Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
6954 replies to this topic

#3475
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
La bolta mea apare fainarea doar la struguri...si nu stiu ce sa fac..

#3476
ovi_c

ovi_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 04.06.2008
Ce soi ai? esti sigur ca e fainare?

#3477
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Am o bolta...
Habar n -am ce  doi este...
Spre coacere strugurii se acopera de o pudra alba, apoi se "maronesc"...

La ce poze am aratat la magazinul de fitosanitare ase o zis...fainare...

#3478
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010

View Postovi_c, on 24 mai 2019 - 18:57, said:

Cu ploile astea nu stiu daca e nevoie pt fainare, dar baga si un insecticid pt molii ca acum ataca puternic, cel putin la mine asa a fost in fiecare an.
Am sa bag si niste Reldan. De fainare dau pentru ca nu stiu exact cum stau lucrurile cu vitele astea ale mele si am citit ca Hamburgul asta e sensibil la asa ceva anul trecut in septembrie am vazut ca i se albisera frunzele in conditiile in care nu a fost stropita de loc nu avea nici struguri si se chinuia sa supravietuiasca.

#3479
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019

View Postspik1, on 24 mai 2019 - 19:01, said:

La bolta mea apare fainarea doar la struguri...si nu stiu ce sa fac..
Eu cele mai bune rezultate in combaterea fainarii (la vita nobila) le-am obtinut cu Systane.

#3480
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Imi spui, te rog, si schema de stropiri aplicata de tine cu Systane?

Edited by spik1, 29 May 2019 - 19:28.


#3481
nflorinel

nflorinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.01.2006
Citeste aici,foarte bun.

Attached Files



#3482
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019

View Postspik1, on 29 mai 2019 - 19:26, said:

Imi spui, te rog, si schema de stropiri aplicata de tine cu Systane?
Nu urmez o schema propriuzisa de tratament. Cu Systhane dau cand vad primele semne ale bolii si repet stropirea dupa 7 zile. In zona mea (a Clujului) primele semne de fainare apar la compactarea boabelor si arata ca o roua fina, putin gri, in zona unde boabele se ating (poate fi usor confundata cu pruina, asa ca e nevoie de ceva experienta ca sa o vezi atunci). Am in vie cativa butuci de Neuburger la care ma uit intodeauna cu atentie pt ca fainarea îi ataca primii. In acesta faza  Systhane are calitati curative foarte bune si boala de regula nu lasa urme. Fac insa si alte tratamente care ajuta in lupta cu fainarea (care se transmite de la un an la altul): stropire cu zeama sulfocalcica 20% inainte de inmugurire si cu sulf muiabil dupa legarea boabelor (daca temperatura nu e prea mare), lucrari in verde pentru aerisirea butucului.

#3483
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Am vazut ca sunt 2 tipuri de Systhane: Plus 24 E si Forte. Dar amandoua par sa fie la fel au microbutanil 240g/litru.

#3484
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019

View Postgabiroa, on 30 mai 2019 - 07:09, said:

Am vazut ca sunt 2 tipuri de Systhane: Plus 24 E si Forte. Dar amandoua par sa fie la fel au microbutanil 240g/litru.
Intradevar ambele au aceiasi concentratie in substanta activa, din ce stiu difera producatorul: Forte este produsul original DOW AGROSCIENCES S.A.S. iar Plus 24CE este facut sub licenta la CIG Campia Turzii. Cel romanesc este ceva mai ieftin . Din pacate in ultimii 3 ani pretul la Systane Forte a crescut in fiecare an substantial. Acum 3 ani il luam cu 7 lei fiola de 30 ml, anul trecut tot cu 7 lei dar fiola a scazut la 20 ml (aceiasi fiola mai putin umpluta) iar anul acesta am vazut cu 11 lei fiola de 10 ml. Cred ca anul acesta o sa incerc produsul romanesc, sper sa nu regret.

#3485
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

View Postovi_c, on 24 mai 2019 - 18:57, said:

Cu ploile astea nu stiu daca e nevoie pt fainare...
Se vede că nu știi...

View Postspik1, on 24 mai 2019 - 19:01, said:

La bolta mea apare fainarea doar la struguri...si nu stiu ce sa fac..
Să aplici tratament PREVENTIV.

View Postgabiroa, on 25 mai 2019 - 07:50, said:

Am sa bag si niste Reldan. De fainare dau pentru ca nu stiu exact cum stau lucrurile cu vitele astea ale mele si am citit ca Hamburgul asta e sensibil la asa ceva
Contra manei și făinării tratamentul este obligatoriu. Insecticidul se bagă dacă este nevoie. Citește cu atenție ghidul că nu-i proastă deloc autoarea. Din contră.

View PostAlexD2, on 29 mai 2019 - 18:49, said:

Eu cele mai bune rezultate in combaterea fainarii (la vita nobila) le-am obtinut cu Systane.
Systhane™ Forte (pe numele lui de botez) este un fungicid sistemic. În general, astea sistemice se folosesc înainte și după înflorit. Alea de contact sunt o idee mai puternice decât cele sistemice, dar au efect mai puțin (7-10 zile). Alea sistemice sunt o idee mai slabe, dar intră în planta verde și au efect mai îndelungat 14-21 zile. Plus minus, nu luați astea ad literam. Când este focar de infecție sau sunt condiții favorabile pentru dezvoltarea în exces a făinării este bine să se facă un coctail de substanțe. Adică, bagi un sistemic + contact pentru mană, un sistemic + contact pentru făinare plus (dacă e cazul) insecticid.

View PostAlexD2, on 29 mai 2019 - 21:23, said:

Fac insa si alte tratamente care ajuta in lupta cu fainarea (care se transmite de la un an la altul): stropire cu zeama sulfocalcica 20% inainte de inmugurire si cu sulf muiabil dupa legarea boabelor (daca temperatura nu e prea mare), lucrari in verde pentru aerisirea butucului.
Prevenirea este mama înțelepciunii. O recomandare excelentă. Și ieftină... Soluția aia sulfocalcică este la un preț de nimic, dar te scoate din rahat dacă ai uitat cumva să dai tratamentul la timp pentru că are efect curativ.

#3486
ovi_c

ovi_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 04.06.2008

View PostOtineu, on 31 mai 2019 - 06:45, said:

Se vede că nu știi...



Pai asa scrie prin carti:
"

Attached Files


Edited by ovi_c, 31 May 2019 - 07:30.


#3487
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015
Păi, tratamentele se dau preventiv. Nu aștepți să intre boala în vie. Uite, mă uit cum e la mine, în Dealu Mare. Eu am aplicat acum tratament la vie, că vreo 11 zile nu văd cum aș mai putea.

#3488
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
Lupta cu fainarea depinde foarte mult de istoricul zonei, de modul cum ataca fainarea in fiecare loc. De ex la mine in vie nu a existat fainare pana la revolutie. Bunicul meu, de la care am preluat via, stia ce este fainarea dar nu a vazut-o niciodata. Facea si el stropiri cu sulf dar rar si in combinatie cu zeama bordeleza, fara insa sa urmaresca fainarea, ca nu era in vie.  Eu am vazut prima data, prin anii 80,in delta, pe vita hibrida, atacuri dezastruoase de fainare. Dupa anul 2000 si la noi a aparut fainarea si cam dupa 2010 a fost un dezastru: neavand experienta in lupta cu boala, in multe vii private si din cauza sistemului inghesuit de plantare (traditional la 1m si pe rand si intre randuri) fainarea a explodat si cativa ani recoltele au fost compropise in principal din cauza fainarii. Acum situatia s-a mai remediat, fainare exista in fiecare an,  dar atacul se produce mai tarziu si parca se vede de la an la an ca rezerva de boala scade.

#3489
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019

View PostOtineu, on 31 mai 2019 - 06:45, said:


Systhane™ Forte (pe numele lui de botez) este un fungicid sistemic. În general, astea sistemice se folosesc înainte și după înflorit. Alea de contact sunt o idee mai puternice decât cele sistemice, dar au efect mai puțin (7-10 zile). Alea sistemice sunt o idee mai slabe, dar intră în planta verde și au efect mai îndelungat 14-21 zile. Plus minus, nu luați astea ad literam. Când este focar de infecție sau sunt condiții favorabile pentru dezvoltarea în exces a făinării este bine să se facă un coctail de substanțe. Adică, bagi un sistemic + contact pentru mană, un sistemic + contact pentru făinare plus (dacă e cazul) insecticid.


Prevenirea este mama înțelepciunii. O recomandare excelentă. Și ieftină... Soluția aia sulfocalcică este la un preț de nimic, dar te scoate din rahat dacă ai uitat cumva să dai tratamentul la timp pentru că are efect curativ.
Din proprie experienta spun ca Systhane bate ca efect curativ orice produs cu sulf. Daca boala a aparut important e sa faci cu el doua stropiri la interval scurt de timp (eu fac la 7 zile) Cu  solutie sulfocalcica ( in concentratie mare de 20% care la acesta concentratie nu se poate da pe vegetatie ca arde tot) dau in repaos vegetativ pentru a diminua rezerva de boala de pe planta. In plus produsele cu sulf nu se pot da cand temperatura pe frunza este peste 32 gr. (cam aceiasi temperatura si in aer masurata la umbra), ca face acid si arde (din experienta spun ca acest efect fitotoxic se poate manifesta si dupa doua saptamani dupa ce ai facut stropirea daca temperatura creste.

#3490
vic77

vic77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.05.2019
Buna ziua.Imi poate spune cineva cam la cat timp de la plantare vita nobila incepe sa rodeasca?

#3491
ovi_c

ovi_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 04.06.2008
Depinde de mai multi factori, am avut struguri si in anul plantarii(Victoria), am acum in anul 2 la Otilia si Timpuriu de Pietroasa, iar la Feteasca Neagra si Pinoit Noir in anul 3 primii ciorchini.
Conteaza foarte mult conditiile de cultivare, practic formarea mugurilor de rod se face in anul precedent rodirii, este important crearea unui raport C/N supraunitar, adica cresteri vegetative moderate.

#3492
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

View PostAlexD2, on 31 mai 2019 - 09:00, said:

Din proprie experienta spun ca Systhane bate ca efect curativ orice produs cu sulf. Daca boala a aparut important e sa faci cu el doua stropiri la interval scurt de timp (eu fac la 7 zile) Cu  solutie sulfocalcica ( in concentratie mare de 20% care la acesta concentratie nu se poate da pe vegetatie ca arde tot) dau in repaos vegetativ pentru a diminua rezerva de boala de pe planta. In plus produsele cu sulf nu se pot da cand temperatura pe frunza este peste 32 gr. (cam aceiasi temperatura si in aer masurata la umbra), ca face acid si arde (din experienta spun ca acest efect fitotoxic se poate manifesta si dupa doua saptamani dupa ce ai facut stropirea daca temperatura creste.
E clar, avem viziuni diferite. Eu scot în evidență faptul că tratamentele la făinare (ca să mă rezum doar la această boală) se aplică în principal preventiv, nu curativ. Un producător rațional nu așteaptă să se declanșeze atacul pentru că, dacă s-a declanșat, atunci este nevoie de un tratament mult mai dur. Ori, văd aici un pic de ipocrizie. Pe de-o parte, unii spun, vaaaaaaaai, strugurii nobili nu sunt de dorit pentru că sunt suprachimizați de tratamente, iar pe de altă parte dau Like la tratamente dure pentru această boală.
În al doilea rând, dacă în anul anterior a fost un atac puternic de făinare și s-a făcut focar de boală în zonă, un tratament înainte de vegetație pe coardă este sfânt. Am trecut și eu și vecinul meu care pretinde că face cel mai bun Merlot din România un astfel de atac în 2014 și el nu înțelegea cum în anul următor a intrat făinarea la el în vie deși aplicase tratamente standard. Între noi era un microproducător care lăsase via de izbeliște când a văzut că a rămas fără producție de struguri. Total eronat și la unu, și la altul. Cel cu paguba mare trebuia să aplice tratament pentru anul viitor, iar cel care vrea să aibe cel mai bun Merlot din România ar fi trebui să aplice tratament primăvara cu soluție sulfocalcică. Băiatu a făcut acest lucru și în anul respectiv am avut producție normală.
În anul acela m-am întâlnit cu domnul Nicolae Varga la Concursul de struguri de masă de la Valea Călugărească și-mi spunea că și dânsul a folosit soluția sulfocalcică într-o parcelă unde fusese focar și a fost foarte mulțumit. Ea se poate aplica și în verde când s-a declanșat masiv atacul, dar aplicarea tratamentului se face dimineața, pe răcoare, iar efectul curativ vine treptat, iar via nu este afectată. Metoda este verificată de pe timpul lui Ceașcă în via noastră. Nu știu de unde ai scos tu că rezultă acid din aplicarea soluției sulfocalcice.
În al treilea rând, orice producător cât de cât pregătit dă în mod normal cu sistemice înainte și după înflorit. În rest, cu substanțe de contact. Dar când există riscul de a se declanșa boala datorită dificultăților de a aplica tratamentul (cum este acum, cu perioada asta lungă de ploi care va urma când nu vei putea intra cu tractorul, poate nici cu atomizorul) poți da cu sistemice și în alte perioade. În 2014 am pățit asta și a fost foarte, foarte greu. Vreo 3 săptămâni a plouat aproape zi de zi. Când a dat soarele nu am putut intra în vie pentru că terenul era așa de moale că intrai până la genunchi în noroi. Când s-a putut intra, după mai bine de o săptămână, era deja prea târziu.
În concluzie, tratamentele astea se aplică cu cap. Aplici tratamente eficiente, dar să nu încarci via cu substanțe. Totul în limite rezonabile. Și, să nu uităm. În principiu, nu dai anul acesta cu substanțe pe care le-ai folosit anul trecut. Le schimbi periodic.

View Postvic77, on 31 mai 2019 - 15:18, said:

Buna ziua.Imi poate spune cineva cam la cat timp de la plantare vita nobila incepe sa rodeasca?
Întrebarea a mai fost pusă și s-a mai dat răspuns. În principiu, cam după 2-3 ani. Contează dacă o pui toamna sau primăvara (când o pui toamna se spune că mai câștigi un an), depinde cum a fost regimul pluviometric. Uite, vița pusă în primăvara anului trecut a făcut ea ceva frunzulițe, dar lăstarii au fost firavi pentru că a fost o primăvară secetoasă. La un moment dat am crezut că nu se vor prinde vițele puse. Cele puse anul acesta au beneficiat de un regim pluviometric bogat și s-au prins toate, fără excepție. În condițiile astea, cele puse în acest an vor avea anul viitor câțiva struguri așa... de test, iar în anul următor ar face o producție ceva mai mare. Oricum, dacă vrei să faci vin profi, trebuie să treacă vreo 7 ani de la plantare ca să crească rădăcini cât mai adânci. Dar deja intrăm în altă zonă.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate