Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 

Oficial : mai putine ore la scoala

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#37
Champy0n

Champy0n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.06.2006

 GycuBrun, on Sep 8 2008, 14:45, said:

Bine-ar fi sa se aplice si la mine la liceu ... Parca as avea un servici full-time, dupa ce stau 7 ore la scoala de 2/3 ori pe saptamana ... In clasa a viii a stateam si 10 sau 12 ore la scoala, 6-7 ore plus meditatiile interminabile ...  :death:
Cum naiba sa stai 10-12h la scoala intr-a VIII-a ? Exagerezi...

#38
klwdyu

klwdyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 21.10.2007

Quote

De asemenea, Ministerul Sănătății reglementează și modul în care ar trebui stabilit orarul elevilor. Astfel, aceștia nu vor mai avea două ore consecutive la aceeași materie, nu vor avea mai mult de două teze pe săptămână, nu vor mai da lucrări de control luni și vineri și nici nu vor mai avea două zile consecutive în care să fie obligați să dea lucrare de control.
``și nici nu vor mai avea două zile consecutive în care să fie obligați să dea lucrare de control. ``... .Dar oameni buni, am o intrebare, luni si vineri nu avem voie sa dam teste, nu putem sa dam teste in doua zile consecutive... pai atunci inseamna ca numai marti si joi avem voie sa dam teste?.... dar ganditi-va putin, la cate obiecte avem asta ar insemna ca in fiecare marti si joi sa avem cel putin 1-2-chiar si 3 teste (lucru care mi se pare extrem de obositor)
Si inca ceva.... daca profesorii totusi ne dau teste intr-o zi de luni sau vineri (doar nu-s roboti sa se schimbe peste noapte) un test anuntat si eu ma trezesc ca nu stiu X intrebare, cum pot sa-l conving pe profesor ca nu are voie sa-mi ia in considearare nota de la test deoarece e obligat prin lege sa nu dea teste lunea si vinerea?

Si de ce reglementeaza Ministerul Sanatatii orarul elevilor si nu Ministerul Educatiei... ? ... Sau poate ca cei care au studiat cu orarul vechi s-au imbolnavit de sindromul Y care se manifesta prin n simptome?

#39
Andreas1

Andreas1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 08.10.2005

 Nenea Zap, on Aug 12 2008, 11:19, said:

Ti-e lene sa citesti? :ciocan:

Quote

Secretarul de stat în Ministerul Educației, Zvetlana Preoteasa, a anunțat, la jumătatea lunii mai, că elevii claselor V-VIII vor avea, din anul școlar 2008-2009, mai puțin de învățat, iar din 2009-2010 se intenționează ca numărul orelor de clasă să fie de cel mult cinci ore pe zi, inclusiv pentru elevii de liceu.

Da...fain. Cand termin si eu cu scoala se reduce numarul de ore.

Si-asa, ce faceam pana acum era exagerat. 4 zile/7 ore si o zi/6 ore. Atunci cum mama naibii sa nu existe chiulangii?

Edited by Andreas1, 09 September 2008 - 10:56.


#40
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007
Viitor de aur tara noastra are. In alte parti stau aia de dimineata pina la ora 17 la scoala, acolo maninca de prinz, acolo isi pregatesc temele. Doar ca noi ne-am nascut mai poeti... din ce in ce mai putin poeti si mai mult capsunari. Sistem educational de rahat, intr-o tara de rahat in care toti se gindesc numai cum sa fure, sa traga chiulul si sa omoare capra vecinului.
Incredibil, Audi a sei!

#41
Andreas1

Andreas1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 08.10.2005

 934, on Sep 9 2008, 12:09, said:

Viitor de aur tara noastra are. In alte parti stau aia de dimineata pina la ora 17 la scoala, acolo maninca de prinz, acolo isi pregatesc temele. Doar ca noi ne-am nascut mai poeti... din ce in ce mai putin poeti si mai mult capsunari. Sistem educational de rahat, intr-o tara de rahat in care toti se gindesc numai cum sa fure, sa traga chiulul si sa omoare capra vecinului.
Incredibil, Audi a sei!

Ai uitat sa mentionezi ca acolo incep la 9 si au pauza de  2-3ore.

Cand am fost in Franta la o corespondenta (eleva) am fost 2 zile cu ea la scoala. Aveau un program foarte lejer + ca materia era simpla.  Eu eram intr-a saptea si i-am facut tema la mate uneia de clasa a zecea. N-are rost sa zici ca suntem de cacat, ca nu suntem. Revenind la program: incepeau cursurile la ora 9. La 12 aveau pauza de masa 2 ore. la 14 se reluau cursurile. Stii care e cheia succesului la ei? Pauza lunga si deasa....pentru ca in acele 2 ore mergeau multi sa bage cate un joint. Asa isi mai faceau chef de ore.  

#42
szerky

szerky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 10.07.2008
934, vorbesti numai prostii .

Plimba-te prin Las Vegas cu un trabant si dupa plimat-te cu un Enzo de 2 milioane de Euro .

Acum ia zi , nu iti vine sa dai cu trabantul in pom ?

Ce dracu de comparatii faci tu 934 nu stiu .. esti legat la ochi cand spui astfel de lucruri . In primul rand ai fost intr-o clasa romaneasca sa vezi cum e ? In afara de hainele elevilor Nike,Adidas si telefoane e la fel ca acum 200 de ani ... in plus in afara de matematica,informatica si fizica restul materiilor is jalnice . Intr-o era tehnologizata unde toti au PC-uri,internet ... tu pierzi 30 min doar ca sa scrii niste prostii pe caiete. Nu numai ca distrugi natura prin taierea copacilor ci si scrii degeaba niste lucruri care nici la al 1 000-lea elev nu ii starneste interesul .

Nu te mai lua asa aiurea de elevi daca nu stii cum e in scolile si liceurile din Romania . Daca tu ai suferit la scoala nu inseamna ca toti trebuie sa suferim .


Mai ai sa spui ca de ce pleaca oamenii din Romania cand in Vest au salariile mai mici ca noi ...

#43
kastor

kastor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 17.12.2006

 szerky, on Aug 12 2008, 11:04, said:

Numărul de ore în învățămîntul preuniversitar va fi redus astfel încât școlarii, pentru a da randament, să stea cel mult patru ore în clasă, elevii din gimnaziu - patru sau cinci ore, iar liceeni - cinci sau șase ore, potrivit unui ordin aprobat, luni, de Ministerul Sănătății.


Mai multe detalii in http://www.cotidianu...oala-54701.html .


Pentru liceeni , ce vrea sa insemne 5 sau 6 ore ? Adica 3 zile cu 5 ore si 2 cu 6 ore ? ..

Pe dracu', pun pariu ca tot 7 ore pe zi fac.

#44
mafiott92

mafiott92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.08.2007

 kastor, on Sep 9 2008, 20:25, said:

Pe dracu', pun pariu ca tot 7 ore pe zi fac.
cu siguranta  :angry:

#45
newtask

newtask

    proud porsche driver b-)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,183
  • Înscris: 26.06.2008
Am întrebat profesoarele de la școala mea, și mi-au spus că nu se reduce nici măcar o oră. Vor fi la fel ca acum. :(

Acum nu știu dacă au fost sincere, sau nu. :boredlook:

#46
mafiott92

mafiott92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.08.2007

 newtask, on Sep 13 2008, 16:03, said:

Am întrebat profesoarele de la școala mea, și mi-au spus că nu se reduce nici măcar o oră. Vor fi la fel ca acum. :(

Acum nu știu dacă au fost sincere, sau nu. :boredlook:
eu zic ca da.. pentru ca in Romania nimic nu se respecta  <_<

#47
MassimoBoy

MassimoBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 16.07.2007

 Champy0n, on Sep 8 2008, 23:32, said:

Cum naiba sa stai 10-12h la scoala intr-a VIII-a ? Exagerezi...
Nu exagereaza...si eu stateam cam la fel ... cu tot cu meditatii ... de la 7 la 14(bineinteles mai si chiuleam cateodata) , te duceai acasa, mancai si care voia , venea la scoala la meditatii 3-4 ore ... calculeaza si tu si vezi cam cat iti iese :).

#48
the_nightfly

the_nightfly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 27.12.2006

 MassimoBoy, on Sep 13 2008, 19:18, said:

Nu exagereaza...si eu stateam cam la fel ... cu tot cu meditatii ... de la 7 la 14(bineinteles mai si chiuleam cateodata) , te duceai acasa, mancai si care voia , venea la scoala la meditatii 3-4 ore ... calculeaza si tu si vezi cam cat iti iese :).

Meditatiile nu-s in programa, nu esti in stare sa inveti singur suporti consecintele.

#49
Andreas1

Andreas1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 08.10.2005

 mafiott92, on Sep 13 2008, 19:07, said:

eu zic ca da.. pentru ca in Romania nimic nu se respecta  <_<
Ba da. Uite, spre exemplu scolii mele i s-a alocat anul trecut cam 3.000 de euro pentru "a asigura caldura in salile de clasa". Acesti bani trebuiau sa-i risipeasca obligatoriu(vorba vine, dracu stie cine le-o zis ca e obliugatoriu) pentru combustibil. Stii ce-au facut? Au cumparat combustibil si  cam 2 luni l-au consumat de-ampulea pe o centrala care nu dadea randament mai deloc(simteai ca da caldura daca stateai la 1 metru distanta de calorifer. In rest, era frig). Deci se mai respecta unele chestii. :P

#50
mafiott92

mafiott92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.08.2007

 Andreas1, on Sep 13 2008, 20:23, said:

Ba da. Uite, spre exemplu scolii mele i s-a alocat anul trecut cam 3.000 de euro pentru "a asigura caldura in salile de clasa". Acesti bani trebuiau sa-i risipeasca obligatoriu(vorba vine, dracu stie cine le-o zis ca e obliugatoriu) pentru combustibil. Stii ce-au facut? Au cumparat combustibil si  cam 2 luni l-au consumat de-ampulea pe o centrala care nu dadea randament mai deloc(simteai ca da caldura daca stateai la 1 metru distanta de calorifer. In rest, era frig). Deci se mai respecta unele chestii. :P
ok, totusi programul va ramane lafel, sunt sigur de asta.
Cine are argumente...sa ma contrazica  ^_^

#51
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006

 szerky, on Aug 12 2008, 11:59, said:

Probabil.

Gandeste-te doar ca Religia,Desenul,Muzica,Istoria,Geografia,Biologia,Chimia sunt materii de umplutura :)


Personal sunt in clasa a 10 a , de cand ma stiu pana acum am avut numai medii peste 9 .

Si te intrebi ce conteaza asta ... pai conteaza , ca din alea de mai sus nu imi mai aduc aminte absolut nimic !!!!


Ai dracu profesori cu cine i`a facut asa idioti , te pun sa tocesti si sa inveti ca un papagal iar dupa 1 sapt uiti tot ...
deci Religia e materie de umplutura. Bravo. cu oameni ca tine, ne pierdem incet-incet credinta..

#52
mafiott92

mafiott92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.08.2007
Pana la urma se aplica ceva sau nu? Daca s-ar aplica tot ce s-a scris la inceputul topicului ar fi super, desi nu prea cred. Macar pe jumatate sa se respecte ce au zis, chiar m-ar impresiona faptul ca vor face si romanii ceva schimbari in invatamantul asta.

#53
TheyDidItAgain

TheyDidItAgain

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 01.08.2008

 mafiott92, on Sep 14 2008, 00:14, said:

Pana la urma se aplica ceva sau nu? Daca s-ar aplica tot ce s-a scris la inceputul topicului ar fi super, desi nu prea cred. Macar pe jumatate sa se respecte ce au zis, chiar m-ar impresiona faptul ca vor face si romanii ceva schimbari in invatamantul asta.
Parerea mea sincera e ca...nu :( :(,

#54
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
Anul trecut(VII) aveam si 8 ore intr-o zi. Sper macar sa reduca numarul de ore la maxim 6, nu cer mai putin.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate