Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 

demisie inainte de pensie

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
gogoroiu

gogoroiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.06.2007
va rog sa-mi dati un sfat..

e vorba de o doamna de 63 de ani care are "anii" de munca ceruti de lege pentru a se pensiona.
a fost pe un post de conducere in invatamintul superior, iar anul acesta au fost alegeri si a venit alta echipa la conducere...
noul rector a retrogradat-o fara motive din postul de conducere intr-un post mai jos in acelasi compartiment...
doamna si-a inaintat cererea de pensie si asteapta raspunsul casei de pensii
problema e ca ii cam forteaza mana sa-si dea demisia

rugamintea mea e sa-mi spuneti daca poate interveni vreo problema legata de acordarea pensiei cu aceasta demisie...

adica, mai pe romaneste, e bine sau nu sa-si dea demisia in acest moment? poate afecta pensia?
adica daca ramane fara servici inainte de a avea decizia de pensie...

mentionez ca doamna nu vrea sa mai ramana in institutie cu actuala echipa de conducere, deci nu se pune problema de judecati sau alte contestatii...

nu prea ma pricep la trebile astea si daca am omis ceva intrebati-ma...

va multumesc.

#2
Luka_luka

Luka_luka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 26.11.2007
Avand in vedere ca si-a depus cererea de pensionare, se presupune ca deja carnetul de munca poarta mentiunea "Solicita pensionare conform Legii 19/2000". In acest caz, normal este sa astepte pana ce Casa de Pensii emite decizia de pensionare.

#3
gogoroiu

gogoroiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.06.2007

 Luka_luka, on Aug 25 2008, 17:52, said:

Avand in vedere ca si-a depus cererea de pensionare, se presupune ca deja carnetul de munca poarta mentiunea "Solicita pensionare conform Legii 19/2000". In acest caz, normal este sa astepte pana ce Casa de Pensii emite decizia de pensionare.


un pic mai pe intelesul meu te rog.
ce inseamna legea aia?
nu si-ar da demisia daca nu ar fi fortata...

#4
Luka_luka

Luka_luka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 26.11.2007
Legea respectiva este asa numita Legea pensiilor, cea in baza careia se acorda dreptul la pensionare.
Nu au cum sa forteze o persoana sa demisioneze, mai ales ca a depus deja dosarul de pensionare. Cel mai normal este sa discute cu ei si sa-i faca sa priceapa ca oricum va inceta activitatea la data deciziei de pensionare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate