Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
arii

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 

Sony Vegas 8.0 Tutorial

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
d0r3L

d0r3L

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 07.08.2008
Am sony Vegas 8.0 dar habar nu am sa lucrez cu el. Am o intrebare:

1. Cum bag un text, cum faci efecte din alea ca la movie maker? Adica unde le gasesc? Stiti voi...sa dispara textul ba cu linii (scuzati-ma dar nu stiu cum sa va explic)?
2. Cum bag o melodie sa Ruleze in timpul filnuletului?

Edited by d0r3L, 01 September 2008 - 18:54.


#2
quasimodo07

quasimodo07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 19.07.2007

View Postd0r3L, on Sep 1 2008, 19:41, said:

Am sony Vegas 8.0 dar habar nu am sa lucrez cu el. Am o intrebare:

1. Cum bag un text, cum faci efecte din alea ca la movie maker? Adica unde le gasesc? Stiti voi...sa dispara textul ba cu linii (scuzati-ma dar nu stiu cum sa va explic)?
2. Cum bag o melodie sa Ruleze in timpul filnuletului?


Mai intai de toate iti recomand sa citesti cu atentie manualul.
Mai apoi gasesti o multeme de tutoriale pe you tube......
Referitor la problema ta, un text il adaugi de la "media generators"............
O melodie o adaugi cu drag and drop, la fel cum adaugi si clipurile video...............

#3
krazy_boy25

krazy_boy25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.02.2008
Salut, am si eu o problema cu sony vega 7, editez un film, pun tranzitii,  si la salvare(render as) ma incurc. Vreau sa salvez filmul in format avi(xvid) si sa fie un raport de aproximativ 10 minute la 90 - 100 mb, nu stiu setarile, am pus default si imi da 1 minut la 230 mb. Daca se poate un tutorial cu toate setarile de la render as (video, frame,rezolutie, audio, etc)  Va rog ajutor....

#4
valentino_xro

valentino_xro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 26.11.2007
Incearca diferite setari, intri la Render As, alegi de la template, defaut template si dai custom, din tabul video de jos alegi diferite setari in functie de filmare, adica alegi la video format - Xvid vezi ce setari te multumesc la calitate si dimensiuni.

#5
dicentiu

dicentiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 23.01.2011
am un video inregistrat de pe un canal tv. vreau ca pe tot parcursul clipului sa nu se vada sigla tv.

cum fac sa o acopăr cu ceva(un dreptunghi..poate fi orice culoare..) ?

am Sony Vegas Pro 10

Edited by dicentiu, 23 February 2011 - 18:54.


#6
x3mytiz

x3mytiz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 29.11.2003
Pui filmul pe un track video. Creezi un al doilea track video, situat deasupra primului. Din Media Generators/Solid Color 'tragi' cu mouse-ul pe acest track un preset in functie de culoarea dorita.
Tragi cu mouse-ul de marginea din dreapta a eventului si-l intinzi cat ai nevoie (cat filmul situat pe track-ul inferior). Apoi dai click dreapta pe el si selectezi Video Event Pan/Crop. Micsorezi eventul cat sa acopere sigla cu ajutorul patratelelor albastre. Poti muta unde doresti eventul, astfel incat sa acopere sigla. Cand esti multumit de rezultat, randezi folosind setari apropiate de cele ale filmului initial.
Pentru mai multe detalii foloseste thread-ul din aria video.

#7
dicentiu

dicentiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 23.01.2011
ms, x3mytiz !

pana la urma am procedat ca aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GCrr-UryI88?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] , decat ca la Event FX, in loc de "pixelate" cum a pus el acolo, eu am pus "Sony Threshold" cu valoarea 1, care face neagră zona selectată.

la randare a durat f. mult timp. un videoclip de 5 minute l-a randat in 30 min.

#8
x3mytiz

x3mytiz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 29.11.2003
Durata randarii este influentata de puterea de calcul a procesorului. S-ar parea ca nu ai cel mai rapid procesor de pe piata...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate