Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
6840 replies to this topic

#3331
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
va salut! doresc sa achizitionez cativa spalieri de beton ce v-or fi folositi atat pt vita de vie, cat si pt muri si zmeuri. ce lungime sa iau pt fiecare fruct? e suficient la 2,4 sau 2,5 m? la grosimea spalierului, pe cat sa merg?

#3332
Diugu

Diugu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 10.09.2014

 dark_angel_tgv, on 20 ianuarie 2019 - 12:14, said:

va salut! doresc sa achizitionez cativa spalieri de beton ce v-or fi folositi atat pt vita de vie, cat si pt muri si zmeuri. ce lungime sa iau pt fiecare fruct? e suficient la 2,4 sau 2,5 m? la grosimea spalierului, pe cat sa merg?
Salut , ia spalieri zincati , nu de beton.

#3333
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
un motiv pt care sa aleg din aia zincati? prefer de beton pt ca sunt mai trainici, fac pt gradina personala, nu plantatie. cred ca decat din aia zincati, mai bine iau direct teava rectangulara de 3mm grosime, ies mai ieftin

#3334
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 08.02.2015
Cei din Dealu Mare interesați de metoda de tăiere Guyot-Poussard, renăscută (că, de fapt, a fost inventată acum vreo 100 de ani) au posibilitatea să participe la un curs+ demonstrație de tăiere în cadrul ICDVV Valea Călugărească pe 28 februarie. Omul vine tocmai din Banat. Citez din ce am primit de la el:

Diferența între un Guyot clasic și un Guyot Poussard constă in faptul că tăierile vor fi făcute doar pe lemn tânăr de unul sau doi ani. Nu vor mai exista tăieturi de mari dimensiuni care sunt periculoase atât pentru structura lemnului mort ce se formează in interiorul plantei cât și pentru patogeni (esca). Circulația fluxului limfatic este una dintre prioritățile acestei metode de tăiere.
Cursul ține o zi. In prima parte a cursului (partea de teorie)o să vorbim despre formarea plantelor tinere pe acest sistem și despre reconversia plantelor deja productive, de la un alt sistem de tăiere la acesta.Partea a doua a cursului se va ține in vie deci e o parte practica unde vom înțelege comportamentul plantei și obiectivul la care dorim să ajungem. Deci cursul o să dureze in jur de 4-5 ore începând de la ora 9:30. Cursanți trebuie să aibe foarfeci in dotare și bine-nțeles bocanci( cizme) și haine groase având in vedere că o parte se va face in vie.

Edited by Otineu, 03 February 2019 - 01:22.


#3335
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 24.02.2013
Urmaresc de 4-5 ani taierea ,, Simonit e Sirch,,.O gasesc exceptionala .Am cautat sa invat si sa aplic cit am putut de la Marco Simonit.Ei au inceput in urma cu 15-20 de ani .Au stabilit principiile si regulile(o parte sint vechi,taieri pe aceeasi parte,cep scurt pt uscare lenta,taieri pe lemn de un an ,maxim doi,etc).In urma cu 3-4 ani Simonit a fost chemat in Franta  sa -i invete si pe ei.....si uite ca apare Guyot Poussard!

#3336
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 08.02.2015

 gheo_55, on 03 februarie 2019 - 20:16, said:

...si uite ca apare Guyot-Poussard!
Reapare pentru că metoda este descoperită de peste o sută ani.

#3337
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,426
  • Înscris: 28.12.2010
Salut. Am cumparat o gradina si am gasit acolo o bolta confectionata din fier beton cred ca de 8 atasez o poza dar voi reveni cu altele mai bine facute. Bolta asta e aproximativ pe un culoar NE - SW. Practic o parte din stalpi sunt pe partea de SE a aleii iar ceilalti pe partea de NW. Fostul proprietar a plantat vite de-a lungul acestei alei si de o parte si de alta. Cand am preluat eu gradina in august erau buruieni de 1-1.5 metri care inabuseau niste vite prapadite de o parte si alta. Am prasit eu le-am mai scos la lumina. Am citit pe cele cateva etichete care mai existau ca ar fi merlot, feteasca neagra, chardonay, feteasca alba. In afara de acestea exista un butuc de Moldova foarte zdravan. El este pozitionat pe partea de SE a aleii. De jos pleaca 3 ramuri groase de vreo 5-6 cm care urca sus si apoi pleaca in laterale cativa metri fiecare. Am observat ca aceasta vita umbreste o mare parte din celelalte plante de pe partea cealalta a aleii care sunt subdezvoltate. Eu am mai comandat niste vite in general de soi rezistent si viguroase si le-am plantat asta toamna in golurile care au ramas de la cele uscate de o parte si de alta a aleii.
Acum intrebarea mea este daca ar fi oportun sa cobor aceasta Moldova cumva (sa leg niste sarme la anumite niveluri intre stalpii de fier beton pentru a da o sansa si celor mici de pe partea cealalta sa se dezvolte). Adica cele de pe partea din NW au vreo sansa sa creasca la umbra acestui mastodont? Butucul de Moldova se vede jos in stanga parului. Imi pare rau dar nu am fotografii bune astea au fost facute cu alt scop. Am sa postez fotografii mai concludente cu bolta si cu vitele .

Attached Files


Edited by gabiroa, 12 February 2019 - 22:31.


#3338
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Pt inmultirea prin butasire , primul an e cel in care butasul inradacineaza in asa zisa scoala, anul doi se muta la locul definitiv( poate rodi dar nu se recomanda sa i lasi rodul) anul trei intra cat de cat in productie. La altoit tot ceva de genul, mai pui un an in plus. Legat de lungime si acoperit bolta, depunde de soi, de portaltoi. Am o arcadia anul asta a fost anul trei a ajuns deja la peste 2 m inaltime a si rodit bine, pacat ca fiind sezon ploios, s au cam stricat strugurii. Sper sa va fie info de folos, pt detalii lasati vecinii, cautati o carte sau info pe net.

#3339
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 08.02.2015

 gabiroa, on 12 februarie 2019 - 22:03, said:

Acum intrebarea mea este daca ar fi oportun sa cobor aceasta Moldova cumva (sa leg niste sarme la anumite niveluri intre stalpii de fier beton pentru a da o sansa si celor mici de pe partea cealalta sa se dezvolte). Adica cele de pe partea din NW au vreo sansa sa creasca la umbra acestui mastodont? Butucul de Moldova se vede jos in stanga parului. Imi pare rau dar nu am fotografii bune astea au fost facute cu alt scop. Am sa postez fotografii mai concludente cu bolta si cu vitele .
Vițele nu se leagă cu sârmă pentru că se ștrangulează. Eu recomand cu răchită pentru că aceasta se întinde și permite îngroșarea corzii.
Când vii cu fotografii mai detaliate putem discuta.

#3340
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,426
  • Înscris: 28.12.2010
Am facut azi niste fotografii mai bune. Eu ma refeream de sarme de sustinere adica sarme intre profilele de fier beton. Nu stiu ce sa fac cu butucul asta de Moldova una la mana ca va umbri vitele cele mici de pe partea cealalta a aleii si doi faptul ca are acele 3 corzi foarte groase care urca sus si imbraca jumate din toata bolta.

Attached Files



#3341
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Asa e Moldova. E un soi viguros si merge bine la bolti. Daca te incurca poti lua segmente de coarda si il inmultesti prin butasire si anul urmator plantezi butasii unde iti convine. Moldova e rezistent la filoxera asa ca nu e musai sa fie altoit. Iar butucul batran il elimini din peisaj. Va trebui sa astepti vreo trei ani pana sa incepi sa gusti iar struguri dar asta decizi tu.

#3342
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Cauti coarde tinere la baza butucului le scurtezi la prima sarma, dupa care elimini coarda batrana, asa se intinereste butucul, sunt plantatii cu butuci de sute de ani, ana de an se formeaza coada noua si cep.cele din anul anterior care au rodit se elimina.

Edited by calinus68, 15 February 2019 - 19:40.


#3343
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,426
  • Înscris: 28.12.2010
Eu nu am sarme deloc la bolta asta. E numai cadrul din fier beton. Ce credeti cate sarme ar trebui sa montez si la ce inaltime fata de sol? Am vazut la Dedeman de 2.5 mm si de 3 mm zincata. Care ar fi mai buna?

#3344
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Prima sarma la 40 cm, eu asa am pus restul merg si la 50cm, te ajuta mult cadrul, cumpara de 2,5mm galvanizata ca e suficient de rezistenta , se modeleaza mai usor altfel te rupe de maini.

#3345
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 08.02.2015

 gabiroa, on 15 februarie 2019 - 18:27, said:

Am facut azi niste fotografii mai bune. Eu ma refeream de sarme de sustinere adica sarme intre profilele de fier beton. Nu stiu ce sa fac cu butucul asta de Moldova una la mana ca va umbri vitele cele mici de pe partea cealalta a aleii si doi faptul ca are acele 3 corzi foarte groase care urca sus si imbraca jumate din toata bolta.
Și dacă aveai, și dacă n-aveai vițe mai tinere în jurul acestei vițe de Moldova tot trebuia să o cureți și s-o mai rarefiezi. Vița aia a crescut total aiurea. Va trebui să alegi ce este bun și, în principiu să lași o singură tulpină bună, sănătoasă, iar când îți vor da lăstari de jos, de la buturugă, să-i formezi pentru rod în partea inferioară a boltei.

#3346
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,426
  • Înscris: 28.12.2010
Multumesc de sfaturi. Acum am inteles ce tre sa fac. Imi cumpar sarma si leg intre cadre pe urma caut o coarda mai jos pe una din tulpini si o dirijez pe sarma. Nu ma intereseaza productia anul asta incerc si eu sa pun un pic la punct situatia pe care am mostenit-o. Inca odata merci

#3347
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Eu crezusem ca vrei sa o muti in alta parte, ca in acel loc te incurca. Din acest motiv ti-am recomandat sa o butasesti.

#3348
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 08.02.2015
E clar că respectivul dinaintea ta nu a avut sârme și nu s-a îngrijit ca vița să crească și ea dreaptă. Când vei pune tu sârme așa cum ți-au spus și colegii va trebui să încerci, atât cât îți permite situația, să îndrepți tulpina (poate și folosindu-te de un arac suplimentar de care să legi acea tulpină) și să-ți faci o boltă cât mai frumoasă. Nu poți realiza totul într-un an, dar cu răbdare... se poate.
Succes!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate