Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

indepartare banda adeziva de pe geam

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Am vrut sa protejez de tencuiala, geamurile si caramizile din sticla cu folie, pe care am prins-o de ramele tamplariei de pvc si de caramizile din sticla cu ajutorul unei benzi adezive din hartie. Problema a aprut in momentul in care s-a terminat banda adeziva din hartie si am folosit banda adeziva din plastic, banda adeziva maro. Acum la aproape o luna, cand sa desfac banda adeziva maro, am constatat ca aceasta se desface foarte greu sau deloc. Aceasta s-a intarit, nu mai este elastica si se rupe fiind foarte greu de inlaturat. Partea de adeziv care ramane pe caramida din sticla se inlatura relativ usor cu acetona sau benzina, dar problema este ca nu pot dezlipii peste tot acea banda adeziva maro.
Idei?
Mentionez ca astfel de banda adeziva am si pe tamplaria de pvc. Dar mai este si folia de protectie a ferestrelor pvc, care se dezlipeste usor, dar pentru zonele unde s-a lipit direct banda adeziva maro de tamplaria pvc ce as putea folosi fara a strica tamplaria?

#2
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
incearca tot cu acetona,diluant poate mere!

#3
ZECA

ZECA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 17.07.2008
Adi a uitat sa zica ca mutulica -41 le are bine cu toate chestiile astea de adezivi ciudati si diluanti si mai ciudati avand in vedere ca el e taticul nostru pe temele cu zugraveli si nici unul nu-l contrazicem. EU din cate stiu o banda se pune la zugravit pt o zi nu mai mult ca se usuca si ai probleme-si mata o lasi o luna.

#4
elfos

elfos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 12.02.2007
Eu am patit-o mai demult cu banda maro adeziva si de atunci nu o folosesc decat la ambalare. Pentru a o da jos incearca si variante mecanice. A nu se folosi acetona pe plastic. Incearca si cu ceva produse chimice de curatat folosite la bucatarie (ceva de spalat vase, aragazul, etc).

#5
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
acetona nu o sa atace pvc-ul in asa fel incat sa-l distruga!!
pvc-ul ala are vre-o 3mm masa...........asa ca...poate sa puna putina pe o carpa si sa frece local.

#6
cybersamuray

cybersamuray

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 26.07.2005

View Postadi_master, on Aug 12 2008, 11:53, said:

acetona nu o sa atace pvc-ul in asa fel incat sa-l distruga!!
pvc-ul ala are vre-o 3mm masa...........asa ca...poate sa puna putina pe o carpa si sa frece local.
raspunsul potrivit este CIF CREMA

#7
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
am o problema similara cu banda de protectie pt tamplaria pvc trocal - am spus numele pt ca la ei aceasta banda este transparenta si extrem de subtire - din cauza soarelui s-a facut bucati miniscule (mm) care nu mai pot fi desprinse.

sugerati sa incerc cu acetaona? am dat cu cif fara prea mari rezultate.

#8
vareg07

vareg07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 29.06.2007
Uleiul de bebelusi face minuni ! Poti incerca cu incredere.

#9
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

View Postvareg07, on Aug 14 2008, 20:24, said:

Uleiul de bebelusi face minuni ! Poti incerca cu incredere.
Ai si de babalici, de varsta 4-a? imi scartaie si mie usa la debara...
scuze de off-topic, nu m-am putut abtine!

#10
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
e gluma asta cu uleiul de bebelusi? gen j&j, sanosan, nivea?

Edited by hanako, 16 August 2008 - 14:38.


#11
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postelfos, on Aug 12 2008, 11:41, said:

Eu am patit-o mai demult cu banda maro adeziva

Dar scociul ala alb cum se comporta,are cineva idee ?   Eu am apucat si am folosit, e drept mai mult pe interior; pe exterior a venit lipit pe folia profilului,deci n-ar fi probleme.

#12
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

View PostDDuras, on Aug 16 2008, 20:16, said:

Dar scociul ala alb cum se comporta,are cineva idee ?   Eu am apucat si am folosit, e drept mai mult pe interior; pe exterior a venit lipit pe folia profilului,deci n-ar fi probleme.
posibil sa se rupa fasii la dezlipire, NU mai folositi asa ceva! banda (scotch) de hartie si eventua cu folie, daca suprafata e mai mare, scotch-ul de plastic e gandit pt ambalare cutii carton, punct! iar pe zugraveala, banda de hartie se aplica dupa 24h de la ultimul strat, ca sa nu se ia cu tot cu vopsea la dezlipire
N-am incercat niciodata (pt ca n-am fost in situatia) sa dezlipesc scotch plastic de pe pvc, sau altceva, dar as incerca urmatoarele variante: dil nitro, foen pe caldura la viteza 2-a (ori suflanta), sau apa fierbinte; mecanic nu as incerca, ca se zgarie. Si mai important: eu cand nu stiu ceva, intreb INAINTE, ca nu mi-e rusine sa invat...

#13
tala

tala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 26.09.2007
ca sa intreb inainte.....ce fac in situatia in care nici un neam de scotch de hartie nu se lipeste pe profilul pvc? la interior nu e asa mare problema, dar se apropie momentul zugravelii exterioare (Structurata) si as vrea tare tare mult sa-mi protejez sticla si tocurile ferestrelor (si am muuuulte ferestre). Rog mult o solutie ca se apropie momentul.

#14
bungee

bungee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.11.2006

View Posttala, on Aug 27 2008, 00:55, said:

ca sa intreb inainte.....ce fac in situatia in care nici un neam de scotch de hartie nu se lipeste pe profilul pvc? la interior nu e asa mare problema, dar se apropie momentul zugravelii exterioare (Structurata) si as vrea tare tare mult sa-mi protejez sticla si tocurile ferestrelor (si am muuuulte ferestre). Rog mult o solutie ca se apropie momentul.

Eu sunt mai mult decat patit cu scotch-ul de hartie. L-am lasat cam 2 luni pe termopan si mi-a fost ingrozitor de greu sa mai scot lipiciul care a ramas pe plastic. Si cand spun ingrozitor de greu ma refer la faptul ca ne-a luat 5-6 zile de munca 3 oameni aproape de dimineata pana seara (casa P+1+m) si tot n-am terminat. Groaznic. Nu mai spun ca usa de la intrare unde am pus scotch pe o suprafata mai mare nu am putut sa o curatam cat de cat decat cu acetona care a matuit culoarea pe cateva portiuni.

Ironia este ca in locurile unde nu am acoperit foarte bine si s-a murdarit tamplaria de tencuiala decorativa sau lavabila de interior am constatat ca acestea se curata mai usor decat lipiciul de la scotch.
Sfatul meu este sa incerci sa eviti scotchul de orice fel iar daca il folosesti, incearca sa il dai jos imediat dupa ce se usuca vopseaua (nu il tine mai mult de 2 zile pe tamplarie). De obicei scotch-ul nu se prinde de geam sau de tamplarie din cauza umezelii (poate ai incercat dimineata devreme) sau scothc-ul este de proasta calitate. Cea mai buna solutie ar fi sa ai o mica echipa pregatita sa curete geamurile imediat dupa ce ai dat zugraveala exterioara - daca este proaspata, se curata destul de usor cu apa. La fel si la interior.

#15
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View Postbungee, on Sep 5 2008, 00:10, said:

Eu sunt mai mult decat patit cu scotch-ul de hartie. L-am lasat cam 2 luni pe termopan si mi-a fost ingrozitor de greu sa mai scot lipiciul care a ramas pe plastic. Si cand spun ingrozitor de greu ma refer la faptul ca ne-a luat 5-6 zile de munca 3 oameni aproape de dimineata pana seara (casa P+1+m) si tot n-am terminat. Groaznic. Nu mai spun ca usa de la intrare unde am pus scotch pe o suprafata mai mare nu am putut sa o curatam cat de cat decat cu acetona care a matuit culoarea pe cateva portiuni.

Asa se intampla cand nu te uiti ce patesc vecinii.
Nici eu nu m-am uitat si am patit la fel, inca mai sunt geamuri de curatat.
Cel mai bine a fost la usa unde am pus doar folie subtire din polietilena pt. zugravit. Am rupt-o si gata. In schimb la toc a fost dezastru.

#16
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
Am incercat si cu ulei de bebelus (desi cred ca a fost o gluma proasta) si cu sfatul celor de la trocal - aparat de curatat cu presiune, fara nici un rezultat. Vorbesc de folia transparenta cu care a venit tamplaria trocal. Sunt de-a dreptul disperata, daca a mai patit-o cineva, ajutor, please!

#17
XENNA

XENNA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 07.11.2005
Si eu am patit cu Trocal. Inca nu m-am apucat de curatat.

#18
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View Posthanako, on Sep 6 2008, 12:33, said:

Am incercat si cu ulei de bebelus (desi cred ca a fost o gluma proasta) si cu sfatul celor de la trocal - aparat de curatat cu presiune, fara nici un rezultat. Vorbesc de folia transparenta cu care a venit tamplaria trocal. Sunt de-a dreptul disperata, daca a mai patit-o cineva, ajutor, please!

Incearca sa o indepartezi cu o racleta de zapada pt. masina, sau gletiere din alea de plastic, adica ceva plastic care are o margine mai ascutita.
Unda in prealabil tocul geamului pt. ca astfel racleta aluneca mai usor si sigur nu zgarii tocul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate