Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...
 Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 

[DE] Plauderei mit adi_master

- - - - -
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

#1
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Am emigrat in germania cu multi ani in urma cand climatul politic nu oferea prea multe emigrantilor.Au fost zile cand nu am avut bani nici de o paine si nimanui nu i-a pasat ,ai fost numai un ''ausländer'' care ai venit sa traiesti de pe spatele lor.
Populatia germana are un fix in privinta strainilor si asta datorita populatiei turce din germania(milioane).Au ajutat statul german la reconstructie dupa cel de al 2 razboi mondial si nu s-au mai scapat de ei.Un membru care a lucrat la reconstructie a putut sa-si aduca si cei (de ex) 20 de membri ai familiei din turcia care au primit ajutor social de la stat.Nemtii s-au vazut nevoiti sa munceasca si sa tina(sa plateasca taxe)pe acesti straini.
De atunci climatul politic s-a schimbat......dar mentalitatea nemtilor cu privire la straini......nu.
Daca aveti intrebari cu privire la climatul politic actual privind emigrarea va stau la dispozitie.
Romania fiind parte a UE avem cateva drepturi garantate de legislatia UE  privind emigrarea in statele membre.

#2
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Povestest-ne si noua cite ceva despre situatia ta. Cind ai plecat, cum ai invatat limba si la ce nivel, cu ce te ocupi, unde, ce faci in timpul liber...
Astea sunt experiente relevante...direct de la sursa. Nu?

Edited by OriginalCopy, 16 March 2009 - 19:36.


#3
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Germania a tinut UE in circa ani buni. Fiscalitatea excesiva isi spune cuvintul. Sunt convins ca lucrurile se vor schimba in curind.

Ma intereseaza si citeva detalii despre spectrul politic. Fiind o limba atit de ciudata pt. un latin, gasesc greu de inteles ce dau astia pe la TV.

#4
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Mai putin si bagam mana in foc ca ai si tu ceva radacini ''punkt''

#5
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 adi_master, on Aug 26 2008, 13:57, said:

Mai putin si bagam mana in foc ca ai si tu ceva radacini ''punkt''

:lol:

________________________

Nu mi-ai raspuns la niste intrebari de mai sus, dar daca nu esti dispus este tot ok!

#6
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

 vata_pa_batz, on Aug 25 2008, 19:23, said:

@adi_master

Povestest-ne si noua cite ceva despre situatia ta. Cind ai plecat, cum ai invatat limba si la ce nivel, cu ce te ocupi, unde, ce faci in timpul liber...
Astea sunt experiente relevante...direct de la sursa. Nu?
Discutam despre Germania ca si loc de emigrare si nici decum despre mine.
Va pot respunde la anumite intrebari despre emigrare daca se mai poate numii asa.

#7
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 adi_master, on Aug 26 2008, 15:41, said:

Discutam despre Germania ca si loc de emigrare si nici decum despre mine.
Va pot respunde la anumite intrebari despre emigrare daca se mai poate numii asa.

Motivul nu contine nimic spectaculos. Singurul lucru pe care-l observ din anumite posturi, de-ale tale se subintelege, este usoara umbra de conotatie negativa. Din cauza asta chiar stateam si ma intrebam, ce motive de frustrare ai putea avea. De aici si intrebarea. Stau si ma-ntreb cum ai ajuns de exemplu la concluzia reticentei fata de straini. Lucru observat de altfel la mai multi emigranti si care dupa cite se pare chiar nu prea depinde de destinatia aleasa. Apropo limba ai reusit s-o-nveti. Vad ca faci comparatii cu limba engleza. Alt aspect interesant...dupa umila mea parere  :lol:

#8
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
ok
un scurt istoric al frustrarilor.
Sistemul politic din germania ajuta aceasta(o mare forta economica candva)tara se se duca dracului.
Sistemul fiscal ''ajuta'' firmele mari(corporatiile) sa se duca dracului.(in faliment sau alta tara)
Sa va dau o veste buna.
Intre Timisoara si Lugoj se pregateste un mega constructie pe zeci de mii de m².O firma germana isi muta fabrica cu totul acolo in 10 ani(sustin surse din interior).Dupa ce au mutat 2 sectii a cate cca. 10.000 de oameni in zona, acum se muta cu totul.
Despre ce firma e vb!? BMW domnilor.
Si asta dupa ce inca  o mare corporatie si-a inchis portile in bayern(bavaria) Electrolux -AEG si o plecat,fara muncitori.
Exact asta ma roade!!
Reticenta fata de strainii:
Pai ce drac auzi de nemti in afara faptului ca sunt(unii) niste pedofili ordinari!?
Restul e mana strainilor.
Si tu ai avea rezerve cu privire le straini daca:(caz concret:eu)Lucru de-mi sar capacele platesc somnaj 180E/luna+multe altele si..............cand vii de la lucru de vezi drumul dublu .......in parc vezi o multime de albanezi cu bericile in mana,pusi pe chef,si tu........tu platesti din acei 180E la fiecare berile(caci ei primesc ajutor social)di taxele platite de tine,pai sa nu te apuce strechea sa intrii in ei cu masina si sa-i calci pe cap.

#9
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

 vata_pa_batz, on Aug 26 2008, 17:09, said:

Apropo limba ai reusit s-o-nveti
Da,am reusit,cu chin cu vai am reusit s-o inteleg si s-o vb,ai mei se trag din Austria,dar nu am avut rebdare/chef s-o invat de mic.

#10
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

 vata_pa_batz, on Aug 26 2008, 20:05, said:

nivelul la care stapinesti tu limba romana este catastrofal.
Din moment ce intelegi ce anume scriu,nu cred ca ma exprim ''catastrofal''. -_-

Quote

Raceala autohtonilor relativ la straini. Nu cumva treaba asta pleaca de la faptul ca nu stapinesti limba, ergo incet dar sigur te-ai inchistat, cautind explicatii oriunde in alta parte numai in capacitatea ta de a comunica nu?
Capacitatea de a comunica cu cine?.Ce treaba are teama de a ramane fara un loc stabilde munca cu capacitatea de a comunica?

Quote

Povesti! Unde te doare pe tine daca esti supercalificat? Daca ai face parte din clasa sociala peste medie, ti-ai permite sa fii flexibil. Ce inseamna asta? Impachetezi si valea spre Elvetia
Nu ma doare!
Ai pus o intrebare iar eu am raspuns cu un caz concret.

Quote

Cu ce te ating pe tine aspectele respective? Desigur, daca esti foarte bine calificat, toate problemele astea trec peste tine. Sau tu nu prea esti calificat? Din cite stiu eu se muta sectii de productie bazate pe forta necalificata sau slab calificata!!!
In momentul in care numarul jomerilor creste,creste si contributia la ajutorul de somaj.Scade netul lunar,in ultimile 6 luni a crescut(contributia pt ajutorul de somaj) cu 1,2%.


PS: Iti doresc lectura placuta pintre randuri,ca doar te pricepi,nu?

Edited by adi_master, 26 August 2008 - 21:40.


#11
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

 vata_pa_batz, on Aug 26 2008, 22:01, said:

pot sa ti-l demonstrez lejer
De fapt facem pariu?
'' Sa te fereasca al de sus de cei care au doar convingeri si nici o indoiala''

Nu am nici chef si nici starea necesara a-ti raspunde la atacuri nefondate.

Quote

2. Probabil mediu pina la sub-calificat, ceea ce explica frica ta in privinta pierderii unui loc de munca cu precadere bazat pe forta de munca necalificata.
Nu-s Dr. Academician si nici necalificat.Probabil habar nu ai ce reprezinta stabilitatea unui loc de munca.Probabil ca esti unul dintre cei care schimba locul de munca anual(daca ai) din cauza incapabilitatii de a combate o idee cu argumente fondate.

#12
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Va rog, nu va certati! Eu citeam cu interes ce zicea adi_master. Daca si aici va faceti analfabeti si va luati la injuraturi..... :death: . Chiar nu puteti avea un dialog civilizat?
vata_pa_batz, lasa-o-n spume de limba romana, a zis omul ca e plecat de mic din Romania, nu a facut lb romana la scoala, asa ca mai face ceva greseli.

#13
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Discutați frumos. Fiecare are dreptul la păreri ireprobabile.

Personal, ca rezident în Austria, pot afirma că austriecii sunt reci, fapt confirmat și de cei cu carte de-ai lor umblați prin alte țări (profesori universitari sau medici de exemplu, cu care am purtat discuții).

Iar legat de limbă, ca absolvent al Examenului Național de Capacitate de pe vremea aceea cu nota 9.50 la Limba și Literatura Română, când m-am stabilit aici și întâlneam români care erau în Austria de mulți ani și care făceau greșeli rușinoase de gramatică și de exprimare, mă gândeam că ei sunt niște inculți la origine, iar eu e imposibil să-mi uit limba vr-odată. După doi ani căutam cuvinte în dicționar în germană pentru a-mi aduce aminte cum se zice în română. Și acum mi se mai întâmplă, și fac des greșeli. La conceperea acestui răspuns am stat mult și am reformulat, probabil de aceea va fi mai "curat".

Pe cei dintre voi care nu au trecut prin experiența adaptării la alte culturi și limbi îi rog să se gândească de două ori înainte de a răspunde inflamator. Mulțumesc.

#14
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 OriginalCopy, on Aug 27 2008, 09:19, said:

Discutați frumos. Fiecare are dreptul la păreri ireprobabile.

Personal, ca rezident în Austria, pot afirma că austriecii sunt reci, fapt confirmat și de cei cu carte de-ai lor umblați prin alte țări (profesori universitari sau medici de exemplu, cu care am purtat discuții).

Iar legat de limbă, ca absolvent al Examenului Național de Capacitate de pe vremea aceea cu nota 9.50 la Limba și Literatura Română, când m-am stabilit aici și întâlneam români care erau în Austria de mulți ani și care făceau greșeli rușinoase de gramatică și de exprimare, mă gândeam că ei sunt niște inculți la origine, iar eu e imposibil să-mi uit limba vr-odată. După doi ani căutam cuvinte în dicționar în germană pentru a-mi aduce aminte cum se zice în română. Și acum mi se mai întâmplă, și fac des greșeli. La conceperea acestui răspuns am stat mult și am reformulat, probabil de aceea va fi mai "curat".

Pe cei dintre voi care nu au trecut prin experiența adaptării la alte culturi și limbi îi rog să se gândească de două ori înainte de a răspunde inflamator. Mulțumesc.

Adaptarea la alte culturi este imposibila, din moment ce nici adaptarea la propria cultura nu functioneaza. Dovada clara a faptului, ca manipularea a dat roade, se regaseste in sloganurile provenite de pe vremea comunistilor, conform carora strainii sunt reci, iar romanii sunt calzi.
Ti-aduci aminte de proverbul ala tembel cu "fie piinea cit de rea tot mai bine-n tara mea"? Intre timp fenomenul a devenit chiar genetic  :lol:

#15
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Nevasta a nascut acum 3 luni.Concediul maternal e de 3 ani.
In primul an primeste 67%din salariul net pe care la avut inainte de a ramane insarcinata.
Daca ai o situatie financiara precara,statul iti preia anumite plati catre el.In plus primesti ajutor social pana la plafonul minim garantat +dubla alocatie.
Noi nu ne incadram in situatie,asa ca dupa 1 an ramane numai alocatia de 153E(de la 1 ianuarie vor s-o faca 200)

Edited by adi_master, 27 August 2008 - 13:37.


#16
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,577
  • Înscris: 10.05.2007
Adi spune-mi si mie, cum se acomodeaza muncitorii in constructii, cu sunt vazuti inginerii sau patronii romani de firme de ctii, asta daca exista bineinteles.

Edited by Astra_rullz, 28 August 2008 - 20:28.


#17
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

 Astra_rullz, on Aug 28 2008, 15:28, said:

Adi spune-mi si mie, cum se acomodeaza muncitorii in constructii, cu sunt vazuti inginerii sau patronii romani de firme de ctii, asta daca exista bineinteles.
Ai atins un punct care la-m ratat in a posta ,din cauza cunostintelor precare de lb Romana  :death:
So.......
Asta e alta mancare de peste,practic suntem vanati,aproape se bat pt a prinde un est-european in echipa.Romanii sunt vazuti foarte bine in constructii,nu sunt deloc complexati de nivelul cunostintelor lingvistice,ba chiar se staduie sa te inteleaga si sa inteleaga procedee de lucru.Sunt paraleli in a improviza,lucreaza numai standard.Amenajarile interioare reprezinta ''cireasa de pe tort'',habar nu au cum se face un tavan in val sau un perete in val.Ca si nivel de plata,un meserias in amenajari ajunge la nivelul unui maistru de santier(2500-5000E/luna).
De ce ne vaneaza!?
Pt ca suntem completi,facem de toate,de la zugraveli la tencuieli,gresie,faianta,gipscarton.La ei un zugrav,e zugrav si gata,altceva nu face pt ca nu are pregatirea necesara si nici nu vrea.
Un patron de firma Roman,stiu numai unul,care se ocupa cu constructia de case pasive din lemn.Toti muncitorii lui provin din zona MM,BH(maramures,bihor),numai el provine din Craiova :OK:
In oras sunt 2 astfel de firme:
1)a romanului
2)a unui neamt
1)-nu-si mai vede capul de lucrari si 2) face publicitate peste tot,pe unde apuca dar degeaba.......nu-i merge.
Intr-o fraza: Suntem buni in constructii si in acelasi timp super apreciati.

Edited by adi_master, 28 August 2008 - 17:57.


#18
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

 punkt, on Aug 22 2008, 14:01, said:

Ma bate gindul cu sotia sa plecam ceva ani in Norvegia doar asa, fara un motiv clar, pt. peisaje.

Vezi ca Norvegia nu e membra UE si preturile sunt cam cele mai mari dintre toate statele scandinave ( ceea ce deja spune extrem de mult  :P ).

Quote

e cei dintre voi care nu au trecut prin experiența adaptării la alte culturi și limbi îi rog să se gândească de două ori înainte de a răspunde inflamator.

Acesta mi se pare un indemn de bun simt si general valabil.  :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate