Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 charger "laptop de muzeu"...

apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...
 Pret zugravit

Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.
 

Comunitatea Linux

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
83 răspunsuri în acest subiect

#73
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.684
  • Înscris: 19.07.2008
Offtopic 1 : interesanta dezbaterea voastra pun pariu ca daca erati la vreun post tv Elodia isi rodea unghiile oriunde s-ar afla ea sau poate cine stie mircea badea ramanea somer :P

Ontopic (sper sa fie, cu un pic de SF): elementul vostru central de discutie este comunitatea linux care la ora actuala este impartita in diferite grupuri unele mai cunoscute altele mai putin cunoscute , mai puternice sau mai slabe . Ideea comuna a acestor comunitati este libertatea fata de dominatia Microsoft care paradoxal poate coincide cu ideea a diferite corporatii care doresc sa rivalilzeze existenta MS windows si astfel daca analizati bine orice distro de linux are sau va avea intr-un viitor apropiat o corporatie care sa ii ofere un "boost" mai mare. Partea de SF a acestui topic ar fi nasterea acestei comunitati linux in cadrul unui "mediu" , care sa valorifice si sa expuna ideeile si domeniile de interes ale fiecarei comunitati in parte , si anume prin intermediul unui forum . De ce forumul ? Pai in opinia mea este mai usor sa stii ca exista "http://www.thelinuxcommunity.org" in care orice user indiferent ca acasa are windows, linux sau dual boot poate gasi/cerceta/compara diferite informatii de la un anumit distro la altul decat sa caute pe forumurile fiecarui distro in parte sau (uneori la soarta) pe google in speranta ca respectiva problema a fost tratata de catre altii pe propriile pagini sau bloguri. Lasand la o parte micul meu SF un pas catre a crea o singura comunitate linux este unirea comunitatilor existente in cadrul unei unice structuri, chiar daca ele pot fi sau sunt rivale , la urma urmei cu cat oferi ceva atractiv pe piata cu atat userii/utilizatorii vor alege respectiva distrubutie linux pentru ca le va satisface nevoile .

Offtopic 2 : daca experimentul astora legat de BigBang reuseste , doriti sa ne avantam noi in a creea o astfel de comunitate pentru distro-urile care au comunitati in Romania ? :P Daca esueaza si se intampla cei mai rau promit sa va fac cinste cu o bere ;)

#74
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.213
  • Înscris: 28.01.2007
Pai si comunitatea asta gazduita de softpedia ce are? Mie mi se pare foarte ok... Ce vrei tu acum e doar inca o tentativa de spargere a comunitatii Linux :)

#75
Dj Kamikaze

Dj Kamikaze

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 433
  • Înscris: 13.08.2006
romanul tot cu gura sare.:)) bravo pentru tentativa dar poti sa faci o comunitate de linux in orasul tau.:)

#76
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.684
  • Înscris: 19.07.2008
same75 : am spus ca este SF ;) , asta de pe softpedia este incompleta sau din pacate mai e si varianta in care pot aparea topic-uri care sa fie identice ca nume dar in fiecare in parte informatiile pot oscila, corecteaza-ma daca gresesc. Nu, nu doresc asta, ci doresc centralizarea ei, in care fiecare distro sa aiba un reprezentant sau mai multi care sa creeze topic-uri care sa acopere anumite puncte cheie .

Dj Kamikaze : nu sunt camatar sa sar cu altceva pentru a deschide ochii diferitelor persoane care ar fi tentate sa incerce sa treaca pe linux dar nu au curaj find obisnuiti cu windows-ul ;) . In orasul meu, Pitesti , mai bine ies cu iubita la o plimbare prin Padurea Trivale sau prin strand decat sa incerc sa fac asta, deoarece nici macar un zvon/barfa nu am auzit de vreo comunitate linux, sau poate cine stie , exista una sub forma unui club select in care noii useri nu au access considerandu-se ca linuxul ar fi pentru elite. (ceea ce in opinia mea ar fi un mare r*h*t)

Editat de creatura85, 09 septembrie 2008 - 07:12.


#77
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.213
  • Înscris: 28.01.2007

View Postcreatura85, on Sep 9 2008, 08:10, said:

same75 : am spus ca este SF ;) , asta de pe softpedia este incompleta sau din pacate mai e si varianta in care pot aparea topic-uri care sa fie identice ca nume dar in fiecare in parte informatiile pot oscila, corecteaza-ma daca gresesc. Nu, nu doresc asta, ci doresc centralizarea ei, in care fiecare distro sa aiba un reprezentant sau mai multi care sa creeze topic-uri care sa acopere anumite puncte cheie.

Dar exista deja: Romanian Linux User Group. Daca nu ma insel, asta e primul grup infiintat la noi (eu insumi sunt membru cam din 2000-2001). Problema noastra e mai mult de orgoliu, fiecare ar vrea ca EL sa fie seful grupului centralizat :) In felul asta au aparut zeci de grupuri si grupulete, mai mult sau mai putin moarte (spre deosebire de RLUG, ca a ramas extrem de activ si cu mebri de mare valoare). E adevarat, pe RLUG nu te apuci sa intrebi care distro e mai buni ca iti iei suturi in cur :)

#78
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.684
  • Înscris: 19.07.2008

View Postsame75, on Sep 9 2008, 11:11, said:

Dar exista deja: Romanian Linux User Group. Daca nu ma insel, asta e primul grup infiintat la noi (eu insumi sunt membru cam din 2000-2001). Problema noastra e mai mult de orgoliu, fiecare ar vrea ca EL sa fie seful grupului centralizat :) In felul asta au aparut zeci de grupuri si grupulete, mai mult sau mai putin moarte (spre deosebire de RLUG, ca a ramas extrem de activ si cu mebri de mare valoare). E adevarat, pe RLUG nu te apuci sa intrebi care distro e mai buni ca iti iei suturi in cur :)

Sincer, mie imi place sa propun ideei dar nu imi place sa fiu sef , mie imi place sa contribui mai mult din umbra ca sa zic asa :) . Pai devreme ce este vorba de orgoliu iata al doilea lucru pe care comunitatile astea mici existente trebuie sa il faca pentru a se uni in cadrul unei singure comunitati . Sunt sigur ca daca mai discutam mai descoperim si alte chestiuni pe care micile comunitati trebuie sa le depaseasca pentru a se putea uni intr-o singura comunitate linux :)

#79
mitzanumax

mitzanumax

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 325
  • Înscris: 27.08.2008

View Postfreightliner, on Aug 22 2008, 18:49, said:

ma-ti prins. sunt linuxist de vreo cateva zile, si adevarul e ca daca nu-i dat mai mult timp, cred am sa-l las, e šfrumosš dar trebuie invatat, pe cand daca furi de la windows i-ti da totul pe paine.  


Ar fi o idee sa iei si ceva lectii de limba romana :)

#80
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.255
  • Înscris: 04.11.2007
Tu te bagi in seama cu noi ca sa faci reclama?
Numai reclame ai postat.
Tot ce postezi tu o porcarie care il face pe om sa de-a click pe link si sa il trimita pe site-ul tau.
Sper sa iei cel putin suspendarea contului pe 15 zile plus un warn de 30 de zile.

Editat de Fratello_2007, 10 septembrie 2008 - 15:22.


#81
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.684
  • Înscris: 19.07.2008

View PostFratello_2007, on Sep 10 2008, 16:16, said:

Tu te bagi in seama cu noi ca sa faci reclama?
Numai reclame ai postat.
Tot ce postezi tu o porcarie care il face pe om sa de-a click pe link si sa il trimita pe site-ul tau.
Sper sa iei cel putin suspendarea contului pe 15 zile plus un warn de 30 de zile.


La cine te referi ca a facut reclama? Daca te referi la same75 eu zic ca a dat un model de comunitate, acum nu stiu cat de multa paguba a creat linkul pus de el in post  :) . Corecteaza-ma daca gresesc...

#82
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.213
  • Înscris: 28.01.2007
Ma indoiesc ca se refera la mine, nu tin minte ce reclame am postat :) Link-ul catre lug.ro nu cred ca poate fi considera reclama.

#83
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.255
  • Înscris: 04.11.2007
Era unul care postase reclama.
Se pare ca postul lui a fost sters de un admin dar el nu e pedepsit din cate vad.
Adminul care a facut asta sa isi de una peste obraji, denota mai multa iresponsabilitate decat respectivul.
Imi pare rau ca nu ii retin nick name-ul.

Editat de Fratello_2007, 10 septembrie 2008 - 19:51.


#84
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.684
  • Înscris: 19.07.2008
same75 : asa ma gandeam si eu sa stii :) ca e destul de cunoscuta comunitatea asta.

Fratello_2007 : bine macar ca la sters daca altceva nu a facut, noi sa fim sanatosi sa putem sa mai dezbatem subiecte pe forum, calmeaza-te astia sunt romanii nostri ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate