Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

În România aniilor '70 își cumpăra cineva televizor color ca se uite la emisiunile color ale vecinilor?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,506
  • Înscris: 13.06.2004
Am o curiozitate: ați auzit de cazuri de oameni care în anii '70 și-au cumpărat televizoare color pentru a putea privi transmisiunile color a televiziunilor din țările vecine? (aici e vorba de oamenii care stăteau în localități nu extrem de departe de graniță și care puteau recepționa programele vecinilor cu o antenă normală).

#2
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

 djl, on Aug 27 2008, 14:22, said:

Am o curiozitate: ați auzit de cazuri de oameni care în anii '70 și-au cumpărat televizoare color pentru a putea privi transmisiunile color a televiziunilor din țările vecine? (aici e vorba de oamenii care stăteau în localități nu extrem de departe de graniță și care puteau recepționa programele vecinilor cu o antenă normală).

Ceausescu avea cu siguranta impreuna cu anturajul sau, fiindca mai detineau si videoplayere prin anii '76 - '77 (cel putin asa ziceau pe la televizor imediat dupa revolutie).

Apropo de "Stalin reincarcat" (reloaded)  - n-ar fi mai simplu si mai pe romaneste tradus prin "relansat" ?

#3
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
In Moldova luase amploare prin anii 80 receptia programelor de la Chisinau si Moscova, fara a fi nevoie de cine stie ce antena, eventual cu un amplificator. Din cate imi amintesc erau si la acea vreme destui care aveau televizoare color.

#4
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

 chatnoir401, on Aug 30 2008, 06:27, said:

In Moldova luase amploare prin anii 80 receptia programelor de la Chisinau si Moscova, fara a fi nevoie de cine stie ce antena, eventual cu un amplificator. Din cate imi amintesc erau si la acea vreme destui care aveau televizoare color.

Da, erau si televizoarele romanesti Cromatic si Elcrom. De altfel din 1983 incepuse si TVR-ul sa transmita "partial color"

Televiziunea Moldoveneasca a inceput sa emita color incepand cu 1974. Canalele din Moscova emiteau color inca din 1968.

#5
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Erau o buna alternativa la programul de 2-3 ore al TVR de la acea vreme, aveau si avantajul ca erau transmisii color, asta pana dupa 1989.

#6
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008

 RMC Info, on Aug 30 2008, 10:57, said:

Da, erau si televizoarele romanesti Cromatic si Elcrom. De altfel din 1983 incepuse si TVR-ul sa transmita "partial color"

Televiziunea Moldoveneasca a inceput sa emita color incepand cu 1974. Canalele din Moscova emiteau color inca din 1968.


Am vazut in aceasta saptamana un tv color Cromatic in functiune dar pot sa spun ca au o constructie robusta , si am constatat cu nu au rosul acesta spalacit ca si unele modele crt actuale.Dar pacat ca totusi nu s-a continuat producerea si modernizarea acestor modele ca acum puteam afirma ca avem si noi romanii o marca de tv color romaneasca cu o traditie de 20 si ceva de ani :)

#7
dangeor

dangeor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 21.12.2007

 RMC Info, on Aug 30 2008, 10:57, said:

Da, erau si televizoarele romanesti Cromatic si Elcrom. De altfel din 1983 incepuse si TVR-ul sa transmita "partial color"

Televiziunea Moldoveneasca a inceput sa emita color incepand cu 1974. Canalele din Moscova emiteau color inca din 1968.
TVR-ul nu a emis color incepand din 81, de la Universiada?

#8
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
TVR a transmis pentru prima data color la 23 August 1983.

#9
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,506
  • Înscris: 13.06.2004
Elcrom era sovietic!

#10
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Variantele de Telecolor si Cromatic originale  au fost robuste, deh modele nemtesti (la cele mai multe nu exista nici o componenta made in Romania, placile veneau gata montate si lipite)... cele integral autohtone au avut mult de suferit datorita lipiturilor de proasta calitate (cablajul placilor  era oxidat/murdar si lipirea in baia de cositor nu se facea corect). Initial au fost serii de tuburi Toshiba, apoi au fost inlocuite cu cele produse in Polonia. Norocul nostru ca nu am produs tuburi color.  :D
Primele emisiuni de test la au inceput prin 1978 dar inaugurarea oficiala a fost la  23.08.1983 ora 7.30 dimineata.
Intrebarea topicului este  depasita, deoarece fara o transmisie continua color,  televizoarele color au receptionat mai multe ore de programe de la vecini fata de programul national.  :lol:

#11
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 21.08.2008
Numarul mai mare de ore receptionate de la vecini era valabil pentru toate receptoarele TV ale acelor vremi.

Bunicul meu avea mai multe antene cu care receptiona mai multe posturi din vecini, in primul rand bulgarii, sarbii si maghiarii.

Imi aduc aminte ca bulgarii aveau emisiuni consistente din care bineinteles ca nu intelegeam nimic dar imi placeau imaginile difuzate.

Desenele animate difuzate atat de bulgari cat si de sarbi erau delicioase, la ei am vazut prima oara Fred & Barney, Tom & Jerry.


Primul televizor color l-am vazut in 1989 prin martie-aprilie, aveam 6 ani si eram la Cozia impreuna cu dragul meu bunic.
Ciudat este ca desi mi-a placut nu mi-a trecut prin cap ca as putea avea nevoie de asa ceva si acasa.

Multe din rudele noastre au avut tv color inainte de revolutie insa ai mei, oameni mai economi care nu cheltuie prea mult cu tehnica de ultima ora au trecut la tv color abia in 1995, un televizor NEI (inca functionabil si astazi) fiind primul televizor color al meu.

Edited by Koal, 03 September 2008 - 22:44.


#12
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 19.04.2007
la ce tv color erau atunci ..

#13
vibeo

vibeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.08.2007

 Florin64x, on Sep 4 2008, 07:01, said:

la ce tv color erau atunci ..

Da? Pai sa vezi ce vor zice nepotii nostrii: ce plasme si lcd-ri ridicole au avut batranii astia!

#14
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 19.04.2007
dap cam asa e:))

#15
griegut

griegut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 20.09.2007
Cred ca ar trebui sa specificam ca vorbim de anii '80 si nu de '70. Nu visam noi in 70 si ceva la televiziune color. Iar de video la noi, vorbim cam tot dupa 1980. Pe vremea aia am vazut televizor color in discoteca la Neptun si, trebuie sa recunosc, era o minune. Cand DJ-ul dadea un videoclip (nu era tot timpul, ca nu avea probabil multe de aratat), toata lumea se aseza si se uita la tv, uitau de dans.
Noi ne-am luat primul color prin 1987, dupa ce am stat la coada pe lista la Magazinul Bucuresti vreo 6 luni. Vedeam si noi color programul de revelion, defilarile si "placutele" de pe 23 August. Ce vremuri...

Edited by griegut, 05 September 2008 - 09:39.


#16
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,506
  • Înscris: 13.06.2004
De televizoare color mai puteau face rost cei care erau ştabi sau securişti ori cei care lucrau prin străinătăţuri. Dar în anii '70 îi intereseau pe români programele tv ale vecinilor?

#17
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 djl, on 21 martie 2014 - 01:57, said:

De televizoare color mai puteau face rost cei care erau ştabi sau securişti ori cei care lucrau prin străinătăţuri. Dar în anii '70 îi intereseau pe români programele tv ale vecinilor?
Nu vad rostul topicului . In anii 70 in RO , lumea abia descoperea  televizorul , iar nivelul general de trai era la stadiul de " tarani " , chiar si la oras . In anii 70 multi nu aveau frigider ( cu compresor ) , inca mai aveau racitoare , sau in loc de aragaz gateau la lampa ,curentul electric inca era asteptat ....
Abia incepuse dezvoltarea .

#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,506
  • Înscris: 13.06.2004
Dar erau unii care aveau mai mulţi bani şi îşi luau de exemplu aparate audio mai scumpe.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate