Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m
 Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...
 Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?
 Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...
 

Conectare LED-uri la tensiune mica

- - - - -
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#55
Sorin Nedelcu

Sorin Nedelcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 15.10.2006

 bit 61, on 10th January 2010, 21:38, said:

Ce alimentator doresti sa folosesti?

ma gandeam la un incarcator de telefon , dar nu stiu de ce cred ca e mic ca voltaj(a trecut multa vreme de la fizica din scoala) .
Da-mi tu o solutie buna si ieftina.

#56
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Pe tema asta se tot discuta de cand au aparut LED-urile. Problema este simpla, trebuie sa tinem cont doar de tensiunea si curentul necesar, mai ales ca functie de culoarea emisa de LED, tensiunea necesara LED-ului are o alta plaja de valori.

Pentru alimentarea in regim auto sunt deja discutii aici:
http://forum.softped...t...l=led&st=40

Pentru alimentarea separata se pot citi discutiile anterioare si cele prezentate in link-ul precedent.
Cand tensiunea este mare, LED-urile se pot inseria si se foloseste o singura rezistenta, pentru tensiune mica LED-urile se pot pune paralel.(cu o singura rezistenta pentru toate daca sunt similare la parametri sau cu rezistente separate daca le combinam din loturi diferite).

Edited by mister_rf, 11 January 2010 - 02:33.


#57
bogdan286

bogdan286

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.04.2007
Salut. Am un transformator, o redresare cu filtrare si stabilizare, si 60 de LED-uri care nu vor sa se aprinda.

Am facut schema (1) pe o placa de test a mers perfect, cand am trecut-o pe PCB imprimat am schimbat putin schema (2) si  numai vrea sa se aprinda niciun led, desi am verificat si sunt conexiunile bune, toate ledurile sunt bune etc

prima schema era o matrice de 6 randuri x 10 led-uri
a2-a schema e formata din 2 randuri de led-uri

Attached Files

  • Attached File  1.png   20.07K   64 downloads
  • Attached File  2.png   17.92K   70 downloads

Edited by bogdan286, 17 March 2010 - 09:11.


#58
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Normal ca nu se vor aprinde... tensiunea, tensiunea de alimentare ce valoare are?
Rezistenta serie nu exista?
PS: am tot discutat despre LED-uri, tensiunea de prag si modalitatea de calcul...

Citeste discutiile anterioare. Empiric entru 10 LED-uri serie e nevoie de un minim de 20-25V(leduri clasice colorate) sau chiar de 30-35V(LED-uri albe/albastre).
Cand le-ai conectat in serie ai obtinut probabil doua coloane a 30 de LED-uri. Asta multiplica de 3 ori tensiunile necesare. :D
NU uita de rezistenta serie!

#59
razvanu

razvanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 06.06.2006
calcul rapid pentru rezistenta in functie de nr-ul de led-uri:
LED

#60
laur_200010

laur_200010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.07.2010
salut.vreau sa-mi schimb si eu becurile de pozitie la masina sint becuri normale 12 v cu 6w.vreau sa fac unele cu leduri  smd gen cele de pe piata dar mai de calitate.am gasit ceva aici http://www.zexstar.c...-120--176-.html dar nu stiu cum sa le leg si ce rezistente sa pun sa ajung la 6w sa nu  mai dea eroare de bec ars.pe site unde se calculeaza imi da ceva probleme din cauza curentului recomandat al ledului 700 mA. As vrea sa pun 4 daca se poate daca nu cum ziceti voi.sau daca se ofera cineva sa le faca contracost :)

#61
scuterica

scuterica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.10.2008
Va salut!

Deranjez si eu cu o problema: vreau ca in loc de becuri de 12 v dedicate, sa montez LED-uri in bordul autoturismului. Toate LED-urile pe care le-am gasit functioneaza la o tensiune de 3v (bine, mai am de cautat) si habar n-am cum sa fac sa reduc tensiunea de 12v la 3v.Am mai intrebat pe ici pe colo si mi-au fost recomandate rezistoare (zic bine?) de 1.8k daca nu ma-nsel. E ok sa fac chestia asta sau ma puteti ajuta cu alte sfaturi, pareri?

Va multumesc anticipat si astept un raspuns cat mai curand. ( am bordul jumatate stins si noaptea e cam aiurea...).

#62
nelutzu57

nelutzu57

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 03.12.2006
Au apărut la magazinele de profil electronic...chiar și la cele on line ...
( nu știu dacă și la cele auto ), leduri cu soclu cu tot, concepute special pentru auto...adică direct la 12 V.
Mai caută.
Ca să faci improvizații ??? n-aș recomanda.  :nonobad:
Baftă.  :thumbup:

Edited by nelutzu57, 27 July 2010 - 12:12.


#63
scuterica

scuterica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.10.2008

 nelutzu57, on 27th July 2010, 13:09, said:

Au apărut la magazinele de profil electronic...chiar și la cele on line ...
( nu știu dacă și la cele auto ), leduri cu soclu cu tot, concepute special pentru auto...adică direct la 12 V.
Mai caută.
Ca să faci improvizații ??? n-aș recomanda.  :nonobad:
Baftă.  :thumbup:

Multumesc frumos pentru raspuns!

#64
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Incorect, dl  Nelutzu57...au aparut pt inlocuirea becurilor din proiectore da rnu pt inlocuirea celor din bord ...asa cum doreste dl scuterica.....
LEgat de rezistente...da se apote...dar atentei ca ledurile care dau lumina multa se incing..destul de tare...si poate aparea "Vreun mic foc" ....
danny

#65
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006

 scuterica, on 27th July 2010, 12:58, said:

Toate LED-urile pe care le-am gasit functioneaza la o tensiune de 3v (bine, mai am de cautat) si habar n-am cum sa fac sa reduc tensiunea de 12v la 3v.Am mai intrebat pe ici pe colo si mi-au fost recomandate rezistoare (zic bine?) de 1.8k daca nu ma-nsel. E ok sa fac chestia asta sau ma puteti ajuta cu alte sfaturi, pareri?

Toate LED-urile se alimenteaza in curent. Tensiunea specificata e tensiunea la care se deschid. Pentru un LED de 10 mA 3V pentru alimentarea la 12V trebuie o rezistenta de 900 ohmi ((Ualimentare-Uled)/Iled) deci uzual se foloseste 1 Kohm. Asta pentru un led cu o tensiune prag de 3V si curent de alimentare de 10 mA.

LE: Daca sunt de 3V poti pune cate 3 led-uri in serie pe ramura si sa folosesti o singura rezistenta de 300 ohmi la grupuri de 3 LED-uri.

Edited by tatarduka, 27 July 2010 - 12:42.


#66
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Ce cauta initiatorul sunt niste banale LED-uri montate intr-un soclu w5w. Ca au rezistenta inseriata sau nu, e partea a doua si tine strict de buget.

#67
4evryng

4evryng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 24.10.2007
Salut!
Am vazut in comert niste montaje de cu LED ptr luminare tastatura. Pretul mi s-a parut destul de mare (in jurul a 40 roni ) ptr asa ceva si m-am gandit sa-mi fac un asemenea montaj singur. Precizez ca sunt incepator in ale electronicii si mai ales cu LED-urile. Asa ca am luat vreo 2 leduri albe si leam pus pe rand la USB-ul de la calculator. S-au ars aproape imediat :( :)) Citind mai multe pe net am aflat ca trebuie sa pun si o rezistenta. Dupa calculele mele cred ca ar ajunge una de 100 Ohmi. M-am uitat in Everest si imi zice : +5v.........5.54V . Acum intrebarea e daca e de ajuns rezistenta aceea sau nu. Eu initial cand am pus ledul am crezut ca nu are mai mult de 5v USB-ul. Abia dupa ce l-am ars mi-am dat seama ca are mai mult. Ma poate ajuta sa fac un montaj corect incat sa nu ard MB? :bigwhitegrin: Desi cred ca am atins + cu - ptr ca in windows mi-a zis ceva gen: this usb has reached limit power....

#68
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Rezistenta permite alimentarea LED-urilor intr-o gama mai larga de tensiuni. De exemplu nu o sa  ai probleme daca se alimenteaza la 5V sau la 6V.
Banuiesc ca LED-urile suporta  un curent de 20mA. In acest fel pentru un LED este necesara o rezistenta de (5V-3,5V)/0.02=75 ohmi
Alege ceva de la 68 ohmi la 100 ohmi.
Nu ai precizat cate LED-uri vei folosi.
Daca folosesti mai multe LED-uri sau folosesti  cate o rezistenta pentru fiecare sau se pot pune in paralel LED-urile(valabil pentru LED-uri identice) si atunci rezistenta scade proportional.
Astfel pentru  2 LED-uri folosesti o rezistenta cu  valoarea intre 33-47 ohmi, iar pentru 3 LED-uri 22-33 ohmi.

Edited by mister_rf, 05 September 2010 - 12:38.


#69
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" Eu initial cand am pus ledul am crezut ca nu are mai mult de 5v USB-ul. Abia dupa ce l-am ars mi-am dat seama ca are mai mult. "
Gresesti, Usb-ul are exact 5V.
" M-am uitat in Everest si imi zice : +5v.........5.54V "
Everest-ul, poate bate campii.

Led-ul s-a ars pentru ca nu limita nimeni curentul prin el.
Nu toate led-urile admit acelasi curent. Unele functioneaza la 5mA, altele permit curent si de 10 ori mai mare.

" this usb has reached limit power. "
Curentul este limitat la Usb la 500mA.

Pentru probe, ar fi mai bine daca nu ai folosi 5V din Usb, pentru ca risti sa strici placa de baza.
Ia +5V direct din sursa calculatorului sau si mai bine dintr-o sursa ( nu neaparat de calculator ) care sa nu mai alimenteze altceva.

#70
4evryng

4evryng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 24.10.2007
Cred ca voi pune 3 leduri in serie + o rezistenta...Am urmatoarea intrebare: fiindca am facut scurt pe USB poate sa fi influentat tensiunile pe care le am acum cu Everest?

Core procesor 1.40 - 1.44 V
+3.3 V         3.31 V
+5 V 5.54 - 5.56V
+12 V 12.16 - 12.28 V
V Standby +5 4.99 - 5.02 V


Placa de baza 47 °C  (117 °F)
Procesor 57 °C  (135 °F)
CPU e Intel P4 3.GHz 2MB Cache HT


Scuze daca e offtopic.

#71
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Nu poti pune LED-urile in serie daca folosesti tensiunea luata din USB. LED-urile in serie aduna tensiunea de deschidere (intre 3V si 4V pentru un LED alb), astfel ca doua LED-uri au nevoie de cel putin 8V iar 3 de minim 10-12V.
Mergi pe ideea mentionata anterior, LED-uri in paralel (dar leduri similare ca lot de productie, adica cel putin cumparate din aceeasi sursa).
Rezistenta 22-33 ohmi.

Edited by mister_rf, 05 September 2010 - 13:32.


#72
4evryng

4evryng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 24.10.2007
Da, greseala mea...:))

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate