Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 Robotul martian european, revigor...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 

SOFT PT LOGO!

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
osmiumbin

osmiumbin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 17.09.2007
Va rog sa imi spuneti si mie un soft mai performant (ma refer sa aiba multe optiuni) pentru designul unui logo(mai mult ca text ma intereseaza)! Ma refer sa aiba si putin 3D si nu numai.
Uite un exemplu este 3D Flash Animator dar problema este ca atunci cand aplic 3D pe text are mici neregularitati fie puncte negre unde nu trebuie fie outline imprecis samd... in rest e f bun softul. Please help.
thx!

#2
legendknight

legendknight

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.08.2008
Ilustrator, GIMP, PhotoShop

#3
osmiumbin

osmiumbin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 17.09.2007

View Postlegendknight, on Aug 19 2008, 18:29, said:

Ilustrator, GIMP, PhotoShop

Te referi la Photoshop Ilustrator nu?
Ms...astept si alte pareri...

#4
legendknight

legendknight

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.08.2008
Ilustrator nu e acelas lucru q Fotoshop...sunt doua programe diferite

#5
flipper4u

flipper4u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 18.08.2006
păcat că nu ai zis fotoşop, erai mai convingător.

#6
the_nightfly

the_nightfly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 27.12.2006
El are varianta in romana :lol:

On: Incearca Inkscape (e gratis :)).

#7
osmiumbin

osmiumbin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 17.09.2007
Adobe illustrator...am gresit...

#8
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
citeste si aici, apropo de logo si ce inseamna el:
http://forum.softped...showtopic=32757

#9
osmiumbin

osmiumbin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 17.09.2007

View Postdacuburebista, on Aug 20 2008, 10:59, said:

citeste si aici, apropo de logo si ce inseamna el:
http://forum.softped...showtopic=32757

lol nu trebuie sa citesc ce inseamna logo... :)) nu vroaim decat sa imi spuneti programe de logo design ca asa sunt satul de programe care nu au decat 3D si color tool :lol sau de programe care nu sunt in stare sa fixeze outlinu la un text calumea

#10
Cosmi

Cosmi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 05.08.2006
Din păcate... cred ca nu programul e de vină :(

#11
vlad_gidea

vlad_gidea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 28.07.2007
aveti de gand sa bateti omul la cap ca nu stie? Chiar sunteti looseri la faza asta..sincer. Decat sa ramai prost mai bine intrebi si afli..nud espre asta e forumul sa intrebam si sa invatam unii de la altii?Sau pentru voi e sa va dati rotunzi...Parca sunteti mucosi mititei..

asa... acum:

Poti incerca cu Adobe Photoshop si cu tutoriale de pe google.La fel cu Corel Draw,Illustrator,Paint.net etc..Astea sunt programe mari si vaste.
Poti incerca si proramele mititele facute special.Personal nu folosesc.Eu iau un background de pe deviantart.com si editez deacolo...
cauta pe softpedia.com dupa cuvinte gen 3d text logo maker logo designer etc...

#12
the_nightfly

the_nightfly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 27.12.2006

View Postvlad_gidea, on Aug 20 2008, 20:49, said:

Eu iau un background de pe deviantart.com si editez deacolo...

Ai pus la punct tot forumul cu afirmatia asta, se vede ca esti designer hardcore  :peacefingers: .

#13
andronic

andronic

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 436
  • Înscris: 08.02.2008
poti sa faci ce vrei in Photoshop inafara de animatii complexe.
daca ai imaginatie poti sa faci texte 3d,si chiar foarte usor...era pe un site romanesc cu tut pentru photoshop cum sa faci un text 3d,si inca misto..nu varzete

#14
osmiumbin

osmiumbin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 17.09.2007

View Postvlad_gidea, on Aug 20 2008, 19:49, said:

aveti de gand sa bateti omul la cap ca nu stie? Chiar sunteti looseri la faza asta..sincer. Decat sa ramai prost mai bine intrebi si afli..nud espre asta e forumul sa intrebam si sa invatam unii de la altii?Sau pentru voi e sa va dati rotunzi...Parca sunteti mucosi mititei..

asa... acum:

Poti incerca cu Adobe Photoshop si cu tutoriale de pe google.La fel cu Corel Draw,Illustrator,Paint.net etc..Astea sunt programe mari si vaste.
Poti incerca si proramele mititele facute special.Personal nu folosesc.Eu iau un background de pe deviantart.com si editez deacolo...
cauta pe softpedia.com dupa cuvinte gen 3d text logo maker logo designer etc...

Deci sa clarificam..in primul rand ms de raspuns! ;) in al doilea rand... am facut sute de logouri dar din pacate ´limitate´ as putea zice pt ca asa cum am zis era peste putinta programului...cel mai des folosit a fost 3DFA si nu numai...insa eu oameni buni nu vroiam decat un program complex care ´´stie´´ sa faca lucruri de calitate!

Asa cum a spus si vlad am incercat photosop si e ok... mi-a iesit cam 90% din ce vroiam eu chiar mai mult insa totusi nu are destule functii pentru un logo mai complex.. repet ma axez mai mult pe text design decat pe animatii...totusi sa nu uitam ca photoshopu e printre cele mai bune programe in domeniu.
De illustrator ce sa zic nu prea ma descurc cu el ...trebuie sa caut tutoriale ceva ca nu inteleg de ce nu am optiunile available la effects pt un text ...in fine iar corel draw inca nu am incercat! De programe mici sunt satul ..am incercat zeci insa ....marimea spune totul....si de aceea doream niste opinii!
Daca voi ziceti ca e bun o sa il incerc... thx again!

#15
the_nightfly

the_nightfly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 27.12.2006
Daca nu iti iese in PS inseamna ca nu stii sa-l folosesti (o spun fara cea mai mica urma de rautate) sau ca vrei sa faci ceva care iese din sfera PS. In al doilea caz, probabil ca Illustrator e solutia, dar din moment ce spui ca nu te descurci e clar ca n-o sa-ti rezolvi prea curand problemele.

Poti sa dai un exemplu de efect pe care il urmaresti, s-ar putea sa primesti ajutor mai concret decat nume de programe.

#16
osmiumbin

osmiumbin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 17.09.2007

View Postthe_nightfly, on Aug 21 2008, 00:03, said:

Daca nu iti iese in PS inseamna ca nu stii sa-l folosesti (o spun fara cea mai mica urma de rautate) sau ca vrei sa faci ceva care iese din sfera PS. In al doilea caz, probabil ca Illustrator e solutia, dar din moment ce spui ca nu te descurci e clar ca n-o sa-ti rezolvi prea curand problemele.

Poti sa dai un exemplu de efect pe care il urmaresti, s-ar putea sa primesti ajutor mai concret decat nume de programe.

Ok o sa fiu mai precis...

Deci cu un font mai pretentios scriu un text si apoi diferite faze de bevel shadow inner and outer samd....outline antialiasing....intelegi u...
Deci imi iese fara probleme si m-am descurcat f usor de prima data...trebuie sa incerci toate optiunile alea de la Blending Options..
Problema este acuma cu orice soft ...cand incerci sa obtii o claritate cat mai mare a textului mai ales daca e 3D si e scris cam cu o marime de genu XXXXX si mai e si bold apoi fii sigur ca nu obtii tu calitate la edge-uri si softness astfel incat sa nu fie blured deci in consecinta clar...in fine e f complicat sa explic tocmai si de aia nu cer decat softuri performante ..de restu ma ocup eu ;)
Si cand ma refer la calitate ma refer fara linie inclinata si pixelata si fara puncte negre aiurea de la shadow...lucru care se intampls si in photoshop!
Sincer am pretentii mari la asa ceva dar asa cum am zis photoshopu m-a satisfacut 95% daca intelegi tu, adica cel mai mult pana acum!

Ca sa ma intelegi incearca 3DFA aplica 3D fill si apoi seteaza depth-u...sa vezi ce naspa iese :))

Acuma daca imi explici si mie cum faci in illustrator bevel si shadow si outer line, iti sunt recunoscator!
Thx!

Edited by osmiumbin, 21 August 2008 - 00:32.


#17
the_nightfly

the_nightfly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 27.12.2006
In Illustrator:

- Effect - 3D - Extrude & Bevel
- Effect - Stylize - Drop Shadow sau Filter - Stylize - Drop Shadow
- outline-ul se seteaza din fereastra Appearance (Window>Appearance), o sa vezi in coltul ei o sagetica cu 3 linii orizontale langa ea. Dai click si alege Add New stroke, poti sa faci asta de cate ori vrei pentru a adauga mai multe outlineuri.
Culoarea se modifica din toolbox, dai dublu click pe patratelul negru de sub cel alb (vezi imaginea de mai jos) si o sa-ti apara color pickerul.
Grosimea si alte optiuni se modifica din fereastra Stroke (Window>Stroke)

Ai grija sa fie selectat obiectul pe care vrei sa-l modifici.


Linii oblice "perfecte" nu o sa obtii pe ecran decat daca esti fericitul posesor al unui monitor cu 300+ppi :)

Poti incerca si cu un program special pentru grafica 3D, de exemplu Blender. Acolo ai un control mai mare asupra anti-aliasingului si poti obtine ceva mai apropiat de ce doresti.

Attached Files


Edited by the_nightfly, 21 August 2008 - 11:49.


#18
osmiumbin

osmiumbin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 17.09.2007

View Postthe_nightfly, on Aug 21 2008, 12:37, said:

In Illustrator:

- Effect - 3D - Extrude & Bevel
- Effect - Stylize - Drop Shadow sau Filter - Stylize - Drop Shadow
- outline-ul se seteaza din fereastra Appearance (Window>Appearance), o sa vezi in coltul ei o sagetica cu 3 linii orizontale langa ea. Dai click si alege Add New stroke, poti sa faci asta de cate ori vrei pentru a adauga mai multe outlineuri.
Culoarea se modifica din toolbox, dai dublu click pe patratelul negru de sub cel alb (vezi imaginea de mai jos) si o sa-ti apara color pickerul.
Grosimea si alte optiuni se modifica din fereastra Stroke (Window>Stroke)

Ai grija sa fie selectat obiectul pe care vrei sa-l modifici.


Linii oblice "perfecte" nu o sa obtii pe ecran decat daca esti fericitul posesor al unui monitor cu 300+ppi :)

Poti incerca si cu un program special pentru grafica 3D, de exemplu Blender. Acolo ai un control mai mare asupra anti-aliasingului si poti obtine ceva mai apropiat de ce doresti.


Ok  ms de raspuns...o sa incerc si revin daca am nelamuriri ;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate