Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

chitanta sau alt document legal pt primire bani (pf)

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
suntem doar cateva apartamente in bloc asa ca nu avea rost sa ne facem asociatie de locatari sau alte barliverne de genu. (nu ca nu ar exista anumite riscuri, dar asta e irelevant acuma).
Problema care se ridica e astfel:
- apa vine pe o factura, lunara, care este pe contoru blocului (avem contoare individuale)
- curentu pe scara iarasi este "la comun"
- gunoiu la fel
- canalizarea idem
facturile vin la mine (inca nu-s pe numele meu ca a constructorului, dar nici asta nu e relevant, ca se rezolva in cateva saptmani de umblat)
intrebarea mea e: eu le platesc (prin internet, deci chitanta n-am) iar apoi iau banii de la restu locatarilor; dar lor, ce hartie pot sa le dau care sa fie legala? ce trebuie sa contina? (o sa generez pe calculator)
subliniez ca nu ma intereseaza sugestiile de genu "uita hartia. daca ei nu-s stresati nu te stresa ca oricum, in caz de ceva, tu poti demonstra plata facturilor, pe cand ei nu". sa presupunem ca ei sunt stresati si vor ceva doveditor cu valoare legala.

#2
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
Cred ca poti pune totul intr-un contract (cu anexe, formule, stabilirea im partirii cheltuielilor, etc..) semnat de toate partile prin care te obligi sa te ocupi de administrarea platilor si pin baza caruia poti emite chitante de mana, conform cotelor stabilite prin acel conntract.

Cu o singura conditie, sa nu trebuiasca dpdv legal sa te constitui in asociatie a locatarilor, ceea ce ar insemna un mare bat in fund. Trebuie verificat....

La urma urmei, o simpla chitanta de mana individuala si olografica poate rezolva problema daca contine toate datele problemei si este semnata de parti.

#3
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
noi facem așa:
pun pe hol ''la gazetă'' factura primită de la electrica spre exemplu. În excel, un tabel cu numărul locatarilor, calculul se face automat scriind suma totală de plată. Vecinii vin cu părăluțele exact, înainte cu 2-3 zile de termenul limită. Plata numerar la ghișeu sau băncile cu care au contracte... fără comision, apoi se afișează chitanța de plată.
La fel se poate face și pentru celelalte utilități... cred.
Mai trebuie demonstrat că ai plătit cheltuielile?

Edited by sarac.lipit, 23 August 2008 - 00:00.


#4
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
problema nu este sa demonstrez ca eu am platiti cheltuielile. aia chiar nu e o problema, pot oricand sa scot un extras de cont, la orice ora din zi sau din noapte.
problema e ca eu iau niste bani, si din cate stiu eu, conform legii, trebuie sa dau inapoi o hartie, cu valoare legala, cum ar fi o chitanta. dar alea is la firme. sau poate e si la pf. habar n-am.
iar apoi, vecinu e defapt ala care tre sa demonstreze ca a platit in cazul in care dupa 2 saptamani vin la el si ii zic ca ma obmule nu mi-ai dat banii pe luna trecuta. scoate repede cașu.

in fine, mie imi place sa fac lucrurile conform legii. am asa un fix.

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,044
  • Înscris: 24.02.2006
cere-le sa-ti depuna banii intr-un cont deschis la ce banca iti e mai la indemana (te uiti si tu dupa comisioane, cheltuieli etc) si sa puna la descrierea tranzactie, daca e posibil ceva relevant (gen "august apartament 5").
tu ai extrasul de cont, el are chitanta de la banca.

#6
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
conform contractului cu electrica, doar eu plătesc acel consum comun. Dacă vecinii nu mai vor să cotizeze, n-am ce le face...
Ai înțeles cum e cu legalu'? Legal eu consum tot. Să vreau să dau o chitanță cuiva... n-am pe ce...

#7
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Post_Smiley_, on Aug 23 2008, 12:40, said:

cere-le sa-ti depuna banii intr-un cont deschis la ce banca iti e mai la indemana (te uiti si tu dupa comisioane, cheltuieli etc) si sa puna la descrierea tranzactie, daca e posibil ceva relevant (gen "august apartament 5").
tu ai extrasul de cont, el are chitanta de la banca.
mda...cred ca asta e cea mai buna idee...totusi s-ar putea sa nu fie la fel de comod pentru ceilalti locatari. acu' ca sunt obisnuiti sa vina la tine la usa sa-ti dea banii...nu e totuna cum ar trebui sa se duca la banca sa depuna bani intr-un cont

Edited by bubalus, 25 August 2008 - 21:34.


#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,044
  • Înscris: 24.02.2006
pai locatarii aia sa se decida ce vor. asociatie nu vor ca sunt putini, sa dea banii in mana nu pe place ca vor chitanta, sa se duca la banca nu vor ca e incomod....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate