Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...
 Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.
 Smecher de talie grea

PH apa plata

Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix
 Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit
 

Pasi dupa cumparare teren

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
20 răspunsuri în acest subiect

#1
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.988
  • Înscris: 28.11.2001
Dupa ce cumperi un teren (care are cadastru si intabulare facute ca altfel, oricum, nu putea sa-l vanda) care sunt urmatorii pasi?

1. Trebuie intabulat? Ce inseamna exact intabularea? Cine o face? O face cumparatorul? Notarul? Unde te duci? In cat timp?
2. Trebuie bagat la cartea funciara? Ce inseamna asta? Cine o face? Cumparatorul? O face notarul? Unde se duce? In cat timp?
3. Am inteles ca impozitul se plateste incepand cu luna urmatoare lunii cumpararii terenului. In cate zile poti sa te duci la taxe locale sa-l declari si sa platesti impozitul? Am auzit variantele de 30 de zile si 11 zile. Care e corecta?
4. Terenul este intravilan dar n-are numar postal. De unde se obtine si ce acte iti trebuie? Si cand poti sa te duci sa il obtii: dupa ce ai intabulat terenul? Dupa ce l-ai bagat la cartea funciara?

Si mai am alte intrebari dar nu mai deschid un alt thread, le pun aici:
Vanzatorul are terenul cu titlu de proprietate (legea 18). Procesul verbal de punere in posesie este din 1995, titlul de proprietate este din 1996 si cadastrul si intabularea sunt din 2000.
Pot sa-l cumpar? Adica e de ajuns ca au trecut mai mult de 10 ani de la punerea in posesie si titlul de proprietate?
Daca da, eu pot sa-l vand mai devreme de 10 ani? (ca am citit aici pe forum niste discutii in sensul asta dar era vb de un teren agricol bla bla)

Multumesc anticipat pt raspunsuri!!!

#2
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.988
  • Înscris: 28.11.2001
Nimeni?

Dupa ce am frunzarit netul am inteles ce inseamna intabulare si ca de fapt e acelasi lucru cu inscrierea in cartea funciara :P

Asadar intrebarile se transforma in:
1. Intabularea o face notarul automat dupa ce cumpar terenul? E de datoria lui? Am inteles ca dureaza cam 3 saptamani. Cat mai costa acum? (am citit pe net ca in oct 2007 era 120 RON si 600 RON la urgenta)
2. Imi trebuie extras de carte funciara pt studiu geotehnic? (se stie ca atunci cand te duci la arhitect, el nu-ti incepe proiectul daca n-ai studiul geo)
Mai exact, vreau sa stiu daca pot sa ma misc in astea 3 saptamani pana iese intabularea (adica sa fac studiul geo si sa merg la arhitect sa inceapa proiectul)

Celelalte intrebari raman acelesi cu o mica adugire: imi trebuie nr postal ca sa obtin aprobarile pt constructie?

Cred ca totusi ar fi trebuit sa deschid threadul la sectiunea PROCEDURI asa ca, daca un moderator considera ca e cazul, il rog sa-l mute.

Multumesc anticipat tuturor!

Editat de Intel, 30 august 2008 - 22:20.


#3
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.988
  • Înscris: 28.11.2001
Hai ca mi-am mai raspuns singur la o intrebare (poate imi raspund singur la toate ca oricum nu se inghesuie nimeni) :P
De intabulare se ocupa notarul si tariful este 0.15% din pretul de vanzare cumparare (care este scris in contractul de vanzare-cumparare la sfarsit unde e scris si onorariul notarului si impozitul pe care trebuie sa-l plateasca vanzatorul)

#4
germi

germi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 84
  • Înscris: 16.04.2008

 Intel, on Aug 30 2008, 23:18, said:

Nimeni?

Dupa ce am frunzarit netul am inteles ce inseamna intabulare si ca de fapt e acelasi lucru cu inscrierea in cartea funciara :P

Asadar intrebarile se transforma in:
1. Intabularea o face notarul automat dupa ce cumpar terenul? E de datoria lui? Am inteles ca dureaza cam 3 saptamani. Cat mai costa acum? (am citit pe net ca in oct 2007 era 120 RON si 600 RON la urgenta)
2. Imi trebuie extras de carte funciara pt studiu geotehnic? (se stie ca atunci cand te duci la arhitect, el nu-ti incepe proiectul daca n-ai studiul geo)
Mai exact, vreau sa stiu daca pot sa ma misc in astea 3 saptamani pana iese intabularea (adica sa fac studiul geo si sa merg la arhitect sa inceapa proiectul)

Celelalte intrebari raman acelesi cu o mica adugire: imi trebuie nr postal ca sa obtin aprobarile pt constructie?

Cred ca totusi ar fi trebuit sa deschid threadul la sectiunea PROCEDURI asa ca, daca un moderator considera ca e cazul, il rog sa-l mute.

Multumesc anticipat tuturor!
  prima data iti trebuie un certificat de urbanism eliberat in scopul construirii, pe care il obtii de la Primaria de care apartine terenul. la Primarie vei afla si daca ai nr., iar prin CU ti se vor cele toate cele ce sunt necesare in scopul autorizarii. Nu ai nevoie de CF pt a obtine CU. Studiul geo il poti comanda si fara CF, ai oricum contractul de vanzare-cumparare daca undeva ti se cere.

#5
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.988
  • Înscris: 28.11.2001
Deci sa sintetizam:
Pasul 1. Fac studiul geo
Pasul 2. Am CU (l-a scos vechiul proprietar exact pe casa pe care vreau s-o fac; i l-am cerut inainte de cumparare)
Pasul 3.  Ma duc la arhitect cu studiul geo si cu copie dupa actul de vanzare cumparare, cadastru, CU si imi face proiectul
Pasul 4. Cu proiectul se duce arhitectul sa il bage la primarie pt avize? Pot sa ma duc si eu?
Pasul 5. Cu toate avizele astea, cu proiectul, act de vanzare cumparare legalizat, studiul geo ma duc iar la primarie si imi bag dosarul pt obtinerea autorizatiei de constructie

Daca am gresit, corectati-ma!

#6
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.478
  • Înscris: 09.12.2007
Da-mi voie sa te completez:
  
Pasul 6-Pui gard
Pasul 7-Dai drumu la caini in curte.

#7
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.988
  • Înscris: 28.11.2001
N-ai nimerit-o :P
Are gard ca nu e in camp ci intre case si nici n-am de ce sa dau drumu momentan la caini ca e teren gol. Ce darcu sa fure? Iarba?

Asa ca momentan ramanem la cei 5 pasi :P

Editat de Intel, 02 septembrie 2008 - 23:56.


#8
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.478
  • Înscris: 09.12.2007

 Intel, on Sep 2 2008, 23:55, said:

N-ai nimerit-o :P
Are gard ca nu e in camp ci intre case si nici n-am de ce sa dau drumu momentan la caini ca e teren gol. Ce darcu sa fure? Iarba?

Asa ca momentan ramanem la cei 5 pasi :P

  Nu-ti fura nimica, ce ar fi sa-si construiasca "aia" cu 14 puradei un palat cu tabla de cupru pe pamantu al,na.. :D

 E_manuel1, on Sep 2 2008, 23:58, said:

Nu-ti fura nimica, ce ar fi sa-si construiasca "aia" cu 14 puradei un palat cu tabla de cupru pe pamantu al,na.. :D

   PS-ai vopsit gardu ?

#9
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.988
  • Înscris: 28.11.2001
Hai ca devenim offtopic: terenul e asa si acolo de vreo 20 de ani si nu s-a intamplat nimic.
Stiu, tigani sunt peste tot in tara asta (si nu numai......btw, mi-e mila de italienii aia :P) dar in zona aia nu sunt tigani. In alta ordine de idei, fostul proprietar a vb cu vecinul de vis a vis sa "aibe grija" de teren. Am intrat si eu in vb cu el si i-am lasat nr de tel daca e vreo probl (omu e de treaba).
Si in fond si la urma urmei...nu s-a intamplat nimic 20 de ani si se intampla intr-o luna pana imi ies actele?

Ma rog, hai ca devenim offtopic!

Daca are cineva de zis daca sunt ok cei 5 pasi, daca mai e ceva de adugit sau de scos de acolo?

Editat de Intel, 03 septembrie 2008 - 00:09.


#10
ml.lungu

ml.lungu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 25.05.2006

 Intel, on Aug 30 2008, 13:59, said:

Dupa ce cumperi un teren (care are cadastru si intabulare facute ca altfel, oricum, nu putea sa-l vanda) care sunt urmatorii pasi?

1. Trebuie intabulat? Ce inseamna exact intabularea? Cine o face? O face cumparatorul? Notarul? Unde te duci? In cat timp?
2. Trebuie bagat la cartea funciara? Ce inseamna asta? Cine o face? Cumparatorul? O face notarul? Unde se duce? In cat timp?
3. Am inteles ca impozitul se plateste incepand cu luna urmatoare lunii cumpararii terenului. In cate zile poti sa te duci la taxe locale sa-l declari si sa platesti impozitul? Am auzit variantele de 30 de zile si 11 zile. Care e corecta?
4. Terenul este intravilan dar n-are numar postal. De unde se obtine si ce acte iti trebuie? Si cand poti sa te duci sa il obtii: dupa ce ai intabulat terenul? Dupa ce l-ai bagat la cartea funciara?

Si mai am alte intrebari dar nu mai deschid un alt thread, le pun aici:
Vanzatorul are terenul cu titlu de proprietate (legea 18). Procesul verbal de punere in posesie este din 1995, titlul de proprietate este din 1996 si cadastrul si intabularea sunt din 2000.
Pot sa-l cumpar? Adica e de ajuns ca au trecut mai mult de 10 ani de la punerea in posesie si titlul de proprietate?
Daca da, eu pot sa-l vand mai devreme de 10 ani? (ca am citit aici pe forum niste discutii in sensul asta dar era vb de un teren agricol bla bla)

Multumesc anticipat pt raspunsuri!!!


1. Notarul este obligat sa trimita actul pt inscriere in CF.
3. Copie (de obicei legalizata) de pe contract se depune la Primarie, Taxe si Impozite pt a fi luat in evidenta in vedere stabilirii impozitului local. Cred ca termenul este de 15 zile.
4. Numerele postale le da tot Primaria.

#11
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.988
  • Înscris: 28.11.2001
Mi se pare mie sau nu pot sa ma duc la Impozite inainte sa-mi iasa intabularea ca imi trebuie si asta acolo?

#12
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.478
  • Înscris: 09.12.2007

 Intel, on Sep 4 2008, 23:42, said:

Mi se pare mie sau nu pot sa ma duc la Impozite inainte sa-mi iasa intabularea ca imi trebuie si asta acolo?

  Trebuie sa mergi sa platesti impozitul,daca are restante.
  PS-O sa-ti trebuiasca chitanta, factura.

#13
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.988
  • Înscris: 28.11.2001
Impozitul a fost platit pe tot anul de fostul propietar dar cum traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul, trebuie sa mai platesc si eu o data lunile care au mai ramas. Jeg de Romanie. Nu banii conteaza pt ca este o suma infima, ci principiul!

Btw, ti se pare ca fostul proprietar putea sa vanda terenul daca avea restante? Ma indoiesc ;)
Ce chitanta? Ce factura?

Editat de Intel, 05 septembrie 2008 - 00:03.


#14
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.478
  • Înscris: 09.12.2007

 Intel, on Sep 5 2008, 00:02, said:

Impozitul a fost platit pe tot anul de fostul propietar dar cum traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul, trebuie sa mai platesc si eu o data lunile care au mai ramas. Jeg de Romanie. Nu banii conteaza pt ca este o suma infima, ci principiul!

Btw, ti se pare ca fostul proprietar putea sa vanda terenul daca avea restante? Ma indoiesc ;)
Ce chitanta? Ce factura?

  CHITANTA care ti se da ca dovada ca ai platit luni-le care au mai rams.

#15
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.988
  • Înscris: 28.11.2001
Mda, normal, ar fi culmea s-o arunc. Oricum, presupund prin absurd ca o pierd....oricand se poate scoate un certificat fiscal prin case se atesta ca sunt cu impozitul la zi. Cum pot fi la zi..........doar daca am platit :)

Btw, nu ti se da factura cand platesti impozitul

#16
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.478
  • Înscris: 09.12.2007

 Intel, on Sep 5 2008, 00:25, said:

Mda, normal, ar fi culmea s-o arunc. Oricum, presupund prin absurd ca o pierd....oricand se poate scoate un certificat fiscal prin case se atesta ca sunt cu impozitul la zi. Cum pot fi la zi..........doar daca am platit :)

Btw, nu ti se da factura cand platesti impozitul

  Hai ca esti culmea, ti se da chitanta.

#17
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.988
  • Înscris: 28.11.2001
Citeste mai bine: am zis ca nu ti se da factura
Chitanta bineinteles ca ti se da

#18
germi

germi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 84
  • Înscris: 16.04.2008

 Intel, on Sep 3 2008, 00:16, said:

Deci sa sintetizam:
Pasul 1. Fac studiul geo
Pasul 2. Am CU (l-a scos vechiul proprietar exact pe casa pe care vreau s-o fac; i l-am cerut inainte de cumparare)
Pasul 3.  Ma duc la arhitect cu studiul geo si cu copie dupa actul de vanzare cumparare, cadastru, CU si imi face proiectul
Pasul 4. Cu proiectul se duce arhitectul sa il bage la primarie pt avize? Pot sa ma duc si eu?
Pasul 5. Cu toate avizele astea, cu proiectul, act de vanzare cumparare legalizat, studiul geo ma duc iar la primarie si imi bag dosarul pt obtinerea autorizatiei de constructie

Daca am gresit, corectati-ma!

Cu permisiunea ta, as indrazni sa-ti corectez un pic ORDINEA pasilor:

PASUL 1: te uiti in CU si vezi ce ti se cere pt obtinerea autorizatiei de construire, adica ce este bifat la pct 4 in CU, aici:

    4. CEREREA DE EMITERE A AUTORIZAȚIEI DE CONSTRUIRE / DESFIINȚARE VA FI
                   ÎNSOȚITĂ DE URMĂTOARELE DOCUMENTE:

    a) Titlul asupra imobilului (copie legalizată)
    B) Proiectul de autorizare a executării lucrărilor de construcții
    [] PAC         [] PAD                      [] POE

    c) Fișele tehnice necesare emiterii Acordului Unic
    c.1. Avize și acorduri privind utilitatile urbane și infrastructura:
    [] alimentare cu apa               [] canalizare
    [] alimentare cu energie electrica [] alimentare cu energie termica
    [] gaze naturale                   [] telefonizare
    [] salubritate                     [] transport urban
    Altele
    []                                 []

    c.2. Avize și acorduri privind:
    [] securitatea la incendii               [] protecția civilă
    [] protecția mediului                    [] sănătatea populației

_____________
    (*4) Scopul emiterii certificatului de urbanism conform precizarii
         solicitantului, formulată în cerere
    d) Avizele / acordurile și alte documente ce se asigura de către solicitant
    d.1. Avizele / acordurile specifice ale administrației publice centrale
         și/sau ale serviciilor descentralizate ale acestora:
    _______________________   __________________________
    _______________________   __________________________
    d.2. Alte avize/acorduri:
    _______________________   __________________________
    _______________________   __________________________
    d.3. Studii de specialitate:
    _______________________   __________________________
    _______________________   __________________________
    _______________________   __________________________
    e. Documentele de plata ale următoarelor taxe:
    _______________________   __________________________
    _______________________   __________________________
    
PASUL  2: cand ai tot ce este bifat aici in CU, le depui la Primarie, in 2 exemplare, din care unul se intoarce la tine, in scopul eliberarii AC. Depunerea documentatiei o poti face tu insuti sau o persoana imputernicita de tine, in numele tau, asa cum scrie la art 39, alin 2 din normele de aplicare a Legii 50, respectiv:
    ART. 39
    Solicitantul autorizației de construire/desființare
   ..................
    (2) Solicitarea emiterii unei autorizații de construire/desființare se poate face fie direct de către deținătorul/deținătorii titlului asupra imobilului sau de investitori, fie prin intermediul unui împuternicit desemnat în condițiile legii, care poate fi consultantul, proiectantul, orice alta persoana fizica, ori o persoana juridică autorizata care are în obiectul de activitate managementul sau proiectarea lucrărilor de construcții.

PASUL 3:Cind iti vine dosarul cu AC, insotita de toate documentele pe care le-ai depus, inclusiv plansele din PAC (plansele vor purta o stampila pe care scrie:VIZAT SPRE NESCHIMBARE), te apuci de treaba RESPECTAND INTOCMAI PAC-ul, altfel vei avea probleme la receptie, receptie necesara la intabularea imobilului nou edificat.

Iti mai pot da si alte detalii daca ai nevoie si cumva le stiu.
Succes!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 2

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate