Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

imagine distorsionata la film

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
dinozaur

dinozaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 13.11.2004
salve!
am cateva filme care la inceput se vad ok dar in momentul in care apare mai multa animatie(miscare) imaginea se deterioreaza f rau. imi lipseste un codec? am instalat pachetul AceMegaCodecPack.
multumesc

#2
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003

dinozaur, on Dec 14 2004, 17:50, said:

am instalat pachetul AceMegaCodecPack.

<{POST_SNAPBACK}>


CINE TE-A PUS? :nonobad:

Unul din probabil cele mai dese sfaturi de pe aceasta arie e: NU INSTALATI PACHETE DE CODECURI. De multe ori dupa instalarea ffdshow-ului nu mai ai nevoie de alte codecuri ptr VIZIONAREA filmelor. Codecurile iti sunt de folos atunci cand doresti sa ENCODEZI. In cazul filmelor encodate cu XVid, varianta mai noua, dupa 1.0 s-ar putea sa fie nevoie sa instalezi chiar codecul XVid. In rest...ffdshow rulz. :D Bineinteles nu uita de filtrul AC3 ptr filmele care au sunetul pe 5 canale.

Edited by robertino1, 15 December 2004 - 16:07.


#3
dinozaur

dinozaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 13.11.2004
am instalat si filtrul si codecul insa nu s.a rezolvat problema.

#4
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
daca se corupe imaginea, inseamna ca nu mai stie s-o restaureze dupa key frame-uri. oricum, daca ai instalat acemegashit, eu zic sa-ti reinstall windows. e mai bine

#5
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Intreaba-l pe GSpot ce bitrate au filmele ! Mi-e teama ca e prea mic si, deci, insuficient pentru miscare multa in cadru.

#6
dinozaur

dinozaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 13.11.2004
filmul are 697MB.
pana acum nu am avut prb asemanatoare si am pachetul asta de codecuri de ceva vreme. trebuie sa reinstalez windows.ul? nu ajunge daca dezinstalez pachetul? merci

#7
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Bitrate vrea sa zica numarul de kb/s, cum ar fi latimea de banda in aplicatiile de comunicatie. Daca teava e larga, codecul poate folosi (la encodare) o cantitate suficienta de informatie video pentru redarea tocmai a scenelor foarte miscate. Ca exemplu, 750 kb/s ar fi minimul pentru un DivX. Pe la 1200, esti boier. La DVD, aceleasi valori ar fi, respectiv, 2000 si 8000. Aici, parerile sunt impartite si eu ma bucur ca am prilejul sa deschid o discutie care te va lamuri, dar nu stiu daca iti va si rezolva problema.

#8
dinozaur

dinozaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 13.11.2004
1200 am eu insa nu stiu de ce am prb asta caci nu mi se pare a fi un film tocmai mic.
merci mult pt raspuns.

#9
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
In alta parte e buba, nu la bitrate. Nu ma duce mintea unde...

#10
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003

dinozaur, on Dec 16 2004, 23:36, said:

am instalat si filtrul si codecul insa nu s.a rezolvat problema.

<{POST_SNAPBACK}>


Filtrul si/sau codecul (codecurile) se instaleaza "pe curat". Odata ce ai instalat un pachet de codecuri se fac modificari si in registri. Chiar daca dezinstalezi pachetul respectiv, registrii bushiti raman si creaza probleme in continuare. Inainte de a reinstala Win-ul incearca sa instalezi un soft care stie sa curete registrii (de ex System Mechanic, etc) si poate rezolvi astfel problema. Daca nu nu si nu atunci...instalare placuta si ...sa-ti fie invatatura de minte. :console:

Edited by robertino1, 18 December 2004 - 11:27.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate