Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
6954 replies to this topic

#3295
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
amestecul de vinuri se numeste cupaj - exista foarte multe combinatii, creativitatea nu are limite
de obicei sa amesteca vinul la sfarsit, vinurile se fac separat pentru ca strugurii au perioade de recoltare diferite, dar daca se culeg toate odata, macar separa si fa separat vinul alb si vinul rosu

vinul roze se face din struguri de vin negri (cu zeama alba) care nu se lasa la macerat pe boasca decat foarte putin ca sa nu se coloreze

@Carleto - inteaba pe colegul Gheo_55, e tot din Giurgiu, iti poate spune ce merge cat de cat, dar sa nu te astepti la minuni

Edited by Oxigen1234, 07 October 2018 - 12:06.


#3296
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Un sfat va rog, as vrea sa plantez butasii pt bolta, între casa și o magazie aflata la 5 m distanta. M-am gândit sa pun butasii pe 3 laturi, în forma de U. De ce ar trebui sa țin cont la plantare? (distante între ei, amestec de soiuri, etc) .

#3297
Carleto

Carleto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.03.2014

View PostOxigen1234, on 07 octombrie 2018 - 11:37, said:

amestecul de vinuri se numeste cupaj - exista foarte multe combinatii, creativitatea nu are limite
de obicei sa amesteca vinul la sfarsit, vinurile se fac separat pentru ca strugurii au perioade de recoltare diferite, dar daca se culeg toate odata, macar separa si fa separat vinul alb si vinul rosu

vinul roze se face din struguri de vin negri (cu zeama alba) care nu se lasa la macerat pe boasca decat foarte putin ca sa nu se coloreze

@Carleto - inteaba pe colegul Gheo_55, e tot din Giurgiu, iti poate spune ce merge cat de cat, dar sa nu te astepti la minuni
Multumesc

#3298
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016

View PostOxigen1234, on 07 octombrie 2018 - 11:37, said:

vinul roze se face din struguri de vin negri (cu zeama alba) care nu se lasa la macerat pe boasca decat foarte putin ca sa nu se coloreze
Cam cât se lasă?
Dar dacă dau boabele de struguri printr-un storcător de fructe care le mixează lent,  ca să nu-l mai țin pe boască sucul nu va ieși colorat? Ma refer la soiul Izabella sau Căpșunica.

#3299
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

View PostCarleto, on 06 octombrie 2018 - 17:36, said:

Vreau sa scot vita hibrida si sa pun vita nobila pentru vin rosu, Merlot, Feteasca Neagra, Sauvignon, Babeasca Neagra, Burgund Mare ( mai bun decat babeasaca), etc, doar ca in zona nimeni nu are asa ceva si nu stiu ce se preteaza la zona si terenul respectiv.
Dacă nu ai cunoștințe minime despre viticultură și vinificație îți va fi greu. Și doar cu informații de pe Softpedia nu faci treabă.
Din start îți recomand să scoți Merlot-ul din ecuație pentru că acesta este sensibil la ger. Dacă temperatura scade sub -17 grade... ai feștelit-o. În rest, nimeni, absolut nimeni nu poate da un răspuns corect dacă nu știe amplasamentul parcelelor și structura solului.

View PostCarleto, on 06 octombrie 2018 - 17:36, said:

Cineva mi-a zis sa ma gandesc si la vita hibrida din generatia a II-a care este mai usor de intretinut iar vinurile se apropie calitativ de cele nobile, ele acumuland zaharuri in medie de 200g/l. M-am documentat putin si am vazut  vita Regent care cica este foarte apreciata in Germania iar vinul aduce la gust cu Cabernet Franc, vita de vie o pot procura din tara. Am mai citit si despre Muscat Bleu, Codreanca(BLACK MAGIC), Muscat de Hamburg, etc.
Vița de vie de generația a II-a este cea din soiurile Seibel, Terras, Couderc șamd. Sunt destul de proaste și nu ți-aș recomanda indiferent cât de bun ar crede unii că sunt.
Există soiuri moderne la noi care au rezistență ridicată la boli și se apropie de calitatea soiurilor nobile: Admira, Brumăriu. Așa, la prima strigare...
Dacă ar fi să țin cont de tradiția zonei mai degrabă aș recomanda cultivarea strugurilor de masă. Pe vremuri era stațiunea Greaca unde se cultivau astfel de soiuri. Și tot acolo au fost obținute soiurile Greaca, Xenia, Tamina, Donaris. Dar... depinde ce dorești tu să faci.

View Postmarxsovignon, on 07 octombrie 2018 - 10:52, said:

Pt a obține un vin roze ce soiuri ar merge?
Daca amesteci mai multe soiuri de vita de vie, se poate face vin din ele? Ma refer dacă omul are pe lângă casă vreo 5-6 soiuri și de masa și de vin, și le-ar amesteca pe toate pt vin.
În mod normal, vinul rose se obține din strugurii roșii. Mustuiala se lasă la scurs obținându-se mustul ravac sau se presează foarte puțin ca să iasă puțini antociani din pieliță.
Nu se amestecă mustul alb cu cel roșu. Asta e blasfemie. Dar, dacă ai câteva vițe-n curte, atunci nu ai de ales.

View Postmarxsovignon, on 07 octombrie 2018 - 17:05, said:

Un sfat va rog, as vrea sa plantez butasii pt bolta, între casa și o magazie aflata la 5 m distanta. M-am gândit sa pun butasii pe 3 laturi, în forma de U. De ce ar trebui sa țin cont la plantare? (distante între ei, amestec de soiuri, etc) .
Când vorbești de boltă cred că foarte important este ca soiurile respective să asigure o umbrire adecvată. Restul ține de dorința ta.

View Postmarxsovignon, on 08 octombrie 2018 - 00:55, said:

Cam cât se lasă?
Dar dacă dau boabele de struguri printr-un storcător de fructe care le mixează lent,  ca să nu-l mai țin pe boască sucul nu va ieși colorat? Ma refer la soiul Izabella sau Căpșunica.
Hibrizii ăia nici n-ar trebui lăsați la macerat. Faci must ravac și aia e. Hibrizii ăștia au un conținut ridicat de alcool metilic și malvină. Dar, în parte, am mai scris despre asta.

#3300
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
@marxsovignon - daca te gandesti la un storcator cu surub melcat tip "slow juicer" sau masina de tocat/stors rosii- sa nu incerci ca le distrugi

se infunda cu samburii

la o cantitate mica poti sa ii zdrobesti cu mana si sa ii storci intr-un tifon sau orice presa

Edited by Oxigen1234, 08 October 2018 - 07:56.


#3301
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
@Otineu mulțumesc de răspuns, și cam care struguri de masa asigura umbrire adecvata?
Am făcut la storcător o proba, iese un suc gros, cu pulpa. Sa îl pun asa în damigeana sau sa îl mai las sa se limpezească?

#3302
Paulbogdan_a

Paulbogdan_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 05.10.2009
Salut,
am o vita batrana si am descoperit un parazit (cred) ce a atacat frunzele.
Stie cineva ce este ?

multumesc

Attached Files



#3303
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Vezi paginaanterioara postul #3279

#3304
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

View Postmarxsovignon, on 08 octombrie 2018 - 10:22, said:

@Otineu mulțumesc de răspuns, și cam care struguri de masa asigura umbrire adecvata?
Discutăm pe joi că sunt plecat acum.

#3305
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016

View PostOxigen1234, on 08 octombrie 2018 - 07:55, said:

@marxsovignon - daca te gandesti la un storcator cu surub melcat tip "slow juicer" sau masina de tocat/stors rosii- sa nu incerci ca le distrugi

se infunda cu samburii

la o cantitate mica poti sa ii zdrobesti cu mana si sa ii storci intr-un tifon sau orice presa
Ai avut dreptate, mersi de sfat. Însă problema mai mare era ca sucul obținut era gros, plin cu pulpa. Pana la urma am dat la zdrobitor și am pus într-un butoi.

#3306
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
nu e bine, strugurii zdrobiti se lasa pe boasca sa fiarba, de minim 3 ori pe zi se scufunda boasca  (sau se pune sita si un bolovan deasupra) si se stoarce dupa ce fermenteaza cat sa nu mai fie decat putin de tot dulce - minim o saptamana pana la 3-4 saptamani

asa in butoi se va face jos un strat foarte gros de drojdie, peste 3-4 saptamani sa tragi vinul de pe drojdie ca ia "gust de doaga"

Edited by Oxigen1234, 09 October 2018 - 18:48.


#3307
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
A fiert mustul, stiu ca dupa se pune un conservant sau ceva de decantare/limpezire, cum procedez, trag intai vinul intr-un recipient curat si apoi cu ce il tratez, sau il tratez intai si apoi dupa un timp il trag? e primul an in care folosesc damigene de 50 l, pana acum bagam in butoaie...

#3308
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Știe vreun coleg o pepiniera de la noi care sa aibă struguri de masa din R. Moldova sau Ucraina?

Edited by marxsovignon, 26 October 2018 - 16:00.


#3309
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
https://cepage.sunphoto.ro/

Si soiurile disponibile in aceasta toamna: https://cepage.sunph...TOAMNA_2018  

ATENTIE! Doar unele din aceste soiuri sunt din Ucraina si din rep Moldova.

#3310
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
https://cepage.sunph...TRU_TOAMNA_2018

#3311
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Da, mersi acum am vazut ca linkul pus de mine e aiurea. Nu stiu ce s-a intamplat, l-am luat cu copy/paste...

#3312
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015
Dragilor, nu vă mai aruncați după soiurile ucrainiene. Ăia fac încrucișări de soiuri fără nicio noimă. În plus, riscul de a vă procopsi cu boli ale viței-de-vie este foarte mare. Au venit astfel de boli chiar de la mari șmecheri italieni, dar să vedeți ce este la ucrainieni. Și nu uitați că unele boli nu au tratament. Adică, n-au găsit soluțiile adecvate cei de la Budureasca (și ei au pățit-o cu italienii) și credeți că veți rezolva voi această problemă? Hmmm.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate