Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

despre biciclete cursiere

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
kamyta

kamyta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.08.2008
Salutare! Am si eu o mare curiozitate. Cat de sensibila este o cursiera? Se descentreaza usor?
eu am un MTB dar ma tenteaza ideea sa-mi iau o cursiera.

#2
CSSTAP

CSSTAP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
Depinde de ce jenti ai si presiunea in pneu.
Eu am avut cursiera vreo 10 ani(in Ro,jenti Rigida si Mavic)si doar odata am avut nevoie de cineva care sa-mi centreze roata.Intresem cu bicla intr-un parapet de protectie cu vreo 42km/hr si janta fata era varza(nici eu nu am prea fost bine,dar din fericire doar julituri).IN final am schimbat toata roata,ca resp.nu a mai putut sa o centreze cat de cat.
Sigur rotile nu erau perfecte(ca noi),dar...nici nu s-a ajuns sa atinga sabotii de frana.
Bine,nici nu dadeam cu ea prin borduri.

#3
kamyta

kamyta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.08.2008
Merci pentru raspuns!

Mi-a zis azi cineva ca daca nu esti obisnuit pe o cursiera sa nu-ti iei.

Si eu ma intreb: e oare cineva obisnuit pe currsiera da nu si-a luat inca? Mi-a zis ca e incomoda din cauza pozitiei...

Novice nu sunt. De de ani jumate merg zilnic cel putin 20 Km pe zi cu un MTB. Numai pana la serviciu am 30 Km dus intors.

Voi ce parere aveti?

#4
CSSTAP

CSSTAP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008

View Postkamyta, on Aug 14 2008, 00:25, said:

e oare cineva obisnuit pe currsiera da nu si-a luat inca?
Don't take me wrong,dar e ilogica intrebarea.
Cum adica sa fii obisnuit pe cursiera,dar nu ti-ai luat cursiera ever?

E incomoda DOAR daca pedalezi cu mainile pe coarnele ghidonului.Ai nevoie de o oarecare flexibilitate la nivelul bazinului.
Daca stai cu mainile pe ghidon(chiar pe frane)e in regula.Depinde si de lungimea(marimea) cadrului.

#5
kamyta

kamyta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.08.2008
Cam asa credeam si eu. Si acum pe ce bicicleta mergi?

#6
CSSTAP

CSSTAP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
Pe un MTB:Kona blast 2007.

#7
razvi007

razvi007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 08.02.2011

View Postkamyta, on 13th August 2008, 12:02, said:

Salutare! Am si eu o mare curiozitate. Cat de sensibila este o cursiera? Se descentreaza usor?
eu am un MTB dar ma tenteaza ideea sa-mi iau o cursiera.
Din pacate,in Romania nici nu prea ai drumuri destul de bune pt o cursiera pt ca majoritatea is vai de capul lor iar pe cele foarte bune ii plin de masini.Multe drumuri din orasele "patriei" sunt mai bune pentru off-road decat pentru ceea ce au fost concepute,respectiv circulatia mijloacelor de transport :D .

#8
B25BUY

B25BUY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 04.01.2007

View Postrazvi007, on 13th May 2011, 23:12, said:

Din pacate,in Romania nici nu prea ai drumuri destul de bune pt o cursiera pt ca majoritatea is vai de capul lor iar pe cele foarte bune ii plin de masini.Multe drumuri din orasele "patriei" sunt mai bune pentru off-road decat pentru ceea ce au fost concepute,respectiv circulatia mijloacelor de transport :D .


Merge fara probleme cursiera pe drumurile noastre.
Eu am una (MERIDA) de 3 ani de zile si merg sistematic... n-am nicio problema si drumuri mai scurte si drumuri mai lungi; locuiesc in Bucuresti.
Desi e subtirica si usoara (9Kg) , e destul de fiabila...rotile nu se stramba chiar asa cu una cu doua plus ca ai eficienta mult, mult mai mare decat la MTB sau City Bike (ai anvelope subtiri, masa mult mai scazute a biclei, mecanisme fine, etc..)
Cat despre pozitie, mi se pare comoda, chiar odihnitoare. Cel putin pentru mine - am 1.70m si 65kg.
Atentie insa la achizitionare, trebuie dozata dimensiunea cadrului cu inaltimea ciclistului  si saua trebuie reglata corespunzator.

Prin vara lui 1994 am reconditionat semicursiera tatalui meu: model 1988 romaneasca cu 4 viteze, schimbator pe cadru, coarne intoarse din fier (nu din Aluminiu ca la cele sovietice), destul de reusita pentru perioada respectiva.
Era din aceea cu aripi nichelate si cu o singura foaie de angrenaj.Stiu ca ii schimbase taica-miu spitele, erau duble (groase) nu mai erau cele subtiri cu care venea din fabrica; era de pe vremurile de trista amintire, de foamete, cand alergai iute la un anume magazin unde se zvonea ca a bagat pui ori se carau saci de cartofi, butelii, copii pe portbagaj, etc...

Toata perioada liceului nu ma deplasam decat cu bicla (spre nemultumirea prietenei mele de atunci care ar fi preferat sa ne plimbam de mana prin parcuri fara bicla), plus excursii in weekend de 50-60 Km/zi prin imprejurimile muntoase ale zonei :)

Edited by B25BUY, 18 April 2012 - 09:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate