Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 

ce sa instalez pe un pc vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#19
MateiA

MateiA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 22.10.2006

View PostFratello_2007, on Dec 28 2008, 21:09, said:

1. Nu ai nevoie de driverele oficiale pt. ca le instaleaza singur.
2. Pt. swap poti aloca dintr-o partitie deja creata pe care o repartitionezi.
3. Ai nevoie de cd-ul de instalare de pe site-ul oficial nu de pe linux.com. Incearca altceva nu Ubuntu pt. ca ai cantitate mica de memorie.
4. Pai daca ai deja o partiyie dedicata pe care o repartitionezi astfel: una ext3 si una swap nu are de a face acel "linux" cu windowsul. Nu trebuie nici un restore point. Dupa instalare distributia linux isi face un meniu de bootare de unde alegi ce vrei sa bootezi: windows sau linux.
5. Poti folosi mozilla Thunderbird in loc de outlook, fara probleme.
6. Am spus in punctul 5 deja. Linux nu foloseste nimic din componenta OS-ului Windows. Nu va afecta nimic de pe nici o partitie rularea/instalarea lui.

Cu placere.

PS: incearca ceva ce consuma resurse putine.
Cam de cata memorie are nevoie ubuntu? Daca nu e nevoie de o investitie prea mare s-ar putea sa merite.
In alta ordine de idei, ce distributie ar fi mai potrivita?

#20
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,897
  • Înscris: 06.10.2003
Oricare, dar fara efectele grafice aduse de Compiz-Beryl. Ar trebui sa se miste decent.

#21
phoenix12345

phoenix12345

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 03.12.2006
Pe distributiile cu xfce s-ar putea sa mearga si efectele din compiz(daca ai driverele instalate). Incearca Dreamlinux, Elive. Amandoua arata bine si functioneaza pe hardware chiar mai vechi ca al tau.

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,641
  • Înscris: 30.07.2003
La mine o distributie Mandriva 2009 ocupa 150-160 Mb RAM ruland KDE, Gnome ori Xfce si fara nimic altceva.
Daca am selectat IceWM ocupa 90Mb RAM. E drept ca nu are nici un farmec dar iti faci treaba.
Si nimic in swap...

Edited by neagu_laurentiu, 29 December 2008 - 13:54.


#23
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Recomand:
- Vector
- Zenwalk

#24
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
256 e putin pt. Ubuntu , am incercat . Gindestete ca si restul programelor ocupa suficient ram . Mozilla ajunge si la 80 cu 3 taburi deschise , mess ul Pidgin are 20 , mai pui si un ktorrent alti 10 .... . Am incercat toate distributiile recomandate aici si m am convins se fiecare . Si nu LiveCD , ca de pe live merge mai rau decat daca e instalat pe hard pentru ca nu face swap . Pina si Xubuntu , care e versiunea mai light de Ubuntu are cerinte maricele .  Tot puppy linux are cerintele cele mai mici si nu arata asa de rau , de fapt arata surprinzator de bine . Se pot instala o multime de programe separate . Merge f bine si cu 128 ram . Dar sa stii ca nici win ul nu e de lepadat , daca faci rost de microXP o sa vezi ca merge bine cu 256 ram .

#25
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
lucifer76 ai incercat Zenwalk ?

#26
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View PostFratello_2007, on Dec 31 2008, 14:47, said:

lucifer76 ai incercat Zenwalk ?
:naughty:

#27
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,641
  • Înscris: 30.07.2003
:argue:  :ban:

#28
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Am incercat Zenwalk . Merge infect cu 128 cum scrie pe site ul lor . Cu 256 .... asa si asa , daca deschizi mai multe programe odata .

#29
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Postlucifer76, on Jan 1 2009, 18:03, said:

Am incercat Zenwalk . Merge infect cu 128 cum scrie pe site ul lor . Cu 256 .... asa si asa , daca deschizi mai multe programe odata .
Stiam deja asta. Dar n-am tras decat ranjetul ala ironic din motive...personale.
Am verificat Zenwalk acum 1 an pe un sistem vechi, cam ca al tau. Tot pe ala am incercat si Xubuntu: la fel de infect (si trebuie sa tinem cont ca de atunci au aparut versiuni mai noi, mai mancacioase).

Puppy cred ca e alegerea cea mai buna...in cel mai rau caz DamnSmallLinux.

#30
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Nu am fost atent la rinjet  :D . DLS e mult prea primitiv pentru mine , poate e facut sa mearga pe un 133 nu un p3 . Puppy e perfect , are repozitory f bogat , nu ala default din el, dar am gasit pe site ul lor o multime de aplicatii , pina si wine  :P . Singurul lucru care nu il are e hibernate , dar booteaza f repede .

#31
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Boteaza foarte repede. Infect poate fi pt. tine.
Puppy vine pt. antichitati nu pt PC-uri.

Oricum e opinia ta. Pune un Win 95 sau 98 si o sa mearga orice ragalie OK.
Banuiesc ca nu vrei sa rulezi pe o astfel de ragalie Firefox sau Thunderbird. Daca nu sti ce aplicatii sa folosesti pt. ragalii e si normal sa mearga infect.

Puppy linux nu foloseste XFce. Incearca Zenwalk cu fluxbox si aplicatii pt ragalii si sa vezi ca nu mai merge infect.

Edited by Fratello_2007, 01 January 2009 - 22:16.


#32
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Daca tot ai ce ai cu antichitatile si ragaliile uite cum merge un film pe in p3 1g si 128 ram  :coolspeak: [ http://i41.tinypic.com/2wcnzpj.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] . E in XP poza , nu in 95 .

#33
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Pot sa vad si pe un PII filme.

Edited by Fratello_2007, 01 January 2009 - 23:10.


#34
renato_man

renato_man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 10.05.2006
Hai sa revigorez un pic acest topic si sa spun ce am mai facut intre timp cu vechea "ragalie".Am mai facut rost de o placuta Ram de 64Mb iar acum am in sistem 128 mb ram.Am instalat DSL se misca foarte bine insa imi rupe ochi cu refresu' de 60 Hz pe care n-am reusit neam sa-l schimb(pe un CRT)..in cele din urma am renuntat la aceasta varianta de Linux si am instalat Puppy Linux varianta Dingo, un pic mai veche(tot live cd)..insa si aici sunt probleme...ca de exemplu: cu mozilla deschis sare de 110 mb ram,si daca mai vreau si o muzica pe fundal nu prea merge...Mentionez ca am instalat foarte usor Puppy si am reusit chiar sa gasesc drivere si pentru placa audio pe slot ISA(crystal),filmele pot sa zic ca merg in mare parte dar apeland la instalarea pe hard imi cam foloseste swap-ul si hdd-ul face zgomot ceea ce nu prea imi convine..
Acum downloadez Vector Linux varianta Lite 5.9(una mai veche) si cand termina ma apuc de instalat.
Alte tentative:Slitaz dar nu-l pot instala pentru ca-mi da eroare.
Sincer ce vreau de la o varianta Linux : sa am interfata grafica,sa pot regla refresh-ul la 75-85 hz sa nu-mi omoare ochi,sa pot rula un browser(nu conteaza care) si sa ascult un mp3 in acelasi timp..fara sa-mi consume mai mult de 128 mb ram..adica sa nu apeleze la hard..si totul pe un Dell optiplex cu proc. Celeron la 400 mhz pe slot 1, cu 128 mb ram,placa video integrata de 4 mega(Ati Virge) si placa de sunet ISA .Oare e posibil ? :D

Edited by renato_man, 13 September 2009 - 12:51.


#35
UNHleaSHD

UNHleaSHD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 29.07.2007

View PostFratello_2007, on 28th December 2008, 22:09, said:

1. Nu ai nevoie de driverele oficiale pt. ca le instaleaza singur.
2. Pt. swap poti aloca dintr-o partitie deja creata pe care o repartitionezi.
3. Ai nevoie de cd-ul de instalare de pe site-ul oficial nu de pe linux.com. Incearca altceva nu Ubuntu pt. ca ai cantitate mica de memorie.
4. Pai daca ai deja o partiyie dedicata pe care o repartitionezi astfel: una ext3 si una swap nu are de a face acel "linux" cu windowsul. Nu trebuie nici un restore point. Dupa instalare distributia linux isi face un meniu de bootare de unde alegi ce vrei sa bootezi: windows sau linux.
5. Poti folosi mozilla Thunderbird in loc de outlook, fara probleme.
6. Am spus in punctul 5 deja. Linux nu foloseste nimic din componenta OS-ului Windows. Nu va afecta nimic de pe nici o partitie rularea/instalarea lui.

Cu placere.

PS: incearca ceva ce consuma resurse putine.


DSL, Damn Small Linux

#36
Chicxulub

Chicxulub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 16.08.2009

View Postrenato_man, on 13th September 2009, 13:50, said:

Sincer ce vreau de la o varianta Linux : sa am interfata grafica,sa pot regla refresh-ul la 75-85 hz sa nu-mi omoare ochi,sa pot rula un browser(nu conteaza care) si sa ascult un mp3 in acelasi timp..fara sa-mi consume mai mult de 128 mb ram..adica sa nu apeleze la hard..si totul pe un Dell optiplex cu proc. Celeron la 400 mhz pe slot 1, cu 128 mb ram,placa video integrata de 4 mega(Ati Virge) si placa de sunet ISA .Oare e posibil ? :D
Puppy Linux e cel mai bun la asta. Vector iti va merge mai greu.
Nu folosi Firefox daca ai doar 128 MB RAM, iti ocupa foarte rapid RAM-ul. Puppy are SeaMonkey, incearca-l.
In rest ar trebui sa-ti mearga bine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate