Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Recomandari boxe si receiver adecvat

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postlucas007, on Aug 19 2008, 21:48, said:

referitor la ce am scris mai sus m-am oprit la 2 boxe Magnat Monitor 880 pt inceput si apoi 2 Magnat Monitor 110 si un 210
si pe care receivere credeti ca ar fi mai indicat sa le folosesc din urmatoarele 2:
http://www.dvdplanet.ro/detalii/1222
sau
http://www.dvdplanet.ro/detalii/4933
din cate am inteles de la undercoverbrother ar fi mai indicat H/K pt 5 boxe,dar pt 2?
si daca imi poate spuna cineva care ar fi diferenta din punct de vedere al  sunetului scos de cele 2 receivere(stiu ca nu m-am explicat prea coerent :D)
de exemplu am fost azi la o firma si am asculta H/K pe 2 boxe JBL ES80,iar persoana de la vanzari mi-a spus ca o diferenta intre H/K si denon ar fi aceea ca H/K ar avea un bas mai bun

Chiar n-ai inteles nimic din ce-am scris mai sus?

View Postadybmw, on Aug 19 2008, 21:51, said:

Multumesc pt raspuns undercover,dar daca pui Nad-ul dupa Marantz si Harman...am un prieten care are Nad-ul Master series si Tannoy-ul dimension td12 si crede-ma,am facut pe mine la cum se aude,dar si 15000 euro frate...
In definitiv si la urma fiecare om simte sunetul altfel,asa ca unul poate spune de un amplif yamaha ca e sub sau peste denon sau nad, dar sa pui harman in aceeasi oala cu nad...si chiar as dori sa intri in detalii,dar pana la urma tot urechea dicteaza!
Sanatate maxima!

foarte simplu. Conecteaza trei amplificatoare diferite pe aceleasi boxe. Man e asa de greu sa nu compari mere cu pere?

View Postmavgh1, on Aug 19 2008, 21:55, said:

Le multumesc celor care mi-au raspuns . Am insistat cu intrebarile pentru ca in general imi place sa inteleg anumite lucruri inainte de a alege sau a lua o decizie.
Majoritatea vinzatorilor nu iti pot da relatii despre produsele vindute scriu prostii in specificatii etc.

Vinzatorii de unde crezi ca stiu? Ghici ciuperca ce calificari au  :lol: Specificatiile sunt scrise de catre producatori.


Intr-un fel este explicabil, de ce functioneaza merketingul. Are cap si coada toata treaba asta, din moment ce prinde le publicul "audiofil" si "priceput". Incurabililor  :lol:

#38
lucas007

lucas007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.11.2007
am inteles ce ai scris mai sus,doar ca din cate am inteles si din alte parti unele boxe sar "pupa" mai bine cu unele receivere decat cu altele(sper sa nu fi zis vreo prostie)
si nu am vazut ca ai facut vreo referire si la ce scrisesem eu mai devreme

si ms pt informatiile date pana acu

#39
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postlucas007, on Aug 19 2008, 22:18, said:

am inteles ce ai scris mai sus,doar ca din cate am inteles si din alte parti unele boxe sar "pupa" mai bine cu unele receivere decat cu altele(sper sa nu fi zis vreo prostie)
si nu am vazut ca ai facut vreo referire si la ce scrisesem eu mai devreme

si ms pt informatiile date pana acu

Se pupa dracu. Asta este o expresie neo din preputul gindirii habarnistilor audifili. Du-te frumshel la cumparaturi de amplificatoare si alege-l pe ala care-ti place tie optic, sau in functie de banii, care te dau afara din casa. Dupa ce ai rezolvat treaba asta cu brio, investeste vreo doua trei saptamini in auditii de boxe, daca se poate in aceeasi incapere. Ideal ar fi acasa la tine, desi asta este deja utopie. Lasa descrierile cu texte frumoase de pe net, ca nici la pian nu inveti sa cinti pe net.
Clar destul?

#40
lucas007

lucas007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.11.2007
da :),ms
oricum acu asta incerc sa fac,sa ascult cat mai multe boxe,pe unul din cele 2 receivere
dar pe net mai poti afla din experienta altora si te scuteste din munca cautarii

Edited by lucas007, 19 August 2008 - 22:32.


#41
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postlucas007, on Aug 19 2008, 22:29, said:

da :),ms
oricum acu asta incerc sa fac,sa ascult cat mai multe boxe,pe unul din cele 2 receivere
dar pe net mai poti afla din experienta altora si te scuteste din munca cautarii

Experienta altora este pentru tine egala cu zero. De asta nu suntem toti la fel de audiofili ca Paganini. In plus fiecare isi face experienta intr-un cadru acustic foarte probabil diferit de al tau. Du-te tu pe doua pishere personal si individual si fa auditii. Restul sunt povesti. Doar nu vrei sa spui ca te folosesti de urechile lui X, ca sa te scutesti de efort. Cuma suna treaba asta? Tie ti se pare logic?

#42
lucas007

lucas007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.11.2007

View Postvata_pa_batz, on Aug 19 2008, 23:43, said:

Experienta altora este pentru tine egala cu zero. De asta nu suntem toti la fel de audiofili ca Paganini. In plus fiecare isi face experienta intr-un cadru acustic foarte probabil diferit de al tau. Du-te tu pe doua pishere personal si individual si fa auditii. Restul sunt povesti. Doar nu vrei sa spui ca te folosesti de urechile lui X, ca sa te scutesti de efort. Cuma suna treaba asta? Tie ti se pare logic?

ma refer la produsele pe care ar trebui sa le sar, pt ca nu toate produsele sun reusite iar unele sunt dezastruase pt toti,desi au specificatii bune
si pt ca nu pot asculta f multe modele de boxe,sau sa vad la lucru f multe modele de receivere, incerc sa cer si parerea altora sa nu le iau chiar aleator

oricum impresia finala e dupa ce reusesc sa le vad la lucru

#43
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postlucas007, on Aug 19 2008, 22:58, said:

ma refer la produsele pe care ar trebui sa le sar, pt ca nu toate produsele sun reusite iar unele sunt dezastruase pt toti,desi au specificatii bune
si pt ca nu pot asculta f multe modele de boxe,sau sa vad la lucru f multe modele de receivere, incerc sa cer si parerea altora sa nu le iau chiar aleator

oricum impresia finala e dupa ce reusesc sa le vad la lucru

Pentru care toti? Nu ti se pare ciudat, ca vreo citiva au cunostinta despre absolut orice produs? Oare de unde?
Io ma retrag. Sincer am vaga senzatie ca-mi pierd vremea  fara folos :lol:

#44
lucas007

lucas007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.11.2007
oricum concluzia e ca cel mai bine este sa asculte fiecare cat mai multe variante  
ca discutia asta devine offtopic
orcum forum-ul consider ca ma ajutat cu ceva informatii noi si utile

va multumesc pt informatii

#45
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006

View Postvata_pa_batz, on Aug 20 2008, 00:04, said:

Io ma retrag. Sincer am vaga senzatie ca-mi pierd vremea  fara folos :lol:
:wave:

View Postlucas007, on Aug 20 2008, 00:09, said:

oricum concluzia e ca cel mai bine este sa asculte fiecare cat mai multe variante  
ca discutia asta devine offtopic
orcum forum-ul consider ca ma ajutat cu ceva informatii noi si utile

va multumesc pt informatii
Încă nu a devenit off topic, dar tinde...

Dacă te-ai hotărât asupra boxelor, nu mai rămâne decât să le asculți, dacă ai posibilitatea, cu unul sau mai multe din amplificatoarele recomandate cu niște posturi mai sus. Vei găsi și răspunsul la întrebarea dacă există sau nu diferențe între amplificatoare, și dacă unele din ele merită un preț mai mare. ;)


PS pentru postul ăsta ai și un Thank you  :)

Edited by antinari, 19 August 2008 - 23:52.


#46
lucas007

lucas007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.11.2007
A ascultat cineva JAMO Studio S 606 ,
si daca se poate o parere care merita mai mult: JAMO Studio S 606 sau mm880

#47
$3rgiu

$3rgiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 18.12.2006
Salut

Am nevoie si eu de niste sfaturi. Vreau sa cumpar un receiver si boxe pentru o sala de biliard . Sala nu ii foarte mare , are cam 100 mp2 . Ideea ii ca nu vreau ceva foarte puternic , pentru ca muzica o sa mearga la un volum mai mic . In concluzie , ma intereseaza fiabilitatea si nu puterea . Buget : receiver + o pereche boxe ~ 15 milioane , daca e nevoie mai pot suplimenta putin . Astept recomandarile . Multumesc.

Edited by $3rgiu, 25 September 2008 - 21:53.


#48
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
O idee...
Receiver stereo, ceva în genul ăsta
Boxe vezi în seria club semipro de aici, eventual astea

#49
$3rgiu

$3rgiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 18.12.2006
As prefera niste boxe de dimensiuni mai mici . Ar fi mai practic pt mine sa le agat pe perete .

Edited by $3rgiu, 26 September 2008 - 15:38.


#50
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
Și ce te face să crezi că alea nu merg agățate/suspendat/whatever?
În fine, era o idee, ai totuși 100 de metri pătrați, sau cel puțin așa ai spus :)

#51
lordofthemanor

lordofthemanor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.08.2008
salut, ca sa nu mai deschid alt topic vin cu o intrebare, doua legate de achizitionarea unor boxe hifi impreuna cu un receiver, so...

pe recevierul asta http://www.be-loud.r...neer/VSX-516-K/   pot pune boxele astea:  http://www.be-loud.r...oneer/S-V320-W/, sau eventual:  http://www.be-loud.r...oneer/S-V325-W/,  la un loc cu subwooferul http://www.be-loud.r...Pioneer/S-W90S/

Daca e posibil, intr-un final vreau sa scot sunetul din calculator printr-o placa de sunet creative xfi titanium (are intrare si iesire optica), deci intregul sistem va sta conectat la calculator.

Am gresit ca am ales pioneer? Nu ma pricep deloc la sisteme audio hifi, am ales pioneer ptr ca auzisem ca-s de calitate. Ce altceva pot alege? Sa ma incadrez intr-o suma de aprox. 2500 lei

Pot totodata sa conectez si un PS3 prin optic, la reciever?

Multumesc anticipat.

#52
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Pioneer e o alegere proasta, atat ca receiver, cat si (mai ales) la boxe. (cel putin in zona asta de pret)
In 2500 ron iti recomand sa te uiti la un receiver yamaha si niste boxe monitor audio sau magnat monitor.

Si da, un receiver de genul asta iti va permite sa conectezi un PS3 optic.

#53
deealarul

deealarul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.10.2008
salutare sunt nou pe forum si vreau sa am in apartament un sunet foarte foarte clar  (muzica si uneori filme) si sunt obsedat de boxe de podea,in special ma obsedeaza http://www.neomax.ro...-p5619s336.html
  nu am idee cu ce se mananca deoarece am avut numai sisteme 5.1 conectate la pc.  de 2 zile am aflat despre receivere si vreau sa stiu ce este mai exact.
vreau sa stiu ce-mi recomandati???? receiver sau statie si cu care as putea obtine un sunet de f buna claritate?
  ca boxe le vreau pe cele de mai sus si vreau sa ascult muzica mai mult de pe PC si notebook  sa pot vedea si un film de pe dvd si sa ma bucur de un sunet clar. sunt tare nehotarat dar in acelas timp nu stiu mai nimik.   need help.

#54
deealarul

deealarul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.10.2008
sau mai bine recomandati-mi claritate sunet cu un buget de max 2500 ron si sa contina si 2 boxe de podea (ascult muzica mai mult de pe pc)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate