Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Free running

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
blueunicorn

blueunicorn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 24.02.2007
E vreun amator pe-aici?
Eram curioasa daca au reusit romanii sa copieze si asta de la americani.
Am vazut un documentar misto la MTV. Pe langa altele, zicea ca amatorii se chinuie sa-l transforme oficial in sport.
Pentru cine n-a mai auzit termenul, se refera la fazele alea din filme in care hotii fug sarind cam peste orice: ziduri, pasind pe cate-o banca, acoperisuri... Ma gandeam ca arata suficient de cool incat sa fi fost careva tentant sa-i imite. :)

#2
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
asta e nu e Parkour?

#3
fr33pr0d

fr33pr0d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 12.06.2007

View Postmwlambo, on Aug 21 2008, 08:00, said:

asta e nu e Parkour?
Asa stiam si eu. In plus stiam ca a aparut in Franta. Imi scapa numele celui care l-a initiat (a jucat in 'Banlieue 13').
Si ca raspuns, da, sunt multi care practica si in Romania, dar din cate am vazut, sunt putini care il practica pt ceea ce e si nu pt ca e vazut 'cool' de fete. :)

Edited by fr33pr0d, 31 August 2008 - 22:43.


#4
Champy0n

Champy0n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.06.2006

View Postfr33pr0d, on Aug 31 2008, 23:41, said:

Asa stiam si eu. In plus stiam ca a aparut in Franta. Imi scapa numele celui care l-a initiat (a jucat in 'Banlieue 13').
Si ca raspuns, da, sunt multi care practica si in Romania, dar din cate am vazut, sunt putini care il practica pt ceea ce e si nu pt ca e vazut 'cool' de fete. :)

Eu sunt fan, insa numai la vizionari de asa ceva :)
Damn, daca puteam alege cand eram mai mic, faceam antrenamente pt. asa ceva. Mi se pare extraordinar

#5
aj-stiles

aj-stiles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 25.03.2007
pai

1. eu practic freerun
2.freerun inseamna parkour si tricking (acrobatii)
3.numele celui care a initiat parkour`ul este David Belle si cel care a initiat freerun`ul se numeste Sebastien Foucan

mai aveti intrebari?? :P

#6
UNHleaSHD

UNHleaSHD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 29.07.2007

View Postaj-stiles, on Jan 1 2009, 04:32, said:

pai

1. eu practic freerun
2.freerun inseamna parkour si tricking (acrobatii)
3.numele celui care a initiat parkour`ul este David Belle si cel care a initiat freerun`ul se numeste Sebastien Foucan

mai aveti intrebari?? :P
Te inseli, free run nu e parkour, daca ai fi fost atent ai fi vazut, ca free run inseamna trecerea peste obiecte intr-o maniera cat mai ampla si gratioasa, dintr-o singura miscare fluida a corpului. Parkour inseamna sarituri de la inaltime si la inaltime.
Mai am eu o intrebare, cati ani ai?
Nu ai probleme cu oasele?
Sporul asta e destul de riscant, daca nu sti sa faci antrenamente bine organizate imediat apar probleme la nivelul oaselor.
Ai grija sa nu te accidentezi, si bafta multa la ce trickuri vrei tu! :).

#7
borzasiandras

borzasiandras

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.01.2009
Free running si parkour sunt 2 sporturi
Parkour a fost creat de David Belle, un francez, si nu american.
Cat despre free running... consta mai mult in flicuri.

Despre parkour va pot spune ca este un sport extraordinar. Te simuleaza, te face sa iti cresti limitele, si multe altele.
Eu am practicat acest sport 2 ani. Romania are numeroase clanuri de parkour, dar din pacate, toate sunt "infectate" de sportul "free running" , si accentul cade nu pe depasirea obstacolelor, cu cat se poate mai repede si atletic, ci devine un sport de fite, cu flicuri, cu total diferit de ceea ce este parkour cu adevarat.
Echipa Numarul 2 din tara, este Ninja Parkour Satu Mare. Am participat personal la cateva antrenamente ale echipei. Erau baieti de treaba, pana au inceput sa nu practice parkour, ci sa faca Doar si Numai flicuri. vreo 50 in total putea sa faca liderul, si daca puteai face 6, intrai in echipa. Am intrat, dar am si iesit dupa ce am realizat ca aici nu se face deloc parkour (king kong, deshu, spinnuri, precizii).

Cam atat. Parkour rullez, dar e foarte periculos.

#8
parkour2000

parkour2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.07.2008
Dap mie mi se parea foarte tare sa practic parkour si akum daca se mai trezeste vreun amic de-al meu mai iesim la putzina miscare :photo:  treaba e ca nu prea mai sunt multi cei care mai practica!(si cam asta e motivul pentru care m-am lasat) :peacefingers: inca ceva,nu stiu de ce nimeni nu practica parkour VARA(cand mie mi se pare un anotimp perfect :mellow: toata ziua bicicleta,role etc) si se apuca TOAMNA :huh: , cel putin in orasul meu asa se intampla! saltare ^_^  ma bucur ca se mai discuta pe-aci pe-colo despre parkour :P

Edited by parkour2000, 16 January 2009 - 16:30.


#9
AlexPk

AlexPk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.09.2007
O preoasta informare duce la o proasta promovare a Parkour'ului.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/w2wHvSA9AEg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Un mic exemplu,daca nu v-ati lamurit am sa mai postez mai multe.

#10
perus

perus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 01.06.2007
freerun e super...din luna august am inceput sa practic acest sport si am ajuns la concluzia ca ai nevoie mai mult de      curaj nu forta
La cazier am cateva miscari cum ar fi back flip,palm flip front flip wall run tic-tac si altele...pe langa astea mai am o taietura pana la os,capul spart si o durere de spate ingrozitoare care a tinut o saptamana.
parkour fac majoritatea zilelor,cand merg la scoala la cumparaturi etc. :D

#11
5lei

5lei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 28.06.2011
Si eu fac parkour si freeruninng

http://www.youtube.c...u/7/JAt9wVbAHFU CURAJJ !! NU FORTA

#12
kidupk

kidupk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.05.2011
Eu care practic parkour si free running am sa va zic diferenta dintre cele 2 :|
1.Parkour este partea eficienta a miscarii de a strabate un drum de la punctul A pana la punctul B in cel mai scurt timp pozibil trecand peste obstacole chiar si prin ele(Depinde si de obstacol )
2.Free Running este partea artistica a miscarii (folosit si in gimnastica) pentru a va zice mai pe scurt is salturile peste cap:backflip sideflip frontflip gainer corck butterfly etc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate