Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
6962 replies to this topic

#3313
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Pai nu aduce nimeni direct de acolo. Nu prea ai cum sa treci vama avand in vedere controalele amanuntite pentru depistarea tigarilor de contrabanda. Butasii sunt produsi la Reghin iar producatorii sustin ca pepiniera lor e autorizata.

#3314
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Daca cumpar acum butasi de vita de vie de masa, i-as putea pastra cumva sa-i plantez la primavara? Adica i-as lua de pe acum ca e mai bogata oferta decat in primavara, insa momentan locul unde vreau sa ii plantez e santier.

#3315
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Ii poti pastra( dupa ce desfsci ambalajul si lasi planta libera) intr-un beci racoros( atentie sa nu ai 15-17 grade acolo) sau o magazie in care temperatura nu e prea ...ca afara...ideal la 2-4 grade insa merge si putin in afara acestei plaje.
Depozitarea se face in cutii ( preferabil de lemn dar nu musai, alea permit oarece ventilatie, umplite cu nisip reavan( nh fleasca dar nici superuscat)
Ii poti baga de asemenea intr-o groapa nu neaparat adanca, intr-un sac de iuta, cu ceva nisip peste ei si apoi pamant. Deasupra pui o prelata sa nu ajunga foarte multa apa din precipitatii la ei.

Gandeste-te ca daca ai planta acum planta ar acea anumite conditii peste iarna dpdv al umiditatii si temperaturilor...ideea e sa incerci sa reproduci acele conditii cat de cat...adica nu uscaciune, nu cald dar nici superger...vu cat mai aproape de o temp usor pozitiva cu atat mai bine.



#3316
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Am inteles, multumesc. Am inceput un beci afara , am turnat placa de deasupra, insa nu am mai apucat sa fac si o magazie deasupra lui, au ramas descoperite scarile care coboara in el. As putea pune acolo butasii intr-o lada cu nisip? Nu stiu  va ingheta beciul cand afara vor fi -20 grade , nu am mai avut beci pana acum.
Si in orice caz, vor trebui udati periodic in acea lada cu nisip? De asemenea, lipsa luminii nu ii va afecta?

#3317
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Fara frica beciul e destul de izolat , temperatura pamantului controleaza ambientul din interior, nu o sa aveti sub 5-7 grade nici la cel mai aprig ger. daca e etans. Am beci taranesc fara placa, tavanul e scandura pe grinzi de lemn, incinta deasupra nu e locuita, la aceasta ora am 14 grade, afara e 1 grad, exact ce trebuie pentru conservare. Acolo tin conservele de iarna, fructele, dovlecii, varza murata si damigenele cu vin. Tocmai azi am intrat sa vad cum prezinta vinul, termometrul e la 1,6m de sol.

Edited by calinus68, 18 November 2018 - 14:59.


#3318
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Da, dar la mine beciul e neterminat. Are placa deasupra, dar nu are ușa de la scările oblice care duc afara. Repet, e afara, nu sub casa.

#3319
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Un mod simplu in care am pastrat butasi simpli sau inradacinati afara,fara pierderi:in partea de nord a unui perete am facut un pat usor inclinat de 10-15 cm grosime nisip pe care am asezat butasii(tratati anterior cu un produs cupric),acoperiti apoi cu 20-25 cm de nisip.

#3320
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Când spuneți acoperiți cu nisip va referiți doar la rădăcină sau se acoperă în totalitate?

#3321
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Butasii nu sint la orizontala,ci cu virful  ceva mai sus cu 10-15cm fata de radacini si sint acoperiti in totalitate cu aprox 20 cm de nisip.

#3322
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Iar în varianta în beci tot asa, se acoperă în totalitate cu nisip, sau doar rădăcina?

#3323
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,534
  • Înscris: 27.01.2012
Daca vrei sa fii 100% sigur ca nu degera iei o galeata gaurita in fund, pui in ea butasii, sapi o groapa de doua ori mai adanca decat galeata si o ingropi acolo, acoperi totul cu nisip grosier si pui un semn ca sa stii unde ai ascuns-o cand vine vremea sa o dezgropi la primavara.

#3324
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Merge in beciul ala asa neterminat cum e, ii asezi intr-o ladita sau cum a zis gheo, langa un perete, avoperi torul cu nisip si aia e.

#3325
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Vita de vie se dezvolta, apuca sa se matureze strugurii dacă beneficiază de soare doar jumătate din zi? As vrea sa plantez câțiva butasi într-un loc unde soare este de pe la ora 9 dimineața până pe la 4 după amiaza.

#3326
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Astăzi am plantat și eu cațiva butasi, acum au ajuns.
I-am mușuroi pana la 2-3 cm de varf. Am procedat corect?

Attached Files


Edited by gabian22, 25 November 2018 - 00:14.


#3327
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
marxsovignon,sint de parere ca merge.
gabian22,inca 10 cm peste virful corditei ,pina la primavara.

#3328
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
@marxsovignon - cauta vie mai timpurie, daca nu are destul soare nu se coace pana vine iarna

#3329
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Astazi am primit si eu butasii comandati de la VCR, arata bine.
Mai are cineva Alicante Bouschet ?

Attached Files



#3330
SorinTheHobby

SorinTheHobby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 29.09.2017

 gabian22, on 11 decembrie 2018 - 19:26, said:

Astazi am primit si eu butasii comandati de la VCR, arata bine.
Mai are cineva Alicante Bouschet ?
Planteaza-i repede pana nu ingheata pamantul si fa-le un musuroi mare deasupra. La primavara dai pamantul la o parte pana sub altoi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

EdwardB

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate