Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

Canon EOS 1000D

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
icarus86

icarus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 14.03.2007

 glumetu, on Sep 12 2008, 11:20, said:

cineva01, ca unul care are Nikon afirm si eu ca prime-urile Canon sunt peste prime-urile Nikon si ca line-up-ul f/4 este foarte convenabil si e rau ca lipseste de la Nikon. De asemeni la Nikon lipsesc niste tele-uri lungi accesibile. Deci Nikon are mult de recuperat pe acest teren. Dar ce face, face bine.

Singurul meu argument este ca zoom-urile recente de la Nikon bat prime-urile echivalente (cu foarte mici exceptii) si atunci... de ce ai avea nevoie de prime-uri? Ca-s mai usoare? Nah... Sunt oricum mult mai putin versatile. Ah, da, sunt mai luminoase, ok. Dar azi avem totusi body-uri capabile sa creasca lejer ISO fara prea mari compromisuri.

Auziti, nu mai bine mutam discutia asta pe un thread separat in sectiunea de obiective? Eu unul chiar sunt interesat de un asemenea subiect.

Salut,

Subscriu la ideea de topic separat.

Rares

#38
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

 cineva01, on Sep 11 2008, 21:05, said:

Rares imi pare rau ca nu esti satisfacut de prime-urile nikon. 50mm f/1.4 ala al tau e ceva ce nici zeiss nu au
stim ca posesorii de 300-450d reprezinta 80% din forumistii inversunati.

insa eu am auzit ca zeiss ZE e tocmai pt ca baietii de la canon nu reusesc sa faca obiective sa rezolve 15mp. pacat ca tre' sa bage nikkor pe 1ds-uri si mai ales cu 5D-ul ala de 24mp.
vedem pe 15 sept dar ar fi cel putin amuzant sa fie asa
Flame! Nu imi place! Dar poate este doar parerea mea..... ;)

#39
catutza46

catutza46

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 01.02.2006

 dragoshm, on Sep 8 2008, 22:48, said:

Vorbesti sa te bagi in seama. Live view este foarte util la macro, de exemplu. Si mai are si alte utilitati, ca de exemplu locurile aglomerate unde fotografiezi peste capetele celor din fata, etc. Daca tu nu apreciezi aceasta functie atunci e problema ta personala, dar asta nu inseamna ca e inutila. Si fii sigur ca pana si amaratii de la Canon fac studii de piata atunci cand scot un model. Da banuiesc ca tu faci parte din tagma traditionalistilor care inca folosesc dagherograful, ca aparatul de fotografiat e pentru amatori. Iar daca unii vor sa evolueze, dar sunt la inceput, nu au loc de voi, atoatestiutorii. Get real,man. :death:

Si acuma ca sa raspund initiatorului topicului: 1000D e un 400d castrat dar cu live view si cateva chestii nesemnificative. Daca nu te intereseaza in mod deosebit live view iesi mai ieftin cu un 400d second. Gasesti o gramada pe bursa, la preturi ok. Vezi diferentele dintre ele si ce te intereseaza, apoi alege modelul. Eu am fost foarte multumit de 400d.
Bafta! :thumbup:



hahaa, esti tare, mi-am imaginat deja, spor la pozat macro, cum zici tu "400d castrat". poate si filmeaza, iti dai seama ce important e la un dslr filmatul.

Edited by catutza46, 12 September 2008 - 11:49.


#40
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 828
  • Înscris: 26.07.2005

 nirosbog, on Sep 8 2008, 22:08, said:

Asadar,eram pe punctul de a achizitiona un Nikon D40 si vad acum un new entry de la Canon.Ma incanta mai mult asta,fiindca pe langa dotarile mai generoase decat D40,are si functia LiveView..
Ce ziceti,se merita???

Salut,

Am fost acum  cateva zile in aceasi pozitia cu ta. Ce sa aleg: D40, D60, Sony 200/300, Canon 1000? Grea decizie.
Cu capul plin de date si pareri, informatii dupa forumuri, probari pe ici si colo prin diferite magazine,  review-uri,  am ajuns la f64 si cerut toate modelele de deasupra sa le probez.
Sony s-a asezat f bine in mana. Canon-ul, desi e super,  nu s-a potrivit deloc cu mana mea.
Pana la urma, tot osciland intre D60 si Sony, am luat D80+18-55VR (nu de la f64 ci de la un mag. din cluj, mai ieftin) desi nu era in buget. ;)

Ce sa-ti zic, inchide ochii, fa ce-ti spune sufletul si go for it!

Edited by FlorinManea, 17 September 2008 - 13:52.


#41
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

 FlorinManea, on Sep 17 2008, 14:50, said:

Salut,

Am fost acum  cateva zile in aceasi pozitia cu ta. Ce sa aleg: D40, D60, Sony 200/300, Canon 1000? Grea decizie.
Cu capul plin de date si pareri, informatii dupa forumuri, probari pe ici si colo prin diferite magazine,  review-uri,  am ajuns la f64 si cerut toate modelele de deasupra sa le probez.
Sony s-a asezat f bine in mana. Canon-ul, desi e super,  nu s-a potrivit deloc cu mana mea.
Pana la urma, tot osciland intre D60 si Sony, am luat D80+18-55VR (nu de la f64 ci de la un mag. din cluj, mai ieftin) desi nu era in buget. ;)

Ce sa-ti zic, inchide ochii, fa ce-ti spune sufletul si go for it!
Ce sa zic,D80 e un super aparat,am 2 amici care trag la nunti cu el,insa nu am bani de unul.Am comandat un 1000 D,din State,ar trebui sa vina la inceputul lui octombrie,impreuna cu un blitz,tot Canon.L-am preferat pe asta fiindca are liveview,care este foarte important pentru mine.

#42
dreammer54

dreammer54

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 26.11.2006
Nu mai deschid alt topic, pentru ca tot se vorbeste aici despre EOS 1000D.
Oscilez intre urmatoarele oferte:
1. kitul + card 2 GB + geanta
2. kitul + blitz Nissin Di-28
pentru ca pachetele astea sunt la acelasi pret cu kitul format doar din aparat  + obiectiv.
Ies mai bine cu  oferta nr.2: cumparate separat, un card + o geanta costa mai putin decat blitz-ul.
Pe de alta parte, cred ca un blitz de 243 lei...cam atata face, dar va intreb: nu e totusi mai bun decat blitz-ul incorporat, intr-atat incat sa merite achizitionat ?
Ca altfel mai bine iau cardul + geanta, decat un blitz pe care nu l-as folosi.
Aparatul il voi utiliza exclusiv in regim de amator sau, altfel spus, nu voi scoate bani cu el din nunti sau alte de-astea.
Va multumesc.

#43
icarus86

icarus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 14.03.2007

 dreammer54, on Sep 18 2008, 15:22, said:

Nu mai deschid alt topic, pentru ca tot se vorbeste aici despre EOS 1000D.
Oscilez intre urmatoarele oferte:
1. kitul + card 2 GB + geanta
2. kitul + blitz Nissin Di-28
pentru ca pachetele astea sunt la acelasi pret cu kitul format doar din aparat  + obiectiv.
Ies mai bine cu  oferta nr.2: cumparate separat, un card + o geanta costa mai putin decat blitz-ul.
Pe de alta parte, cred ca un blitz de 243 lei...cam atata face, dar va intreb: nu e totusi mai bun decat blitz-ul incorporat, intr-atat incat sa merite achizitionat ?
Ca altfel mai bine iau cardul + geanta, decat un blitz pe care nu l-as folosi.
Aparatul il voi utiliza exclusiv in regim de amator sau, altfel spus, nu voi scoate bani cu el din nunti sau alte de-astea.
Va multumesc.

Salut,

Blitz-ul extern nu se compara cu cel on-board. Pe langa surplusul de putere, iti ofera posibilitatea de bounce, asistare la autofocus, o distanta mai mare fata de obiectiv (care reduce drastic efectul de ochi rosii) etc. Problema e care mi-as pune-o eu in locul tau ar fi daca acest Nissin este capabil sa ofere expuneri constante, si nu da rateuri. Daca suporta E-TTL (evetual E-TTL II) si chiar isi face treaba cum trebuie mi se pare o alegere buna, dar daca rateaza expunerile ar fi mai mut un chin decat un beneficiu, asa ca as merge pe varianta card + geanta.
O recomandare pentru aparatul tau : ia si un 50mm f/1.8 cand ai ocazia. Iti va deschide noi perspective.

Rares

#44
dreammer54

dreammer54

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 26.11.2006
Multumesc.
Ma gandeam si la alta varianta: sa renunt la obiectivul kit si sa iau pentru inceput doar 50mm/f1.8. Stiu ca e mai greu sa-l folosesti in casa si alte spatii inguste, iar "zoom"...cu picioarele, cum am vazut ca se mai zice. Telefoto nu-mi trebuie, cel putin deocamdata, si oricum nici n-am posibilitati acum. Lasand la o parte limitarile astea, as vrea sa folosesc acest 50mm/f1.8 ca un fel de all-around. Si pentru ca sunt satul de pozele facute de actualul P&S in lumina scazuta.
Deci, pentru inceput: obiectivul kit sau 50mm/f1.8 ? Si intre 18-55 de pe 400D si 18-55 IS de pe 1000D e chiar asa mare diferenta ? Parca n-as crede, chiar daca pretul este mai mare.
P.S. M-am jucat vreo 2 zile cu EOS 400D cu obiectivul kit, fiind si prima data cand tineam in mana altceva decat point-and-shoot.

#45
icarus86

icarus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 14.03.2007

 dreammer54, on Sep 18 2008, 15:57, said:

Multumesc.
Ma gandeam si la alta varianta: sa renunt la obiectivul kit si sa iau pentru inceput doar 50mm/f1.8. Stiu ca e mai greu sa-l folosesti in casa si alte spatii inguste, iar "zoom"...cu picioarele, cum am vazut ca se mai zice. Telefoto nu-mi trebuie, cel putin deocamdata, si oricum nici n-am posibilitati acum. Lasand la o parte limitarile astea, as vrea sa folosesc acest 50mm/f1.8 ca un fel de all-around. Si pentru ca sunt satul de pozele facute de actualul P&S in lumina scazuta.
Deci, pentru inceput: obiectivul kit sau 50mm/f1.8 ? Si intre 18-55 de pe 400D si 18-55 IS de pe 1000D e chiar asa mare diferenta ? Parca n-as crede, chiar daca pretul este mai mare.
P.S. M-am jucat vreo 2 zile cu EOS 400D cu obiectivul kit, fiind si prima data cand tineam in mana altceva decat point-and-shoot.

Salut,

50/1.8 e ok, dar pe crop e putin cam lung as zice. Ce ti-ar trebui ar fi un 28/1.8, 28/2.8, 30/1.4 etc care sa-ti confere cam acelasi unghi ca un 50mm pus pe full-frame. Dar da, este o optiune buna, si curba de invatare si acomodare cu sistemul cred ca ar fi mai abrupta.
Intre 18-55 si varianta cu IS se pare ca e diferenta relativ mare. IS in gama aceea de focale nu e extrem de necesar, dar optic noul 18-55 este foarte bun pare-se. Asta nu inseamna ca nu poti face poze foarte bune cu cel vechi ;) Constructia e cam tot aia la amandoua.
Alegerea e a ta, dar nu dispera, poti incepe cu 18-55 / IS, si adaugi pe urma un prime la focala care vezi ca o folosesti cel mai des (fie 28, fie 50) etc.

Rares

#46
dreammer54

dreammer54

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 26.11.2006
Prima alegere a fost un 35mm f/2.0, dar acum n-am bani pentru el. Sau voi lua asta: Tamron AF SP 28-75mm f/2.8 Di XR LD Aspherical IF, probabil cea mai buna alegere pentru mine. Mai vedem, deocamdata va fi doar obiectivul kit.
Multumesc.

#47
_thunder_

_thunder_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 18.12.2007
Din ce vad eu acel blit nu are functie de bounce asa ca nu cred ca merita pachetul respectiv. Mai bine mergi pe prima varianta si eventul daca pe viitor vrei un blit extern poti sa iei asa ceva http://www.f64.ro/de...id=168&pid=6684.

#48
cristibest

cristibest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.02.2009

 radex, on 9th September 2008, 17:38, said:

Eu azi am primit un 1000D si te asigur ca e un aparat foarte bun , rapid , culori frumoase  numai sa sti sa umblii cu el , iar in comparatie cu D40 , ala e ca o frectie la un picior de lemn pe langa Canon.
corect

#49
j.e

j.e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 20.05.2007
Buna,
Vreau si eu sa fac trecerea de la bridge (s3is) la un DSLR. Foarte incantat de posibilitatile de lucru pe manual cu S3-ul, sunt convins ca un DSLR imi va oferi alta experienta, si sper eu, alta calitate a imaginilor.
Intrebarea mea este - pe langa obiectivul de kit, de 18-55, ce obiective imi recomandati? Fotografiez orice poate fi interesant - de la macro (foarte interesat) trecand prin portrete si ajungand la pasari, natura, panorame...

#50
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Daca iti place macro asa de mult, ia-ti un obiectiv macro de 90-100mm (sunt mai multe variante, toate foarte bune). Poti face si portrete foarte reusite cu el. Pentru pasari ti-ar trebui ceva mai lung, minim un 200mm, preferabil 3-400mm. Panorame probabil ca faci mai bine cu 18-55.

#51
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,642
  • Înscris: 07.10.2005
Primul pas ar fi sa nu iei 18-55mm varianta veche ci macar pe cel cu IS(mai bun optic si are stabilizare). Dupa aia trebuie sa te gandesti la un buget pentru achizitii obiective, in ce suma vrei sa te incadrezi?

#52
j.e

j.e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 20.05.2007

 catalinmariescu, on 21st March 2010, 20:05, said:

Primul pas ar fi sa nu iei 18-55mm varianta veche ci macar pe cel cu IS(mai bun optic si are stabilizare).

din cate vad eu aici, obiectivul este IS.
Apoi, in timp as face si investitii in alt/e obiectiv/e .
Exista ceva care poate sa le faca pe toate?

 andrei_0, on 21st March 2010, 19:55, said:

Daca iti place macro asa de mult, ia-ti un obiectiv macro de 90-100mm (sunt mai multe variante, toate foarte bune). Poti face si portrete foarte reusite cu el. Pentru pasari ti-ar trebui ceva mai lung, minim un 200mm, preferabil 3-400mm. Panorame probabil ca faci mai bine cu 18-55.

Ce e de preferat - obiectiv dedicat canon sau ceva compatibil de la alte firme ?

Edited by j.e, 22 March 2010 - 11:54.


#53
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,642
  • Înscris: 07.10.2005

 j.e, on 22nd March 2010, 11:52, said:

din cate vad eu aici, obiectivul este IS.
Apoi, in timp as face si investitii in alt/e obiectiv/e . Exista ceva care poate sa le faca pe toate?
Daca oferta la care te referi este cea de aici sa stii ca poza aia minte, obiectivul este cel fara IS. Kitul 1000D/18-55mm IS nou este la cca 2.100 lei.

Edited by catalinmariescu, 22 March 2010 - 12:08.


#54
j.e

j.e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 20.05.2007

 catalinmariescu, on 21st March 2010, 22:00, said:

Daca oferta la care te refri este cea de aici sa stii ca poza aia minte, obiectivul este cel fara IS. Kitul 1000D/18-55mm IS nou este la cca 2.100 lei.

asa este, asta o aveam in vedere.... ramane sa ma interesez daca pot lua obiectiv IS...

Ca si aparat, cum vi se pare raportul pret/calitate oferita? pana acum din tote topicurile citite, raspunsul este pe undeva pe la mijloc :)

Edited by j.e, 22 March 2010 - 12:07.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate