut de nasul meu la el in curte din struguri cumparati din piata...vinul,ca si gust ,este impecabil si nu are adaos de sulf....totusi ceva e in neregula,caci daca mie imi era rusine sa-i zic "bre,nasule, m-ai omorat cu vinu ala",la un timp mi-a confirmat si el ca are aceleasi probleme...in schimb daca bea acritura de la el de pe bolta n-are nimic....si nu,n-am baut sa-mi pun in cap, daca la asta va ganditi

Vinurile din comert le incerc pe toate pe rand asa...o singura remarca am...la pretul pe care-l au ai zice ca-s culesi bob cu bob si ingrijiti mai ceva ca un bebelus...nici vorba de optimizare a costurilor

#62
sorind12

sorind12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 28.10.2009

 gino2006, on 30th March 2010, 19:40, said:

probabil ca totusi nu ai respectat toate regulele de plantare, eu toate golurile din vie le-am replantat in al 4 -lea an si toti butasii noi s-au prins acum , al 3 -lea an desper sa am si rod. In aceasta primavara am mai scos din cei vechi de 7 ani care nu imiplac si am schimbat cu altceva( Muscat Hamburg) sper sa le mearga bine!



Via in care am completat golurile este batrana de 25 -30 ani.Cred ca mai bine o scoteam si plantam din nou tot.

#63
ilink77

ilink77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 20.11.2007
Salutare tuturor !
Am citit cam tot ce s-a scris in aceasta zona a forumului si m-am hotarat sa intreb si eu ceva. M-am hotarat sa cumpar niste butasi de vie din zona Istrita - Sahateni, am vazut oferta si nu sunt hotarat ce sa cumpar. Mi s-a oferit Muscat Otonel, Fetesca Alba sau Chardonnay. Am un teren la tara, in zona Oltenita, Calarasi. Ce ma sfatuiti sa achizitionez? Veau sa iau in jur de 100 buc si sa completez via care o am acolo ( cred k restul viei este tamaioasa romanesca).
Multumesc anticipat pentru sfaturi !

#64
NicolaeI

NicolaeI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.03.2010

 ilink77, on 9th April 2010, 20:27, said:

Salutare tuturor !
Am citit cam tot ce s-a scris in aceasta zona a forumului si m-am hotarat sa intreb si eu ceva. M-am hotarat sa cumpar niste butasi de vie din zona Istrita - Sahateni, am vazut oferta si nu sunt hotarat ce sa cumpar. Mi s-a oferit Muscat Otonel, Fetesca Alba sau Chardonnay. Am un teren la tara, in zona Oltenita, Calarasi. Ce ma sfatuiti sa achizitionez? Veau sa iau in jur de 100 buc si sa completez via care o am acolo ( cred k restul viei este tamaioasa romanesca).
Multumesc anticipat pentru sfaturi !

Daca am inteles bine ai de ales intre cele 3 soiuri si vrei si nu esti hotarat ce sa cumperi.
Pai sa o iau pe rand si sa spun cam ce stiu eu despre soiurile de mai sus:

Muscat Ottonel: productie medie, strugurii acumuleaza zahar mult in schimb aciditatea este scazuta, vinul are miros frumos dar datorita aciditatii scazute are gust fad daca se face un vin sec, de preferat sa se faca un vin demisec sau strugurii sa se foloseasca in amestec cu alte soiuri atunci cand se vinifica.

Chardonnay: productie medie, strugurii acumuleaza zahar mult, aciditatea este buna, vinul este OK fie ca este sec fie ca este demisec.

Feteasca Alba: productie mare, struguri acumuleaza mai putin zahar fata de soiurile de mai sus dar este suficient pentru un vin de calitate, planta are crestere foarte viguroasa.

Soiurile Muscat Ottonel si Chardonnay sunt sensibile la mana iar Feteasca Alba este foarte sensibila. In fiecare an trebuie sa faci cel putin 5-6 tramente impotriva manei ca sa nu mai vorbesc si alte boli sau alti daunatori. Daca nu ai posibilitatea sa faci tratamente este foarte riscant pentru ca te poti trezi ca in luna iulie toate frunzele sunt uscate din cauza atacurilor de boli (in principal din cauza manei si mai putin din cauza fainarii).
Sper ca te-am ajutat cat de cat ca sa iei o decizie asupra a ce sa cumperi.
Daca mai ai alte intrebari sau nelamuriri posteaza-le.

#65
ilink77

ilink77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 20.11.2007
Multumesc pentru informatii !
M-am hotarat la Chardonnay si sper sa nu fiu dezamagit. Intrebarea ar fi da se intampla ceva daca plantez vita in continuarea celor deja existente ( tamaioasa romanesca ). In privinta sensibilitati am sa vad cum evoluueaza in urmatorii 3 ani, pana o sa am ceva pretentii de la noile vite.
Poate cineva sa-mi spuna cu ce solutii sa stropesc vita contra manei. Din exerienta care sunt cele mai eficiente ?
Multumesc !

#66
NicolaeI

NicolaeI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.03.2010

 ilink77, on 12th April 2010, 09:01, said:

Poate cineva sa-mi spuna cu ce solutii sa stropesc vita contra manei. Din exerienta care sunt cele mai eficiente ?
Multumesc !

In tratamentul manei de vita de vie produsele care contin cupru sunt de baza. Enumar cateva produse: Zeama bordeleza, Blue Shield, Alcupral, Kocide, Champion, etc. sunt foarte multe produse comerciale ce au ca substanta activa cuprul sub diverse forme (cupru metalic, sulfat de cupru, hidroxid de cupru). Avantaj - sunt ieftine. Dezavantaj - daca ploua trebuie sa stropesti din nou ca sunt spalate de ploaie.

Alte produse impotriva manei:
- substanta activa mancozebul (produse comerciale Dacmancoz, Dithane, Efmanzeb, Mancozeb, Novozir) cu acestea este bine sa faci un singur tratament si anume primul tratament cand lastari au 20-25 cm lungime.
- Mikal Flash produs sistemic preventiv. Avantaj-nu este spalat de ploaie, 2 saptamani dormi linistit. Dezavataj-scump si nu stiu de unde il poti cumpara. Cu el se stropeste inainte de inflorit pentru ca asigura protectie pe durata infloritului cand la vita de vie nu se face nici un tratament. Se poate stropii cu el si dupa inflorit, in practica nu se face asta din cauza pretului.
- Ridomil Gold MZ si cu acesta poti sa faci un tratament inainte de inflorit.
- Shavit bun si pentru fainare.
- Planet 72 WP, Orthocid Super 60 PU, Miraj F 75 WP, Micostock, Galben M - alte produse gasite prin carti dar cu care nu am lucrat.

 sorind12, on 8th April 2010, 08:45, said:

Via in care am completat golurile este batrana de 25 -30 ani.Cred ca mai bine o scoteam si plantam din nou tot.


mai bine o scoteai. completatul golurilor intr-o vie pe rod este foarde dificila. In productie completatul golurilor se face in primii 2-3 ani de la infiitarea plantatiei, daca au trecut 4 ani mai bine te lasi bagubas ca sunt sanse scazute sa se mai prinda plus ca mai este si pierdearea de timp cu intretinerea lor care este alta decat a celorlalte vite care deja produc struguri.

#67
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

 NicolaeI, on 12th April 2010, 12:36, said:

In tratamentul manei de vita de vie produsele care contin cupru sunt de baza. Enumar cateva produse: Zeama bordeleza, Blue Shield, Alcupral, Kocide, Champion, etc. sunt foarte multe produse comerciale ce au ca substanta activa cuprul sub diverse forme (cupru metalic, sulfat de cupru, hidroxid de cupru). Avantaj - sunt ieftine. Dezavantaj - daca ploua trebuie sa stropesti din nou ca sunt spalate de ploaie.

Alte produse impotriva manei:
- substanta activa mancozebul (produse comerciale Dacmancoz, Dithane, Efmanzeb, Mancozeb, Novozir) cu acestea este bine sa faci un singur tratament si anume primul tratament cand lastari au 20-25 cm lungime.
- Mikal Flash produs sistemic preventiv. Avantaj-nu este spalat de ploaie, 2 saptamani dormi linistit. Dezavataj-scump si nu stiu de unde il poti cumpara. Cu el se stropeste inainte de inflorit pentru ca asigura protectie pe durata infloritului cand la vita de vie nu se face nici un tratament. Se poate stropii cu el si dupa inflorit, in practica nu se face asta din cauza pretului.
- Ridomil Gold MZ si cu acesta poti sa faci un tratament inainte de inflorit.
- Shavit bun si pentru fainare.
- Planet 72 WP, Orthocid Super 60 PU, Miraj F 75 WP, Micostock, Galben M - alte produse gasite prin carti dar cu care nu am lucrat.




mai bine o scoteai. completatul golurilor intr-o vie pe rod este foarde dificila. In productie completatul golurilor se face in primii 2-3 ani de la infiitarea plantatiei, daca au trecut 4 ani mai bine te lasi bagubas ca sunt sanse scazute sa se mai prinda plus ca mai este si pierdearea de timp cu intretinerea lor care este alta decat a celorlalte vite care deja produc struguri.

O achizitie pretioasa pentru aria asta ... va multumesc pentru informatia precisa si cu un evident caracter profesional.

Edited by masterd6ib6, 12 April 2010 - 12:56.


#68
NicolaeI

NicolaeI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.03.2010

 masterd6ib6, on 12th April 2010, 13:56, said:

O achizitie pretioasa pentru aria asta ... va multumesc pentru informatia precisa si cu un evident caracter profesional.

multumesc si eu. cu toate ca experienta mea nu este foarte mare in domeniul viticol (8 ani) spun eu ca am invatat destul de multe, bine este faptul ca am avut si am in continuare alaturi de mine oameni cu peste 30 de ani vechime in domeniu de la care am avut ce sa invat si de la care mai am multe de invatat.

#69
ilink77

ilink77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 20.11.2007
Salutare !
Gata, am achizitionat vita ! Chardonnay !
Si acum trebuie sa ma initiati in plantarea lor .
Ma intereseaza :
- distanta intre vite
- distanta intre randuri
- daca se musuroieste
- da se tund vitele ( acum au radacini foarte lungi iar altoiul este de cica 15 cm )
- daca pot pune balegar sau mranita in gropi
- dimensiunile gropilor
alte informatii care credeti ca-mi sunt necesare pentru a avea o vie de care sa fiu mandru !
Multumesc tuturor celor care, prin raspunsuri, ma vor initia in acesta activitate !

#70
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
E vreun pasionat de vita de vie pe forum de prin zona Tecuci-Galati?

#71
NicolaeI

NicolaeI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.03.2010

 ilink77, on 16th April 2010, 09:51, said:

Salutare !
Gata, am achizitionat vita ! Chardonnay !
Si acum trebuie sa ma initiati in plantarea lor .
Ma intereseaza :
- distanta intre vite
- distanta intre randuri
- daca se musuroieste
- da se tund vitele ( acum au radacini foarte lungi iar altoiul este de cica 15 cm )
- daca pot pune balegar sau mranita in gropi
- dimensiunile gropilor
alte informatii care credeti ca-mi sunt necesare pentru a avea o vie de care sa fiu mandru !
Multumesc tuturor celor care, prin raspunsuri, ma vor initia in acesta activitate !

O sa incerc pe scurt sa-ti raspund. Dar recomanrea mea este sa pui mana pe o carte de viticultura ca este posibil sa-mi scape unele lucruri.

1. distanta intre vite: 1,0 - 1,2 m
2. distanta intre randuri: - daca se lucreaza cu tractorul intre 1,8-3,5 m (depinde de ecartamentul tractorului)
                                    - daca nu se cu tractorul distanta minima 1,5 m (recomandarea mea 1,8-2,0 m)
3. musuroitul: daca vitele sunt parafinate nu este nevoie, daca nu sunt parafinate este nevoie de musuroit.
4. fasonarea vitelor inainte de plantare (tundere cum spui tu):
                           - radacinile se apuca cu mana de la baza si tot ceea ce depaseste mana se taie ... in "traducere" lungimea radacinilor sa fie de 10 cm.
                           - se lasa o singura cordita  (altoi) taiata la 2-3 ochi.
5. da poti sa pui mranita pe fundul gropii.
6. dimensiuni groapa: adancimea 40 cm, latura 20/20 (cat latimea cazmalei)
7. alte informatii: - inainte de plantate vitele se mocirlesc (faci un noroi si bagi radacinile acolo)
                          - plantatul se face astfel incat punctul de altoire sa fie cu un lat de deget deasupra solului (vezi ca am o fotografie intr-o postare anterioara)
                          - daca ai musuroit ai grija sa desfaci musuroiul, verifici la punctul de altoire iar daca a inceput sa dea radacini din el le tai dupa care refaci la loc musuroiul, treaba asta o faci de doua ori pe la inceputul lunii iunie prima data si pe la inceput de august a doua oara.

#72
NicolaeI

NicolaeI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.03.2010

 ilink77, on 16th April 2010, 09:51, said:

- daca se musuroieste
- da se tund vitele ( acum au radacini foarte lungi iar altoiul este de cica 15 cm )
- daca pot pune balegar sau mranita in gropi
- dimensiunile gropilor
alte informatii care credeti ca-mi sunt necesare pentru a avea o vie de care sa fiu mandru !
Multumesc tuturor celor care, prin raspunsuri, ma vor initia in acesta activitate !
Daca vrei sa faci ca la carte uite niste fotografii dupa "Ghid pentru meseria de viticultor", autori M. Georgescu, V. Grecu, L. Dejeu, Editura Ceres 1986.
Fasonat vite
Plantat + Musuroit

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate