Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Luna august a adus noi scaderi la preturile apartamentelor din Bucuresti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
35 replies to this topic

#1
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

Quote

Luna august a adus noi scaderi la preturile apartamentelor din Bucuresti

Autor: Roxana Grigorean | Data: 27 Aug 2008



Apartamentele de trei camere din Capitala s-au ieftinit cu aproape 3% in august fata de luna anterioara, scaderea fata de inceputul anului ajungand la 7%, arata indexul imobiliar ZF.

Scaderea preturilor fata de inceputul anului are la baza in special deprecierea inregistrata in ultimele trei luni. Astfel, pretul mediu pe metru patrat la apartamentele de trei camere construite intre 1980 si 1990 a ajuns in august la 1.869 de euro, fata de 1.920 de euro in luna iulie sau 1.976 de euro in iunie, arata indicele imobiliar realizat de ZF.

Analiza ia in calcul preturile cerute la vanzare afisate pe anuntul.ro, acestea putand fi si cu circa 20% mai mari decat nivelul la care se incheie tranzactiile.

Cele mai mari scaderi comparativ cu inceputul anului au fost inregistrate in zone precum Dristor (-20%),Oltenitei (-18%), Mihai Bravu (-17%) sau Iancului (-15%).

Reprezentantii de pe piata sustin ca nicio zona nu a fost ocolita de scaderi. Indexul ZF arata cresteri in perioada ianuarie-august doar in trei zone Alba Iulia (15%), Aviatiei (3%) si Dorobanti (1%). Avansul din Alba Iulia, de exemplu, a fost sustinut de luna august, astfel ca ar putea fi vorba de o crestere conjuncturala, mai degraba decat reala.

Si in zonele centrale precum Unirii sau Victoriei au fost inregistrate scaderi de peste 10%. Scaderile din ultima perioada nu au fost uniforme in toate zonele Capitalei, fiind inregistrate fluctuatii considerabile de la luna la luna.

Astfel, dupa explozia preturilor din ultimii doi ani, 2008 a inceput cu cresteri minore, de 2%-3% pe luna, iar iunie, iulie si august au adus scaderi intre 3% si 5%.

Cu toate ca in acest an s-a produs o diminuare considerabila a preturilor, acestea nu au atins deocamdata nivelul de acum un an. Scaderea preturilor este insotita de un numar de tranzactii redus, reprezentantii de pe piata imobiliara afirmand ca normele de creditare si criza internationala au blocat efervescenta pietei.

Mai multe analize realizate pe piata locala arata scaderi fata de inceputul anului. Ultima analiza a site-ului magazinuldecase.ro arata in perioada ianuarie-iulie o scadere a valorii medii a pretului la apartamentele vechi din Bucuresti de 13%, pana la 116.999 euro.

Pe de alta parte, indicele Colliers arata in perioada ianuarie - iulie o depreciere a preturilor la locuintele vechi de 4%, in timp ce pretul apartamentelor noi a crescut cu 10%.

Si site-ul anuntul.ro, care publica media preturilor pe zone, arata o scadere a preturilor apartamentelor de trei camere de 8% in ultimele sase luni. Potrivit statisticii preluate de pe anuntul.ro, pretul mediu al unui apartament de trei camere in Capitala ar fi in jur de 130.000 de euro.

[email protected]


http://www.zf.ro/art..._bucuresti.html


#2
monique_all

monique_all

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 17.09.2007
Interesant...e chiar reala scaderea asta?

#3
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
daca asa scrie in ziar!!! normal ca e reala. -_-

LE: M'am prins, renderman lucreaza la ZF, ca si astia au index :w00t: . E pe statele de plata a lu' nenea Felix.

Edited by punkt, 27 August 2008 - 09:52.


#4
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
Analiza ia in calcul preturile cerute la vanzare afisate pe anuntul.ro, acestea putand fi si cu circa 20% mai mari decat nivelul la care se incheie tranzactiile.

Cam asta e piata.
Daca vrei preturile din piata e nevoie sa mergi la negocieri.
Altfel hartia, ziarul anuntul suporta multe.

#5
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 monique_all, on Aug 27 2008, 10:43, said:

Interesant...e chiar reala scaderea asta?
Bineinteles ca au scazut. Uite aici un exemplu real, verificabil : http://forum.softped...p;#entry4493572
A plecat de la 127.000 si a ajuns la 107.000 , cu ultima modificare de pret facuta acum cateva zile  ;)

#6
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Scrie acolo negru pe alb. -_- . Daca te uiti mai bine, se vede si babalu'!

Edited by punkt, 27 August 2008 - 09:56.


#7
monique_all

monique_all

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 17.09.2007

 renderman, on Aug 27 2008, 10:54, said:

Bineinteles ca au scazut. Uite aici un exemplu real, verificabil : http://forum.softped...p;#entry4493572
A plecat de la 127.000 si a ajuns la 107.000 , cu ultima modificare de pret facuta acum cateva zile  ;)
Incearca de luni bune sa vanda si nimic....

#8
dweller1999

dweller1999

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 06.02.2008
Cine asteapta lichiditate la apartamente, e dus cu pluta. Astea se vand, prin vest, cam intr-un an. In ro, daca n-ai vandut in 2 saptamani, e babal si mor "altii" de grija ta.

#9
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 renderman, on Aug 27 2008, 10:54, said:

Bineinteles ca au scazut. Uite aici un exemplu real, verificabil : http://forum.softped...p;#entry4493572
A plecat de la 127.000 si a ajuns la 107.000 , cu ultima modificare de pret facuta acum cateva zile  ;)

uite si aici http://forum.softped...p;#entry4033581   :P

vandut a2a zi dupa publicarea anuntului la pretul cerut

@renderman  daca te uiti magazinulde case o sa gasesti anunturi publicate acum 1 an care sunt inca valabile, oare in asta consta babalul ?

Ex: cand imi cautam ap gasisem 4cam, ~100mp, zona Auchan la 250.000 euro :rolleyes:  deci... fiecare cere cat vrea

#10
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

 gabian22, on Aug 27 2008, 10:59, said:

uite si aici http://forum.softped...p;#entry4033581   :P

vandut a2a zi dupa publicarea anuntului la pretul cerut

In februarie banuiesc, nu ?  :rolleyes:

Cind lumea inca nu se dezmeticise din euforie ...  :P

#11
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
problema este cand ai nevoie urgenta de cash

#12
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 Ioan76, on Aug 27 2008, 12:11, said:

In februarie banuiesc, nu ?  :rolleyes:

Cind lumea inca nu se dezmeticise din euforie ...  :P

Da in februarie

Nu cred ca era vorba de euforie insa piata nu intrase in blocaj ca acum.

Chiar as fi curios daca stiti exemple reale de tranzactii realizate in ultimele 2 luni. Toti cunoscutii mei (care ar fi interesati de o locuinta) au aceeasi replica "astept sa vad ce se intampla"

Edited by gabian22, 27 August 2008 - 11:26.


#13
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 gabian22, on Aug 27 2008, 11:59, said:

uite si aici http://forum.softped...p;#entry4033581   :P

vandut a2a zi dupa publicarea anuntului la pretul cerut

@renderman  daca te uiti magazinulde case o sa gasesti anunturi publicate acum 1 an care sunt inca valabile, oare in asta consta babalul ?

Ex: cand imi cautam ap gasisem 4cam, ~100mp, zona Auchan la 250.000 euro :rolleyes:  deci... fiecare cere cat vrea

Corect, fiecare cere atat cat vrea. Insa cineva care vrea cu adevarat sa vanda nu sta cu apartamentul la vanzare un an de zile, cei care fac asta nu vor sa vanda neaparat ci au dat anuntul si daca gasesc cumparator bine, daca nu nu e problema. Sint in asteptarea pestelui cel mare cum ar veni. Cei care vor cu adevarat sa vanda procedeaza precum cristialf : propun un pret si apoi coboara pana gasesc un cumparator.
In fine, fiecare procedeaza asa cum doreste, insa parerea mea este ca cu cat trece timpul, o parte din cei care sint in asteptare, vazand ca preturile se duc in jos, se vor gandi ca degeaba asteapta, ca mai mult pierd daca asteapta si vor incerca sa vanda apartamentul rapid, acum, cand preturile sint inca sus. Inca odata, este parerea mea personala si nu impun nimanui sa fie de acord cu ea.

#14
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
scaderile sunt reale, garsonierele in zona vitan mall nu le gaseai sub 95k in ianuarie acum am vazut oferte la 80k , este drept ca la ultimul etaj insa este pretul de strigare. uluitor, am gasit si niste oferte de case prin balotesti & co la 120-150k finisate , toate bateau in 180-200k cand m-a interesat subiectul.

#15
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 renderman, on Aug 27 2008, 12:27, said:

In fine, fiecare procedeaza asa cum doreste, insa parerea mea este ca cu cat trece timpul, o parte din cei care sint in asteptare, vazand ca preturile se duc in jos, se vor gandi ca degeaba asteapta, ca mai mult pierd daca asteapta si vor incerca sa vanda apartamentul rapid, acum, cand preturile sint inca sus. Inca odata, este parerea mea personala si nu impun nimanui sa fie de acord cu ea.
Depinde de motivele pentru care vor sa vanda.. daca au neaparat nevoie de bani in perioada urmatoare (6luni-1an) atunci da vor incerca sa vanda rapid, daca nu .. chiria este o solutie pana se clarifica tendintele pe piata.

#16
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

 gabian22, on Aug 27 2008, 11:35, said:

Depinde de motivele pentru care vor sa vanda.. daca au neaparat nevoie de bani in perioada urmatoare (6luni-1an) atunci da vor incerca sa vanda rapid, daca nu .. chiria este o solutie pana se clarifica tendintele pe piata.

Oare ? Chiriasii existenti te pot bloca si mai rau la vinzare daca totusi tendinta de scadere continua/se accentueaza ...  :naughty:

#17
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 gabian22, on Aug 27 2008, 12:35, said:

Depinde de motivele pentru care vor sa vanda.. daca au neaparat nevoie de bani in perioada urmatoare (6luni-1an) atunci da vor incerca sa vanda rapid, daca nu .. chiria este o solutie pana se clarifica tendintele pe piata.
Citisem undeva ca majoritatea cumparatorilor de locuinte noi sint vanzatori de locuinte vechi, uprgradisti cu alte cuvinte. Acum depinde de cat de mult isi doresc sa faca upgrade sau de cat de repede se finalizeaza apartamentul pentru care au platit avans si trebuie sa plateasca restul sumei la finalizare. Probabil ca primii care umbla la pret sint ei, de nevoie. Cei care asteapta pestele cel mare nu vor scadea pretul pentru ca nu ii preseaza nimic.

#18
dweller1999

dweller1999

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 06.02.2008

 Ioan76, on Aug 27 2008, 12:42, said:

Oare ? Chiriasii existenti te pot bloca si mai rau la vinzare daca totusi tendinta de scadere continua/se accentueaza ...  :naughty:

Eu nu stiu in ce oras de hoti traiesti tu, dar in contractul de inchiriere, e prevazut un preaviz de o luna, tocmai pentru cazuri de-astea, iar eu, personal, ii explic chiriasului la inceput ca daca ma hotarasc sa vand (nu am intentia asta, dar cine stie ce va fi peste 6-8 luni), ne intelegem cat mai are dreptul sa stea, minim o luna. In plus, poti vinde cu clauza de eliberare a apartamentului in 30, 60, etc. de zile. Eventual, chiria pe luna respectiva revine noului proprietar. E o falsa problema.

Avand in vedere ca economia duduie, ca investitiile directe straine sunt la nivel maxim din 1989 pan acum, in conditiile in care anul asta nu s-a vandut nimic gen petrom, bcr, dacia sau mai stiu eu ce, scaderea preturilor e artificiala si e datorata exclusiv manevrelor de manipulare a pietei. Mai devreme sau mai tarziu, piata o va lua invers. Aia care prezic scaderi, nu investesc degeaba 300 milioane de euro in imobiliare.

Quote

Probabil ca primii care umbla la pret sint ei, de nevoie. Cei care asteapta pestele cel mare nu vor scadea pretul pentru ca nu ii preseaza nimic.

Upgradistii sunt cei care au dat o taxa de rezervare de 2000 euro. Vor putea pierde acea taxa, daca nu-si mai permit diferenta, sau daca nu sunt multumiti de pretul pe care il iau. Pana la urma, ai de ales intre a pierde 10.000 la pret sau 2000 taxa de rezervare. Si sunt convins ca blocuri noi mai gasesti...

Edited by dweller1999, 27 August 2008 - 11:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate