Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

indepartare banda adeziva de pe geam

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
cu cif am incercat, cu diluant nu inca.

#20
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006
incearca cu alcool izopropilic 99,7%, il gasesti la magazinele gen Vitacom, magazine cu piese electronice.

#21
karcotashu

karcotashu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 27.08.2002
Eu stiu pe cineva care a patit-o la fel.
S-a curatat cu o lama, usor, cu multa rabdare.
Evident ca s-au produs o multime de zgirieturi.
Rama a fost polish-ata cu un produs special pt timplarie de PVC .... si a iesit relativ OK.

Eu as insista pe ideea de burete + CIF + inmuiere cit mai buna .....

#22
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

View Posttala, on Aug 27 2008, 00:55, said:

ca sa intreb inainte.....ce fac in situatia in care nici un neam de scotch de hartie nu se lipeste pe profilul pvc? la interior nu e asa mare problema, dar se apropie momentul zugravelii exterioare (Structurata) si as vrea tare tare mult sa-mi protejez sticla si tocurile ferestrelor (si am muuuulte ferestre). Rog mult o solutie ca se apropie momentul.
Incearca alta marca, unele sunt slabe, intr-adevar, au adezivul slab, dar alta solutie nu cred ca e, eu n-am auzit;
pt cei care inca n-au patit-o(inca): banda de hartie trebuie indepartata IMEDIAT dupa vopsire, mai ales la exterior (vb de decorativa)!!! Indepartarea se face tragand de un capat in lateral, NU in plan vertical in directia benzii care tre indepartata

#23
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View PostXENNA, on Sep 6 2008, 22:42, said:

Si eu am patit cu Trocal.


Cu Veka a avut cineva probleme ???????  Cu folia de pe profile, evident.

#24
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

View PostDDuras, on Sep 8 2008, 18:13, said:

Cu Veka a avut cineva probleme ???????  Cu folia de pe profile, evident.
Cu VEKA  mi-am inchis si eu balconul (la recomandarea MASTER-lui), si am fost ft multumit, iar cu folia aia n-am avut probleme

#25
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
:rolleyes: pe banii tai :P

#26
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
pt toti care nu au inteles: cu folia mai groasa(alba, mata) nu sunt probleme. doar daca aveti pe termopane folie subtire, transparenta trebuie sa o dati in maxim 3 luni jos. pe aia alba o puteti tine pana la adanci batraneti. la buna vedere

Edited by conu71, 08 September 2008 - 19:12.


#27
niculita59

niculita59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.06.2008

View Postxplozia, on Aug 10 2008, 18:32, said:

Am vrut sa protejez de tencuiala, geamurile si caramizile din sticla cu folie, pe care am prins-o de ramele tamplariei de pvc si de caramizile din sticla cu ajutorul unei benzi adezive din hartie. Problema a aprut in momentul in care s-a terminat banda adeziva din hartie si am folosit banda adeziva din plastic, banda adeziva maro. Acum la aproape o luna, cand sa desfac banda adeziva maro, am constatat ca aceasta se desface foarte greu sau deloc. Aceasta s-a intarit, nu mai este elastica si se rupe fiind foarte greu de inlaturat. Partea de adeziv care ramane pe caramida din sticla se inlatura relativ usor cu acetona sau benzina, dar problema este ca nu pot dezlipii peste tot acea banda adeziva maro.
Idei?
Mentionez ca astfel de banda adeziva am si pe tamplaria de pvc. Dar mai este si folia de protectie a ferestrelor pvc, care se dezlipeste usor, dar pentru zonele unde s-a lipit direct banda adeziva maro de tamplaria pvc ce as putea folosi fara a strica tamplaria?


Incearca si incalzeste banda cu unn pistol cu aer cald si trebuie sa vina usor jos manual..

#28
cameliavig

cameliavig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 02.01.2011
Referitor la termopane si la acest gen de probleme,un mester mi-a patat geamul,sticla exact in mijloc cu 2-3 stropi de adeziv de polistiren.Cum ii dau jos fara sa zgarii sticla?

#29
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Adezivul acela se curata cu spray WD40 sau echivalent.

#30
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
salut, am citit si nu m-am documentat, eu am 2 probleme:

1. dobitoci de muncitori au murdarit tamplaria geamurilor pe alocuri cu adeziv de polistiren. Cu ce pot curata?, mentionez ca are ceva caneluri tamplaria, fiind maro.

2. pe o usa cu geam am pus eu (desteptu) un mesaj ca usa sa nu se deschida tot ptmuncitori, si dupa 2 luni am dat jos, dar lipisem cu banda normala de lipit, si a ramas adezivu pe geam. nu am incercat inca sa umblu la el cu gandu sa nu il zgarii, aveti idee cu ce as putea sa il dau fara sa distrug geamul?

multumesc.

#31
cameliavig

cameliavig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 02.01.2011

View Postapanoiu, on 25th July 2011, 12:17, said:

Adezivul acela se curata cu spray WD40 sau echivalent.


si nu pateste nimic sticla?

#32
madni

madni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 22.02.2010

View Postapanoiu, on 25th July 2011, 12:17, said:

Adezivul acela se curata cu spray WD40 sau echivalent.


Spray degripant WD 40? Se poate folosi si pe tamplaria din pvc ca sa curat adezivul de polistiren?
Multumesc!

#33
elyberatoru

elyberatoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.11.2009
Aceias problema am patito si eu azi am lipit banda adeziva maro pe pvc cind am zugravit cu labavila ca sa protejez termpanele sa ma scuteasca de o munca in plus si la o ora dupa ce am zugravit am vrut sa dau banda jos si surpriza a ramas urme lipici pe care nu il mai pot da jos , citisem pe forum mai sus ca cineva a lasat 2 luni banda si a incercat sa o dea jos si a patit la fel deci nu conteaza cind dai banda jos , tirziu am inteles ca sa intimplat lavabila cind se usuca degaje caldura iar lavabila peste banda adeziva o incalzeste schinbind compozitia chimica a lipiciului din banda adeziva facindul sa adere la suprafata care este pusa incercai si eu citeva variante descrie mai sus dar slabe sanse sa se ia dar am gasit undeva o combinatie de jumate ulei jumate otet o sa incerc miine sper sa dea rezultate .

#34
setris

setris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 22.06.2009

View Postelyberatoru, on 10th September 2011, 01:56, said:

Aceias problema am patito si eu azi am lipit banda adeziva maro pe pvc cind am zugravit cu labavila ca sa protejez termpanele sa ma scuteasca de o munca in plus si la o ora dupa ce am zugravit am vrut sa dau banda jos si surpriza a ramas urme lipici pe care nu il mai pot da jos , citisem pe forum mai sus ca cineva a lasat 2 luni banda si a incercat sa o dea jos si a patit la fel deci nu conteaza cind dai banda jos , tirziu am inteles ca sa intimplat lavabila cind se usuca degaje caldura iar lavabila peste banda adeziva o incalzeste schinbind compozitia chimica a lipiciului din banda adeziva facindul sa adere la suprafata care este pusa incercai si eu citeva variante descrie mai sus dar slabe sanse sa se ia dar am gasit undeva o combinatie de jumate ulei jumate otet o sa incerc miine sper sa dea rezultate .

Iti recomandat benzina usoara, curata si dizolva absolut orice lipici de la benzile adezive...acum nu ma intreba de unde poti procura asa ceva . :rolleyes:

#35
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
WD40 este pe baza de petrol. Curata excelent urme de scoci. Nu distruge geamul, nici la platic nu am vazut probleme.
Distruge cauciucul in contact prelungit ...

#36
elyberatoru

elyberatoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.11.2009
Eu am reusit mai cu greu cei drept dar a mers cu jumate ulei amestecat cu jumate otet si a inceput sa se dea jos asa usor dar sigur  :first:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate