Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

[DE] Plauderei mit adi_master

- - - - -
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

#19
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

 Ioan76, on Aug 30 2008, 09:30, said:

Vezi ca Norvegia nu e membra UE si preturile sunt cam cele mai mari dintre toate statele scandinave ( ceea ce deja spune extrem de mult  :P ).
vazusem acum ceva timp niste statistici si preturile din Norvegia erau printre cele mai mari din Europa, mai mari decat in UK.

#20
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Salariul e pe masura preturilor.

#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,086
  • Înscris: 25.06.2007
La pagina   http://www.stat.fi/t...08_tie_001.html  se poate vedea un clasament al scumpetei vietii in Europa (sunt incluse si cateva tari non-UE).
Ca referinta ( indice 100) este luata media EU25.
Atentie, clasamentul e de acum 3 ani!
De remarcat indicele Germaniei, usor peste medie, cu toate ca ''folclorul'' ne spune ca e una dintre tarile cu viata ieftina.

In martie am vazut un alt clasament, intr-un ziar finlandez, referitor la pretul alimentelor in cateva tari UE (datele erau din ianuarie 2008).
Clasamentul primelor patru locuri (cele mai scumpe alimente) arata astfel:

1.Danemarca
2.Irlanda
3.Finlanda
4.Suedia

Edited by Bogdan R, 30 August 2008 - 18:10.


#22
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Sarbatoare in bayern!!
Poze de azi de la fratele mai mic al lui''Oktoberfest''
berea 6,80E/l  :death:
jumatate de pui la rotisor 5E  :death:
Au crescut preturile cu aproape 15% intr-un an. :cursing:



PS: turnul ala e bestial,60m h

Attached Files


Edited by adi_master, 30 August 2008 - 21:29.


#23
pro-e

pro-e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.09.2006
Eu locuiesc in Germania de putin mai bine de 2 ani.
Nu pot sa il contrazic pe adi_master in ceea ce a zis despre Germania, desi unele chestii sunt subiective.
De exemplu eu nu pot sa zic ca am avut probleme datorita faptului ca vin din Romania.
Defapt chiar la inceput mi-a reprosat o doamna ca nemtii in loc sa angajeze un neamt m-au angajat pe mine si ca asta nu ar fi corect. Dar surpriza, doamna e romanca care a avut un bunic ungur care se credea neamt, venita de vreo 15 ani in Germania.
Din ce am observat eu sunt foarte dificili straini veniti aici si care vor sa faca pe grozavii, sau nemtii care sunt foarte incompetenti. Dar cu oamenii normali ca sa le zic asa nu sunt probleme de genul asta.

#24
CSSTAP

CSSTAP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
Ceva poze din Berlin[n-am fost eu pe acolo]:
Attached File  IMG_0373.JPG   1.59MB   49 downloadsAttached File  IMG_0365.JPG   1.49MB   49 downloads[attachment=4514
23:IMG_0353.JPG]

Oricum,la cap. arhitectura N.America is no match for Europe.
PArca mi-e dor de ceva betoane...

Attached Files



#25
sonia180

sonia180

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.07.2008
am citit "da capo al fine "
foarte frumoase si competente raspunsuri adi_master ,din punctul meu e vedere
as adauga poate faptul ca viata aici in Germania nu este defel usoara sau ieftina,in schimb au demnitate si nu se pling in maniera "ginta latina"

sa auzim si de mai bine

#26
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 sonia180, on Sep 3 2008, 23:14, said:

am citit "da capo al fine "
foarte frumoase si competente raspunsuri adi_master ,din punctul meu e vedere
as adauga poate faptul ca viata aici in Germania nu este defel usoara sau ieftina,in schimb au demnitate si nu se pling in maniera "ginta latina"

sa auzim si de mai bine

Ginta latina nu are demnitate? Mai citeste "da capo al fine" si iti spun io de la distanta, ca ce se poate afla pe net, este ca Stoiber nu mai are nimic de spus in politica. Deh l-a costat capatina pentru afirmatii "coplesitoare". In afara de asta noii cetateni UE au nevoie de alte formalitati, decit cele descrise. Si ar mai fi multe de zis...
A se retine o treaba: munca ieftina merge in tarile latine. Calificatii au ce cauta in Germania. Cu succes!

#27
zamolxescu

zamolxescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.09.2008

 adi_master, on Aug 22 2008, 12:47, said:

De atunci climatul politic s-a schimbat......dar mentalitatea nemtilor cu privire la straini......nu.
Daca aveti intrebari cu privire la climatul politic actual privind emigrarea va stau la dispozitie.

adi_master (si oricine altcineva care vorbeste din experienta, nu dupa ureche), daca tot te-ai oferit, am eu intrebari. Nu referitor la climatul polititc, ci la mentalitatea nemtilor cu privire la straini. Zici ca nu s-a schimbat de cind cu intrararea est-europenilor in UE ? M-as fi gindit ca la cita emigratie exista, si-au mai schimbat si parerile - eventual poate chiar in bine. Ma intereseaza in special la nivelul institutilor de invatamint. Vreau sa zic, daca ai un plod cu "escu" in coada si-l inscrii la scoala, in ce masura ii fac colegii zile amare ca-i ausslaender ? Intreb fiindca ma bate gindul, dar sint inca foarte nehotarit, sa ma mut din Canada, unde locuiesc de 10 ani, in Germania, intr-un viitor relativ apropiat, pe la anul eventual. Am doi plozi, unul de 4 si unul de 7 ani, nascuti aici, si evident, unul din factorii care ma intereseaza e cit de usoara ar fi o eventuala integrare pentru ei. Am niste prieteni plecati in Viena, tot din Canada, de vre-un an, si am fost surprins sa aflu ca si-au inscris copiii la gradinite/scoli publice englezo-germane, care, dupa spusele lor, ar fi aparut mai nou tocmai pentru a facilita integrarea copiilor de emigranti in sistemul tarii respective. Exista asa ceva pe la nemti ?
Iarasi, atitudinea asta a nemtilor fata de straini, banuiesc ca nu-i uniforma peste tot, nu ? Stiu ca cei din fosta RDG sint mai rasisti, am auzit ca in Berlin mai iei un pumn in barba ocazional daca te exprimi in limbi cu influnete slavice, dar aveam impresia, poate gresita, nu stiu, d-aia intreb, aveam deci impresia ca mai prin sud lucrurile s-au mai schimbat.

Multumesc de raspuns,
Z.

#28
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 zamolxescu, on Sep 15 2008, 04:28, said:

adi_master (si oricine altcineva care vorbeste din experienta, nu dupa ureche),

De ce nu? De aia-i forum, ca sa ne dam cu parerea


daca tot te-ai oferit, am eu intrebari. Nu referitor la climatul polititc, ci la mentalitatea nemtilor cu privire la straini. Zici ca nu s-a schimbat de cind cu intrararea est-europenilor in UE ? M-as fi gindit ca la cita emigratie exista, si-au mai schimbat si parerile - eventual poate chiar in bine. Ma intereseaza in special la nivelul institutilor de invatamint. Vreau sa zic, daca ai un plod cu "escu" in coada si-l inscrii la scoala, in ce masura ii fac colegii zile amare ca-i ausslaender ?

"Plodul" va avea din cind in cind parte de cite-o ambuscada

Intreb fiindca ma bate gindul, dar sint inca foarte nehotarit, sa ma mut din Canada, unde locuiesc de 10 ani, in Germania, intr-un viitor relativ apropiat, pe la anul eventual. Am doi plozi, unul de 4 si unul de 7 ani, nascuti aici, si evident, unul din factorii care ma intereseaza e cit de usoara ar fi o eventuala integrare pentru ei.

Cit de usoara sa fie integrarea in oricare tara?

Am niste prieteni plecati in Viena, tot din Canada, de vre-un an, si am fost surprins sa aflu ca si-au inscris copiii la gradinite/scoli publice englezo-germane, care, dupa spusele lor, ar fi aparut mai nou tocmai pentru a facilita integrarea copiilor de emigranti in sistemul tarii respective. Exista asa ceva pe la nemti ?

Engleza pentru facilitarea integrarii in spatiul german? Iata ca am mai invatat ceva

Iarasi, atitudinea asta a nemtilor fata de straini, banuiesc ca nu-i uniforma peste tot, nu ? Stiu ca cei din fosta RDG sint mai rasisti, am auzit ca in Berlin mai iei un pumn in barba ocazional daca te exprimi in limbi cu influnete slavice, dar aveam impresia, poate gresita, nu stiu, d-aia intreb, aveam deci impresia ca mai prin sud lucrurile s-au mai schimbat.

Dupa un pumn in barba te ridici si mergi mai departe.

Multumesc de raspuns,
Z.


#29
zamolxescu

zamolxescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.09.2008
Omul cit traieste invata. Nici eu n-am stiut de chestia asta pina de curind, dar pare o idee buna.
Am dat pe internet de o lista de scoli de acest gen din Austria, par a fi destul de multe. Toate in Viena, bag sama.

http://www.usembassy...oad/pdf/vbs.pdf

Din cite imi dau seama, nu sint private, am luat una la intimplare si pare publica:

http://www.schulen.w...schulen/910181/

#30
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
vata pa batz tu glumesti cand spui ca pustanii sunt batuti ca sunt auslanderi? din cate stiu, respectivii pot fi extrem de usor exmatriculati?!

#31
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 zamolxescu, on Sep 15 2008, 17:47, said:

Omul cit traieste invata. Nici eu n-am stiut de chestia asta pina de curind, dar pare o idee buna.
Am dat pe internet de o lista de scoli de acest gen din Austria, par a fi destul de multe. Toate in Viena, bag sama.

http://www.usembassy...oad/pdf/vbs.pdf

Din cite imi dau seama, nu sint private, am luat una la intimplare si pare publica:

http://www.schulen.w...schulen/910181/


Aveam ceva pica pe tine pentru raspunsul in doi peri de pe topicul cu Elvetia, desi sunt convins ca stiai la ce ma refer. Din cauza asta la intrebarile tale puerile ti-am raspuns tot in doi peri. Lasind gluma deoparte gindeste-te putin la urmatorul aspect:

in Romania maghiarii cer dreptul la scolarizare in limba materna inclusiv la invatamintul superior. Ce sanse de integrare are un astfel de absolvent, care habar nu are de limba tarii in care traieste? Si asta fiind nascut aici. Sa nu uitam faptul ca si maghiarii invata bilingv, limba romana fiind insa secundara. Chiar daca ar fi invers, tentatia de a folosi exclusiv limba materna, deci maghiara, in comuninicatie este mare. Si acest lucru are implicatii exact inverse celor scontate. Deci...?
Plecind de la acest gen de judecata, zic eu si numai eu, ar fi cazul sa alegi o scoala exclusiv in limba germana.

 turbo trabannt, on Sep 15 2008, 17:50, said:

vata pa batz tu glumesti cand spui ca pustanii sunt batuti ca sunt auslanderi? din cate stiu, respectivii pot fi extrem de usor exmatriculati?!

Normal ca glumesc. De unde sa stiu eu cine pe cine bate si de ce?

#32
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 vata_pa_batz, on Sep 15 2008, 19:36, said:

Normal ca glumesc. De unde sa stiu eu cine pe cine bate si de ce?
ma gandeam eu :D

#33
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 turbo trabannt, on Sep 15 2008, 19:39, said:

ma gandeam eu :D

Da suna convingator asa-i?  :D

#34
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 vata_pa_batz, on Sep 15 2008, 19:48, said:

Da suna convingator asa-i?  :D
merge la fix cu niste prejudecati despre pasul de gasca prusac :D

#35
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 turbo trabannt, on Sep 15 2008, 19:50, said:

merge la fix cu niste prejudecati despre pasul de gasca prusac :D

...pe care-l batem impreuna pe mai multe topicuri   :band:
Sincer incep sa prind gust  :bigwhitegrin:

#36
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 vata_pa_batz, on Sep 15 2008, 19:56, said:

Sincer incep sa prind gust  :bigwhitegrin:
"vorwarts ! " cum ziceau pionierii redegisti, actualii neamploiati :D

apropo, pe autobahnurile patriei ruta munchen sau passau cam o treime din masinute is cu numere de verkauft nach rumanien und bulgarien.

in spirit patriotic , golfurile sh din .de s-au scumpit cu vreo 1000 de euro  :death:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate