Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Veți regreta televiziunea analogică?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
140 replies to this topic

Poll: Veți regreta televiziunea analogică? (267 member(s) have cast votes)

Sau sunt singurul nostalgic?

  1. Da (106 votes [39.70%])

    Percentage of vote: 39.70%

  2. Nu (161 votes [60.30%])

    Percentage of vote: 60.30%

Vote

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Pe lângă nostalgia mea propie (când eram eu mic era televiziune analogică, cu ea am trăit mult timp...), la televiziune analogică ai 3 posibiltăți (imagine bună, imagine slabă, nu ai imagine deloc), pe când la cea digitală nu ai decât 2 (fie ai imagine, fie nu), și uneori e mai bine să ai imagine proastă decât deloc  :lol: Plus că îmi place ideea de a nu avea nevoie de cine știe ce complicație de recptor sau de ce o mai fi nevoie pentru televiziunea digitală, și să poți recepționa cu o antenă simplă.

#2
spaniolul

spaniolul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 876
  • Înscris: 19.01.2007
Inca mai am un receiver vechi analogic cu care mai ma joc pe astra 19,e incomparabil calitatea semnalului cu cea digitala....

#3
KALOO

KALOO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 08.12.2006
fiti seriosi, deja aberati. Ca si cum intrebi daca e mai bine un sistem 7.1 sau unul mono.

#4
zeus1

zeus1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,572
  • Înscris: 03.05.2008
Nu am ce regreta! sunt satul de ea!

#5
NeaBachus

NeaBachus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 14.03.2005

 djl, pe Aug 28 2008, 17:31, a scris:

Pe lângă nostalgia mea propie (când eram eu mic era televiziune analogică, cu ea am trăit mult timp...), la televiziune analogică ai 3 posibiltăți (imagine bună, imagine slabă, nu ai imagine deloc), pe când la cea digitală nu ai decât 2 (fie ai imagine, fie nu), și uneori e mai bine să ai imagine proastă decât deloc  :lol: Plus că îmi place ideea de a nu avea nevoie de cine știe ce complicație de recptor sau de ce o mai fi nevoie pentru televiziunea digitală, și să poți recepționa cu o antenă simplă.


Nu cred ca voi regreta , dar cu siguranta ne vom aduce aminte cu placere..Daca acum conduci un jeep nu poti uita cand mergeai la mare sau la munte cu dacia 1300, te mai opreai mai mancai un mic cu 3 lei , bagai un cico sau un brifcor..Old times :)

#6
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,382
  • Înscris: 05.09.2005
ce topic stupid:| e ca si cum mi-ai zice. Rergeti ca nu te-ai imbracat cu ciorapii nespalati de o luna ?

#7
mr_montana

mr_montana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 01.07.2008
A sa imi fie dor de TV analogica. Inaintea lumea mai iesea si afara. Acum a sa aiba calitate HD si a sa stea numai in fata televizorului.

Bai, cu ce plm ma ajuta sa vad reclama la Bonux in HD. Vedeam filmele in rezolutie mare de ani pe monitor. Ma duc la Media Galaxy, si vad pe o plasma mare un film pe blue ray ..mare lucru, e the same shit 4 me.

Am acum in spatele meu un tv normal. Nu e LCD sau altceva. Si vad HBO cu purici. Si guess what, e perfect, conteaza content-ul nu calitatea imaginii.

#8
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
O voi regreta mult deoarece acesta este asemenea primei iubiri care nu se uita niciodata.Adevaratii pasionati d e satelit& stuff au inceput prin montarea unei antene pe astra 19e sau horbird 13e.Ar fi multe de spus , lucruri pe care mai bine merita traite decat povestite.
Televiziunea analogica prin satelit ofera multe avantaje pe care digitalul nu le are , deci va rog din suflet nu mai aberati in acest topic , aviz pt cei care se dau pe aici "smecheri" si nu au avut/vazut o instalatie analogica prin satelit in viata lor!!


Imaginea daca aveai semnaul bun este perfecta necomprimata lucru care se poate testa pe un tv lcd/plasma alimentandu-l cu semnal analogic si apoi digital al aceluiasi post tv* acum o luna am testat semnalul analogic /digital al M2 de pe Hotbird calitatea imaginii Pal fiind superioara MPEG2, pacat ca emisia analogica a M2 a incetat recent* va rog testati TV5EUROPE de pe acelasi satelit si trageti singuri concluziile :D

Se poate testa urmatoarele: ascultare radio cu un sunet stereo super ok in vreme ce te uiti la tv sunetul pe analog mergand intre 6,50-8,50 MHz  :) .Exista asadar in acest spectru frecv de sunet al postului resp atit mono*de obicei 6,50 MHz coresp mono* cat si stereo (7. 7,2) restul fiind dedicat posturilor radio.

Semnalul slab se poae urmari cu :pestisori:  :D dar totusi este vizionabil in contradictie cu sacadarile digitalului care devine din ce in ce mai comprimat* vezi mpeg4 HD*

#9
technomate

technomate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 02.11.2006
Sunt perfect de acord cu nostalgia dupa televiziunea analogica dar cea transmisa terestru de la sursa sau cea prin satelit nu vorbim aici de cea prin cablu care cam 90% este preluata din mpeg2 cu compresia ei unde vezi patratelele pe orice canal .Cea analogica chiar si acum de pe Astra sau 13 E e super la imagine ca definitie si culori. Mai mult de atat ar fi Hd necomprimat . Pacat cu aparitia atator programe poate nu se gandeau inginerii cum sa ocupe banda cu mai multe canale trecand in digital .La fel e si cu sunetul .pana la 128 kb se aude prost in rezolutie .Trecerea timpului nu inseamna neaparat calitate ci cantitate dupa cum se vede .

#10
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
Voi construi o troita pe care voi scrie acest epitaf: "Stimate telespectatorule, aici si-a dat sfarsitul , cu cinste,  Televiziunea Analogica Romana" si voi aseza un tub cinescop alb - negru , bombat, langa troita iar in fiecare duminica voi picura o lacrima pe mira ei. :crybaby::wallbash:

Edited by ploiesteanu, 30 August 2008 - 06:52.


#11
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Nu e vorba de nostalgie, este suficient sa analizezi cu obiectivitate plusurile si minusurile fiecarui sistem. Televiziunea digitala are avantaje in primul si-n primul rand pentru producatorii si difuzorii de continut, pentru ca pentru ei este mai ieftin si mai comod sa lucreze in digital. Avantajele pentru telespectatori sunt discutabile. In conditiile in care trebuie sa dau bani pe un receptor suplimentar, si sa pierd complet semnalul la prima ploaie mai consistenta, sincer sa fiu nu ma incalzeste cu nimic digitalul. Prefer purecii analogi in loc de "no signal-ul digital" de pe cablu de acum.

Daca ne referim la calitate, aceasta este la latitudinea celui care transmite semnalul, pentru ca daca vrea sa faca economie de banda inghesuie N canale la bitrate mic si adio calitate. Dar deh, unii cred ca orice se numeste "digital" este obligatoriu sinonim pentru calitatea suprema.

Dupa mine avantajele digitalului ar fi posibilitatea de a receptiona semnalul in aproape orice loc, fara reflexii (cu conditia ca acoperirea sa fie buna), si accesul la un numar mai mare de canale (cu conditia sa fie transmise la o calitate decenta).

Edited by Beavix, 31 August 2008 - 07:23.


#12
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 Beavix, pe Aug 31 2008, 08:19, a scris:

Nu e vorba de nostalgie, este suficient sa analizezi cu obiectivitate plusurile si minusurile fiecarui sistem. Televiziunea digitala are avantaje in primul si-n primul rand pentru producatorii si difuzorii de continut, pentru ca pentru ei este mai ieftin si mai comod sa lucreze in digital. Avantajele pentru telespectatori sunt discutabile. In conditiile in care trebuie sa dau bani pe un receptor suplimentar, si sa pierd complet semnalul la prima ploaie mai consistenta, sincer sa fiu nu ma incalzeste cu nimic digitalul. Prefer purecii analogi in loc de "no signal-ul digital" de pe cablu de acum.

Daca ne referim la calitate, aceasta este la latitudinea celui care transmite semnalul, pentru ca daca vrea sa faca economie de banda inghesuie N canale la bitrate mic si adio calitate. Dar deh, unii cred ca orice se numeste "digital" este obligatoriu sinonim pentru calitatea suprema.

Dupa mine avantajele digitalului ar fi posibilitatea de a receptiona semnalul in aproape orice loc, fara reflexii (cu conditia ca acoperirea sa fie buna), si accesul la un numar mai mare de canale (cu conditia sa fie transmise la o calitate decenta).
Nu exista asa ceva! Nu ai cum sa pierzi semnalul, indiferent de conditiile meteo daca antena e reglata ca lumea! Asta se intampla doar in cazul unor sateliti cu spoturi mai dificile pentru tara noastra, insa la operatorii DTH n-ai sa vezi asa ceva (caderi de semnal), fiindca satelitii respectivi acopera toata tara! La fel cum prinde semnalul Dolce cineva din Oradea, il prind si eu de la Constanta (repet, daca antena e reglata ca lumea).
De-asta si prefer digitalul, fiindca aici spre deosebire de analogic ai si Ghid tv electronic, posibilitatea blocarii unor programe copiilor etc., ceea ce pe analogic nu este.

#13
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
duculeana imi pare rau ca vorbesti in necunostiinta d ecauza.Semnalul analogic este mult mai stabil in orice cond. meteo decat cel digital, si asta iti poate confirma orice pasionat cu state vechi in "meserie".
Iata un test de=al meu aici in caz ca  nu l-ai citit pana acum :D
In rest subscriu la cele spuse de Beavix :)

#14
technomate

technomate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 02.11.2006

 duculeana, pe Aug 31 2008, 20:13, a scris:

Nu exista asa ceva! Nu ai cum sa pierzi semnalul, indiferent de conditiile meteo daca antena e reglata ca lumea! Asta se intampla doar in cazul unor sateliti cu spoturi mai dificile pentru tara noastra, insa la operatorii DTH n-ai sa vezi asa ceva (caderi de semnal), fiindca satelitii respectivi acopera toata tara! La fel cum prinde semnalul Dolce cineva din Oradea, il prind si eu de la Constanta (repet, daca antena e reglata ca lumea).
De-asta si prefer digitalul, fiindca aici spre deosebire de analogic ai si Ghid tv electronic, posibilitatea blocarii unor programe copiilor etc., ceea ce pe analogic nu este.
Stai linistit ca si-n analogic se furniza epg in afara si posibilitatea blocarii unor canale de exemplu la tv Schneider .
Avantajul este dupa cum se spunea mai sus posibilitatea transmiterii " cantitatii " si receptiei aproape in orice colt de tara/continent.
Dar cei 2Ghz nu vor ajunge pentru a transmite cu calitate programele prin satelit in nici un caz Dth-urilor autohtone care transmit cu cel mult 2mbps un canal .
Deci pt o calitate mai buna si chiar un content mai bun nu strica sa mai vezi niste emisiuni de pe canalele straine gen arte etc

Edited by technomate, 31 August 2008 - 20:09.


#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă prin transmisiunile digitale se vrea introducerea unei mai bune calități a imaginii și a sunetului, nu înțeleg de ce unii țin neapărat să bage tot felul de compresii pentru a scădea calitatea? Sau țin neapărat ca oamenii să regrete televiziunea analogică?  :rolleyes:

#16
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003

 djl, pe Sep 1 2008, 18:08, a scris:

Dacă prin transmisiunile digitale se vrea introducerea unei mai bune calități a imaginii și a sunetului, nu înțeleg de ce unii țin neapărat să bage tot felul de compresii pentru a scădea calitatea? Sau țin neapărat ca oamenii să regrete televiziunea analogică?  :rolleyes:

Cel putin in cazul DTH-urilor romanesti, nu calitatea este dezideratul, ci cantitatea. Se comprima foarte tare canalele pentru a incape cat mai multe intr-o anumita largime de banda.

#17
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
La un moment dat pe analogic nu vor mai incapea, oferta de posturi va creste mereu, deci tot pe digital se va ajunge mai devreme sau mai tarziu.

#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Cred că bătrânii și cei de la țară cu siguranță vor regreta televziunea analogică  :lol:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate