Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

În România aniilor '70 își cumpăra cineva televizor color ca se uite la emisiunile color ale vecinilor?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Dzeu a dat sa ma nasc in 1963, dar in Bucuresti. Nu am niciun merit pt asta. Asa ca va voi povesti despre ce stiu din Bucuresti.
Pana la 23 august 1983, TVR avea emisia doar alb negru. Corect, existau foarte multe ore de program pe zi. Si mai exista si TVR2.
Asa ca nimeni nu se uita la bulgari sau alte posturi. Si era logic. De ce sa urmaresti ceva intr-o limba pe care nu o puteai intelege, cand (jur ca) aveai ce vedea la postul/posturile romanesti.
Dupa 83-84, cand cizmarul a taiat emisia, normal ca multi s-au repezit sa isi puna antena ca sa vada ceva..
Eu am fost la primul video prin 1983 sau '84..Si deoarece nu aveai ce vedea la televizor, a inceput o infloritoare afacere cu casetele..
Concluzia.
In anii '70 erau doar cateva persoane care aveau televizor color in Bucuresti. Cei care lucrasera pe afara,..Si nu prea existau antene de bulgari, rusi, etc..
Credeti-ma pt ca din 79 am inceput sa repar pe bani, asa ca am intrat prin multe case..Si cred ca daca as fi vazut un color as fi retinut, pt ca mi-ar fui iesit imediat in evidenta prin noutate..
Abia dupa '83 a inceput goana..

#20
skycleaner

skycleaner

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 31.10.2006
In anii 70 lumea era un pic mai linistita... Tehnica ne-a adus si nelinistea si viteza sau tumultul vietii. Am trecut si eu prin "testari de antene" si fel de fel de experimente. Boala curata a fost. Nu am scapat nici acum de ea...

#21
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
@Prien : 1) Există şi minorităţi conlocuitoare în zonele de graniţă, minorităţi care vorbesc limbi ale ţărilor înconjurătoare. Plus că mai sunt şi români care ştiu rusă sau maghiară;
2) Iugoslavii subitrau filmele şi aveau programe interesante!
@skycleaner: cred că tehnologia digitală ne-a subjugat cel mai mult. Dar, sincer, fără internet aş fi fost mult mai sărac în cunoştiinţe (asta nu însemană că totul se găseşte pe internet, că mai trebuie lucrat la digitizarea multor publicaţii şi fotografii).

Iar aşa, ca f.d., mulţi zic azi că dacă nu au smart tv sau ecranul televizorului are o diagonală mai mică de 80 c.m. e naşpa că e prea mic, dar când nu aveaţi televizor color cum era, băi?

#22
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
@sjl, faptul ca filmele erau subtitrate la sarbi nu ajuta prea multa lume. Tine cont ca in vremea aia putina lume stia engleza. De baza erau franceza si rusa.

Cat despre "f.d.", e normal ca tot omul sa-si doreasca ceva mai bun. Si Caragiale spunea ca mai-binele e dusmanul binelui. Asa ca e normala atitudinea de care spui. E mai putin normal sa ramai cramponat in trecut si sa refuzi sa vezi chestiile bune pe care le-a adus rehnologia. Dar asta e deja alta discutie.

#23
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Uite, că la asta cu engleza nu m-am gândit. Dar cred că mai dădeau și filme franțuzești și germane (și prin zona de Vest mai sunt și ceva vorbitori de limbă germană - nu neapărată nemți); iar sârbii din Banatul Românesc se puteau uita la subitrarea în limba sârbă (b.t.w., sârbii subtitratu cu caractere latine sau chirilice, că știu că ei foloseau scrierea chirilică, dar acum folosesc și alfabetul latin - cu diacritice sâbro-croate).

Cât despre tehnologie, e mult de vorbit. Degeaba se îmbunătățește, dacă calitatea programelor scade și oamenii nu prea mai interacționează pe viu... În fine, e mult de discutat despre asta.

Edited by djl, 16 April 2014 - 10:20.


#24
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Apropo de acest subiect, mi-am amintit ca muzicianul AG Weinberger, originar din Oradea, spunea intr-un interviu ca s-a apucat de muzica pentru ca a vazut chitara rosie a lui Jimi Hendrix intr-un concert transmis de televiziunea maghiara. Deci probabil mai era cate unul care avea TV color si in anii 70, dar astia erau o exceptie.

Edited by pufonel, 16 April 2014 - 21:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate